За семейния бюджет

  • 45 805
  • 357
  •   1
Отговори

Анкета

Правите ли си бюджет?

Опции:

* Гласуването приключено: ср, 19 дек 2018, 13:25

# 15
  • София
  • Мнения: 1 250
Сметките се плащат и от двамата - понякога от него, понякога от мен. Парите са ни общи. Когато някой купува нещо, просто уведомява другия. За по-големи покупки - го обсъждаме предварително. Каквото остане се спестява.  Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 17 142
Аз ги плащам, защото ги плащам онлайн, а той получава парите си в кеш.
Не го имам за натягане newsm78

И аз така. Дори предпочитам да минават през мен финансовите потоци, така съм свикнала от край време. Дойде ли ми заплатата, сядам вечерта на компютъра и за 20 минути всичко е платено - сметки, ипотека, градина, кредитни карти, заделяне в спестовна сметка. Това е моментът, в който се чувствам най-щастлива  Laughing
Големите харчове ги съгласуваме и след това общо взето имаме идея по каква сума на седмица ни остава.

# 17
  • София
  • Мнения: 11 457
И аз от години искам да правим семеен бюджет, жена ми не иска  Grinning
За протокола - по-големите доходи са нейни, тя е счетоводител  Joy
След като платя всички сметки и лизинга на колата, къмто 25-о-30-о число вече се озъбвам  Mr. Green

# 18
  • Мнения: X
Аз честно казано не разбирам въпроса след уточнението Thinking Семеен бюджет за мен е разпределение на приходите за посрещане на разходите. Колко да струва нещо, особено по-големите покупки е предмет на отделен...хм спор. Laughing Но явно предимно това те интересува, затова конкретно отговарям.

Всичко ме интересува, с изключение на конкретните суми, т.е. точно това, което написаха - че е имало такава тема - не искам да се нищи точно това, което се нищеше там. Кой с колко пари и как живее и да се превръща в мерене. Цифрите ги дадох, за да се ориентирате горе долу за какво говоря, но предпочитам да се говори без суми. Дадох реалните си суми, защото не ми се иска да фантазирам как биха били разпределени при нас, ако бяха 2 пъти по-малко или 2 пъти повече доходите. При два пъти по-малко доходи вероятно нямаше да имаме ипотека и разходи за дома, а щяхме да живеем при свекъри и аз не знам какво точно щеше да е. Или наем, който щеше да е по-нисък леко от ипотеката. При по-високи доходи сигурно щяхме и 1000 за храна да даваме, и две коли да имаме и т.н. Въпросът ми е, че парите харча предимно аз, което искам някак да избегна.
Мъжа ми е на принципа - което изникне днес, се плаща, и така докато свършат парите. По тази логика обаче, аз като си взема заплатата директно ще резервирам почивки и накрая на месеца ще има неплатени неща. Незнам наистина как да го обясня. Той като си вземе парите не плаща първо ипотеката и сметките, парите се поизхарчват така и накрая за нещо няма. Т.е. автоматично плащанията на големите неща остават за мен, а аз не ща! И храната също, и то така ми отива цялата заплата и не остава нищо за мен. Ох, незнам дали се изразих ясно де.
А как е при вас?

Роналд, точно така, общо взето мъжете искат, а жените не, и аз съм с такова впечатление. Аз явно имам нещо като мъжката роля в случая. Виждаме обаче, че има и семейства, в които никой не иска да прави бюджет, така че явно има и доста мъже като моя, които не желаят.

# 19
  • София
  • Мнения: 11 457
Изразяваш се доста ясно, само че как за храната плащаш ти, не разбирам?
Жена ми е казала - "тежко не мога да нося, крехка съм", следователно пазарувам аз...... ето, давам ти жокер как да прехвърлиш поне разходите за хранана мъжа ти  Laughing

# 20
  • Мнения: X
Точно това искам да обясня.
Мъжът ми НЕ пазарува. Нещата свършват, той не се сеща да купи. И накрая, върти го, сучи го, се сещам аз. Трудно ми е да го обясня.

Иначе и ние около 20ти, 25ти се озъбваме, но нещата бяха особени, мъжът ми няколко месеца беше без доход просто, сега ще видим как ще е с новото положение.

За да се спестява 50% от дохода, Еовин, ако на 4членно семейство в Бг му трябват около 2300 лв./според статистиката/, значи доходът трябва да бъде към 5. Е колко хора взимат такива пари. Хм, аз познавам точно 2 такива семейства. Но те не спестяват половината. Абе даже и едно само май познавам, не живеят в бг обаче.

Роналд, не е така при нас. Вече пазарувам от онлайн магазин и реших този проблем.  Laughing Инак да, разбрах те.

