Възможно ли е повторно закърмване?

  • 1 459
  • 6
  •   1
Отговори
Извинявам се за глупавия въпрос, но отбиването на деветмесечната ми дъщеря се превърна в сериозен проблем.
Преди около месец реших да тръгна отново на работа и първоначално смятах да продължа да кърмя - поне сутрин и вечер. Дъщеря ми обаче се оказа толкова пристрастена към кърменето, че по цял ден хленчеше и превръщаше в ад живота на невинните баби, които се опитваха да я гледат. Затова реших, че се налага да я отбия изцяло - мислех си, че ще поплаче няколко дни и ще й мине. 20-тина дни след това обаче тя не само че не е забравила кърменето, ами почти не спи през нощта и яде толкова, колкото да не умре от глад. Видяхме се в чудо - и понеже в гърдите ми все още има мляко, се питам дали не е възможно да възобновя кърменето... или пък съвсем съм откачила???

# 1
  • Мнения: 6 243
Нямам личен опит по въпроса, но в "Книга за кърменето" на Хана Лотроп има инфо по ?. Книгата се продава в книжарниците "Хеликон", "Пингвините", струва 4 лв., потърси я, надявам се да ти помогне.

Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 2 249
Разбира се, че може, какъв е проблемът? Кърми си детето, то явно не готово за отбиване. Има случи на възобновяване на кърменето при положение, че кърмата е спряла и даже предизвикване на лактация с цел кърмене на осиновено дете, а ти имаш все още кърма.
Успех!

# 3
  • Мнения: 673
Можеш да възобновиш. А малката дали наистина плаче за цица? За 20 дни мисля, че трябва да е забравила.

# 4
Ох, и аз съм на мнение, че 20 дни са много време, но какво да си мисля, като дребосъчето час по час ми дърпа блузата на точно определено място и си смуче устичката, като ме гледа умолително в очите?!
Иначе се питам разумно ли ще е да се предам сега, след почти три седмици упорство, но направо ми се плаче като я гледам така. А и не знам принципно какво трябва да направя, ако реша да кърмя пак - дали да цедя млякото, което сега е в гърдите ми; какво да пия за засилване на лактацията...
Ще ви бъда благодарна, ако ме посъветвате нещо!

# 5
  • Мнения: 318
Аз мисля, че е възможно. Казвам го обаче не от собствен опит, а от това, което съм чела из бебешките книги, тъй като не съм експерт в кърменето.
На първо време, ако искаш да се увеличи кърмата ти, почни да се цедиш, ако можеш и с помпа. Колкото по-често, толкова по-бързо ще се увеличи лактацията. Слагай и бебето да суче. Нали знаеш, че количеството кърма зависи от търсенето, тоест, колкото повече бебето суче, толкова повече ще произвеждаш.
За засилване на кърмата знам традиционните лекове: чайове, сокове, яж ядки и най-вече фъстъци.
Моята дъщера беше на кърма до 3,5 месеца, като аз изцяло съм се цедила и й давах с биберох. Нейните часове на хранене не съвпадаха с часовете на изцеждане, обаче й стигаше количеството, това ти го казвам като пример, че по принцип производството на кърма се адаптира към нуждите на бебето.
Освен това бях чела и примери за жени, които са спирали да кърмят децата си в продължение на няколко седмици , след това отново са започвали и са ги кърмили още дълго.

Тоест, казвам ти всичко това, защото наистина мисля, че е възможно. Трябва обаче ти да си убедена в това.
Успех ти желая.

# 6
  • САЩ
  • Мнения: 323
Майчиния инстинкт правилно ти подсказва да не я отблъскваш. Дай си и да суче,това не е пристрастяване, а естествената нужда за мама и кърмене. 9 месеца не е лека възраст, зъбки никнат, детето почва да се плаши от непознати (а и от познати), най-доброто, което можеш да му дадеш за да се чувства спокойно и щастливо е гърдата. Според мен няма нужда нещо специално да правиш за увеличаване на кърмата. Кърма се образува и по време на самото кърмене. Стимулацията от сукането на бебето ще спомогне да се увеличи количеството. Кърми на поискване (сигналите са ти ясни). Единствено може да изцедиш кърмата първия път преди да и дадеш, ако вече не си, защото кърмата става солена когато бебето не е сукало няколко дни.

Общи условия

Активация на акаунт