спешна нужда от консултант по кърменето (опитна кърмачка)

  • 2 346
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 915
Подкрепям написаното от sladka hapka изцяло, да не повтарям същите препоръки.

Най-важното сега е да не се шашкаш, защото лесно се допускат грешки в организацията на кърменето, а и ти се изнервяш.

И аз смятам, че бебенцето ви си хапва достатъчно.
Не съди по нааканите памперси, а по напишканите. Бебето ака след АМ, най-вероятно защото остава неусвоено мляко.

Пробното кърмене е голяма глупост, повече не се подлъгвай по него. Цеденето за проверка - също заблуждава.

Не давай добавка "за всеки случай" и за "собствено успокоение". Вместо това кърми от едната гърда, като пусне детето - предложи другата, а не АМ. Може да ти изглежда, че "суче лакомо", а на детето просто да му е по-лесно от биберона, а и си има сукателен рефлекс добър. Не давай добавка сутрин - тогава имаш най-много кърма.
Внимавай много с шишето, бебето лесно може да се откаже от сукането точно сега. Съветът ми е изобщо да не додаваш, нямате нужда.

Млякото ти е ОК.  Wink В началото на сукането млякото е по-редичко и воднисто, като посуче бебето 5-10 минути от гърдата, стига до мазното калорично мляко. Затова е важно да суче по-дълго, колкото иска. Не е обезпокоително кога точно идва "зрялото мляко", защото организмът ти откликва и се съобразява изцяло с нуждите на бебето - в началото е коластрата, после преходното, после зрялото - защото така е необходимо на детето.
Ако е сукало по-кратко и не желае повече, на следващото кърмене - примерно след 2-3 часа, предложи му пак същата гърда, за да изсуче калоричното мляко с пресни сили.

Кърми "на поискване", ако спи повече от 3 часа, слагай я на гърдата. Спете заедно. Ако я кърмиш при всеки признак на глад, няма как да остане недохранена. Пак казвам - не предлагай добавка накрая. Ако не пожелае да суче и от другата гърда, след като е сукала от първата, не прави нищо повече.

Колики - възможно е да се появят толкова рано. Не зависят особено от вида на храненето май.

За твоето хранене - не е нужен чак такъв строг режим. Пий вода повечко, организмът ти има нужда от течност, но не сокове от кутии, големи количества айрян или прясно мляко, въздържай се от много чай или кафе - заради кофеина.
На закуска можеш да си хапнеш каквото желаеш - примерно овесени ядки, мюсли с чаша айрян, или сандвич с кашкавал, кус-кус и т.н. Хапни и пресен плод.

На обяд и вечеря - каквото обичаш, манджи, супи, гювеч, риба, пилешко и т.н. Не се затормозявай допълнително да се чудиш и за твоето хранене толкова. Избягвай пържено, пикантно и бобови на първо време, храни от консерви. Хапвай пресни плодове и зеленчуци, пий Матерна - няма да е излишна.

Почивай си, гушкай Яна, кърмете се, когато тя пожелае, вслушвай се и се доверявай на инстинктите и нуждите й. Успокой се - детето се развива добре.
Всички сме минали по този път, мога да ти кажа, че така погледнато сега отстрани, не виждам причини за притеснения и тривоги, но те разбирам защо се чувстваш така.

Когато ви посети и някоя майка от форума, надявам се, че ще бъдеш по-уверена и сигурна и в себе си - че правиш нещата правилно!

Успех!  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 6 243
Как я карате с Яна?

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Здравейте, мили мами!
Много благодаря на всички за съветите и най-вече за подкрепата! Изчитам всяко съобщение с огромно внимание. За съжаление не ми остана време да ви отговоря по-рано.

Нещата около кърменето се нормализират все още, но мисля, че имаме напредък - вчера на 2 пъти мъничко повърна след хранене. А това не може да стане при едно гладно бебе, нали  newsm12?! Всъщност когато това се случи, първо ми се приплака - "ох, мами, не ми харесваш млякото ли???" Но после като се замислих, се усетих, че е от прехранване най-вероятно и грейнах цялата  newsm03

Освен това подобряваме техниката си при кърмене и вече вместо да я слагам ту на едната - ту на другата гърда (сменях гърдите всеки път, когато я оригвах), сега я слагам само на едната, докато не усетя, че вероятно е изсукала всичко и е време да я сложа и на другата...  А откакто спрях да и давам каквито и да е други глупости (дохранки, води и пр...), виждам, че и тя милата, полага повече усилия и суче по-упорито.
В тази връзка имам следния въпрос - колко време ми препоръчвате да я храня. Последните 3-4 пъти суче по 1 - 1,5 часа. На мен не ми пречи, но според някои информирани източници (педи-то ни - тати ни така казва на педиатрите,  майка ми и пр.), това също предизвиква колики, защото така бебето се прехранва, а и няма време да обработи храната до следващото хранене - т.е. "затормозяваш й стомахчето". Има ли наистина такава взаимовръзка..!?

