Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
какъв е срокът за подаване на молбата за детски добавки-аз си мислех ,4е е до 3 месеца, анякои ми каза 4е ако старата ми молба изти4а февруари, през март месец трябва да подам новата,защото ако я подам през април губя детските си за март?Вазмойно лие да се губят детски? newsm78

# 1
  • Ямбол
Да през март трябва да подадеш новата. Не губиш ако предадеш и през април, но документите за подаване трябва да са до мес. февруари и така май ще получиш за 2мес., на мен ми се е случвало. По принцип детски можеш да си търсиш до 3год назад, ако скоро не са го променили.

# 2
казаха ми 4е сам ги губела за един масец и аз им казах 4е доколкото знам детски не се губят а теказаха ,4е нямало такова нещо newsm78

# 3
  • Ямбол
Оф, тия служителки в социалните са едни, ама всяка разправя за различни закони и наредби.Тук ти прилагам цитат от Закона за семейните помощи:
 Чл. 12.  Вземанията по този закон се погасяват в срок, както следва:
 2.  три месеца - за месечните помощи за деца до 18-годишна възраст, считано от края на месеца, за който се отнасят;
Значи извинявай, че в предния си пост съм те подвела, но пък срокът е 3мес., така че все още нищо не губиш. А на тая, която ти е казала, че ги губиш й кажи, че ще подадеш жалба въз основа на този закон. и да и теглиш една нашенска и от мен, че ми е омръзнало да се разправям с некадърни служителки.

# 4
сигурна ли си 4е това не е за вращтане на детски,когато не са ти се полагали?казаха ми от там 4е имало някаква нова наредба според която сам ги губела, а и трябва да подам бележка за доходите не за последните 6 месеца ,а за последната година?

# 5
  • Ямбол
Ох, тук май само двете си говорим.
Според мен не би трябвало да има наредба, която да отменя закон, ако искаш погледни и ти тук: http://asp.mlsp.government.bg/zakon_sem_pomoshti.html
В същия закон пише, че в 7дневен срок можеш да обжалваш тяхното решение. Така че подай си и за миналия месец и ако тогава получиш отговор черно на бяло, че ги губиш, си подай жалба или им поискай тази наредба, където пише, че губиш.

# 6
Аз трябваше да подам документите за детски януари, но след раждането на бебо нещо организацията куцаше и подадох февруари. Вадих нова бележка за доходите и прочее, защото служителката ми каза, че губя тези за януари...
НЕ съм чела нормативни актове, просто го приех за чиста монета. Знам че сега има изменения -  молбата за детските се подава със служебна бележка за 12 месеца назад и детските ще се изплащат не 6 месеца, а 1 година.

# 7
току що ми казаха ,4а сам ги губела, а това за 3 месеца се отнасяло  в слу4аи 4е по тяхни при4ини не са ми били изплатени-дали е така?

# 8
  • Ямбол
Само че никъде не пише за какво се отнася за изплащането за 3месеца. Моят съвет е да подадеш за периода до февруари и да изчакаш решението им, което ще е писмено. Не разчитай само на устни отговори, те нямат стойност. Ако и тогава пише, че губиш, тогава спокойно си подай жалба. Законите са за това да ги четем и спазваме, а това какво говори някаква служителка, мисля че трябва да е подкрепено с документ. Лично аз съм подавала за минал период(не по тяхна вина) и са ми ги изплащали. Малко се късат нервички, но трябва да си знаем правата все пак. Успех!

# 9
Наистина се губят. Когато аз подавах документи миналата седмица, пред мен имаше жена с абсолютно идентичен случай, на която най-обстойно й обясниха, че ги губи. По принцип на следващия месец след подаването трябва да се вземе заповед, на която пише срока за получаване не детски, а документи се подават в месеца, след последния, за който са отпуснати детски. Това беше обяснено от служителката.

# 10
  • Ямбол
Добре, може и аз да греша, но аз не вярвам на устни обяснения, а и из законите и наредбите относно детските никъде не намирам основания за това, което казват служителките, т.е. че губим, ако закъснеем.Моля накарайте ги да ви цитират тази наредба или закон, в които е казано така.
Ей ще ме накарате да се разкарам до нашите социални и лично да ги попитам.

# 11
  • Пловдив
Ето какъв е моят случай!Родих миналия май,подадох документи за детски надбавки февруари.Служителката ми обясни,че започвам да получавам от месеца в който подава,тоест от февруари,тези назад се губят.

# 12
проблема е 4е не ми приемат документите като не са за периода които те казват

# 13
  • Ямбол
Накарай ги да ти дадат писмен отказ. Аз не зная дали аз съм правата, както казах може и да греша, но не може да си казват и те неща без да ги има черно на бяло.
утре ако намеря време ще отида лично да проверя, че ме заинтригувахте.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт