Бихте ли се върнали в България?

  • 195 955
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 9 052
Ами аз имам доста добра представа. И да, интересува ме. Знам го това прословуто изречение в България, че на Запад, всички живели в жилища под наем. Абсолютен мит!
 
Не е абсолютен мит. Пълно е с въпроси по форумите под наем или собствено.
И абсолютно логично. 
 

# 826
  • Мнения: 1 959
Е как да не е мит, че всички живеят под наем?
Всички, забележи, както се разправяше, не някои...

# 827
  • Мнения: 5 462
Е как да не е мит, че всички живеят под наем?
Всички, забележи, както се разправяше, не някои...
Е не е ли истина , че много хора в западна европа живеят в жилища под наем ?
Но трябва да се уточни , че не винаги това е поради липса на собствено жилище , а причината е , че много от западноевропейците са мобилни .Тоест живеят в Южна Италия примерно , а отиват да живеят /обикновено заради работата / в Северна Италия .И понеже в Западна Европа го няма по принцип това да работиш на едно и също място 100 години , хората днес са на юг , а утре на север .Естествено при всяко преместване не си купуват жилища , а отиват да живеят в жилища под наем .
Има и друго западняка по принцип /за някой националности / не са привързани чак толкова към дом , град , родина и т.н. както сме ние българите и изобщо по южните народи .

# 828
  • Мнения: 9 052
Е как да не е мит, че всички живеят под наем?
Всички, забележи, както се разправяше, не някои...

много живеят под наем и имат доста логи4ни съображения за твоа. На първо място е подвижност. В Германия например няма само няколко града в които си струва да работиш, те са много и можешда се местиш. При покупка на имот се натоварваш с плюс 10-15 % от цената такси и данъци. Това е много за да решиш да го продадеш когато ти скимне. За даване под наем важат много правила и закони и е голям ангайимент. От дистанция е много трудно. За да стои празно, както много в България с минимални разходи ... тук може да те натовари много. Общите разноски на месец на жилището в което в момента живеем са 380 до 420 евро на месец (без да броиш електро , телефон, и пр. неща). При стоене празно биха отпаднали около 1/3 другите се дължат на месец. Това са задължителни застраховки заедно цялата сграда, задължителна фирма дóмоуправители, задължително портиер, задължителни поддръжки на парвно, комин (газово парно), тревни площи, зимата против лед , общ кабел , противопожарни, гаражи ... неща, които сам не можеш да съкратиш, защото се решват за вси4ки с мнозинство.  
АНемодателя е длъжен да поддържа жилището. Наемателя няма разходи по техни4еска поддръжка, като таквиа работи не се правят от всек имайстор , ами от майстор с куп тапии защото да ти важат застраховките ... А пък те са клю4овия елемент на това общество. Ужас. Ама ремонтите излизат златни ...
Та много живеят под наем по собствен избор. ПРеценен. Не защото нямат пари за свое.

# 829
  • Мнения: 4 300
По-добре да си здрав в Горно Нанадолнище, отколкото да си в най-луксозната болница на света.

Eдва ли има някой, който ще предпочете да е стар и болен вместо млад и здрав, но не това е въпросът. Идеше реч за това кое е за предпочитане след като вече си стар и/или болен. Някъде са ги бутали от скалата, другаде ги връзват за креватите, трети ги настаняват в дом.

Специално за Есме- List of countries by home ownership rate , за да не лежим на кълката ' една позната каза' или да вадим генерални изводи от личния си приятелски кръг.
Гугъл дава и още, по подробни резултати, но този е най прегледен. Числата в линка са средни за страната и тъй като нормално хората в по малките населени места много по често са в собствен дом, в големите градове процентите са по ниски от средното. Тенденцията от години е делът да се покачва от една страна поради застаряващото население, от друга заради ниските лихви.

# 830
  • Мнения: 374
Да погледнем малко статистически данни отпреди 5 години:
http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/evrostat-bylgarite-sa-s- … zhilishta-6003270
Обаче в тази статия се говори само за жилища без ипотека.

