Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 30

  • 130 987
  • 796
  •   1
Отговори
# 15
  • По света и у нас
  • Мнения: 189
"Тук се виждат лофтът и двата комина. По-големият е за бъдещата камина, а в по-малкия ще се включат отоплителната печка и аспираторът над готварската."

Vodoley,  чудесни снимки, но пиша за нещо, което ми боде очите, ако приемаш съвет, разбира се...
Нали е измазан големия комин отвътре? Или предвиждате неръждаеми вътрешни коминни тела, че с тези четворки както е иззидано, ако вътре не е добре измазан, ще Ви пропуши и създаде проблем до няколко години. Комин се зида (ако не ползвате бетонни коминни тела) с плътни тухли, единички. Връткаво е, но така се прави... Да, по-инертен е топлинно, по-бавно загрява, но е плътен и температурните цикли не рушат така глината, както на тънките стени на четворката...
Има лек и той е външна изолация над покрива, откритата част. - вата задължително, не фибран или стереопор, минерална вата. С висока плътност, от скъпата, с добра здрава хидрофобна мазилка после, най-добре силиконова може и силикатна, но не по-нисък клас.
Е, ако ще слагате вътре димоотвод, няма проблем, но той е по-скъп, отколкото труда за единичките с мазането... И Шапки на комините задължително с тези кухи тухли, да не забравите. И топлоизолация над покрива също.

В малкия комин не може да включите и печка и аспиратор. То Вие всъщност всичко може да направите, но но не го правете. Докато сте на грубо пуснете до комина( като ползвате една от стените му) една кутия и в нея една ПВЦ тръба 110 или 130 за въздух. защото така,  на системата "Две в едно" ще берете ядове - нито ще вИ тегли комина, защото ще е отворен през аспиратора (клапите ги забравете, че затварят...там е една пластмасова мембрана с пружинка), нито аспирацията ще е гарантирана - ако се яви обратна тяга с работеща печка през аспиратора ще пуши....
Сега му е времето за корекции.
Консултирайте ОВ специалист, за да сте сигурни, че не Ви говоря глупости, разбира се. Но не мога да повярвам, че такъв Ви е проекта...
Успех!
        Стефане, благодаря ти за съвета! Преди повече от месец строителите ме свързаха с човек, който прави камини и той дойде да види мястото за камината. Каза на майсторите да иззидат комина от лофта нагоре. Вътрешният му отвор е 40/40 см. Строителите казаха, че с единични тухли ще стане прекалено тежък и затова използваха четворки. От форумите знаех, че вътре трябва да се измаже, но те не го направиха-така им казал каминарят. Последният пък ни каза, че е доста зает и като се освободи, ще ни се обади и ще ни каже цената/искаше време да изчисли всичко/. Прилагам снимка на другия комин -той е двоен точно заради това, че ще служи за отоплителната печка и аспиратора.

       Тази част на двата комина, която е над покрива, е измазана, отгоре има мрежа и върху нея- теракол. Тези дни ще ни донесат шапките им- каменни плочи от Брацигово. Днес говорихме за външната им изолация с вата и силикатна мазилка. Отговориха ми, че човекът, който ще ни направи каменната облицовка на външните фасади на къщата, ще оправи и комините. Под керемидите имаме каменна вата- между паропропускливо фолио Mastermax.
     Много ми се иска да разбера поне приблизителната цена на камината. Дължината й в основата ще бъде 90-100 см- за отвора. Не знам пропорциите на останалите размери, но сигурно има някакъв стандарт. Коминът й започва от височина 2.50 м. След като е готова, предстои мазилка/не знам още каква/ и зидана каменна облицовка. Мъжът ми иска последната да стигне до горе -височината от пода до тавана е 5,47 м. Камината ще е открита, няма да вграждаме нищо, нито ще бъде с водна риза -ще се пали за настроение. Иначе ще ползваме климатици и печка с дърва. Знам, че последната е свързана с хамалогия и прах, но смятаме, че ще се справим. Wink
    Има ли някой представа за цените на зидарията на облицовъчен камък/ще е дебел до 15 см/? Нашите строители не знаят, само приблизително казаха, че е възможно да струва поне 150 лв /кв.м за труд и камък общо. По план имаме такова покритие от 150 кв.м.
   Ако имате други забележки и съвети- казвайте! Laughing Не се обиждам, даже се радвам да бъда информирана повече. Още не е късно да се оправят евентуални грешки.
Благодаря ви за отделеното време!

