Бихте ли се върнали в България?

  • 195 957
  • 2 696
  •   2
Отговори
# 960
  • Мнения: 2 885
Описаните от теб кооперации в Англия не съществуват или в същност съществуват, но обикновено не са подходящи за семейни хора и са за наематели със сериозни доходи.

Около Темза тези нови блокчета не са ли на подобен принцип?

Тук май няма апартаменти без мениджмънт, така свободни да строят не съм виждала.

# 961
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз съм живяла в такъв. Охрана няма. Плаща се такса за подстригване на тревата и почистване на общите пространства, както и се натрупва сума за фасадата (външни стени, прозорци, покрив). На съседка се включи алармата за пушек, няма човек, който да има достъп до апартаментите. Викахме пожарната да видят вътре ли е и жива ли е. Счупи се бойлера, хазяите си викаха техни майстори за ремонт. Нямаше кой знае каква координация, но определено по-добре от организацията или по-скоро липсата на такава в България.

# 962
  • Мнения: 211
да бе да .. живяла съм и в къща и в апартамент.Да ти имам логиката.

Тука в Белгия няма закон който да те задължава да си косиш тревата. Дворът ми е на две улици, една отпред и една отзад. Половината двор откъм задната улица съм го оставил да си му расте тревата на воля. Двете мачки на едната ми съседка все там ходят да се излежават, че им е по-мекичко. Съседът като си коси ниско тревата по целия му двор и им боцка на мачките.
Една съседка иска да ми продава на половин цена една неползвана електрическа косачка, от тези дето се бутат. Ама те тези не могат да косят висока трева, та аз си кося с електрическа дето се носи, по 2 до 3 пъти в годината.
На същата улица имах и едно дворно място. Като го купих от един пенсионер и след два месеца дъщеря му ми се обажда по телефона да ми се кара че тревата била много пораснала. Пък дворното място се падаше съседско на къщата на пенсионера. Аз й отговорих, че ако не му харесва натуралната хубава зелена трева, му разрешавам да я коси както когато дворът е бил негов. Въобще не съм му косил тревата на онова място, чак като реших да го продам, го приведох в приличен вид за да го снимам за обявата ми в Интернет. То пък го купи друг съсед, живеещ точно отсреща, та си го е знаел а какво прилича и преди обявата.
А и сняг рядко вали. По принцип си чистим тротоарите като навали, но си имаме застраховка, ако някой падне та си счупи крак и почне да те съди, застраховката да му плаща. Никой не ходи да гледа кой не си е чистил тротоара и няма глоби. Аз даже минавам с лопатата и пред едната съседка, дворът на която е в посока на училището на детето. В другата посока по-рядко чистя по желание. Па то се поразприказваш с някой съсед докато ринете сняг и така.

Сега, вярно е че това бензиновите косачки са неприятно шумни и че баш в неделя се разбръмчават, ама по-добре шум от косачки, отколкото да понасям присъствието постоянно на разни индивиди в някой блок с апартаменти.
В къщата си имам гараж и място да паркират гости на моя територия.
Друго си е свободата да си правиш каквото ти е кеф в своя двор.
Много ми е интересно например, как ще стане тоя номер да си накичи някой ето такиви антени като моите на балкона, без да му се скарат че е забранено от правилникът на блока ?

Ние с детето също ходим по площадки, за да си играе там с други деца от квартала, ама ако искам мога и в двора да сложа разни люлки и подобни. Временен басейн мога да сложа, съседът има такъв ( за постоянните има гадан данък).
Ами ако искам ремарке за колата, на балкона ли ще го сложа в апартамент ?

# 963
  • Мнения: 9 052
това е софийски блок бре сателите!

# 964
  • Мнения: 8 163
Фея, купуваш и според това какво можеш да си позволиш да поддържаш също. Тези с дворовете описани от теб тук си имат градинари идващи поне веднъж в седмицата или трябва единият да не работи и само деца, домакинство и градина да гледа  Crazy
Е да де. Можехме сами да поддържаме имота. И физически, и материално. Всички в онзи квартал правеха същото. Повечето бяха учители в околните училища или собственици на малък бизнес и бяха като нас - семейства с малки деца.

Та въпросът не беше не дали можем да поддържаме имота, а в приоритетите. И, в крайна сметка, в това, че имахме много излишно жизнено пространство, което бяхме взели, за да има място и за продължително гостуващи ни роднини, близки и приятели. Обективно погледнато, сега ни идват много повече гости с преспиване, отколкото тогава. Location, location, location.

В БГ също има подобни комплекси от къщи в американски стил. Чудя се как са уредени нещата там.  

# 965
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Моя приятелка в Щатите живееше в къща в комплекс и там имаше сериозни изисквания за живия плет, тревата в градината, дори и колко чист е покрива! Наемат човек периодично да им го чисти и ако не го почистят на време, от управата на комплекса им го изчиствали и таксували много по-скъпо за услугата! В Европа не съм сигурна че има подобни комплекси, по-скоро са в Щатите и Канада. Ще е интересно наистина да споделят и другите.
И моята трева може да си расте колкото иска, никой нищо не ме задължава. Покрива не го почиствам и прозорците от мен зависи дали ще ги почистя и кога.
Това е съществена разлика, ако и мен ме гледаха под лупа, би ми тежало.

# 966
  • Мнения: 7 171
Моя приятелка в Щатите живееше в къща в комплекс и там имаше сериозни изисквания за живия плет, тревата в градината, дори и колко чист е покрива! Наемат човек периодично да им го чисти и ако не го почистят на време, от управата на комплекса им го изчиствали и таксували много по-скъпо за услугата! В Европа не съм сигурна че има подобни комплекси, по-скоро са в Щатите и Канада. Ще е интересно наистина да споделят и другите.
И моята трева може да си расте колкото иска, никой нищо не ме задължава. Покрива не го почиствам и прозорците от мен зависи дали ще ги почистя и кога.
Това е съществена разлика, ако и мен ме гледаха под лупа, би ми тежало.

Не живея в комплекс. Всъщност, тук при нас няма комплекси. Поне аз не съм виждала/чувала. Има квартали. В моят квартал всички имат огромни дворове, от порядъка на 10 декара. Повечето са канадски ливади. Ние имаме и малка горичка в задния двор. Никой никого не задължава да си коси тревата или да си почиства снега, но при положение, че човек все пак има избор; само от другата страна на магистралата има квартали с къщи с малки дворчета, а тези хора са избрали да живеят по този начин, не познавам съсед, който да не си коси тревата и да не си поддържа двора. Даже съседът ни, който живее непосредтсвено до нас става сутрин и скуби прорастналите глухарчета. Но той е пенсионер.  Laughing Всички имаме тракторчета за косене на тревата. Имаме и "градинар" - съсед, на когото плащаме на сезон, за да поддържа тревата (има си разни специални методи), а мъжът ми само я коси. На него специално му доставя удоволствие.

# 967
  • Мнения: 6 299
Направо се чудя в тема на кинозвезди и политици ли съм попаднал, всички живеете така, че тези от Бевърли Хилс пасти да ядат пред вас, цъ, цъ, цъ....тези работи дето ги описвате, само по книгите съм чел и по филмите съм виждал.

# 968
  • Мнения: 9 052
бррр , брр ,бррр косене на декари поляни ... бррр . Аз гледам да мога с колелото да ида до центъра, до библиотеката, до басеина и до поляните край реката. Друго не ми трябва.
Татко Мецан е ако те сложат на трактор4ето и едни поляни пред теб ... няма ли да се разме4таеш да се докопаш до пица Уго на Витошка и да се разположиш на теферидж да гледаш минаващото население Simple Smile

# 969
  • Мнения: 7 171
Направо се чудя в тема на кинозвезди и политици ли съм попаднал, всички живеете така, че тези от Бевърли Хилс пасти да ядат пред вас, цъ, цъ, цъ....тези работи дето ги описвате, само по книгите съм чел и по филмите съм виждал.

Нали отчиташ факта, че живея във втората по територия държава в света с население от малко над 30 млн души, тоест, половин Великобритания? Въпреки огромните северни ненаселени територии, и в гъсто населените такива има земя бол. Аз лично живея извън града, точно заради възможността да сме сред природата. И рекичка си имаме, и езеро. Единият ни съсед има около 30 декара гора. И не е холивудска звезда, представи си.

# 970
  • Мнения: 6 299
Не мога да си представя, защото за Канада знам само от книгата на Артър Хейли "Живот по върховете", и то тя е писана преди 100 години, а също и от два канадски филма, които съм гледал като тийнейджър, "този път завинаги" - This time forever, и "Кръг от двама" - Circle of two май се казваше, тогава много ми харесаха, даже плаках на единия Embarassed, а също знам, че имат ужасно произношение на френски в Квебек, чак не прилича на френски:)

# 971
  • Мнения: 2 450
Не мога да си представя, защото за Канада знам само от книгата на Артър Хейли "Живот по върховете", и то тя е писана преди 100 години, а също и от два канадски филма, които съм гледал като тийнейджър, "този път завинаги" - This time forever, и "Кръг от двама" - Circle of two май се казваше, тогава много ми харесаха, даже плаках на единия Embarassed, а също знам, че имат ужасно произношение на френски в Квебек, чак не прилича на френски:)

Повечето холивудски филми се снимат в Канада. Където гледаш Ню Йорк в повечето случаи е Торонто например. И нямат ужасно произношение,  то си се води отделен диалект - Quebecois. Все едно да се оплакваш, че баварския немски е по-различен от книжовния.

# 972
  • Мнения: X
Аз живея в друга провинция на Канада.

Къщите около нас (много близо сме до центъра на града и сме в покрайнините също) са все с нормални дворове от по 1 декар отзад и половин и повече отпред. На 1 km пеша сме от езерото и огромен парк с място за пикнииц, фестивали, пътеки за разходки, музеи и на 3 км от всички атракции в града.
Градините ги поддържа мъжът ми с косене  и снегорин.

Тази година ще засявам и храсти и цветя, както и зеленчуци и зелени подправки.

До 5 години смятаме да продадем тази и да се изнесем към друга провинция около едно селце Niagara on the lake близо до    Ниагара и нa 100ина km oт Toronto във ферма със земя с лозе, горичка и никакви съседи Simple Smile

# 973
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
От Канада, ако дойдете да видите английските дворчета какви са, метър на метър  Joy Само ако си вземеш някъде из фермерските райони къща, може да се радваш на декар площ. Ако имаш ферма ще е повече, но там върви и със задължения нон стоп, 7 дни х 24 часа.

# 974
  • Мнения: X
Мерри, така е.  Peace

Нaли и затова писах, че къщата, която искахме в Лондон (fully detached, zone 3-4, 200 квадрата плюс, two floors, с голяма градина и до метро/влак станция)  не можехме да си я позволим и затова и се преместихме към Канада след 13 години там.

 Иначе на мен в Англия си ми беше добре и ми липсват някои аспекти от живота , както и семейството ми там ,но тук има повече позитиви за нас Flutter

Общи условия

Активация на акаунт