Рецепта за качествена кърма

  • 2 278
  • 19
  •   1
Отговори
  • в баира
  • Мнения: 861
Здравейте,
За кърмещите мами искам да оставя една много вкусна, а и полезна рецепта за качествена кърма.  Аз съм закусвала с нея почти от както родих Марио и се уверих, че действа лактогонно.

4 с.л. фини овесени ядки
2 с.л. пшеничен зародиш
1 с.л. пшенични трици
1 с.л. сусамово семе
счукани орехи (кой колкото иска)

Всичко това се разбърква в кисело (прясно) мляко. Аз обичах да си го подслаждам със смес от сусамов тахан и мед (1:1). Сусамът е много богат на калций.


# 1
  • Мнения: 3 591
Е от това кърмата може да стане в повече, ама чак пък по-качествена  Mr. Green

На всички мами е качествена - и на тея дето не хапват разнообразни неща пак. Иначе овесените ядки наистина май увеличават кърмата (или поне навика за редовна закуска го прави Mr. Green)

Според мен всички рецепти действат основно на мозъка като успокоително, не толкова на количеството кърма. А то си се регулира с кърмене Hug

Между другото - при моята криза открих, че цеденето не стимулира кърмата да се увеличава- то помага да се поддържа лактацията, но не и да се увеличи. Затова и се бях панирала, че навремето успях да започна да кърмя след спиране много по-бързо(но тогава кърмех постоянно) отколкото сега да увелича млякото(при кърмене нощем и цедене денем) - ама явно цеденето с помпа и сученето са 2 коренно различни неща.

# 2
  • Мнения: 4 915
Сигурно ще е полезна рецептата като лактогонно средство. Само да вметна, че качествата на кърмата не зависят от храната - организмът на майката предоставя всичко необходимо като състав.
В този смисъл разнообразната и питателна храна е по-полезна за майчиния организъм.

Аз бих се въздържала от твърде много сусам, орехи, мед, голямо количество прясно мляко - алергени са. Иначе овесените ядки, триците и зародиша са много полезни!   Simple Smile

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Да, лактогонно може и да действа, но качествено едва ли толкова. В кърмата липси няма (като изключвам свръхнедохранените Сомалийки), съответно и качеството и е константна велична. Виж количестовто е променлива, за съжаление, но това не значи, че не можем да и задаваме стойности по желание  Wink

Рецептата ти е добра обаче, трябва да я пробвам! Мерси, че я сподели   bouquet

# 4
  • Мнения: 412
Вече похвалих shenevski в отчетни, но да го направя и тук, защото снощи изпробвах рецептата (въпреки че не съм кърмеща майка сега Grinning).Много вкусно, превъзходно, подходящо за закуска и на малки деца, но най-голямото достойнство на рецептата, е ча приготвянето ми отне 30 секунди.  chef
Бон апети Hug

# 5
  • Мнения: 535
Аз я изпробвам от около две седмици уж за отслабване, а то какво било...  Joy Ама нищо де, уж слабея, а млеко много  hahaha Благодаря ти много shenevski, аз още от преди да родя си ядях много овесени ядки и трябва да призная, че коластрата ми се появи още в 6ти месец и течах като река...

Благодаря ви още веднъж   bouquet

П.С. само е съм много сигурна, че има някаква връзка между овесените ядки и коластрата, но все пак да си го напиша аз...  Wink  Embarassed

# 6
  • в баира
  • Мнения: 861
Не може да отречете, че наличието на Омега-3 мастни киселини в орехите не допринася за качеството на кърмата!

# 7
  • Мнения: 4 915
Всъщност факт е, че за нуждите на детето всичко необходимо се извлича от майчиния организъм. Дали яде или не орехи, бебето няма да е ощетено.

# 8
  • в баира
  • Мнения: 861
Да, бебето няма да остане ощетено, но майката може да бъде лишена от много полезни витамини и минерали. Нима не се развалят зъбите на майката след няколко месеца кърмене. Така че малко разнообразна храна в повече се отразява добре и на двамата.

# 9
  • Мнения: 4 915
Да, разнообразната храна се отразява добре и на двамата - в смисъл: майката се храни добре и пълноценно, пие достатъчно течности - резултат: достатъчно кърма за бебето, лактацията не изисква изчерпване запасите от майчиния организъм.

Калций има не само в сусама, макар че там е в много високо количество. Не ми са се развалили зъбите след 1,5 г. кърмене, но това е индивидуално. Просто не съм съвсем съгласна с констатацията, че качествата на кърмата пряко зависят от храната на майката. Иначе рецептата е чудесна!

# 10
  • Мнения: 60
А някой знае ли дали е верен онзи мит, че: увеличаването на количеството е за сметка на качеството?

# 11
  • Мнения: 4 915
Не е верен. Съставът от витамини, минерали, лактоза, липаза, лактоферин, мазнини и т.н. не е константна и предварително определена величина в сухо вещество, което да се разрежда в по-голямото количество мляко.  Wink

# 12
  • Мнения: 1 559
    Не, не е верен Laughing Увеличаването на количеството кърма не може да е  в ущърб на качеството, тъй като некачествена кърма няма. Дали е по-малко или повече като количество зависи основно от честотата,ефективността и продължителността на сученето (никоя помпа не може да увеличи кърмата така,както по-честото сучене на бебето). Но кърмата винаги е качествена и винаги е точно такава, от каквато бебето има нужда Grinning
    С намаляването на кърмата, концентрацията на антителата в нея става по-висока (те са същото количество, но в по-малко количество кърма). Затова преди отбиването кърмата се доближава по състав до коластрата Grinning

# 13
  • Мнения: 9 894
Нима не се развалят зъбите на майката след няколко месеца кърмене.
само това ми липсваше да чуя  Twisted Evil кажете ми, че не е вярно, моля.

# 14
  • Мнения: 4 915
Абе, има истина в него. Майката има повишена нужда от калций, ако не се храни адекватно, зъбите са подложени на риск.

Общи условия

Активация на акаунт