# 16
  • Мнения: 424
Под замазката върху фунд. плоча го сложихме. Обратният насип в рандбалките, колкото и да се трамбова, пак сляга в един момент и остава въздух, а това е най-добрият изолатор. Ако там има изолация, тя ще е в кухото, практически ще сте заровили една шапка с пари в нищото. Като излеете плочата слагате фибрана и отгоре замазката и настилка, каквато искате.
Вижте си проекта, би следвало архитекта да е дал детайл.

По проект е дадено да имаме фибран под плочата, но няма да правим така, само дренажна мембрана ще сложим отдолу и отдолу наливаме плочата и приключваме с фундамента и с майсторите. Оттам нататък мъжа ми сам ще зида нагоре.
Благодарение на harry10 за нейната идея да има изба под верандата и сега и ние имаме такава избичка 2.25 на 6.80 метра.

# 17
  • По света и у нас
  • Мнения: 189


[/quote]
По проект е дадено да имаме фибран под плочата, но няма да правим така, само дренажна мембрана ще сложим отдолу и отдолу наливаме плочата и приключваме с фундамента и с майсторите. Оттам нататък мъжа ми сам ще зида нагоре.
Благодарение на harry10 за нейната идея да има изба под верандата и сега и ние имаме такава избичка 2.25 на 6.80 метра.
[/quote]
     ragazza84 , чудесно е, че мъжът ти се наема да зида. Така ще си спестите ядове и пари. Успех! Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 970
Wodoley, за комин 40/40 до сега не съм чувал, честно. Но всеки майстор си е бамбашка...
Стандартните коминни тела са 15/15, моите са зидани и е проектирани 25/25, високи към 8 метра и теглят юнашки, налага се да ги държа полуотворени за да не ми горят дървата за нула време, при това съм с камина Девил, затворена, 24 киловата номинална мощност, около метър е в основата си.
Просто се учудвам, нищо повече, но наистина такива размери на вътрешния отвор за пръв път срещам.
Ако Ви се смята - ето четете http://www.zidkam.com/saveti.htm
А щом каминарят не иска да е мазан, може би наистина ще слага вътрешни димоотводи, иначе просто за мен няма обяснение, комините се мажат от време оно и който не го прави не е майстор...
Успех Ви желая, дано човекът знае какво прави и да го направи с мерак. Почти не останаха вече такива майстори, но още се срещат.

# 19
  • София
  • Мнения: 757

По проект е дадено да имаме фибран под плочата, но няма да правим така, само дренажна мембрана ще сложим отдолу и отдолу наливаме плочата и приключваме с фундамента и с майсторите. Оттам нататък мъжа ми сам ще зида нагоре.
Благодарение на harry10 за нейната идея да има изба под верандата и сега и ние имаме такава избичка 2.25 на 6.80 метра.
Лелеееее, а Хари не трябваше ли да ти изпрати още нещо май  newsm78   Embarassed Ах, момиче, ти защо не ми напомни .....

# 20
  • По света и у нас
  • Мнения: 189
Wodoley, за комин 40/40 до сега не съм чувал, честно. Но всеки майстор си е бамбашка...
Стандартните коминни тела са 15/15, моите са зидани и е проектирани 25/25, високи към 8 метра и теглят юнашки, налага се да ги държа полуотворени за да не ми горят дървата за нула време, при това съм с камина Девил, затворена, 24 киловата номинална мощност, около метър е в основата си.
Просто се учудвам, нищо повече, но наистина такива размери на вътрешния отвор за пръв път срещам.
Ако Ви се смята - ето четете http://www.zidkam.com/saveti.htm
А щом каминарят не иска да е мазан, може би наистина ще слага вътрешни димоотводи, иначе просто за мен няма обяснение, комините се мажат от време оно и който не го прави не е майстор...
Успех Ви желая, дано човекът знае какво прави и да го направи с мерак. Почти не останаха вече такива майстори, но още се срещат.
    Стефане, благодаря ти много за линка и мнението! Попрочетох и други страници и ме заболя главата от мислене. Wink Реших да изчакам идването на специалиста и тогава ще разберем намеренията му за някои важни подробности. Поне знам какво да го питам. Иначе само да предполагам, как би изглеждал коминът в завършен вид, си е загуба на време и емоции. По-нататък ще пиша тук относно някакво развитие. Ще си дам почивка поне месец - без будилник, без шум и прахоляци наоколо Simple Smile Спокойна вечер на всички!

# 21
  • Мнения: 2 641
Влязох в сайта за енергийна ефективност и се изненадах неприятно от липсата на партнъори по програмата в Шуменска област.

Задължително ли е дограмаджията ни да е в списъка им?

# 22
  • до моите любими хора
  • Мнения: 15
Влязох в сайта за енергийна ефективност и се изненадах неприятно от липсата на партнъори по програмата в Шуменска област.