Да погледнем тогава източника:
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File … ation%29_YB15.png
По-голям дял на ипотеките в западните страни, както и на живеещите под наем.

Лично моят извод: в България хората живеят в собствени, наследени, дадени от родителите домове, или направо при родителие си, защото много малък процент от младите могат да си позволят ипотечен кредит или наем.
ПП. Упс, Рокси ме е изпреварила.

# 831
  • Мнения: 5 462
Западняците са практични .Понякога отказа от собствен имот , не е задължително от мизерия или липсва на средства ..
А ние сме еснафи и гледаме с почуда и насмешка на западняци без собствени жилища .
Но хората дори и когато живеят под наем , умеят пак да живеят качествено .. за разлика от много бг със собствени жилища+вили , ниви от дядо и т.н.  , но без акъл да си създат и живеят качествен живот

# 832
  • Мнения: 2 450
Западняците са практични .Понякога отказа от собствен имот , не е задължително от мизерия или липсва на средства ..
А ние сме еснафи и гледаме с почуда и насмешка на западняци без собствени жилища .
Но хората дори и когато живеят под наем , умеят пак да живеят качествено .. за разлика от много бг със собствени жилища+вили , ниви от дядо и т.н.  , но без акъл да си създат и живеят качествен живот

Дефинирай качествен живот, та да преценим имаме ли акъл или не.  Laughing

# 833
  • Мнения: 9 052
Западняците са практични .Понякога отказа от собствен имот , не е задължително от мизерия или липсва на средства ..
А ние сме еснафи и гледаме с почуда и насмешка на западняци без собствени жилища .
Но хората дори и когато живеят под наем , умеят пак да живеят качествено .. за разлика от много бг със собствени жилища+вили , ниви от дядо и т.н.  , но без акъл да си създат и живеят качествен живот

Дефинирай качествен живот, та да преценим имаме ли акъл или не.  Laughing

Какво има да ти се дефинира? нали си се оринтирала на запад : или искаш да кажеш, че се движиш просто така ... със стадото и си нямаш понятие защо?

Последна редакция: пт, 08 апр 2016, 13:53 от Brideshead

# 834
  • Мнения: 5 462
Западняците са практични .Понякога отказа от собствен имот , не е задължително от мизерия или липсва на средства ..
А ние сме еснафи и гледаме с почуда и насмешка на западняци без собствени жилища .
Но хората дори и когато живеят под наем , умеят пак да живеят качествено .. за разлика от много бг със собствени жилища+вили , ниви от дядо и т.н.  , но без акъл да си създат и живеят качествен живот

Дефинирай качествен живот, та да преценим имаме ли акъл или не.  Laughing
Дори и в битов план .И тук нямам предвид за скъпо и луксозно , а повече акъл за практичното .

# 835
  • Мнения: 1 959
Brideshead, и други живеем с години в чужбина, няма нужда да ми обясняваш какво е да имаш имот и разходите по него  Wink
Ако погледнем Лондон и кой и как живее под наем там, е едно.
В моят средно голям провинциален град- друго.
В моята еснафска среда, в която аз съм единствената българка, всички си купуват имоти и престават да живеят под наем, след славните ергенски и студентски години. Изобщо не им е голям кеф да се живее под наем. Живеенето под наем не ми обяснявайте колко е приятно и лесно. И така сме живяли. Все си е под наем. Не всички наемат луксозни мезонети в Ситито.
И сигурно, защото на западноевропееца не му пука дали е собствено или под наем, са всичките тези кампании и помощи, и специални фондове, с които се опитват да подпомогнат младите и хората без жилища, да купят такива.
Аз знам само за една прослойка хора тук, на които не им дреме, че са под наем и те далеч не са ми пример.
Всички други купуват и притежават някакъв имот.

