Йога

  • 12 266
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Somewhere in the World
  • Мнения: 1 334
Благодаря,още днес ще проверя:)

# 16
  • Мнения: 43
За Лозенец бих препоръчала ето това място.
http://www.yogavidya.bg/

# 17
  • Мнения: 5 647
Ако искаш да си запазиш психичното здраве, стой далеч от това и изобщо от всякаква йога с изключение на хатха - в нея има много ценни упражнения, но не се задълбочавай във философията и кундалинските тарикатлъци. Simple Smile Това е съвет от човек, който години наред се е занимавал с йога и познава доста изперкали йогита.  Rolling Eyes Simple Smile Да не казвам колко уж "духовно извисени" йоги нямат нищо общо с духовността.  Grinning Карайте по средния път и не залитайте по екзотични философии.  Grinning

Като човек практикуващ йога, съм напълно съгласна с мнението ти относно "духовно извисените", да не говорим, че това се превърна в сериозен бизнес за всеки изкарал някой и друг курс/ашрам/семинар. Познавам много преподаватели и всичките кой от кой по-голям комерс. Wink Е, в никакъв случай не казвам, че е лошо, все пак и те са хора и те живеят и плащат сметки, но според мен не толкова преподавателите, колкото "последователите" са изперкали, защото следват сляпо кой каквото им каже.  При някои от известните йога учители вече не можеш да си намериш място в залата, което за мен е много досадно, защото вместо да се отпуснеш и да се насладиш на практиката, постоянно внимаваш да не ритнеш без да искаш другарчето по постелка. Bowtie
Пробвала съм всички видове йога и единствено хата йога ми допада и виждам ползите от практикуването. Виняса също от време на време, когато имам нужда от по-интензивна "тренировка".

# 18
  • Мнения: 46
Нинес, Ащанга йога пробвала ли си ?
Честно казано това за мен е най-полезното, другите са ми прекалено бавни и скучни.

А по отношение на комерсиалността - положението е страшно, буквално всичко се прави за пари и читавите школи и учители се броят на пръсти. Цялостната представа на хората за йога е много изкривено и тотално се различава от идеята и концепцията.

Намасте!

# 19
  • Мнения: 481
Наскоро и аз четох за кундалини. Все още не мога да преценя дали да се пробвам и къде.

Последна редакция: пн, 25 сеп 2017, 12:58 от donk.a

# 20
  • Мнения: 46
Кундалини йога е едно от многото течения в йога, всяко, от които има известни различия и особености.
Кундалини йога, както и всички други практики свързани с йога, не е някаква секта и сектантско движение...

Ето тук можете да намерите информация къде можете да практикувате кундалини йога: http://kundaliniyogabg.com/%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5/

# 21
  • Мнения: 5 647
Нинес, Ащанга йога пробвала ли си ?
Честно казано това за мен е най-полезното, другите са ми прекалено бавни и скучни.

А по отношение на комерсиалността - положението е страшно, буквално всичко се прави за пари и читавите школи и учители се броят на пръсти. Цялостната представа на хората за йога е много изкривено и тотално се различава от идеята и концепцията.

Намасте!

Намасте, мицуранка! Да, пробвала съм и ащанга, не съм пробвала още хот йога (то не че това е някакъв стил), но ми се струва, че няма да ми се отрази добре на сърцето температурата в залата. Обожавам ин йога, защото тогава доставям истинска наслада на мускулите си и успявам да релаксирам.
Кундалини също пробвах, но тотално се отказах от този стил, не ми допада, много ми е отнесен. Simple Smile
Като цяло йога си се превърна в печеливш бизнес. Ако искаш да продадеш нещо, слагаш думата "йога" отпред и си готов Wink Или може би йога се превърна в модно течение, а много от хората посещаващи класовете и хал хабер не разбират философията, а я приемат като гимнастика.
Когато посещавам групови занимания избягвам да се вглеждам и да контактувам с другите от групата, не защото съм асоциална, а защото искам в това време да бъда, както се казва насаме със себе си. Има обаче момичета /да, момичета, защото са повече от посетителите в залата/, които постоянно се озъртат и гледат другарчето на съседната постелка колко и докъде се разпъва, а това не е идеята на йога. Не е важно колко високо ще си вдигнеш крака, а как се чувстваш в асаната.  Посещенията ми в класовете по йога са моето време и се отдавам само и единствено на себе си. Оценявам високо учители, които ти коригират асаните и те донаместват, ако не си в правилна позиция.
За мен важи едно правило - умереност във всичко, защото тръгнеш ли залиташ по една или друга философия....ами, не е на добре.

# 22
  • Мнения: 46
Нинес, аз съм абсолютно същата в залата и много се радвам, че явно не съм единствената Simple Smile
Конкретно за хот йога - моята учителка, пък и съм чела, че не е особено полезна - от горещината ставите се отпускат и вероятността от травми е много по-голяма. Плюс това достатъчно си се потя на постелка на ащанга и не мисля, че ми трябва повече, ще се хлъзгам прекалено и няма да мога нищо да направя Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 23
  • Мнения: 5 647
micuranka, това за ставите при хот йога не ми беше дошло на акъла, но за сърцето според мен също не е добре. Бих пробвала единствено хот ин йога, защото няма натоварване, само разтягане. Иначе не си представям хот виняса или ащанга...леле, това направо си е изтезание и за тялото, и за психиката. GrinHushed
За ефектите от йога на физическо ниво мога да кажа, че вече нямам болки в тялото, оправих стойката си, огъвкавих гръбнака си, имам енергия след практика /за разлика от силовите и кардио тренировки, които правех преди време и след тях се чувствах като парцал/, дори и да имам мускулна треска, минава бързо и не е толкова болезнена. Научих се да дишам дълбоко и да не задържам въздух по време на изпълнение на асаните и най-важното, но и най-трудната част - вече успявам да концентрирам вниманието си върху дишането, без да мисля за друго, дори и за няколко секунди да успея да го направя, след това се чувствам по-освежена.

# 24
  • Мнения: 3

Сахаджа йога трябва да имат център във всеки по-голям град в БГ. Сигурна съм, че имат в софия, пловдив и варна. Според мен не са измама, смисъл такъв, че помагат за развитието и пречистването на човека. Аз също се занимавам с йога и медитация, но друг тип. Има много видове йога и медитация, хубаво е да отидеш и да провериш и да го изпиташ и тогава да прецениш дали е за теб или не. Може да се окаже, че този тип йога не е за теб, а може и да е за теб, сама ще си го почувстваш.

Здравейте!

Съгласна съм с написаното от Вас. По-добре е човек лично да провери как се чувства с определен тип йога и преподавател. Така намерих правилното студио за мен.

# 25
  • Мнения: 5 647

Сахаджа йога трябва да имат център във всеки по-голям град в БГ. Сигурна съм, че имат в софия, пловдив и варна. Според мен не са измама, смисъл такъв, че помагат за развитието и пречистването на човека. Аз също се занимавам с йога и медитация, но друг тип. Има много видове йога и медитация, хубаво е да отидеш и да провериш и да го изпиташ и тогава да прецениш дали е за теб или не. Може да се окаже, че този тип йога не е за теб, а може и да е за теб, сама ще си го почувстваш.

Здравейте!

Съгласна съм с написаното от Вас. По-добре е човек лично да провери как се чувства с определен тип йога и преподавател. Така намерих правилното студио за мен.

И аз съм на същото мнение относно стиловете и преподавателите. В началото, когато започнах да се занимавам с йога, обиколих доста студия и преподаватели, докато намеря моето си място. Всичко е въпрос на субективно усещане - моят учител може да не е подходящ за теб и обратното.

# 26
  • София
  • Мнения: 746
Искам да споделя, че правя йога вкъщи и съм много доволна от упражненията на Тим - https://www.youtube.com/channel/UCo3GoRLFsOehQ4tIoKZHzNA, пък и е удоволствие да го гледам Wink Притеснява ме само това, че станах много силна физически, страх ме е да не заприличам на гюлетласкач, пък в същото време шкембето не се маха...От два дни съм на една диета, надявам се тя да ме стопи малко Wink

# 27
  • Мнения: 10 563
Елка, моите инструктори са ми казвали, че плочки на корема се правят най-бързо с дишане капалабхати в опора/чатуранга. Поне 30 пъти в няколко серии. Най-добре 50 пъти. Пробвала съм - много е трудно.

# 28
  • София
  • Мнения: 746
Оооо, абсурд! Пробвала съм и аз Wink

# 29
  • Мнения: 10 006
Елказелка, невъзможно е да заприличаш на гюллетласкач, дори  с Ащанга йога.  Peace

И през ум не ми беше минавало да правя Капалабати в Чатуранга, но естествено, ще пробвам.

Общи условия

Активация на акаунт