Пердета

  • 154 010
  • 281
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 587
Не разбрах съвсем, как може да стане ooooh!, но корниза ми е месинг , ако това има значение newsm78

# 181
  • Мнения: 4 380
Цитат
На мен повече би ми харесало, ако смениш тънките пердета с други и ги направиш дълги до земята
Това практически е невъзможно, защото прозореца ми е с  перваз  с дълбочина 30 см. а корниза ( на който сега са окачени завесите) ми е само  за едни пердета. Затова сложих  специална лента за окачване на тънки пердета, като тя е вътре в прозореца. Не зная дали го обясних правилно. Сложно се получи. Колкото до смяната им , това не е проблем, но пак трябва да са с тази дължина.[

Възможно е да се закачат дълги двойни пердета и без двойна релса. Покажи държачите на корниза!

# 182
  • Мнения: 587
Цитат
Покажи държачите на корниза!
Това не го разбрах  ooooh! Държачите и самия корниз са от месинг. Как да ги покача?

# 183
  • Варна
  • Мнения: 692
Ето нещо подобно от метал:
http://www.decora.pl/uimages/pasy/pas4.jpg

# 184
  • Мнения: 4 380
Цитат
Покажи държачите на корниза!
Това не го разбрах  ooooh! Държачите и самия корниз са от месинг. Как да ги покача?

Снимай ги самите държачи да видим какво представляват! Може да има възможност за закачване на тях на втора тръба. Принципно, винаги може да сложиш тънко перде на велкроу ако нямаш навика да откриваш прозореца. Ако пък плътните пердета са само декоративен елемент и не ги затваряш, спокойно може да качиш тънкото и плътното на един корниз.

# 185
  • Мнения: 587
Сега разбрах. Моят корниз не е пригоден за слагане на втора лайсна. Мислих за вариант тънко перде и завеса на една тръба, но вечер обичам да  пускам завесите, че комшиите са на 10 метра.  Та за сега ще остане този вариант. Един ден може да сменя корниза и тогава всичко ще си дойде на мястото.  bouquet

# 186
  • Мнения: 110
xenia,здравей!виждам ,че споменаваш за велкро.имаш ли идея от къде да си купя такова,само че да е с лепило от обратната страна?имам предвид такова,което се използва за "римските"щори и се заляпа за корниза.пробвах да приспособя,ама не е много трайно... ще съм ти благодарна , а и на всеки ,който знае

# 187
  • Мнения: 4 380
Сега разбрах. Моят корниз не е пригоден за слагане на втора лайсна. Мислих за вариант тънко перде и завеса на една тръба, но вечер обичам да  пускам завесите, че комшиите са на 10 метра.  Та за сега ще остане този вариант. Един ден може да сменя корниза и тогава всичко ще си дойде на мястото.  bouquet

Няма нужда да сменяваш корниза. Трябва да смениш само държачите, така че да може на тях да се монтира допълнителна тръба. Всъщност, допълнителна тръба можеш да сложиш и на отделни държачи.
Какво стана със снимката? Ще покажеш ли как стои пердето свободно висящо?

Цитат
xenia,здравей!виждам ,че споменаваш за велкро.имаш ли идея от къде да си купя такова,само че да е с лепило от обратната страна?имам предвид такова,което се използва за "римските"щори и се заляпа за корниза.пробвах да приспособя,ама не е много трайно... ще съм ти благодарна , а и на всеки ,който знае

Предполагам че във всяка галантерия би трябвало да има. Велкро-то принципно не се лепи, а се прибива, но ако толкова държиш да е лепено, просто трябва да му намериш здравото лепило. Лепила да искаш- има какви ли не и изключително здрави.

# 188
  • Мнения: 1 632
Благодаря  на КОТЕ,за линка в началото на темата.
Вечра се скъсах от обикаляне,и навсякъде едно и също.
Всички пердета ми омръзнаха преди да съм си сложила у дома.
Искам пердета семпли,не лъскави и едновременно да става материята и за шалте за спалнята.
Искам да наслагам и азиатски мотиви,и това ме затруднява още повече да си харесам нещо.

# 189
  • Мнения: 413
И мен живо ме интересуват пердетата...

# 190
  • Мнения: 534
аз тотално реших въпроса с пердетата...просто ги махнах и сложих вертикални щори, харесва ми повече с тях, отколкото с пердетата...

