Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте, мами!
Аз съм адвокат Хаджипанайотова и с удоволствие ще ви консултирам по различни въпроси.
Аз съм майка на три деца, последното е на 11 месеца.
БГ-Мамма ми помогна много във времето на чакане на първи, втори, както и трети стъпки  Laughing Laughing Laughing, затова реших да помогна и аз.
Занимавам се с Гражданско право и ще бъда по полезна във въпросите свързани с него
развод/издръжка/родителски права, заместващо съгласие за задграничен паспорт и други необходими документи  за пътуване в чужбина в страни от Европейския съюз и извън него, както и съгласие за пътуване и живеене на детето в чужбина.

Последна редакция: пн, 21 мар 2016, 13:33 от Mamma

# 1
  • Мнения: 857
Предполагам безплатно ще консултирате, иначе е реклама, каквато нямате право да извършвате съгласно Закона за адвокатурата?

# 2
  • sofia
  • Мнения: 26
 РАЗБИРА СЕ
Безплатната консултация
се предоставя на основание
чл. 24, ал. 1, т. 1, вр. чл. 38, ал. 1 от Закона за адвокатурата.
Simple Smile

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 367
Чудесно! Благодарим!

Имам нот. заверен документ за пътуване на детето ми навсякъде, неограничено и искам да попитам ако реша да заведа детето да живее другаде (съответно без мъжа ми), този документ има ли тази сила или ми трябва нов? Може ли с него да си изляза за няколко месеца, да се върна и пак да изляза, ако нямам разрешение за пребиваване в др. страна за детето?
Целта ми е да се информирам предварително, нито съм разведена, нито имам това намерени към днешна дата, но знае ли човек (все пак го има желанието да емигрирам), а моят е един труден характер...
 bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 1 413
Здравейте lubiasta,

Благодарим за консултацията предварително!
Аз имам следния казус : бащата на детето ми е чужденец от ЕС, нямаме брак, завела съм 2012г. дело за издръжка и режим за виждане, което вече приключи с 1 година назад изплащане на издръжка, по 85 лева минимална издръжка/месец ,10 дни в годината виждане и винаги когато се споразумеем. Има изпълнителен лист.
Бащата не полага грижи за детето, не го вижда от 5 години, не изплаща и никога не е изплащал издръжка.
Превела съм и легализирала решенията (едно за издръжката и едно по ЯФГ) плюс изпълнителния лист, изпратила съм му ги, изпратила съм ги на общината му по местоживеене,направила съм жалба чрез адвокат във въпросната страна от ЕС за неизплащане на издръжка, подала съм молба и в българското министерство на правосъдието по регламент (ЕО) 4/2009г. и т.н и т.н
Имам 4 въпроса :
1. Нямам никакво пълномощно за издаване на документи на детето (паспорти и др) - може ли решението от съда да върши тази работа пред органите, които издават задгранични документи и ако не каква е процедурата за изискване на разрешение аз да съм единствената , която да подписва документи (ако има такъв вариант де)
2. Имам декларация за излизане в чужбина, която е безсрочна. Издадена е на личната ми карта, която когато сменя,то ще трябва ли да издавам нова декларация?
3. Трудно ли ще е отнемане на родителски права след трайно неполагане на грижи за детето (5 годишно) или да се откажа от тази си идея? Ако има някакъв шанс, какви са процедурите?
4. Какво се прави за да се изиска изплащане на издръжка от чужд гражданин? От министерство на правосъдието ми казват, че начина е чрез регламента. Мислите ли че е така?

Благодаря много за желанието да помогнете и Ви пожелавам хубав ден  bouquet

# 5
  • sofia
  • Мнения: 26
Чудесно! Благодарим!

Имам нот. заверен документ за пътуване на детето ми навсякъде, неограничено и искам да попитам ако реша да заведа детето да живее другаде (съответно без мъжа ми), този документ има ли тази сила или ми трябва нов? Може ли с него да си изляза за няколко месеца, да се върна и пак да изляза, ако нямам разрешение за пребиваване в др. страна за детето?
Целта ми е да се информирам предварително, нито съм разведена, нито имам това намерени към днешна дата, но знае ли човек (все пак го има желанието да емигрирам), а моят е един труден характер...
 bouquet
Здравейте! Тази декларация Ви дава право да излизате с детето в чужбина, но не и да живеете там с него, без разрешение от другия родител. Ако стигнете до там и родителските права са дадени на ВАС ,а бащата отказва единственият вариант е завеждане на дело

