Сушени чери домати

  • 9 665
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 60
много зависи и от сорта на доматите.Чери досега не съм сушила,но от сорт Рома са по-месести доматите и от около килограм ми излиза количество за едно бурканче 314 мл.  Peace

# 16
  • Мнения: 676
Здравейте,
И аз реших да се опитам да си направя сушени домати. Имам консервни (сорт Рома) и мисля, че ще се получи добре.
единственият ми проблем е съхранението. искам да си ги сложа в зехтин в бурканчета, но не ми се слагат всички бурканчета в хладилника, за да не ми заемат място, а и четох, че издържат около 2 месеца, а на мен ми се ще да си направя и да си имам за цялата зима, че и пролетта. Много ги уважаваме вкъщи и често купувам ,а бурканче на цена от 4лв не ми е много по вкуса.
та да попитам, някой пробвал ли е да стерилизира бурканчето и да съхранява повече време?
ако ги изсуша и не ги сложа веднага в зехтин, а си ги оставя сухи, трябва ли да се съхраняват в хладилник и колко време издържат?

мерси за отговорите  bouquet

# 17
  • Мнения: 2 558
Случайно попаднах на темата и ми дадохте добра идея  Hug
Обрах чери доматките от градината и ги сложих във фурната, мисля да ги изсуша и да ги ползвам зимата за салати, супи, ястия  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 1 520
Здравейте!
Чери не съм правила, но ето с Рома.

Сушени домати

Продукти:

3 кг. домати "Рома"
100 мл. олио
5 скилидки чесън
2 к.л. сух или 2 стръка пресен риган
2 к.л. сух или 2 стръка пресен босилек
1 к.л. чубрица
захар на вкус
сол на вкус

Приготвяне:

Доматите измивате и нарязвате на четвъртинки по дължина.
Всички други продукти смесвате и пасирате.
Доматите подреждате в тава покрита с хартия за печене и намазвате с четка от ароматната смес.
Слагате във фурната и печете на 120 градуса°C около два часа.
Ако искате да бъдат съвсем изсушени печете 5-6 часа. Колкото е по-дълго, толкова по-наситен е ароматът.
Вече готови доматите прибирате в затоплен буркан, заливате обилно с олио, затваряте и обръщате буркана.

От тази доза изкарвам по 6-8 бурканчета от сладко 250 гр. Така ги съхранявам повече от година. Да ви е сладко на приготвящите.

Общи условия

Активация на акаунт