Дефицитите на една журналистика

  • 318 469
  • 3 826
  •   1
Отговори
# 1 440
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Първото е правилното - "взели сте".

# 1 441
  • София
  • Мнения: 16 193
Ако се обърнете към мъж, как ще го кажете? "Господине, взел сте ...?" или "Господине, взели сте ...?"

# 1 442
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
По същия начин - взели сте.

# 1 443
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
... но "Вие сте наказана и бита..."
Simple Smile весело е.

# 1 444
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Още по-лошо Wink - "вие сте били наказана и бита".

# 1 445
  • До морето
  • Мнения: 7 061
... но "Вие сте наказана и бита..."
Simple Smile весело е.

Точно заради това горе и аз казвам "Вие сте взела".Щом прилагателното е в единствено число, значи и глаголът е. Сигурна съм го учила някъде, не може да съм си го измислила, нали? 😯

# 1 446
  • София
  • Мнения: 4 328
стискаме си ръцете на "били сме се били напили, и сме се били сбили", казано от първо лице, единствено число, но в учтива форма  Laughing

# 1 447
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
... но "Вие сте наказана и бита..."
Simple Smile весело е.

Точно заради това горе и аз казвам "Вие сте взела".Щом прилагателното е в единствено число, значи и глаголът е. Сигурна съм го учила някъде, не може да съм си го измислила, нали? 😯

и аз така, но като се разрових се оказа, че греша.
имало особеност: при завършващи на "л" само по число - взелИ, ако завършват на "т" и на "н"- по род и по число - битА.

Simple Smile да му мислят учениците.

Цитат
Когато завършва на "л" в учтивата форма причастието винаги се съгласува само по число. Правилно е "Вие ходили ли сте при избирателите?" или "Вие пушили ли сте марихуана?" Също: "Вие изглежда не сте учили (а не "учила") химия." Друго е, ако завършва на "н" или на "т", тогава се съгласува и по род! Например: "Вярно ли е, че сте пребита (а не "пребити") на улицата (за жена)?" или "Вие сте наказан (а не "наказани") с пробация (ако е мъж)". Още за женски род: "Вие сте набелязана (а не "набелязани") да получите голямата награда" или "Вярно ли е, че са ви писали оценка без да сте изпитана (а не "изпитани")?"

# 1 448
  • Мнения: 2 837
"9-годишно момче в щата Мисисипи уби 13-годишната си сестричката, защото отказала да му даде контролера на игралната конзола, съобщи BBC.

Според полицията момчето взело пистолета, след като се скарало със сестра си кой ще играе на конзолата. Предполага се, че изстрелът е направен в гръб, като куршумът е проникнал в мозъка на момичето. Малко по-късно тя загива в болницата в град Мемфис."
https://offnews.bg/sviat/9-godishno-dete-zastrelia-sestrichkata- … -igra-676988.html

# 1 449
  • София
  • Мнения: 4 328
Bulgaria On Air току-що съобщи, че Путин е избран отново за президент от 550 милиона Shocked
не знаех, че и китайците имат право на вот в Русия Laughing
това в анонса, дано се коригират до новината Wink
ааа, коригираха се на 55 милиона, добре.

# 1 450
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
"Дори фактът, че родителите говорят с децата си за безопасното общуване в интернет, жертви на педофилите стават вече и 8-годишни деца."

Оттук: https://www.dnes.bg/notifikacii/2018/03/21/vsichko-zapochva-s-ne … a-pedofili.371314

# 1 451
  • София
  • Мнения: 19 249
А какво ще кажете за масовото игнориране на възвратните местоимения? Свой, своя...тъмна Индия

# 1 452
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Като се спомена - тези дни ми направи леко лошо впечатление нещо такова, казано по радиото - вярно, не от журналист, но от човек, имащ нещо общо с културата (организатор на такова събитие) - "Х не обичаше да говори за него", когато явно се имаше предвид да говори за себе си.

# 1 453
  • София
  • Мнения: 4 328
мда, възвратните местоимения синът ми ги учи сега, 5 клас...
в случаят споменат от Магдена може да е лапсус, но за журналистическо писане/говорене не го разбирам.
то дори е неблагозвучно.

# 1 454
  • Мнения: 18 498
Да не е искал да каже "не обичаше да СЕ говори за него"?

Общи условия

Активация на акаунт