Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте мили майки!

Нашият син е почти на 5,5 г. От около 3 годишен ужасно се страхува като вали и има гръмотевици - преди направо тичаше с викове на ужас като изтрещи гръмотевицата. Сега тези викове ги няма, но чуе ли гръм и веднага идва при мен или при татко си и не се отделя от нас докато не спрат. Обяснявали сме и продължаваме да обясняваме, че те нищо не могат да ни направят, когато сме си у дома. Дори опитваме да го накараме да наблюдаваме заедно светкавиците по време на такива бури (ние живеем край морето и гледката на падаща светкавица над морето е направо приказна, макар и страховита).

Моля ви, споделете вашия опит - имат ли децата ви такива страхове, кога се появиха, кога изчезнаха, какво правихте, за да им помогнете да ги преодолеят?

Много благодаря на всички, които ще се включат с мнение!

# 1
Здравей,
Големия ми син се страхуваше от гръмотевиците. Нищо специално не съм предприемала за да престане. Смятам, че е нормално и когато се страхуваше го гушвах и утешавах. Даже нощем сме го взимали при нас. Не се опитвах да му обяснявам, че няма от какво да се страхува, а му казвах че аз не се страхувам защото .... , но пък се страхувам от други неща и т.н. Карах го да обясни от какво се страхува, да говори за страха. С времето  го преодоля. Помогна ни и една от книжките за Франклин.

# 2
О,ужасно е! Аз самата откачам,изтръпват ми крайниците и треперя като лист! Симптомите ми се породиха след огромната буря във Варна през август 2004 г. след която имаше изпотрошени стъкла и вдлъбнатини по таваните на колите.
Така че ако споделите някоя "фатка" за преодоляване на страха,ще се радвам  Crazy
П.П. И гушкане не ми помага! #Cussing out

# 3
"Франклин" - горещо го препоръчвам!

# 4
  • София
Здравей,
Големия ми син се страхуваше от гръмотевиците. Нищо специално не съм предприемала за да престане. Смятам, че е нормално и когато се страхуваше го гушвах и утешавах. Даже нощем сме го взимали при нас. Не се опитвах да му обяснявам, че няма от какво да се страхува, а му казвах че аз не се страхувам защото .... , но пък се страхувам от други неща и т.н. Карах го да обясни от какво се страхува, да говори за страха. С времето  го преодоля. Помогна ни и една от книжките за Франклин.

Ей това е номера! Да ГОВОРЯТ за старховете си! Полза от "Не се страхувай" няма... Аз нямам страх от гръмотевици, дори напротив, смятам, че са много интересно и красиво явление. Александра също не се страхува... засега... Wink

# 5
  • sofia
"Франклин" - горещо го препоръчвам!
И аз това щях да кажа. Тази поредица книжки е невероятна Grinning

# 6
  • София, Дървеница
Здравей,

newsm10

# 7
  • София
Дияна се страхуваше, сега понякога пак мрънка от време на време.
Преживяхме наводненията в Костенец миналото лято. Мислех, че не помни, но уви...

На последните големи бури в Сф висим с нея по прозореца и снимаме светкавиците. На Дияна репликите бяха "ау, колко е красивааа", "мамо таз хубавата я изпусна" и т.н. Беше ни интересно Simple Smile Като гръмне Дияна е до мен, ако аз не се уплаша и тя няма да се уплаши.

На НГ обаче си поплака малко баща й като отвори прозореца и като се чуха всички гръмове.

# 8
  • София
И моят син се плашеше много от гръмотевиците.
Беше по-малък (около 3 годишен) и му обяснявах как облачетата носят кофички с дъжд и как някой път си блъскат кофичките и така се чува гръмотевицата - разказвах му го като приказка и му беше забавно.
Освен това четохме и Франклин, а и измислихме ритуал за неприкосновение - като има буря и го слагам да спи, правим с одеялото "палатка" - той ляга на страни с лице към стената, аз го завивам като му покривам и главичката с одеялото. Само нослето му остава навън.
И като последна предпазна мярка той си слага до леглото най-страшния динозавър от играчките "да го пази".

# 9
  • Варна
 vesi1 и  MamaZ са ме изпреварили Laughing Франклин е страхотна поредица от книжки, която ни помага в различни моменти. Синът ми си я събира, разглежда книжките доста често и прави всичко като малкото костенурче  Laughing

# 10
А защо не му обясниш (простичко, като за неговата възраст) какво е гръмотевицата и от какво се получава. И най-вече как действа гръмоотводът. И че всички сгради имат такива (нали?).

Веднъж ми се случи да видя гръм да пада много близо - на има-няма стотина метра. Ами страшно си беше! Натроши една скала. Високо в планината беше, на Рила - точно срещу Страшното езеро. Пък аз се чудех защо му викат така...

# 11
А,аз умирам от страх като гръмне пък камо ли детенце  Shocked Майка ми и тя е същата,4е и по зле. Само да засвятка и е под масата  ooooh!

# 12
  • Кори Селести
ФРАНКЛИН!!!
Това е истината:)
Покрай тия книжки вече няма търпение да и падне първият зъб.
Нещо от което аз изпитах истински ужас като малка.

# 13
мен още ме е страх, даже ме е страх от тъмното  Embarassed (като са ме оставяли до късна детска възраст  Mr. Green да спя на лампа Twisted Evil) та ще следя темата с интерес. Малко ми е късно за ФРАНКЛИН newsm78, но поне Зори да пази майка си от лошите вещици Mr. Green

# 14
мен още ме е страх, даже ме е страх от тъмното  Embarassed (като са ме оставяли до късна детска възраст  Mr. Green да спя на лампа Twisted Evil) та ще следя темата с интерес. Малко ми е късно за ФРАНКЛИН newsm78, но поне Зори да пази майка си от лошите вещици Mr. Green

Познато! Mr. Green
Дъщеря ми непрекъснато се стреми да ми покаже колко е смела и иска да стоя с нея в банята на загасена светлина, напълно затворена врата и при абсолютна тишина. Ами, аз си умирам от страх! Embarassed ooooh!
И все още си качвам краката на леглото, като гледам нещо страшно Embarassed.
И аз всяка вечер чета Франклин, но не помага Thinking.
Лошото е, че все някога дъщеря ми ще разбере истината за мен... Mr. Green

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт