ЗОВ ЗА ПОМОЩ!МЛАДА МАЙКА ТЪРСИ ДОНОРИ НА ПЕРИФЕРНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, ЗА ДА ЖИВЕЕ!

  • 21 723
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 621
33-годишната жена се бори с остра левкемия.

Четиригодишният Боби вижда майка си рядко през последната година. Защото животът на 33-годишната Катя Ангелова от Варна преминава в болнични стаи. От две години младата жена се бори с коварна болест - диагнозата е остра миелоидна левкемия. Семейството й отправя зов за помощ. Не търсят пари, а по спешност донори на периферни стволови клетки.
Всичко започва като "безобидна" вирусна инфекция през юли 2014 г. Симптомите подвеждат. Когато младата жена отива на лекар уши-нос-гърло, той се сеща да й пусне изследвания. Катя постъпва в болницата с висока температура, подуване на шията, отпадналост и задух. Започва лечение с антибиотици. В резултат на това Катя получава срив в имунната система. Лекуват я с химиотерапия. Следва ремисия и надежда, че всичко е отминало.

През август 2015 г., за съжаление, болестта се завръща. Оттогава Катя е на поддържащи химиотерапии. Животът й преминава в болнични стаи с надежда да се намери донор за трансплантация. Живее в непрекъснат страх, че болестта отново ще рецидивира, преди да се намери донор. Синът й Боби поддържа и вярата, и надеждата, и оптимизма й, че ще се излекува. Пример е и футболистът Стилян Петров, който беше със същата диагноза, успя да пребори болестта. Близките на Катя вярват, че и тя ще се справи.

"Трудно ми е да пиша за това! Бяхме на фризьор, за да опитаме да подредим косата й, която е около 1 сантиметър, в някаква прическа. От дългите коси на снимката е останало съвсем малко", с болка споделя лелята на Катя - известната смолянска адвокатка Маргарита Монева. Тя се надява трансплантацията да стане у нас и разчитат на българските специалисти. Затова на този етап семейството не събира средства за лечение в чужбина. "Спешно търсим донори на периферни стволови клетки. Дори при регистър с хиляди донори понякога намирането на съвместим такъв е трудно", споделя адвокат Монева.

 Тестовете за съвместимост се извършват само в Клиниката по имунология на Александровска болница в София. Казва се безплатен клиентски номер, за да бъде безплатно за тестващия се, и име -  DHL 316166791 - Катя Ангелова, уточнява адвокат Монева. При изследването се вземат едва 5-10 мл кръв. Само при установена съвместимост се извличат стволови клетки също от периферна кръв. Чрез игла, вкарана във вената на донора, кръвта преминава през машина за афереза, която разделя периферните стволови клетки от останалите. Останалата кръв се връща обратно в тялото на дарителя. Манипулацията е безболезнена и не крие рискове за донора.

При евентуална съвместимост, се даряват Периферни стволови клетки -  извличат се от периферната кръв на дарителя, не от костния мозък.

Вашата кръв може да спаси живота на Катя!

Катя чака своя донор. Младата жена е завършила Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", специалност "Управление на международни бизнес проекти". После учила магистратура. Катя имала проблеми със забременяването, защото има заболяване на щитовидната жлеза. Въпреки тях младата жена родила момченце. Любовта към детето й дава сили да преодолява всички трудности. Кръстила книжарничката, която отворила във Варна на него - "АБВ-Боби". Младата Катя има една-единствена мечта - да види детето си пораснало.

http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/katya_tarsi_don … hivee-329522.html

https://www.facebook.com/events/473389596205286/



Кой може да е дарител
Скрит текст:
Изисквания към дарителите

Като доброволен дарител (донор) на стволови клетки от КМ и ПСК ще трябва да отговориш на редица въпроси свързани със здравословното ти състояние, за да се прецени дали си подходящ за дарител. Това е необдходимо за да се предпази здравето както на доброволния донор, така и на приемателя (реципиента).

