Проблем с кредита!

  • 4 148
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте моя приятелка има кредит към банка който е просрочила. Дали са я на съдия изпълнител той е определил вноските и сега си го плаща редовно. Работата е там, че започнаха да я безпокоят от една компания (не се сещам името) която била изкупила кредита от банката и тази вноска която била определена от съдията не ги устройвала. Въпросът ми е кой има право да определя вноските съдията или фирмата, понеже сумата която искат фирмата е непосилна на месец, и заплашват с отнемане на собственост ... имат ли право да отправят такива заплахи или всичко зависи от съдията?? Моля за помощ! Благодаря!

# 1
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Посъветвайте приятелката си да се успокои, да събере всички документи, свързани с кредита, които има и да се обърне към адвокат. Нито промяна в размера на вноската, нито отнемане на собственост се прави толкова лесно  Peace

# 2
  • Мнения: 7 325
щом има плащания нищо не могат да и отнемат.

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Имах просрочен кредит, както и запор на заплатата( всеки месец ми удържаха вноска за кредита към съдия- изпълнител). Такава фирма се съсипа да ме тормози през цялото време. Говорих с полицията, както и с познат прокурор и ме посъветваха да запиша разговорите и да подам оплакване. Бяха звънели и на родителите ми, че ще ме пуснат за държавно издирване( а аз работех в държавна фирма и не съм се крила никога от никого). При един от разговорите ги помолих да говорят по- отчетливо, понеже записвам разговора  Mr. Green и ще подам оплакване в полицията. Престанаха моментално.

# 4
  • Мнения: 103
Да,те просто се пробват.Дори понеже някои съдия изпълнители спират да превеждат вноските на колекторските фирми след като купят даден кредит и започват да заплашват от безсилие.Най- вече тези,които работят с банка ДСК.

# 5
  • Мнения: 6 417
Да, то така се обявява за национално издирване. Едва след като не те открият на адреса, на който живееш по лична карта, тогава.

# 6
  • Мнения: 4 559
Здравейте моя приятелка има кредит към банка който е просрочила. Дали са я на съдия изпълнител той е определил вноските и сега си го плаща редовно. Работата е там, че започнаха да я безпокоят от една компания (не се сещам името) която била изкупила кредита от банката и тази вноска която била определена от съдията не ги устройвала. Въпросът ми е кой има право да определя вноските съдията или фирмата, понеже сумата която искат фирмата е непосилна на месец, и заплашват с отнемане на собственост ... имат ли право да отправят такива заплахи или всичко зависи от съдията?? Моля за помощ! Благодаря!

Здравейте, ще опитам да Ви помога със съвет. Първо едно уточнение - не е съдия-изпълнител, а съдебен изпълнител - има голяма разлика, защото той само изпълнява решение на съда, няма права на съдия.

Ако банката е завела дело, най-вероятно е по чл. 417 от ГПК, тя си има съдебно решение и с него завежда ИЗПЪЛНИТЕЛНО дело при съдебен изпълнител. Няма логика да я търсят от колекторска фирма - не може за един кредит да има едновременно изпълнително дело при ЧСИ и отделно да я търсят колектори.
Понякога банките продават лошите си кредити, но обичайно това са заеми с големи просрочия, на хора без доходи, много проблемни. Едва ли случаят е такъв. Но ако предположим, че заемът е изкупен от колектор,  той може да се обърне към съдебен изпълнител, след като получи съдебно решение. В този случай банката вече няма нищо общо, тя спира да бъде кредитор.
И в двата случая би трябвало длъжникът да си общува през съдебния изпълнител - щом са уговорили размера на вноските и си ги плаща редовно, няма причина дда я притесняват. Честно казано, за пръв път чувам за един и същ заем едновременно да търсят длъжника и от ЧСИ, и да звъни колектор. Това може да се случи, ако има друг необслужван заем към същата банка и той е продаден на колектора, отделно от другия, даден на ЧСИ.
Нека да запише името на фирмата. След това направете проверка в регистъра на БНБ - там са всички фирми, които имат право да изкупуват вземания. http://bnb.bg/BankSupervision/BSFinansInstitution/BSFIRegistrers … duction/index.htm
За целта фирмата трябва да е с 50 000 лв. капитал минимум. В случай, че не е, то колекторът няма право да изкупува вземанието, няма право да води дело и да се обръща към съдебен изпълнител. Може само да звъни по телефона и да праща писма. Съответно - няма как да се стигне до отнемане на собственост. До публична продажба на имущество може да се стигне за значителен дълг, за който няма споразумение за плащане, не се обслужва и размерът му е значителен. Ако е от типа на 4000-5000 лв. просто ще направят запор на заплатата, ще си вземат парите и няма да се занимават с продажби.

И последното ми предположение - много е вероятно да става въпрос за изнудване. Случва се различни измамници да се представят за служители на ЧСИ или на колектори и да искат пари на ръка. Това е абсолютно незаконно и е за прокуратурата. Такива хора понякога вземат вътрешна информация от банки, някой уволнен служител на ЧСИ... Дори когато служители на ЧСИ или колектори се държат грубо и заплашват, може да се оплачете в полицията. Имат си и професионални организации, ама там не може да очаквате кой знае какви наказания и помощ.

Важно! Нека приятелката събира всички бележки за внесени суми и да изисква писмен документ за споразуменията. Устно и по телефона няма как да се докаже после. А това за националното издирване е глупост.

Малко дълго стана и не знам дали е изчерпателно за случая. Ако искате да питате още нещо, може да ми пишете лично съобщение във ФБ, а ако нямате против - кой е съдебният изпълнител и коя е банката? С ДСК има доста проблеми при събирането на дългове.

П.п. Работя във фондация за финансова грамотност и съм журналист с такъв ресор.

Общи условия

Активация на акаунт