Коликите много я мъчат – снощи и сутринта беше кошмарен рев. Нищо не помага - нито песни, нито люлеене на ръце. В началото се успокояваше като я сложа да посуче малко, но вече и това не действа. Открих обаче една друга тактика! Аз понеже се тормозя много като заревтуни с пълен глас и не мога да я успокоя, викам майка ми и тя я приспива. В нейните ръце стихва за минутки. Много ми е мъчно, че не мога аз да я успокоя. Но по-добре да е спокойна, отколкото да мисля за собственото си его. Ако и тази нощ се мъчи много, утре сигурно ще купя или чай на ХИП, или нещо друго, което да й помогне да мине през този кошмар по-леко.

Та така сме засега. Още веднъж - голямо благодаря за подкрепата ви!!! Много, много ми помогнахте! Съветите ви са много важни, но сякаш най-важно беше това, че ме успокоихте!  Ще се опитвам да ви информирам как вървим и занапред. Стискайте ни палци за понеделник - ще дойдат да я теглят пак и се надявам, че ще е наддала добре този път, та да ми "дойде сърце на място"  newsm17
На всички много   love001  love001  love001

# 18
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Много набързо, че времето напредва, ще ти кажа за коликите. Пробвай с капки Sab Simplex по 10 капки преди всяко хранене. Давай ги с лъжичка. И чаят на Хипп помага. Пробвай да я слагаш с коремчето върху твоето тяло. Моята беба се успокояваше като легнех по гръб и я слагах върху гърдите ми. Така се унасяше и понякога дори заспиваше. Успокоявай се с това, че момичетата карат по лесно коликите и по-бързо.
Стискам палци в понеделник и да ни информираш веднага как е наддала. Пожелавам ти поне 500 г. Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 896
Недей да даваш чай против коликите!
По-добре питй за капки против колики - преди имаше Бейбинос и другите не ги помна.
Аз ги давах, като изцедя малко кърма в една лъжичка и слагам в нея капките и ги давам преди кърменето.
Успех!

# 20
  • Мнения: 919
В тази връзка имам следния въпрос - колко време ми препоръчвате да я храня. Последните 3-4 пъти суче по 1 - 1,5 часа... т.е. "затормозяваш й стомахчето". Има ли наистина такава взаимовръзка..!?

Не, не и затормозяваш стомахчето в никакъв случай, друг е въпроса, че бебка най-вероятно не суче активно през цялото време ами си те ползва за залагалка Wink според мен в това няма нищо лошо, щом не ти пречи.. а ако можеш и ти да си почиваш през това време, нямаш проблем Peace

ако пък суче през цялото време, бебето ти е още малко и ми хрумва че може неправилно да я поставяш и затова повече време да и отнема да се нахрани, внимавай да не ти разрани гърдите и гледай да поема възмжно най-много от ореолата като повече от долната страна.
аз как се научих, като подавам гърдата придърпвам леко отгоре така че зърното да сочи носа на бебето долепено до горната устна или даже малко по-нагоре, като отвори широко уста придърпваш я бързо към себе си (не ти да буташ гърдата към нея) така че зърното да е максимално близо до меката част на небцето..

Коликите много я мъчат – снощи и сутринта беше кошмарен рев...викам майка ми и тя я приспива. В нейните ръце стихва за минутки. Много ми е мъчно..

Недей да го преживяваш толкова, много добре си решила проблема даже! На мен консултантка по кърменето ми обясни, че когато бебето има колики е по-добре таткото или някой друг който не произвежда мляко да го успокоява, защото ти миришеш на хапване и то си мисли че го боли коремче от глад..