    ВЪЗРАСТ: всички дарители трябва да бъдат на възраст между 18 и 51 години и в добро здравословно състояние;
    СПИН/ ХИВ: ако сте носител на вируса, не можете да станете дарител;
    АЛЕРГИИ: обичайни алергии към животни, лекарства, фактори на околната среда и др. не са противопоказание;
    АРТРИТ: лек до умерен остеоартрит или дегенеративен артрит е приемлив; всички други форми на артрит са противопоказание;
    АСТМА: тежка и трудноконтролирана астма, налагаща пролежаване в болница или употребата на системни стероиди е противопоказана;
    АВТОИМУННИ ЗАБОЛЯВАНИЯ: хора с множествена склероза, системен лупус или фибромиалгия не могат да бъдат донори;
    КРЪВНО НАЛЯГАНЕ: високото кръвно налягане не е противопоказание, ако е добре контролирано с медикаменти и няма придружаващи сърдечни болести.
    РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ: хора с излекуван локализиран кожен рак, рак на гърдата или пикочния мехур могат да бъдат донори; за всички останали видове рак донорството е противопоказно.

    ДЕПРЕСИЯ: приемливо при добре контролирана, стабилна депресия;
    ДИАБЕТ: приемливо при добре контролиран с перорални лекарства и диета диабет; противопоказано при диабет на лечение с инсулин или съпътстващи диабета усложнения от страна на бъбреци, сърце, очи;
    ЕПИЛЕПСИЯ: неприемливо при повече от един пристъп през изминалата година; приемливо при добре контролирана епилепсия и липса на пристъпи през изминалата година;
    ЗАБОЛЯВАНИЯ НА СЪРЦЕТО: неприемливо при предишен сърдечен пристъп, ангиопластика, байпас операция, смяна на сърдечни клапи или постоянен пейсмейкър; сърдечна аритмия не налагаща лекуване с медикаменти е приемлива;
    ХЕПАТИТ: неприемливо за пациенти с диагностициран хепатит В или С, или изложени на риск от заразяване; всяка друга анамнеза за хепатит трябва да бъде доуточнена;

    СМЯНА НА БЕДРЕНА СТАВА: неприемливо;

    ИМУНИЗАЦИИ: приемливо за всички видове ваксини с изключение на експериментални такива; при някои се налага период на изчакване;
    ЛАЙМСКА БОЛЕСТ: неприемливо за хронична лаймска болест; приемливо при излекувана с антибиотици лаймска болест;

    МАЛАРИЯ: приемливо при липса на симптоми повече от три години;
    ЗАТЛЪСТЯВАНЕ: неприемливо ако затлъстяването води до риск за донорство;
    ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА ОРГАН ИЛИ ТЪКАН: реципиенти (приематели) на тъкани и органи по друг повод не могат да бъдат донори на стволови клетки;

    ПИЪРСИНГ/ ТАТУИРОВКИ: приемливо при използването на стерилни инструменти;
    БРЕМЕННОСТ: неприемливо по време на бремеността; бременните могат да бъдат регистрирани, но дарителството се извършва само след пълното възстановяване от бременността;

    БОЛЕСТИ ПРЕДАВАНИ ПО ПОЛОВ ПЪТ: всички болести предавани по полов път подлежат на допълнително уточняване;

    ТУБЕРКУЛОЗА: активна белодробна туберкулоза през последните две години е неприемливо;

Последна редакция: пт, 15 апр 2016, 16:42 от Viktoria09

# 1
  • Мнения: 11 253
Извинете, че ви се намесвам в темата, но съвсем добронамерено предлагам:

Не става ясно какво се очаква от хората. Да дадат кръв за изследване, но къде трябва да отидат? На кого да кажат, че правят изследването за Катя?

Опишете последвщата процедура подробно. Всеки знае, че за левкемия трябва операция и вземане на клетки от гръбначен стълб, а вие говорите за друга процедура, която изглежда напълно безобидна. Ако е така вярвам, че много хора ще откликнат, но разкажете подробно.

Разкажете повече за момичето за да има повече съпричастни. Покажете повече снимки на Катя. Нека и тя самата се включи.

 Hug

 

