Болничен при неосигурените?

  • 11 342
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте мами, въпроса ми е следния. Трябва да изляза болничен по време на почти цялата бременност, но се водя неосигурена. Имам 10 месеца невнесени осигуровки през 2014 г, но от 04 месец 2015 работя и ме осигуряват. Та въпроса ми е имам ли право на болничен? Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 747
От сайта на НОИ:
"2. Условия за придобиване право на парично обезщетение при временна неработоспособност.

Право на парично обезщетение за времето на отпуск поради временна неработоспособност се придобива при наличието на следните условия:
1. към деня на настъпване на временната неработоспособност лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство, т.е. да упражнява трудова дейност, която е основание за осигуряване и да са внесени или дължими осигурителни вноски върху получено, начислено или неначислено трудово възнаграждение;
2. лицето да има най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Това изискване не се отнася за лицата, ненавършили 18-годишна възраст и за придобиване право на парично обезщетение за трудова злополука и професионална болест. Шестмесечният стаж може да бъде прекъснат или непрекъснат, да е положен при различни работодатели, като не е задължително да е положен непосредствено преди излизането на лицето в отпуск поради болест;
3. да е разрешен отпуск поради болест, т.е. да е издаден болничен лист от органите на медицинската експертиза.
(чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от КСО, чл. 162 от КТ)"

Доколкото знам от времето на моята бременност, до 45 дни преди термина болничният се води за временна нетрудоспособност.
Надявам се да няма някаква промяна от тогава.

# 2
  • Мнения: X
Значи би трябвало да получавам доколкото разбирам. Но личната, която ми написа първия болничен не беше сигурна дали имам право

# 3
  • София
  • Мнения: 38 476
Ами плати си осигуровките. Към 180 лв са, с лихвите. Не е толкова много.

# 4
  • Мнения: X
Ако не е наложително не мисля да ги плащам

# 5
  • Мнения: 2 681
Ами плати си осигуровките. Към 180 лв са, с лихвите. Не е толкова много.
От 01.2016 вече искат да се плати всичко за 5 год. назад.
Дано потребителката да е била ученичка да 2014 и да  не дължи нищо освен няколкото месеца.

# 6
  • Мнения: X
Да 2014 г завърших

# 7
  • Мнения: 2 681
До 30.06.2014 трябва да си осигурена от у-ще.
Понякога забравят последните 1 -2 месеца на абитурентите.
При дъщеря ми и съучениците и беше така. Голям зор видях докато си оправят грешката.

# 8
  • Мнения: 1 721
не рaзбрaх кои осигуровки не сa ти внесени. aко сa тези зa болничен и мaйчинство, нямa проблем, но aко имaш толковa месеци без здрaвни осигуровки, вероятно си нaясно, че си с прекъснaти здрaвоосигурителни прaвa и нямaш прaво нa никaкви нaпрaвления и изследвaния по ЗК  Naughty

# 9
  • Мнения: X
не рaзбрaх кои осигуровки не сa ти внесени. aко сa тези зa болничен и мaйчинство, нямa проблем, но aко имaш толковa месеци без здрaвни осигуровки, вероятно си нaясно, че си с прекъснaти здрaвоосигурителни прaвa и нямaш прaво нa никaкви нaпрaвления и изследвaния по ЗК  Naughty

Не са внесени здравни осигуровки за този период, но вече 8 месеца ме осигуряват. Знам че нямам право на направления, плащам си всички прегледи. Въпроса ми беше имам ли право на болничен

# 10
  • Мнения: 1 721
Здравните осигуровки и болничният нямат нищо общо  Naughty

# 11
  • Мнения: 747
Значи би трябвало да получавам доколкото разбирам. Н

Да

# 12
  • Мнения: X
понеже това ми е първи болничен е трябвало да дам и информация за банковата ми сметка, а аз не знаех. какво мога да направя?

# 13
  • София
  • Мнения: 38 476
Направи си сметка и дай номера.
А все пак защо така упорито отказваш да си платиш здравните?
Предполагам, ще раждаш платено.
Но ако /не дай Боже/ стане нещо и се наложи допълнителна медицинска намеса, какво ще правиш?

# 14
  • Мнения: X
Направи си сметка и дай номера.
имам сметка. в нои ли трябва да я занеса?

Общи условия

Активация на акаунт