според мен коликите нямат нищо общо с преяждане, те са просто газове и смятам че има достатъчно ефикасни абсолютно безвредни лекарства + хомеопатични които лесно решават проблема.. друг е въпроса, че при някой бебета просто не помагат
пробвай също да я гушкаш така че да и топлиш коремчето, много помага

исках да споделя опит за авентската помпа, имам същата, но отначало нищо неможех да изцедя с нея дори от препълнена гърда и си купих друга.. по късно на консултация ми обясниха как да я ползвам. значи номера е да изцедиш няколко капки преди да сложиш помпата, после стискаш няколко пъти бързо, но не да те боли и така докато не тръгне още една капчица, тогава започваш бавно, стискаш, отпускаш и то ще започне да пръска евентуално ако е пълна гърдата или да капе по-бързо, не се отчайвай ако нищо неможеш  да изцедиш в началото, това е съвсем нормално.. според мен няма нужда изобщо да цедиш на този етап, след като си постоянно с бебето
За увеличаване на лактацията, повече течности и почивка! Режим на хранене не ти трябва, просто гледай да не стоиш гладна.

ами това е, май и без повече съвети се справяте чудесно! Най-важното е да се доверяваш на инстинктите си и да си уверена в себе си!
Надявам се все пак някоя опитна кърмачка да дойде да направи едно показно, все е от полза
Успех Hug

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Купих Sab Simplex и май помагат. Въпреки че днес през деня беше доста изнервена. Така и не разбрах от какво.
А вчера дори я изведохме "на разходка" - на балкона бяхме повече от 3 часа (разбира се добре завита и покрита). И спа като къпана.
Гушкането много помага. Снощи единия си сън изкара по корем върху гърдите ми.
Нямам търпение да дойдат с кантара утре...
Мики, 500 гр. за 1 седмица не са ли малко множко  newsm78
Както казва нашия тати "Отглеждаме дете, на угояваме прасе"  Joy
Гаргамелчо, изчетох сума ти лекции за правилното засукване, гледах и няколко видеофайла - да е жив и здрав тати, че ни намери и литература, и нагледни материали Two Hearts  Kissing Heart Two Hearts Kissing Heart
Помпата - засега я зарязох. Цедя се много рядко, главно за да не остава нищо в гърдите ми.
Лека нощ и до утре!

# 22
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Множко  са 500 за седмица, но ние ги качихме след като на първата след изписването бяхме свалили и тогава ни се караха да дохранваме. И след седмица-бум 500. При което стана ясно, че може би предния път не са ни претеглили правилно, защото това е почти невъзможно. А аз ти ги пожелах за да може да се успокоиш и ти.
Давай смело с разходките. Ние сме зимно бебе, но въпреки това на 24-я ден я изведох с количката на разходка, а още от 6-я няколоко пъти ходихме до болницата и спеше на терасата. И недей я "опакова" чак толкова, времето се стопли, а и в Пловдив по принцип е голяма жега. Калявай я още от малка!
Виждаш ли как неусетно започнаха да те вълнуват и други неща, освен дали е нахранена. Аз съм се абонирала за темата и следя с интерес как се развива Яна, а и мама, естествено.
Слънчев ден ви желая и все повече разходки. Laughing

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Лекарката и сестрата тъкмо си тръгнаха.
Резултати: Яна е наддала 210 гр. за последните седем дена.
Общо тегло за момента: 3480 гр. Т.е. още 40 гр. ни трябват, за да стигнем до рожденото тегло. А днес е 18-тият й ден. 
Пак направихме пробно кърмене (по настояване на лекарката). След като сука 10 мин (от едната гърда) - още 30 гр. отгоре, след 5 мин (от другата) - още 10 гр.
Сетихме се с майка и я премерихме на ръст (мисля, че се справихме добре) - от 50 см. при раждането, сега е 53 см.

Освен това лекарката на няколко пъти каза, че "детето има вид на гладно бебе" и че тя по принцип няма нищо против "свободния режим на хранене и изключителното кърмене, ако дава добри резултати, но при вас явно има проблем". Но каза, че за да не минаваме на смесено хранене (кърма + АМ), да се храня и да спя по много, за да имам кърма. Даде ни още една седмица срок - да видим тогава колко е наддала. А като "общо психическо развитие и моторика ви пиша 6", пак думи на лекарката.

Според тати (и литературата, която е изчел), тези 40 гр. ще ги прибави точно следващите 2-3 дена и на 20-21 ден от раждането ще е възстановила теглото си. Което е нормално.

Тъй, аз в момента се чудя как да се чуствам: дали да се притеснявам - че не е стигнала рожденото си тегло, или да се радвам -  наддала е "като по учебник" (цитирам тати, естествено), а и на ръст е дръпнала доволно.

Вие как мислите???