# 2
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 928
https://timeheroes.org/bg/limfom/donori-stvolovi-kletki

тук има достатъчно информация за процедурата.  Peace

за съжаление съм в списъка на неподходящите  Confused

на Боби желая успех   Hug

# 3
  • Мнения: 621
От сайта на Александровска болница:

Съществуват два вида донорство: дарителство на стволови клетки от костен мозък (КМ) и дарителство на периферни стволови клетки (ПСК). Напоследък все повече се използва даряването на ПСК.
Ако Вашата HLA формула съвпада с тази на някой пациент, за който се търси съвместим донор, ще бъдете помолени да се явите на среща за да бъдат извършени допълнителни изследвания, както и да отговорите на специфични медицински въпроси. Ще бъдете подложени и на медицински преглед.
 Даряване на ПСК: Няколко дни преди процедурата ще Ви бъде приложен медикамент т. нар. растежен фактор, който ще повиши броя на циркулиращите в периферната кръв стволови клетки. По време на приложението на растежните фактори са възможни главоболие, леки мускулни или костни болки. Тези симптоми отзвучават след вземането на ПСК. Самата процедура се извършва без да е необходимо приемане в болнично заведение. Периферната кръв се възстановява до нормални нива за 4 до 6 седмици.
ПСК се събират в деня на даряването, чрез процедура наречена афереза. Чрез игла, вкарана във вената, кръвта се отвежда в апарат за афереза, чрез който периферните стволови клетки се отделят от останалите. Останалата кръв се връща обратно в тялото на дарителя. Манипулацията е безболезнена и не крие рискове за донора.


Благодаря на Mamma за помощта в оформлението.  bouquet

Последна редакция: пт, 15 апр 2016, 16:04 от Viktoria09

# 4
  • Мнения: 621
Допълнение: Тестовете се правят сутрин до 10:30ч. в приемната. Тя се намира от към бул. П. Славейков, веднага след бариерата, в ниска бяла къщичка.

# 5
  • Мнения: 621
НА ВНИМАНИЕТО НА ВСИЧКИ, КОИТО СА СЪПРИЧАСТНИ, ОГРОМНО УЛЕСНЕНИЕ - РЕГИСТРАЦИЯ ОНЛАЙН И ПРОБИ ОТ УСТНАТА КУХИНА С НАБОР, ИЗПРАТЕН ВИ НА АДРЕС.

Не е необходимо време за посещение в лаборатория, не е необходима дори кръвна проба!

Достатъчно е да попълните двата формуляра на сайта ни и ние ще Ви изпратим тампон за вземане на ДНК от устна лигавица, с който можете сами да си вземете проба.
Изпратете с DHL на адрес: гр. София, бул. Пенчо Славейков, Александровска болница, Клиника по клинична имунология
Използвайте безплатния клиентски номер на DHL 316166791

Важно!
Обърнете внимание на инструкцията за вземане на проба и я следвайте стриктно, за да не се окаже изпратената от Вас проба негодна.

Регистрация, формуляри - http://www.lymphom-bg.com/survey/survey_p1.php

Инструкция за вземане на проба - http://www.lymphom-bg.com/wp-content/uploads/2014/02/Instructions.pdf

# 6
  • Мнения: 254
Тази донорска банка в БГ има ли достъп до световната организация за регистриране на донори? Аз вече съм регистрирана в Германия(DKMS), но моите данни са достъпни навсякъде по света. Допълнителни донори е хубаво да се регистрират за да увеличат шансовете не само на този пациент, но и на всички други надяващи се да намерят донори.
Дано скоро се намери донор!

# 7
  • Мнения: 621
Нямам представа, не съм запозната и за съжаление не мога да отговоря на въпроса Ви. Но сте права - има и други нуждаещи се и всеки регистриран може да се окаже подходящ и да спаси нечии живот.

# 8
  • Мнения: 295
От Варна съм и се регистрирах онлайн за набор за проби от устната кухина.
Очаквам да се свържат с мен, но трябва ли някъде да заявя, че става дума за Катя?

# 9
  • Мнения: 621
Те ще Ви обяснят най-добре, но предполагам, че ако желаете изрично за съвместимост с нея да се тествате само, ще трябва да се напише името, а ако принципно се регистрирате за донор - не.
Благодарности за съпричастността!  bouquet

# 10
  • при моите любими
  • Мнения: 2 510
И аз се регистрирах. Никой не ми се е обаждал. Получих имейл само и след няколко дни дойде пратката от ДЧЛ. Не съм писала никъде името на Катя. Все си мисля, че ако има съвместимост, тя като е в списъците им, пак ще стигне до нея.  newsm78 

# 11
  • София
  • Мнения: 6 011
Опитах се да се регистрирам, за съжаление ме отхвърли заради мое заболяване.
Пожелавам от все сърце да се намери донор и да оздравее жената!

# 12
  • Другата България
  • Мнения: 36 881
Аз също опитах, мен ме отхвърли защото съм над 40 години.........

# 13
  • Мнения: 295
Пратката дойде, свързах се с тях и ми казаха да напиша желанието си да се провери за съвместимост с Катя на здравната карта.
Пробата вече е изпратена, дано мога да помогна  Praynig

# 14
  • Мнения: leet
И аз пратих проба. Дано мога да помогна

Общи условия

Активация на акаунт