Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 2 март 2016, 15:07 ч.

Болничен по време на бременност – 6

• 60 913
  • 589
  •   1
Отговори
# 570
45 дни преди термин не влизат.
180 дни са непрекъснат болничен и не се броят болничните преди това за грип и/или други диагнози.

От личен опит говоря ✌

Това се нарича бърз, кратък и ясен отговор! Благодаря!
Значи ще си взимам болничните и ще си бременея на спокойствие! Поздрави!

# 571
Да, взимай щом се налага.
При мен ситуацията беше следната: редувах болничен и отпуска докато мина първата ФМ, след това записах ЖК и от там имах над 150 дни болничен преди 45 дневния, а за цялата година имах 184 с предишни диагнози.

# 572
Момичета в 6 г.с. съм, очаква се да родя около 8 март и от всякъде чувам различни мнения за болничния. Ще го обсъдя и с лекаря ми, но това ще е идната седмица. Искам да питам от кога най-рано ще мога да изляза в болничен? Не работя тежка работа, седя на бюро, но работя с един идиот, чиято работа върша аз и който много ме нервира, а не искам този стрес да влияе на бебето, което чакаме от отдавна. Вчера много му се нервирах и започнаха леки болки, днес си взех отпуска да си почина и се чувам супер. Вярно е, че ми е скучно, ама ако ще е по-добре да него ще си седя у дома.

# 573
Здравейте! Има ли сред вас мама или бъдеща мама, която скоро е минала през процедурата в ТЕЛК за удължаване на болничен над 180 дни? Имам няколко въпроса по отношение на сроковете и документите. Намирам само доста стара информация и не зная доколко е актуална. Днес от регистратурата в поликлиниката, в която се следи бременността ми обясниха, че първо трябва да ми свършат 180 дни и едва тогава ще ми дадат направление за ТЕЛК. Струва ми се абсурдно. Не мога да се върна на работа докато излезе решението на ТЕЛК. Не ми достигат около 25-30 дни до началото на 45 дневния болничен.

Последна редакция: чт, 02 авг 2018, 17:54 от Sunny blossom

# 574
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
Естествено, че няма да се връщаш на работата в този период.Трябва да предупредиш работодателя, че ще се явяваш на ТЕЛК.От комисията после ще ти издадат болничен за този период.

# 575
Здравейте имам следния въпрос...тъй като основната ми заплата е 500 лв. и допълнително вс месец имам бонуси затова и заплатата ми варира не е едтаква вс месец при болничен след 6тия месец до края отразява ли се на майчинството.Осигурителния ми доход е почти тавана.

# 576
  • Пловдив
Здравейте имам следния въпрос...тъй като основната ми заплата е 500 лв. и допълнително вс месец имам бонуси затова и заплатата ми варира не е едтаква вс месец при болничен след 6тия месец до края отразява ли се на майчинството не,ако си на тази схема,почти тавана,от 18 м преди болничния .Осигурителния ми доход е почти тавана.

# 577
Здравейте мами,имам следната питанка: ползвах болничен 45 дни преди термина,първите 3 дни ми бяха заплатени от работодателя. Сега съм му представила новия болничен от Майчин дом за раждането,искам да попитам трябва ли пак да ми плати първите 3 дни от втория болничен,защото имам превод само на 2-та дни от НОИ,тъй като болничния е от септември,а има и застъпване. Предния болничен беше до 26.09,но аз родих на 24.09.

# 578
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
Не, работодателят няма да ти плати първите 3 дни, защото е продължение.По принцип и целият 45-дневен се изплаща от НОИ.

# 579
Момичета, последно 45-те дни преди раждане включват ли се в 180-те дни болничен или не?

# 580
  • Пловдив
Момичета, последно 45-те дни преди раждане включват ли се в 180-те дни болничен или не?

Не,не влизат
Никога не са влизали

# 581
Здравейте, работя по договор заместване. В момента съм в болничен,който ще бъде продължен. През следващите дни/не зная точно кога/ титулярът ще се завърне и договорът ще бъде прекратен. Болничният ще бъде изплатен до 30 дни след прекратяването. След като изтече болничният ще започна работа в друга фирма.
Как ще бъде изчислено майчинството за периода, в който е прекратен договорът до започване в  новата фирма?
Минималната заплата за дните без работодател?
Благодаря!

# 582
  • Пловдив

Минималната заплата за дните без работодател?

Да

# 583
  • номад в БГ
Здравейте, моят казус е следния:
Имам достатъчно години трудов и осигурителен стаж, бременна съм в трети месец. Работя в две различни предприятия с два труд.договора за по 4 часа. Едното предприятие ще бъде закрито 3 месеца преди да изляза в 45-дневния болничен за раждане на дете. Съответно не съм защитена по закон и ще остана на 1 работа с 4-часов раб.ден. и заплата наполовина.
Въпросът ми е: Ако изляза в непрекъснат болничен поради общо заболяване преди 45-дневния и СЛЕД закриването на едната фирма какъв ще е размера на обезщетението:
1. 80% от брутното възнаграждение за съответния месец през който се ползва болничния - т.е от заплатата на 4-часов раб.ден или
2. 80% от брутното среднодневно възнаграждение 6 месеца назад?
Интересува ме, понеже разликата ще бъде фрапантна и ако остана последните три месеца на едната работа със заплата наполовина, то това ще се отрази и на бъдещото обезщетение за майчинство. Искам да съм коректна към работодателя, но ако това ще ми се отрази негативно, още от сега мога да изляза в болничен.
Според това, което четох, "Болничните по време на бременността не се отразяват на обезщетението за бременност и раждане,ако 18 м преди болничния сте осигурени на една и съща сума" - стигам до извода, че за мен по-добрият вариант ще е още отсега да изляза в болнични и да изпреваря събитията...
Ще се радвам и ще бъда благодарна да ме посъветвате как да постъпя Flowers Bouquet

Последна редакция: сб, 27 окт 2018, 00:02 от Звездичка

# 584
  • Пловдив
стигам до извода, че за мен по-добрият вариант ще е още отсега да изляза в болнични и да изпреваря събитията...

Да,точно така
Ако искаш да задържиш този ти осигурителен доход,излез в болничен преди да те освободят от едната работа.Така няма да ти се отрази това,че ще останеш само на едната работа

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт