Правя си моя диета. Моля за мнения и съвети.

  • 36 732
  • 414
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 163
... намаляването на калориите по начина, който ти си представяш (от мазнини и белтъчини, но с увеличаване на плодовете и зеленчуците)...
Ей, успя да изкривиш казаното от мен, въпреки че много ясно съм написала следното:

храни се така, както смяташ, че е най-добре за теб ... влез във форма постепенно, за да си здрава.
Знам, че не го правиш нарочно и че си добронамерена. Просто като всеки друг човек и ти виждаш това, което очакваш да видиш.

Дори то да не съществува.

# 16
  • Мнения: 6 346
Не изкривявам нищо. Как точно смяташ, че се намаляват калориите и какво точно се постига като ефект от намаляването им? Нещата не са толкова прости, Фея, макар че имаш малко изкривена представа за тях - изглеждат ти по-лесни, отколкото са. Но нищо, добронамерена си. Wink Само че ми отговори на въпросите, защото и за авторката на темата ще бъде полезно.

# 17
  • Мнения: 347
Цитат
1) Дали наистина са ти излишни тези килограми? Колко си висока и колко тежиш? - Излишни са. Висока съм 163см, тежа 70кг.  
2) Колко бързо и при какви обстоятелства си ги качила? - Основно ги качих преди две години след едно заболяване и много кортикостероиди(но това вече е само оправдание, че съм пълна).
3) Къде си склонна да напълняваш - по цялото тяло или предимно по корема? - корем, ръце, бедра.
4) Имаш ли здравословни проблеми и какви? - имах, сега съм добре и дай боже да е така, но все ми свети една червена лампа да внимавам
5) Приемаш ли лекарства от сорта на антидепресанти, за високо кръвно или нещо друго по-сериозно? - не, нищо не приемам
6) Имаш ли пристъпи на силен глад за сладко (към 15-16 ч. следобед или към 10-11 сутрин)? - нямам

За инсулиновата чувствителност не знам - не съм забелязала да имам. но и как да рабера?

Цитат
А правилото е толкова просто: отслабваме при леко отрицателен калориен баланс и пълнеем при поожителен. Независимо от какъв тип ядене идва, калорията като единица за енергия е само това - калория.
Фея, ще опитам да намаля и порциите, но нямам точна представа как да меря калориите и то правилно - не е ли много отнемащо време?. Относно спорта - водя застоял начин на живот, което е минус и съм решила да започна с упражнения в къщи сега през зимата - не мога да спортувам активно поради различни причини, но мога да карам колело през топлия сезон.

Последна редакция: ср, 06 яну 2016, 08:51 от melange

# 18
  • Мнения: 8 163
Чоколата, за теб ВМ-НВХ е религия. За разлика от теб, по отношение на храненето (и на всички други лични схващания за правилния път към щастието) аз съм атеист - не абсолютизирам. От личен опит знам, че спорът с вярващи е напълно излишен и само загуба на време.

Аз казах мнението си по темата. Повече не ми е нужно.

# 19
  • Мнения: 6 346
Отговарям и на двете (авторката и Фея):

Напълняването никога не е просто резултат от свръхприем на калории. Това е остаряло схващане (заражда се преди 40-50 години), което досега вече категорично се е доказало като неправилно. Напълняването винаги е симптом на физически или психически проблем, който трябва да бъде решен чрез отстраняване на причината. Никога не става въпрос само за много ядене и малко тичане. ooooh! И е извънредно непродуктивно да се прилага подходът малко ядене и много тичане. Също толкова непродуктивно и дори нездравословно е да се ограничават по-калоричните храни, каквито са животинските продукти (те съчетават мазнини и белтъчини и затова обикновено са по-калорични) - възникват здравословни проблеми, да не говорим, че и теглото се връща, защото никой не може да деяни дълго време на глад. (Фея, ти не ми отговори на въпросите, защото предпочиташ йезуитски да се измъкнеш по терлици и да изглеждаш бяла и добра, но всъщност просто отговорите не ти изнасят. ooooh!)

Какви могат да бъдат физическите причини за напълняване?
1. Инсулинова резистентност - дали има, или няма, се вижда от една страна от натоварване с глюкоза - трябва да се изследва задължително и инсулинът трикратно, не само захарта. Друг начин е просто да се види дали има резки пригладнявания за въглехидрати - щом няма, това е добре, но пак не изключва категорично ИР. Обаче ИР се лекува с въглехидратна, а не с калорийна рестрикция - това е здравословният начин. Калорийната рестрикция е контрапродуктивна в случая.
2. Хипотиреоидизъм - тогава трябва да се работи по този проблем.
3. Дисбаланс на половите хормони, вкл. СПКЯ - тогава говорим именно за ИР.
4. Прием на водещи до напълняване лекарства - антидепресанти, КОРТИКОСТЕРОИДИ. Wink Те създават ИР, така че отново важи положението, че трябва да се намалят чувствително въглехидратите, а не просто калориите, защото намаляването на калориите няма да доведе до друго, освен до глад и влошаване на положението. ooooh! А ако се ограничат въглехидратите, ще се овладее гладът, така калориите ще намалея от само себе си и ще има шанс да се повлияе върху ИР.
5. Повишен кортизол
6. Други здравословни проблеми

За напълняването може да има и психически причини - тогава трябва да се идентифицират и отстранят именно те, а не да се намаляват калориите, защото отново калорийната рестрикция ще бъде контрапродуктивна.

Подходът "яж по-малко, тичай повече" не работи - това се доказа вече абсолютно категорично, САЩ е пример в това отношение. ooooh! И също САЩ е пример за това, че храненето с много въглехидрати (от тестени, пък дори и пълнозърнести храни, плюс захар) и малко животински храни (щото нали съдържали ЛОШИ наситени мазнини и холестерол ooooh!) не води до нищо добро. Нека се поучим от чуждите грешки. Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 4
Здравейте, реших да се включа в темата и да кажа за моя режим. От 9 месеца си промених начина на хранене  и на живот. Храня се по 5 пъти на ден през 3 часа. Закуска , междинна ( 40 гр. ядки - кашу, бадеми или лешници или 70 гр. печена соя или протеиново барче), обяд салата + белтъчини ( риба или извара или яйца или месо) ,но никога само салата тя е въглехидрат, междинна закуска и вечеря до 19,30ч. Пия над 5 л. вода, защото бях  доста килограми. На 20-25 кг тегло се пие 1 л. вода. За тези месеци свалих 43 кг.  Simple Smile Изключих картофите, ориза и всички прости въглехидрати. Чувствам се  Grinning.

# 21
  • Мнения: 54 389
Изцяло подкрепям Чоки. Peace
Не са само калориите важни.

Маги, 5 л вода?? Shocked

# 22
  • Мнения: 4
Да, 5л. вода понякога и повече. Не стана от веднъж. Преди пиех 1-1,5л. Започнах да увеличавам, когато се реших да започна режима. Това беше важно условие за успех. На първия месец стигнах 3л. и така...

# 23
  • Мнения: 54 389
И с водата не трябва да се прекалява.

# 24
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Да, 5л. вода понякога и повече. Не стана от веднъж. Преди пиех 1-1,5л. Започнах да увеличавам, когато се реших да започна режима. Това беше важно условие за успех. На първия месец стигнах 3л. и така...

 5Л вода на ден е прекалено много - това може да доведе до сериозни здравословни проблеми . чувала съм и за смъртни случаи от поглъщане на прекалено много вода.

1.5-2Л на ден  е  това , което трябва да приемаме.
 Peace

# 25
  • Мнения: 347
Цитат
Здравейте, реших да се включа в темата и да кажа за моя режим. От 9 месеца си промених начина на хранене  и на живот. Храня се по 5 пъти на ден през 3 часа. Закуска , междинна ( 40 гр. ядки - кашу, бадеми или лешници или 70 гр. печена соя или протеиново барче), обяд салата + белтъчини ( риба или извара или яйца или месо) ,но никога само салата тя е въглехидрат, междинна закуска и вечеря до 19,30ч. Пия над 5 л. вода, защото бях  доста килограми. На 20-25 кг тегло се пие 1 л. вода. За тези месеци свалих 43 кг.  Smile Изключих картофите, ориза и всички прости въглехидрати. Чувствам се  Very Happy.