# 6
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте lubiasta,

Благодарим за консултацията предварително!
Аз имам следния казус : бащата на детето ми е чужденец от ЕС, нямаме брак, завела съм 2012г. дело за издръжка и режим за виждане, което вече приключи с 1 година назад изплащане на издръжка, по 85 лева минимална издръжка/месец ,10 дни в годината виждане и винаги когато се споразумеем. Има изпълнителен лист.
Бащата не полага грижи за детето, не го вижда от 5 години, не изплаща и никога не е изплащал издръжка.
Превела съм и легализирала решенията (едно за издръжката и едно по ЯФГ) плюс изпълнителния лист, изпратила съм му ги, изпратила съм ги на общината му по местоживеене,направила съм жалба чрез адвокат във въпросната страна от ЕС за неизплащане на издръжка, подала съм молба и в българското министерство на правосъдието по регламент (ЕО) 4/2009г. и т.н и т.н
Имам 4 въпроса :
1. Нямам никакво пълномощно за издаване на документи на детето (паспорти и др) - може ли решението от съда да върши тази работа пред органите, които издават задгранични документи и ако не каква е процедурата за изискване на разрешение аз да съм единствената , която да подписва документи (ако има такъв вариант де)
2. Имам декларация за излизане в чужбина, която е безсрочна. Издадена е на личната ми карта, която когато сменя,то ще трябва ли да издавам нова декларация?
3. Трудно ли ще е отнемане на родителски права след трайно неполагане на грижи за детето (5 годишно) или да се откажа от тази си идея? Ако има някакъв шанс, какви са процедурите?
4. Какво се прави за да се изиска изплащане на издръжка от чужд гражданин? От министерство на правосъдието ми казват, че начина е чрез регламента. Мислите ли че е така?

Благодаря много за желанието да помогнете и Ви пожелавам хубав ден  bouquet

Казусът ви не е за отговор в две изречения. Но ще се опитам .Като цяло ще трябва да се сблъскате с доста институции, съветвам ви на първо време да се борите за отнемане на родителски права ,във вашия случай нищо че е крайна мярка не би следвало да имате проблем . Като това разбира се не ви лишава от правото на издръжка.
[/quote] относно издръжката на децата на които единият родител не е български гражданин и има постановено съдебно решение проблема решава въпросния регламент. Постановената Ви издръжка е изключително ниска, в момента минималната издръжка на дете е 105 лева. Като цяло ви трябва добър адвокат. Успех

Последна редакция: вт, 22 мар 2016, 11:15 от lubiasta

# 7
  • София
  • Мнения: 1 413
Много благодаря за съветите bouquet
Знам, че е ниска - когато водих делото минимума беше този, а се даде минимума защото аз имах глупостта да дам в съда (без да ми го искат) документ, че бащата е безработен (документ, който ми беше даден от бащата по друг повод преди делото и който между другото се оказа невалиден)
И аз мисля да започна дело за отнемане на правата - а за регламента си действам, но всичко става много много бавно.
Благодаря сърдечно още един път и лека вечер

# 8
  • Athens
  • Мнения: 137
Адвокат,пишещ по-неграмотно от мен го подминавам.


# 9
  • sofia
  • Мнения: 26
 Laughing Laughing
Адвокат,пишещ по-неграмотно от мен го подминавам.



и правилно постъпвате, съжалявам ако има грешки но не пиша,нямам това време използвам програмата на телефона аз диктувам той пише, мързелива работа

# 10
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте,
Благодаря на адвокат Хаджипанайотова. Случаят ми е специфичен и не е удобно да го публикувам, но адвокатката ми даде адекватни и навременни съвети.
Благодаря!

# 11
  • Мнения: 3 800
Аз се интересувам колко време отнема едно заместващо разрешение от съда за пътуване на детето в чужбина при положение, че бащата е с неизвестен адрес и не живее на адреса, който е обявил за постоянен?

# 12
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте срок не мога да ви дам. Зависи къде се намирате и колко бързо работи съда. Когато не може да се открие на адреса ,на ответника се назначава особен представител от съда. Дирекция ``Социално подпомагане ``чрез представител социален работник изразява становище за основателност на молбата. Вероятно ще има изслушване на свидетели. След това ако съдът прецени ,че е в интерес на детето да му бъде издаден задграничен паспорт и да бъде издадено разрешение което да замести съгласието на бащата по силата на което детето да може да пътува в чужбина ,дава разрешение заместващо съгласието на бащата

Последна редакция: вт, 24 май 2016, 18:49 от Адвокат Хаджипанайотова

# 13
  • Мнения: 3 800
А имам ли праео да получавам издръжка от общината, ако бащата не я плаща от години, няма доходи и имущество, но има фирма, която не развива никаква дейност?

# 14
  • София
  • Мнения: 1 074
Здравейте!
Повече от четири години БНД не е дал и стотинка за детето.
Не съм го съдила до сега за издръжка. Имаше един период преди пет години, през който ми превеждаше по 100 лв/месец по сметка, но беше за кратко.
Имам идея да заведа дело за лишаване на БНД от родителски права.
Вероятно ще оспори.
В такъв случай мога ли да променя иска и да поискам издръжка, т.е. да не завеждам отделно дело?

Предварително благодаря за отделеното време!

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт