Дилема

  • 3 468
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, мили майки!
Обръщам се към вас с един много сериозен въпрос, решаващ съдбата на дъщеря ми. Да започнем с това, че след няколко месеца навършва 13 години и ще бъде 7ми клас есента. Проблемът е, че взехме решението с баща й да се местим в друг град. Тя учи в едно много сериозно училище с немски език и понеже натоварването е голямо, не я записахме на допълнителни уроци, за да учи английски. Обаче в града, в който ще живеем няма основно училище, в което да се изучава немски език, само с английски. Както и да е. От интернет и филми със субтитри, първото ниво, така нареченото Beginner, успя да го мине и от втория срок я записахме на частни уроци с учебник Elementary. Първия ми въпрос е, с кой учебник, кое ниво на английски учат децата ви в седми клас?
Вторият ни вариант е да оставим детето в града, в който живеем сега с баба си и дядо си без да променя приятелите, класа, училището... Но пък не ми се иска да живее отделно от нас. Много е привързана към нас, а и е в една възраст... Не знам, кое е по-добре за нея. Да остане ли да живее с баба си и дядо си в досегашното си училище, но без майка си, баща си и брат си или да дойде с нас в ново училище и да учи лятото езика? А и нямам представа, колко нива трябва да мине, дали ще се измъчи, дали ще я приемат съучениците й. Мислите ми са подредени ужасно хаотично, тук нахвърлях всичко, което ме тревожи и се надявам да сте ме разбрали. Моля ви, помогнете ми да вземем решение. Всичко трябва да е готова до края на май, а ние въобще не сме наясно, кое е по-добре за нея. Ако вие бяхте родителите й, какво бихте направили? Или как ви изглежда отстрани? Страх ме е, да не би да сбъркаме и тъй като 7ми клас е изключително важен, да не й провалим бъдещето, образованието.

# 1
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Едва ли в новото училище всички съученици ще са на ниво на владеене на езика по-високо от това, което твоето дете би придобило на курс през ваканцията. Допускам, че ще има и такива, които ако и да са започнали от 1-ви клас, знаят малко. Така че не езикът следва да е водещият фактор при избора! Много по-важно е да си намери среда на новото място и да не страда от липсата на семейството си. Вероятно и самото дете знае отговора, а ти дори не си писала, какво мисли тя.

# 2
  • Мнения: X
Говорили сме с нея, разбира се. Но самата тя ни пита, какво мислим. Първия път ни отговори, че е готова и няма проблем, но обсъдихме по-обективно нещата, тя самата мисли доста време и накрая каза, че не е сигурна, че има и негативни, и позитивни неща при всеки един от вариантите, че не иска сама да вземе решението... Самата тя е много объркана. Както и ние. В стремежа си да й дадем най-доброто, можем да направим необратима грешка. Повече от доволни сме, затова как се справя в училище - оценките й са само отлични и от време, на време някоя петица, учи. Добро дете е, въпреки че както при всеки, навлизащ в пубертет огранизъм, чувствата й бушуват, имали сме и скандали, но като цяло нямаме проблеми с нея.

# 3
  • Мнения: 25 586
Не се плашете от езика, ще навакса. Пък и да не навакса, не е проблем – оценката не е балообразуваща при кандидатстването след 7 клас.
Но не е зле да я запишете на някакъв курс или на уроци през лятото. За самата нея ще е добре, два чужди езика са повече от един.
Та това ми е съветът: на тази възраст е по-добре да си е при вас, а при баба и дядо – само на гости.  Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 38 475
Аз съм преподавател по английски в школа и имам дъщеря в 5 клас. Тя в момента учи неща на ниво Intermediate и даже нагоре. Така че седми клас би трябвало да са много по-напред.

Повечето деца в 8 клас отиват в по-висок клас училище. Не сваляйте детето на по-ниско. Основно? За 1 година? Не е добре - още повече ще се обърка детето.

# 5
  • Мнения: X
Аз съм преподавател по английски в школа и имам дъщеря в 5 клас. Тя в момента учи неща на ниво Intermediate и даже нагоре. Така че седми клас би трябвало да са много по-напред.

Повечето деца в 8 клас отиват в по-висок клас училище. Не сваляйте детето на по-ниско. Основно? За 1 година? Не е добре - още повече ще се обърка детето.


Благодаря за експертното мнение! Само искам да спомена, че дъщеря ми 1ви и 2ри клас имаше по 16 часа немски в седмицата, после в 3ти и 4ти по 5 часа, а сега в 5ти и 6ти по девет часа. От 1ви до 4ти клас бяха ниво А1, в 5ти взеха А2, а сега в 6ти са едва B1, догодина ще взимат B1+ (и то само нейния клас, защото тя е в клас за напреднали ученици, а останалите класове още ще са B1). Та според тези аргументи, които давам тук, децата въпреки хилядите часове език все още са на това ниво. Дъщеря ми се поинтересува, та говори с една нейна приятелка, която е седми клас и тя и казала, че са ниво B1+, но всичките й приятелки от други училища били B1. Мисля, че детето все ще мине двата учебника докрая на лятото. Силно се надявам. Благодаря на отговорилите. Мисля да си взема детето с нас, ще помагам и така, но въпреки това, моля да не спират коментарите по тази тема, защото ще радвам на всякакви аргументи. И наистина се нуждая от още мнения.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 016
Според мене да започне да учи английски още от сега. През май има много почивни дни, да заляга от сега над учебниците.
Лятото също да продължи обучението, най-добре ще е с учител. Вместо да мери улиците или да тъпее на лаптопа ще усвои нов език.
След немски английския се учи по-лесно, има и много общи думи.
Аз като ученичка  бях учила немски, подителите ме заведоха  в друга държава в 5ти кл.  Паралелно трябваше да усвоявам езика и англ. в у-ще.
Съучениците го бяха започнали от 3ти клас. Ами справих се, до Нова година бяхме на едно ниво по англ.
Оставане при баба и дядо не препоръчвам. Хората ще се грижат добре за нея, ще я глезят. Но и тя може да започне да ги послъгва, за  да си улесни живота и да се събира с компании.



# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 596
Авторката да си зададе въпроса кое според нея е по-важно за дъщеря й - да има родители или да научи немски? За мен мястото на детето е при родителите. Ученето е въпрос на време, желание и добро планиране. Щом момичето е по принцип добра ученичка, не би трябвало да срещне съществени проблеми да настигне съучениците си на новото място.

# 8
  • Мнения: 24 467
Не знам в какво училище смятате да запишете детето в новия град, но ако не е със засилено изучаване на английски, то за едно лято ускорено изучаване на езика на есен ще е на нивото на повечето си съученици.
Лично аз не бих оставила детето си в друг на тази възраст, па макар и да е при баба си и дядо си. Но не е задължително това да се отнася за вас. Училището и училищното учене не е цел № 1 на човека. Има по- важни неща.
Освен това ще й предстои догодина да кандидатства. Ще трябва да се съсредоточи върху българския и математиката и ще сте й нужни вие. Ако сте си близки, разбира се. Смятам, че едно лято ще й бъде достатъчно за езика, определено. Може да започне още от сега. В обикновените основни училища, да се не лъжем, той не е на много високо ниво.
В случай, че ще се местите отсега е нужно да сте наясно в кое училище ще запишете детето. Ами там попитайте за системата, по която учат децата и за учебниците, които можете да си купите за V и VІ клас, за да навакса момичето. По кои учебници учат останалите е без особено значение. Вижте си вашето ново училище.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 475
Всъщност май идеята е тотално да зарежат немския и да я запишат в училище с английски?
Не се разбира.
Какво планира авторката за 7, 8 клас и нататък?

# 10
  • Мнения: 1
Здравейте,
Аз съм учителка по английски език вече 22 години.Преподавала съм в училище и частни езикови школи.
Според мен,трябва да вземето детето с Вас.В такава възраст е,че ще се нуждае от родителски грижи,напътствия и помощ.Също така трябва и да има сериозен контрол от Ваша страна.Това е за Ваше спокойствие.Положението в училищата е ужасно и не трябва да "я изпускате от очи".
Относно английския език.Обучението В УЧИЛИЩАТА И ШКОЛИТЕ Е ПОД ВСЯКАКВА КРИТИКА.ШКОЛИТЕ РАЗДАВАТ СЕРТИФИКАТИ БЕЗ ПОКРИТИЕ.а В УЧИЛИЩЕ ЕДИНСТВЕНАТА ЗАДАЧА НА УЧИТЕЛИТЕ Е ДА ВЪДВОРЯВАТ НЯКАКЪВ РЕД,А ЗА УЧЕНЕ ДА НЕ ГОВОРИМ.Казвам Ви го от личен опит.Всяко училище определя по кой учебник ще се учи.Един от утвърдените от МОН учебник за 5-7 клас е Energy-издателство Longman.В момента се занимавам със седмокласник,който учи по този учебник.От 1 година се мъчим да наваксаме всичко,което не знае-а то е много.Ходил е и на частни уроци по англ.Въпреки това в училище е получавал 4-5 оценки.Знае мого по-малко от дете,с което се занимава-3 клас-с него учим извън училищната програма.Аз избрах учебника и допълнителната литература.
Съветът ми е-въобще да не се притеснявате за английския език.Тя ще държи приравнителен изпит.Ще я приемат.След това трябва да учи езика за себе си,а не за оценки.Тя не влиза в балообразуващата оценка.
Мога да Ви разкажа още много по темата.

Последна редакция: вт, 19 апр 2016, 07:39 от AnMary

# 11
  • Мнения: 25 586
Тя ще държи приравнителен изпит.


Приравнителните изпити не отпаднаха ли отдавна?  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 24 467
Не са. Наскоро дете от чужбина държа такива тук. Но детето има достатъчно време да се подготви за английския си.

# 13
  • Мнения: 25 586
Аз не говоря за дете от чужбина, а за дете, което се мести от едно българско училище в друго.  Simple Smile
Преди няколко години, когато синът ми смени училището, приравнителен изпит по език в прогимназиалния курс категорично нямаше. Ако отново са въвели, е друг въпрос. Но се съмнявам...

# 14
  • Мнения: 886
Английският не влияе на бала за прием след седми клас, а щом се е справила с немския ще успее да навакса за да мине.

Въпросът е - след това? Защото има разлика къде отивате /нещо като дали учи в Лозенец или Ботунец/ и къде ще се целите /ще кандидатства или не/. Изяснете си тези въпроси с девойката. Аз бих се притеснявала къде ще попадне  в седми клас - като среда и подготовка по БЕЛ и МАТ.   

Общи условия

Активация на акаунт