# 836
  • Мнения: 9 052
Казах , че е обмислен избор . Погелдни в нета чек листите и въпросите от сорта "какво да избера". Т.е. не е признак на бедност , ами на начин на живот. Казах също ,  че няма такова масово притежание на пустеещи имоти като в БГ   Peace

# 837
  • Мнения: 1 959
Вярно, че е няма пустеещи имоти, поне тук, по- скоро има липса на имоти.
Иначе за начин на живот, явно наистина са ни различни наблюденията.
Не познавам ни един нормален, според моите скромни критерии, човек, който да е избрал да живее под наем, а може да си позволи да купи къща.
Дори приятели, които не са семейни, но с добри доходи, си купиха малки имоти, с идеята да ги продадат като се обвържат и имат деца и вложат в по- голяма къща.
Една позната двойка дори си оставиха едната ергенска къща и я дават под наем.
За средностатистическият англичанин си е признак на бедност да си под наем. Дали нямаш спестен депозит, дали кредитна история, дали доход, който да удовлетворява банката, все не е от хубаво. Отделно, че като си под наем, имаш право на помощи, които ти помагат да плащаш този наем.
Ако плащаш ипотека, няма кой да ти дава помощи за това...
Да, има и богати хора, които са избрали да живеят под наем, защото така им е по- удобно.
Но те далеч не са представителна извадка.

# 838
  • Мнения: 5 462
Brideshead, и други живеем с години в чужбина, няма нужда да ми обясняваш какво е да имаш имот и разходите по него  Wink
Ако погледнем Лондон и кой и как живее под наем там, е едно.
В моят средно голям провинциален град- друго.
В моята еснафска среда, в която аз съм единствената българка, всички си купуват имоти и престават да живеят под наем, след славните ергенски и студентски години. Изобщо не им е голям кеф да се живее под наем. Живеенето под наем не ми обяснявайте колко е приятно и лесно. И така сме живяли. Все си е под наем. Не всички наемат луксозни мезонети в Ситито.
И сигурно, защото на западноевропееца не му пука дали е собствено или под наем, са всичките тези кампании и помощи, и специални фондове, с които се опитват да подпомогнат младите и хората без жилища, да купят такива.
Аз знам само за една прослойка хора тук, на които не им дреме, че са под наем и те далеч не са ми пример.
Всички други купуват и притежават някакъв имот.
Какви помощи да си купиш жилище , в крайна сметка кой, ако не ти ще го плати това жилище ?
Те може и да се води някаква помощ , но реално ти си плащаш.Евентуално може би предлагат някаква облекчена процедура по отпускане на кредит и дотам им е помощта .
Ако си запозната напиши в какво точно се изразява тази помощ .Защото в дивия капитализъм нали знаеш , че безплатен/образно казано /  обяд няма.При всички случаи даже накрая сигурно се оказва , че и помощта не е била точно помощ .Все пак трябва да  се стимулира сектора /строителство , посредничество и др сектори свързани с имоти .Трябва с нещо да те примамят да направиш покупка , а помощта като такава е само в главите на купувача.

# 839
  • Мнения: 6 299
Казах , че е обмислен избор . Погелдни в нета чек листите и въпросите от сорта "какво да избера". Т.е. не е признак на бедност , ами на начин на живот. Казах също ,  че няма такова масово притежание на пустеещи имоти като в БГ   Peace

И какво да ги правят притежателите на пустеещи имоти в България? Да ги продадат за цената на едно колело ли? Или да отидат да живеят в тях в Долно Уйно, където няма никаква работа и ще умрат от глад ли? А  бедните хора, притежатели на имоти в София, какво да ги правят, да ги продадат ли? ОК, с парите ще живеят известно време под наем и ще си плащат храната, ама като свършат парите, какво ще правят, като вече наема няма да могат да си плащат, ще стават клошари ли? Хайде недейте изкарва българите толкова захлюпени или толкова прости, че видиш ли, имали имоти, а ревяли, че са бедни. Ами такава е действителността в България, има имотни хора, които са бедни, но продаването на имота не им решава въпроса, защото после и покрив над главата няма да имат.

Общи условия

Активация на акаунт