Остъкляване на тераса

  • 32 917
  • 100
  •   1
Отговори
# 15
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Добри, не се изисква проект за остъкляване. Преди промяната остъкляването бе уредено в чл.147 ЗУТ - тоест ставаше с РС, но безодобрен  инвестиционен проект, само със заключение от инженер конструктор, и то в някои хипотези само.
Сега отпадна и самото РС.

И аз с въпрос...това съгласие като го вземеш писмено от съседите, къде ще го носиш? Grinning

при нас го искаха още на фаза договор с проектанта и после още едно копие в общината за издаване на разрешенията  Peace

не съм сигурна, че се е правила разлика между "усвояване" и "остъкляване"  Thinking
в съседен блок принудиха човека да си свали остъклението и за това си мисля, че всякакъв вид "затваряне" на балкона се е водило усвояване.
говоря за преди 2-3 години  Peace по новите разпоредби не знам  Peace

# 16
  • Мнения: 68 376
Прави се и още как. Законът е общодостъпен и може да се прочете, който го интересува. Който не му се чете-може да попита в общината.
Остъкляване е поставяне на стъкло само. Искали са ви съгласие, защото както казах, преди половин година режима беше друг. Внасяш искане в общината, придружено от необходимите документи, вкл. и съгласие, защото без него няма да ви издадат РС..
Сега редът не е същият и след като за едно остъкляване не се внася нищо като преписка и искане в общината, няма как и да представиш там едно голо съгласие, нали...

Свалили са остъклаването на съседа, защото е строеж и ако не е имал РС, е бил незаконен строеж.  Преди половин година и за едно голо остъкляване се искаше РС, без проект - по чл.147 от ЗУТ.
Сега вече не се иска Рс, затова и няма как да е незаконен такъв строеж-говоря за остъкляване Peace

Няма значение как ще го кръстиш даден строеж, важен е обема и вида на строителните работи в крайна сметка...

А и твоят случай е друг, не се касае за остъкляване, за което беше питането в началото. При вас се пипа и конструкцията и там редът е друг..

# 17
  • Мнения: leet
Мен много ме притеснява, че съседите, каквито са гадове, няма да дадат разрешение за остъкляване на нашата тераса. Нищо, че те са с остъклени такива, без да са ни питали... ама си ги познавам. Трябва всички комшии да са съгласни или примерно 75% от собствениците?

# 18
  • Мнения: 2 190

Сега редът не е същият и след като за едно остъкляване не се внася нищо като преписка и искане в общината, няма как и да представиш там едно голо съгласие, нали...

teta75, bouquet

Много, много благодаря.
Питам за всеки случай, за да съм сигурна и понеже ще е при свекървата.
Искам да остъклим един балкон - той е лоджий. Има зидана част, трябва да се среже една метална тръба и да се сложи прозорец (поне така е направено от повечето съседи).
Ако добре съм разбрала, НИЩО не трябва да правя със съседи и община.
Само викам фирма за дограма.
И ако някой се оплаче - цитирам ЗУТ, нали>

# 19
  • Мнения: 68 376
Точно така, Биборана. Ако все пак се съмняваш или притесняваш, винаги може да попиташ в общината, при районния техник Peace

Скрит текст:
И преди, когато по закон за едно остъкляване се искаше разрешение за строеж, сигурно единици са били тези, които са си вадили такова. Въпреки това, са много редки случаите на принудително премахване на такива остъклявания - по простата причина, че половин БГ е с остъклени тераси, а няма разрешение за строеж.  Ако се премахне едно такова остъкляване, би следвало да се кара наред... GrinningВероятно и затова са променили закона в тази насока, знам ли...

# 20
  • Мнения: 68 376
Мен много ме притеснява, че съседите, каквито са гадове, няма да дадат разрешение за остъкляване на нашата тераса. Нищо, че те са с остъклени такива, без да са ни питали... ама си ги познавам. Трябва всички комшии да са съгласни или примерно 75% от собствениците?

Нищо не могат да ти направят. Де факто и де юре няма да има незаконен строеж, защото незаконен е такъв, за който няма издадени строителни книжа. А по закон тук не се изискват строителни книжа-разрешение за строеж . Уточнявам пак ... говоря за остъкляване само... Peace

# 21
  • Мнения: 13 174
За остъкляването само абсолютно ли е сигурно, че няма нужда от разрешение?

# 22
  • Мнения: 68 376
Da vij chlen 151 zut.

# 23
  • Мнения: 1 726
А при индивидуално саниране пак ли са същите стъпките?

# 24
  • Мнения: 68 376
Какво е това индивидуално саниране? Попитай в общината - ще обясниш какво точно искаш да правиш..така не е ясно поставен въпросът.

# 25
  • Мнения: 1 726
Искам да санирам само моята част Peace

# 26
  • Мнения: 1 413
Четох, четох и нищо не разбрах за това затваряне на терасата. Ту пише без разрешение, ту обратното. Затова ще си задам конкретно въпроса. Искаме да махнем парапетите на терасата и да я иззидаме с ютонг и отгоре да сложим метална решетка или пвс остъкление. Каква е процедурата?

# 27
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Четох, четох и нищо не разбрах за това затваряне на терасата. Ту пише без разрешение, ту обратното. Затова ще си задам конкретно въпроса. Искаме да махнем парапетите на терасата и да я иззидаме с ютонг и отгоре да сложим метална решетка или пвс остъкление. Каква е процедурата?

тази


при нас беше за всички тераси едновременно, което улеснява процедурата и е финансово по-леко.

първо - общо събрание и протокол, че никой не възразява другите да си "усвоят терасите" - във вашия случай ще трябва сами да си съберете подписите от всички в етажната собственост;
втори - с протокола при лицензиран архитект за проект. платихме му общо, цената беше за проеткт "на вертикала" т.е. от партера до последния етаж и се дели на броя апартаменти. и пак - за вас ще е по-скъпо, защото го плащате сами; дават три езкемпляра от проекта - два за общината и един за вас.
след това с проекта и протокола се отива в общината. подава се заявление за усвояване на балкона и в едномесечен срок общината излиза с решение разрешава ли или не. плаща се с подаване на заявлениет, не беше голяма сума.
с разрешението вече можете да усвоите балкона в 5 годишен срок. ако срокът изтече, можете да платите в общината и да го удължат.

малко непоискана информация  Blush
Скрит текст:
неофициално е.
в общината обикновено работят с някой архитект-проектант и ако се свържете с него нещата се придвижват по-бързо. Blush

ако решите да пропуснете и да направите нещата без разрешенията, рискувате някой съсед да се обади и да ви задължат да разрушите направеното  Peace

# 28
  • Мнения: 1 413
а колко ви струваше тази процедура

# 29
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
а колко ви струваше тази процедура

около 150 на апартамент, но беше преди 2 години и в провинцията  Peace

Общи условия

Активация на акаунт