Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 30

  • 130 991
  • 796
  •   1
Отговори
# 675
  • Балчик
  • Мнения: 738
Здравейте , от скоро сме собственици със семейството ми на жилище , което се намира в кооперация , предстои голям ремонт и ми се иска обаче преди този ремонт да се посъветвам със специалисти относно най-правилното разпределение на стаите , примерно кухнята да стане спалня, а банята да бъде преместена . Обаче не знам към кого да се обърна - архитекти ли са или друг вид специалист.
Благодаря за съдействието.

# 676
  • Мнения: 18 551
Знам че не е главен кмета и не дава той разрешение.Но той е кмет все пак.Както казах е само идея.Темата е много полезна.Благодаря за отговорите.И архитекта го познаваме.Ако тръгне да се строи това не са неща,които ме притесняват.😊Макар.ме човек никога не знае.

# 677
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Здравейте , от скоро сме собственици със семейството ми на жилище , което се намира в кооперация , предстои голям ремонт и ми се иска обаче преди този ремонт да се посъветвам със специалисти относно най-правилното разпределение на стаите , примерно кухнята да стане спалня, а банята да бъде преместена . Обаче не знам към кого да се обърна - архитекти ли са или друг вид специалист.
Благодаря за съдействието.

Строителен инженер/конструктор е човекът, който ви трябва. Ако имате и някаква проектна документация на сградата, ще е още по-добре.

И да ви успокоя - не всички общини бавят документите толкова дълго като споменатите от Хубав Татко 5 месеца. Нашето разрешение за строеж излезе за 14 дни, вместо за месец, какъвто е нормативно определеният срок. Не сме ползвали надзорна фирма, а общината ни е далеч от перфектно работеща Hands V

# 678
  • Стара Загора
  • Мнения: 101
И в нашата община (Стара Загора) излезе решението за 14дни, но после има законов срок за обжалване 21 дни и да искате по-рано няма как да започнете . Други срокове които бавят са тези за проучване на EVN например 30дни, за ВиК беше по-малко но пак са дни. Задължително има геодезически замервания за вашия парцел, геолог ,вертикална планировка ,трасировъчен план. Ние при започване септември месец без никакви спънки и забавяния имахме влязло в сила решение февруари.

# 679
  • Мнения: 1 744
Проекта се плаща на кв.м за архитект и отделните части  се пращат на проект.
Ако строя вила, а не къща за постоянно живеене бих избрала готов, типов проект, съобразен с геологията на терена. Повечето от тези проекти се продават цели, даже ако се наложи малко да се пипнат.
Ние строихме къщата с архитект, честно казано сега има неща, които бих променила, но навремето не ги обмислихме достатъчно, не че е нещо важно, ама след като живея тук, виждам някои дребни недостатъци.

Според мен най-важното е, да се съобрази разположението на къщата с терена.
Разрешението ни за строеж излезе за 14 дни /община Панчарево/.

Съгласна съм с мнението на ХубавТатко, не бързайте да строите - първо "постройте" къщата в ума си и след това действайте.

# 680
  • Мнения: 3 137
Дайте идея с какво да направя пода в мазето? В момента е бетон /или някаква замазка/, обаче трудно се почиства и се рони някакъв прахоляк. Иска ми се да е евтин и лесен за изпълнение вариант.  Гледам, има някакви саморазливни подове за складове и гаражи, някой правил ли е такъв и кой вид ще препоръчате?

# 681
  • Мнения: 1 744
Ние нашето мазе го направихме с шлайфан бетон, но вие вече сте го направили с бетон.
Гранитогрес/теракот защо не сложите?

# 682
  • Мнения: 3 137
Защото ми се струва прекалено скъп вариант, а и не ми се занимава с майстори, ще ми се сами да си го направим. По-скоро за балатум си мисля да сложим, ако не измислим друг вариант ...

# 683
  • Мнения: 227
Дайте идея с какво да направя пода в мазето? В момента е бетон /или някаква замазка/, обаче трудно се почиства и се рони някакъв прахоляк. Иска ми се да е евтин и лесен за изпълнение вариант.  Гледам, има някакви саморазливни подове за складове и гаражи, някой правил ли е такъв и кой вид ще препоръчате?
Саморазливните подове не са евтин вариант, най-добре е да сложите не скъп гранитогрес.