Поздравления за успеха! Надъхвам се и аз така и не си слагам голям максимум - само 10 кила.
А спазваш ли разделния принцип или не?

# 26
  • в колонките
  • Мнения: 510
Здравейте, реших да се включа в темата и да кажа за моя режим. От 9 месеца си промених начина на хранене  и на живот. Храня се по 5 пъти на ден през 3 часа. Закуска , междинна ( 40 гр. ядки - кашу, бадеми или лешници или 70 гр. печена соя или протеиново барче), обяд салата + белтъчини ( риба или извара или яйца или месо) ,но никога само салата тя е въглехидрат, междинна закуска и вечеря до 19,30ч. Пия над 5 л. вода, защото бях  доста килограми. На 20-25 кг тегло се пие 1 л. вода. За тези месеци свалих 43 кг.  Simple Smile Изключих картофите, ориза и всички прости въглехидрати. Чувствам се  Grinning.
   Значи, ( според теб) салатите са въглехидрат, а в кашуто (бобови е), бадемите, или лешниците  липсват въглехидрати? Соята за 100 гр. има около 33-34гр. въглени. А колко ли грама са те в една зелена салата ? newsm78

# 27
  • Мнения: 6 346
Меланж, на теб не ти върши работа разделното хранене, ако то ще включва картофи, ориз, хляб и прочие. Също не ти върши работа да ядеш много пъти на ден (5 пъти е прекалено много). При теб проблемът е възникнал след лечение с кортикостероиди, което е отключило или задълбочило инсулинова резистентност. Това означава, че организмът ти не може да се справя с големи количества въглехидрати. За да решиш проблема, трябва да ограничиш именно въглехидратите - хляб, макарони, захар и всякакви сладкиши, картофи, ориз, дори бобовите и плодовете е добре да ограничиш. За сметка на това за теб е здравословно да ядеш месо, яйца, зеленчуци, сирене, масло/зехтин, ядки. Просто коренът на проблема при теб е този, затова и решението трябва да бъде това - да е насочено към причината.

По отношение на честото хранене (многократен прием на малки количества храна), то стимулира секрецията на инсулин, а така се задълбочава инсулиновата резистентност.

А разделното хранене няма никакви научни основания. Не е вярно, че организмът не може да смила едновременно нишестени и белтъчни храни - не и при здравите хора без храносмилателни проблеми. Ако имаш гастрит, колит или нещо подобно, може да имаш полза от разделно хранене. Но за отслабване няма да има голям ефект, особено при наличие на ИР, както (най-вероятно) е при теб заради кортикостероидите. Така че не опира до това какво ти е приятно да ядеш, а какво ще има ефект.

Спирам да пиша по темата, нямам какво повече да кажа.

# 28
  • Мнения: 54 389

За ядките и меда - чета ги в някои диети и уж са здравословни, та затова ги сложих, но колкото мога ще ги намаля. Съвсем горчиво кафе не мога да пия, виж чай по-бих могла.


Ти какво целиш?
Да се храниш здравословно, или да отслабнеш?
Ако целиш отслабване, с мед няма да стане, нищо че е здравословен. За някои хора.
За теб, може би, не.

Много хора се заблуждават, че щом нещо се води здравословно, от него не се пълнее.
Не е вярно. Grinning

Слушай Чоки, няма да сгрешиш. Peace

# 29
  • в колонките
  • Мнения: 510
Melange, колкото хора - толкова мнения. Всеки ще ти препоръча диета, съобразена с неговите собствени виждания за правилно хранене, а така ще се объркаш напълно.

А правилото е толкова просто: отслабваме при леко отрицателен калориен баланс и пълнеем при поожителен. Независимо от какъв тип ядене идва, калорията като единица за енергия е само това - калория.


   
    И аз вярвах на този мит за калориите дълги години, даже имам книга с калориите в продуктите,  Peace. Има и тема във форума за отслабване, броящо дневните калории благодарение на моето участие. Всичко това беше до преди около две години, когато реших да изпробвам един режим на хранене по една подарена ми книга. И , да , доволна съм от това хранене. Не паса зоб и силаж, не съм вечно нервна и гладна, отлично се чувствам. И най-важното - кръвната ми захар не си прави разходки на горе-на долу, а е бетон.

Общи условия

Активация на акаунт