Задължително ли е дограмаджията ни да е в списъка им?
Относно енергийната ефективност, да задължително е да е в списъка им. По принцип всеки търговец може да кандидатства там някъде трябва да пише какви са изискванията им и да го добавят в списъка. Преди години беше много лесно,миналата година бяха поставили някакви по-високи изисквания но доста фирми одобряваха. Естествено, че гледат да не е някоя фирма с 1 служител и почети никаква дейност по документи предполагам.
Иначе все още няма одобрен лимит и нито една банка, с която работят по принцип не предлага този кредит. Предполагам, че юни най-късно трябва да стартира програмата тъй като няма време, хората търсят такива кредити лятно време когато правят ремонти.
Истината е, че ако имаш познат който ще ти направи добра отстъпка няма голям смисъл в тази програма. Фирмата ще трябва да ти начисли ДДС и съответно цената се вдига, после ти връщат 20% и общо взето пито платено. Преди години беше по-лесно, защото можеше всяка фирма да влезе в списъка им, но сега не Sad

# 23
  • Мнения: 424

Лелеееее, а Хари не трябваше ли да ти изпрати още нещо май  newsm78   Embarassed Ах, момиче, ти защо не ми напомни .....
[/quote]
Harry10, спокооо  Grinning Конструкторката ми даде чертежите с арматура за избата и затова не съм ти напомнила.  Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 5 187
Стефан, с готови коминни тела  каква беля стана... Запалихме си ние камината и опушихме , по-скоро окатранихме съседите над нас. От катран няма спасение, винаги избива. Направиха ремонт, защото чакаха бебе, но миризмата не изчезна.
Вече нямаме камина.

Пазете се от напречно зидани решетести тухли! Все още го виждам това псевдо изпълнение и се потрисам.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 407
Вече официално имаме разрешително за строеж! 

Подадохме документи в ЕВН, договорът ще е готов след месец.  Confused След това не се знае кога ще прекарат ток. Времянка също, нямало как по-рано да я направят. От ВиК чакаме някакво становище, за да разберем колко време ще отнеме прекарването и колко ще струва.

Строителите казват, че без ток и вода няма как да започнат и май ще се наложи да молим комшии. Ужас!  Cry
 Чакаме оферти от още няколко фирми и след това отиваме да преговаряме. Очакванията ни за цена на кв.м. лекинко се разминават с тази, която дават.  Laughing

Гледам, че REECL са обновили сайта и са пуснали новите условия.

# 26
  • Мнения: 11 329
Благодаря за новата тема Simple Smile

# 27
  • Мнения: 41
Вече официално имаме разрешително за строеж! 

Подадохме документи в ЕВН, договорът ще е готов след месец.  Confused След това не се знае кога ще прекарат ток. Времянка също, нямало как по-рано да я направят. От ВиК чакаме някакво становище, за да разберем колко време ще отнеме прекарването и колко ще струва.

Строителите казват, че без ток и вода няма как да започнат и май ще се наложи да молим комшии. Ужас!  Cry
 Чакаме оферти от още няколко фирми и след това отиваме да преговаряме. Очакванията ни за цена на кв.м. лекинко се разминават с тази, която дават.  Laughing

Гледам, че REECL са обновили сайта и са пуснали новите условия.


Тази статия ще ти бъде доста полезна. Препоръчвам я на всеки, който започва да строи.


http://happy-at-home.com/%e2%80%9e%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b8-%d0% … %b0-%d0%b2%d1%81/

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 407
viavita60, благодаря за статията. Чела съм я.  Peace

 Днес мъжът ми се обади на един господин, който отговаря за водоснабдяването, да пита в какви срокове ще прекарат водата. Той го питал: "Багер имаш ли си?", "Изкопал ли си до имота?"  Shocked Техните багери били по аварии, ама евентуално можели заедно с канализацията да се разберат заедно да го правят, че те имали багери.  #2gunfire
 Не знам да се смея ли, да плача ли?

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 382
viavita60, благодаря за статията. Чела съм я.  Peace

 Днес мъжът ми се обади на един господин, който отговаря за водоснабдяването, да пита в какви срокове ще прекарат водата. Той го питал: "Багер имаш ли си?", "Изкопал ли си до имота?"  Shocked Техните багери били по аварии, ама евентуално можели заедно с канализацията да се разберат заедно да го правят, че те имали багери.  #2gunfire
 Не знам да се смея ли, да плача ли?


Puss in boots , Искам да те питам водопровода кой ще ви го прекарва? На нас ни казаха от ВИК, че това е наш ангажимент , но после го предаваме на ВИК и става тяхна собственост. newsm78 т.е. ние си плащаме на майстор , на надзор и накрая им го подаряваме

Общи условия

Активация на акаунт