# 684
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Саморазливен под не евтино решение. Въртеше се някаква реклама по ТВ с цена от 28 лв./кв.м. Освен това си има изисквания за максимален наклон и т.н. И нашето мазе е все още на бетон, но ако/като слагаме нещо, едва ли ще е нещо повече от балатум.

# 685
  • Мнения: 11 333
Моля,  за информация къде да прочета ако реша да правя ограда в моята част на имота със собствени средства дали имам някакви ограничения във вида й! Искам да направя висока и плътна ограда за да не си дишаме във вратове. Ако е в моята част на имота комшията може ли да възрази? Трябва ли да му искам разрешение, съгласие? Благодаря!

# 686
  • Мнения: 4 785
Разрешение за строеж със сигурност ти трябва, за разрешение от съседа ми се върти в главата нещо, но трябва да проввря как беше.

# 687
  • Мнения: 11 333
Разрешение за строеж със сигурност ти трябва, за разрешение от съседа ми се върти в главата нещо, но трябва да проввря как беше.

Скъпо ли излиза?

# 688
  • Мнения: 4 785
Не мисля, за нашата която не е масивна е било нещо от сорта на 50 лв., зависи и от общината с различни такси са.

# 689
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Моля,  за информация къде да прочета ако реша да правя ограда в моята част на имота със собствени средства дали имам някакви ограничения във вида й! Искам да направя висока и плътна ограда за да не си дишаме във вратове. Ако е в моята част на имота комшията може ли да възрази? Трябва ли да му искам разрешение, съгласие? Благодаря!

Здравейте! Скоро минахме по този път. За ограда към улицата е разрешено до 0,60м. плътна част. За плътна ограда, която не е към улицата максималната височина е 2,20м.
Когато е разположена изцяло във вашия имот, разрешение от съседа не се изисква.Подава се заявление до главния архитект на общината, за разрешение за строеж, което се заплаща според таксите в съотчетната община / при нас беше 0,50 лв. на линеен метър, но не по-малко от 30 лв. Трябва ви актуална скица на имота, конструктивано становище на инжинер конструктор / при нас 150лв. / И на геодезистите платихме още 150 лв. да ударят колчетата.
Още не сме започнали да строим, та не знам дали предстои и друго.

                                                                                       вх. № …………………………….                             
                                                                                      дата  …………………………….   

                                            ДО  ГЛАВНИЯ АРХИТЕКТ
                                                          НА  ОБЩИНА____________
                                                                                                               


З А Я В Л Е Н И Е

за издаване на разрешение за строеж  на ограда / строеж по чл. 147, ал 1 от ЗУТ
от
1. имена,
ЕГН ...................................,
живуща в  ........................................................................, тел. .....................................

2. имена,
ЕГН ....................................
живущ ........................................................................, тел. ...................................


УВАЖАЕМИ Г-Н ГЛАВЕН АРХИТЕКТ,
       
   Желаем, на основание чл.148 ал.1от ЗУТ, да ни бъде издадено разрешение за строеж на:
ограда между УПИ ------- и УПИ ---------,
ограда между УПИ ------- и УПИ ----- , УПИ -------,
по плана на гр.---- находящ се в кв. ------, на адрес ул-----------------------
която ограда да е разположена изцяло в нашия имот.

ПРИЛОЖЕНИЯ:
         1.  Документ за собственост   1бр.листа
   2.  Скица на имота от плана за регулация/заверено копие 1 бр.листа
   3.  Становище на инженер-конструктор по чл.147 ал.2 ЗУТ в 3 екземпляра...............бр.папки



                                           ЗАЯВИТЕЛИ:  1.  имена (......................................... )
                                                                       2. имена (......................................... )           



                             
дата....................... такса   ...........  лв., платена с квитанция......................................
получил разрешение за строеж №.........../....  ......20....г                 подпис: ................................................

Общи условия

Активация на акаунт