Поздрави на всички

Mickey, 500 гр. са си направо плашещо много - как ще издържи костна система на новородено на такова наддаване?!?! Вероятно има грешка.
Ние в момента пак сме "на двора" - разбирай на балкона (вие сте по-облагодетелствани - Карлово е точно под планината, а ако живеете и в къща - красота! Simple Smile, а Яна спи като ангел. Опитвам се да я калявам, защото и аз смятам, че е от жизнено значение да не отрасне в саксия. Малко е трудно, защото майка ми - да е жива и здрава, че без нея нямаше да се оправя!!! - дудне непрекъснато: "Как може вода да не давате?!? Как може да спиш с бебето в едно легло??? Как може да й даваш да яде всеки път като се разплаче??? Как може да няма режим??? Ще я простудиш, ще я претоплиш..." От друга страна непрекъснато ме успокоява, като ме види, че съм притеснена за нещо... Да й се чуди човек Simple Smile Засега успявам да устоя на атаките с помощта на тати Simple Smile

Последна редакция: пн, 17 апр 2006, 12:47 от Bloody_Marry

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Мисля да не се притесняваш вече Grinning
Детето наддава, расте на височина (ължина по-скоро Wink ), значи - всичко е Ок Simple Smile

# 25
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
И аз подкрепям Бу-всичко си е наред при вас. А лекарите не веднъж са коментирани тук, така че...а като се сетя, че и сестра ми е лекар. Интересно ми е какъв е вида на гладното бебе newsm78 А това с котролното кърмене не ми е ясно изобщо. Знаеш ли колко лесно кантарите дават отклонение 10-20 г, че и повече. Особено, ако е дигитален. Аз като родих, в стаята имаше кантар и ме посъветваха да я тегля след всяко кърмене. И аз си правех ескперименти. Колкото пъти я сложех, толкова различни грамажи показваше.
Хайде пак да те разсея с други теми. Да, живеем в къща и си имаме малко дворче, което засяхме миналата година с райграс, а тази пролет мое задължение е да разкрася с цветя. И аз приспивам малката в количката и си градинарствам.
А за майка ти-те всички баби са такива. Моята свекърва все мрънкаше "Да не простудиш детето", но пък пред приятелки се хвали как съм го била калила. Защото аз по съвет на педито излизах дори в сняг, само Т да е над нулата.
Хайде, до скоро!

# 26
  • Мнения: 3 161
 "Как може вода да не давате?!? Как може да спиш с бебето в едно легло??? Как може да й даваш да яде всеки път като се разплаче??? Как може да няма режим??? Ще я простудиш, ще я претоплиш..."

Ти май всичко правиш точно както си трябва. Хубаво е, че майка ти те успокоява; естествено е да й се вижда странно това, което правиш - тя те е гледала по коренно различен начин. Нищо, ще свикне и ще те подкрепя само след няколко седмици, особено като види как бебо почва да наддава стабилно и е доволен и спокоен. Лекарката ти е постъпила възможно най-адекватно според това, което е учила - приема "на поискване", дава ти отсрочка за захранване. А таткото ви е е просто златен - подкрепя те, интересува се, чете - дай боже всекиму.  Grinning

Така че остава сега ти да се успокоиш, да повярваш в себе си, да почиваш повече и да пиеш по чаша течност на всяко кърмене - и ще видиш, че на следващото мерене няма да се наложи да се стига до АМ! А, и още нещо - не знам дали имате Книга за кърменето, но силно ти я препоръчвам - създава много позитивна нагласа и дава увереност. Успех!

# 27
здравейте.моят Марти неиска да суче.как да го накарам да суче.

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
здравейте.моят Марти неиска да суче.как да го накарам да суче.
Rolling Eyes
Ако дадеш подробности като възраст на бебето, колко е родено, колко е сега, как е сукало по-рано (ако е), поведение преди/сега... ще е по-лесно. Иначе само предположения безкрайни ще правим...

# 29
  • Мнения: 3 591
"Как може вода да не давате?!? Как може да спиш с бебето в едно легло??? Как може да й даваш да яде всеки път като се разплаче??? Как може да няма режим??? Ще я простудиш, ще я претоплиш..."

Сега при нас модата е:"Ама не го мъчи да дърпа от гърдата де, дай му шишенце, бебето го болят венците - ти що го мъчиш.?!!? Не виждаш ли че е гладно, а го боли да суче и му е трудно!?!?"

Това по въпроса за дърпането му от гърдата - моя малчо е подлудял последните няколко дни...

Общи условия

Активация на акаунт