# 21
  • Мнения: 18 269
Нощна птица, когато сме с ограничени финанси или се появи по-голям разход, в началото на месеца сядаме и се разбираме кой какво да плати. Остатъкът преразпределяме за "фонд и аз съм човек". В хубавите месеци всеки плаща по нещо - един сметката за седмичния пазар, друг ще зареди гориво, сметките и таксите на детето ги плащам предимно аз, застраховката по колата, ремонти, СОТ, наем и сметки за офиса - ММ. Ако на някой от нас ни свършат парите другия му дава прилична сума, с която да е спокоен, че може да посрещне нормални разходи.

Еднственият ти вариант е да заявявиш - моята заплата е толкова, аз плащам това и това. Ти плащаш/даваш ми парите да платя това и това. Ако няма доход обаче - нямаш вариант. Плащаш всичко.

# 22
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 379
Ние правим заедно семейния бюджет.Парите ни са общи,няма мои и твои.На заплата първо отделяме за ипотеката и сметките(ток,телефон,кабелна) и каквото остане го изхарчваме за храна,бензин,памперси и т.н. Пазаруваме заедно през уикенда и заедно ходим да плащаме сметките.Тази тема ме подсети,че наистина ще ни е доста по-удобно ако ги плащаме онлайн,но все не се наканвам да изкарам сертификат за онлайн банкиране Peace
Спестяване - как се прави това чудо?  Joy

# 23
  • София
  • Мнения: 1 250
Ами спестяваме, защото още нямаме дете, може би  Flutter

# 24
  • Мнения: 4 500
При нас всичко е общо. Ти плати това, ти онова - няма. Парите са на едно място. Не получаваме пари по банка, освен една част от парите на ММ.
Обикновено с неговата заплата покриваме сметките и заделяме пари за черни дни. За наша голяма радост тези черни дни си оказват почти винаги почивки  Heart Eyes
С плащането на сметките съм се наела аз. Той едно нещо тръгна да плаща и ни спряха тока  Mr. Green
С моите пари живеем - храна, джобни за детето, някоя дрешка.....
Иначе плащаме кредит, ток, студена вода, топла вода, брекети, карти за транспорт, мобилни телефони, ТВ, нет, уроци по АЕ, спорт за детето и заделяме странични пари. Това става от неговата заплата, като нея почти не я виждаме.

# 25
  • Мнения: 1 762
Всичко е разпределено по пликове. Това е най - лесният начин, колкото и да е смешно.
Сметки ( ток, вода, телефони...)
Храна и консумативи ( прах, хартия...)
Джобни
Гориво ( за две коли)
Фонд и аз съм човек ( кино, заведение, театър...)
Непредвидени (лекар, дреха, ремонт на нещо...)
Почти цялата ми заплата се спестява.
В повечето месеци спазваме бюджета, понякога спестяваме 75-80% от предвиденото, а останалите се превръщат в непредвидени. Но все пак така е много по-добре, отколкото да има една купчина пари, от която да се взима и да се разчита да не свършат Simple Smile
За 50% не смея да мечтая. Спестяваме около 30%, реалистично е.

Последна редакция: чт, 24 мар 2016, 21:55 от katjadim

# 26
  • Мнения: 843
И ние сме с общ семеен бюджет- няма мой и негови пари. Вземаме по различно време заплати- неговата е в края на месеца и затова плащаме всички сметки от нея- ток, вода, интернет, кабелна, телефони, яслата на сина ни. Плаща ги, този който има време да обикаля. Поне 2 пъти в месеца ходим на голямо пазаруване заедно, а в останалото време вземаме необходимото от кварталното магазинче. Но аз винаги пазарувам по списък- даже в неделя обикновено си намислям какво ще готвя всеки ден от седмицата.
Гледам от моята заплата да отделям за черни дни и успявам. Не са големи сумите, но все пак са нещо. Но ние нямаме кредит и не изплащаме ипотека. Имам кредитна карта, която ползвам при нужда, но в повечето време стои с пълната сума в нея. Когато сме теглили, гледам да я погася бързо.

Аз също си имам пликове, в които разпределям парите.

# 27
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 379
Забравих да отбележа още едно перо на разходите,което никак не е малко като сума.Това са препаратите и козметиката - прах за пране,омекотител,шампоани,кремове,пасти за зъби,дезодоранти,сапуни,тоал.хартия,препарат за под,препарат за миялната,кремове за детето,прах за пране на детето и т.н. Може би повечето от нас отнасят този разход към раздела храна.
Също мога да добавя и боя за коса Peace

П.П. извън темата - тези,които спестявате,от София ли сте?

Последна редакция: пт, 25 мар 2016, 09:55 от sss_sss

# 28
  • Мнения: 6 991
От София сме ние, да.

# 29
  • София
  • Мнения: 17 142
София, да, но не мисля, че това има значение.

Общи условия

Активация на акаунт