# 191
  • Мнения: 587
 Да се включа пак  bouquet Вижте,  изглежда в живота на човек има  някакви периоди. Аз преди 15 г исках само леки, прозрачни пердета. След това минах на щори . И да ми бяха казвали , че ще дойде ден в който да  ми харесват тежки завеси , нямаше да повярвам. Сега обаче точно такива ми харесват. Подобно е и с цвета на стените- преди исках само бяло, сега много ми допадат декоративните тапети, венецианска мазилка.  Може би всичко в един момент омръзва и така се въртим в един кръг. Hug Всичко ново е добре забравено старо Thinking

# 192
  • Мнения: 4 380
Аа, не за всички се отнася. Аз не понасям и никога не съм понасяла ламелни щори, било хо хоризонтални или вертикални. Това е офисен вариант и за мен неприемлимо за дома. С определен стил и при определена концепция хоризонталната щора би могла да се окаже единствено вярно решение, но се надявам никога да не мисля жилища в подобен стил. Laughing

Дали само тънко, или само плътно, или двете заедно, вече до голяма степен е въпрос на решение на интериора и модни тенденции. Обещах малко за тенденциите да спомена...

В тенденциите при пердетата често се избягва съчетанието между плътно и тънко перде като се оставя прозорецът открит. Естествено, с цел да се подчертае или покаже красотата на самия прозорец (важно е да се избира правилната дограма и външния вид на прозореца) или гледката от него. Плътното перде пада от двете страни на прозореца един вид като рамка, която да подчертае красотата му.

http://img379.imageshack.us/img379/576/50323755ew4.png

В случая с черно-бяла гама тази "рамка" е избрана контрастна на самия прозорец, така че да очертава.
За черните пердета май отделно трябва да поговорим, те сами по себе си са си тенденция.

Плътните пердета не винаги са от тежки и твърди материи, по-скоро обратното. Като правило е мек материал, който пада леко и естествено. При отваряне на прозореца той би се подухнал от вятъра почти като вуал.

Корнизите рядко са релсови или подобен тип, и рядко са скрити. В повечето случаи това са тръбни корнизи с халки, а пердето е окачено на самите халки с перделък, който надипля плата не хаотично, а в строго размерено "плисе".

http://img354.imageshack.us/img354/3756/thampetersdrcontempehv5.jpg

Корнизът може да е скрит от самото перде с по-широк перделък и по-ниско окачване на самите халки.

Като споменах, че пердето изпълнява декоративна функция да обрами прозореца, ще спомена че е често срещано статично окачване без възможност за плъзгане пред прозореца.

http://img379.imageshack.us/img379/795/38se1.png

http://img379.imageshack.us/img379/5733/harbingermontouri02fety0.jpg

Когато има съчетание от 2-3 прозореца на една стена, които са сравнително близко разположени, както е на втората снимка, те правят композиция и пердетата стават обединяващия елемент, като между 2 прозореца се окачва само 1 перде. Споменавам го, т.к. наскоро гледах работа на български дизайнер, която при малкото разстояние между прозорците все пак беше наблъскала 2 отделни пердета и стоеше ужасно от композиционна гледна точка.

Като тенденция се откроява съчетанието между плътни пердета и римски щори вместо вуален втори ред. Това се вижда на последната снимка по-горе и още много, много примери. Римските щори са много актуални. Те могат да са плътни и тежки, а могат да са и съвсем леки вуални, всичко зависи от функцията която очакваме от тях и разбира се стила на обзавеждане.

http://img379.imageshack.us/img379/7198/4586815944972e52915dp7.jpg

Формата на пердето като правило е проста. Чиста свободна и изчистена линия. Всякакви ламбрекени и подобни джувки са за избягване, особено ако стилът на обзавеждане не е подходящ за такива. Освен това, те стоят добре в големи помещения, с високи тавани и по-солидно и "тежко" обзавеждане. Освен че не са никак актуални, стоят прекалено театрално и в много случаи кичозно, те са и доста банални. В западната култура за разлика от източноевропейските страни, като масов народен стил на обзавеждане е залегнала класиката. И народът от незапомнени времена кичи домовете си с ламбрекенчета и джувки и там където са уместни, но и там където изобщо не подхождат. Руснаците бързо подеха вълната на класическия стил. Те имат култура на богати дворцови обстановки и взеха да претворяват класиката в най-театралният и дворцов вид, което без съмнение превърна домовете на богаташи-олигархи в един отвратителен кич. Но т.к. Русия като правило живее доста затворена по отношение на влияния отвън, този факт все още остава доста неразбран. И...разбира се, не всички са богати, но всички желаят да живеят красиво, хората взеха да пренасят елементи от тези интериори и в доста по-скромни жилища, а специално ламбрекените по пердетата бяха подхванати от шивачки и се превърнаха в някаква масова култура подобна на гипсокартонното прехласване по какви ли не форми на стени и тавани. Mr. Green Така диктатори на модата на ламбрекени станаха шивачките, а на гипокартона- майстори, които добре печелят от този си труд и направо си създават една масова такава субкултура, която не е в никакъв случай достойна за подражание.

Да се върна към тенденциите при пердетата...

Като цветове разбира се могат да бъдат всякакви. Но се предпочитат пердета "дюс", в един цвят и без мотиви. Защо именно така е сложно да поясня, но ще пробвам...Пердето е само един акцент от общата декорация и трябва да бъде разглеждано като елемент от общото, а не само по себе си. Някои, които ме познават, знаят че не съм равнодушна към красиви сервировки на масата. Там нещата стоят по подобен начин. За съжаление, когато човек избира перде или покривка, той като правило не вижда цялостния декор, а се ръководи само от това харесва ли му плата или не. И тук се получава голямата грешка защото както покривката на масата, така и пердетата, ще бъдат съчетавани. Разноцветната покривка, която ни е грабнала окото защото си падаме по шаренко, става елемент на претрупване със сервираната вече маса. Така е и с пердето. В интериора има още толкова много елементи! Пердето не бива да създава декорацията, а само да спомага.

Избягвайте платове с разни цветчета по тях, претрупани и шаренки....Избягвайте вуали с разни бродерийки или тънки пердета,  тъкАни с разна орнаментика. Ако избирате тънко перде, избирайте абсолютно чист вуал! Тънък или по-плътен, но да е чист. Няма да бъда категорична, има невероятно красиви дантелени пердета, които могат да бъдат сложени на точното място и да стоят великолепно, НО...това е сложно за човек, който няма изключително добър усет и може като нищо да развали целия си интериор с неправилен избор. Добрите дантелени пердета са и скъпи...така че рискът е голям. Ако се спирате на някаква евтина дантела, вероятността да направите най-лошия възможен избор е просто огромна.
Още един елемент за избягване....както в пердетата, така и в покривките- никакъв сатен или сатенени шарки! Naughty Изглежда евтинко и с намек за спално бельо.

И...за последно ще се спра на една много очевидна тенденция при пердетата, за която със сигурност малко хора в България знаят, но която е много очевидна в работата на голямо число именити дизайнери. Това е един оригинален елемент, който лесно бихе могли да въплътите у дома и да изглеждате съвсем "от кутюр". Grinning
Разбира се, перфектният усет за цветови съчетания и хармония в цялото помещение, не само в пердето е абсолютно задължителна. Този елемент трябва да се връзва в цялостната картина на стаята и не да бъде самоцел.
Става въпрос за вставки от друг цвят перде в долната или горната част (а понякога и в двете, но най-честно долната) на основното по хоризонтала. Тази вставка е като много широка ивица, достигаща до 1/3 от самото перде.


http://img354.imageshack.us/img354/5268/ed1107roop09zq3.jpg

http://img379.imageshack.us/img379/125/ed1107roop08wp4.jpg

http://img388.imageshack.us/img388/8014/jeffersdesigngroupxu9.jpg

http://img379.imageshack.us/img379/6162/13zm3.jpg


Е, надявам се да съм ви помогнала с този разказ за пердетата, получи се почти статия. Grinning Извинявам се за грешките ако има, бая печатене падна.






# 193
  • Мнения: 97
Уауу!xenia страхотно полезна лекция! Изчетох всичко на един дъх!Поздравления!!!!  :bouquet

# 194
  • Мнения: 455
А да ме насочите малко ..... от къде мога да купя корниз във формата на дъга и полу дъга? Всекидневната ни има и двете и ни предстои купуване и поставяне на пердета - ума ми не побира от къде мога да поръчам такива корнизи.
Ето и малко снимки за по-ясен поглед върху стаята и за да ви стане ясно за какво говоря.
Предварително благодаря за отговорите!
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт