Какво ще стане след Brexit? Как мислите, че ще ни се отрази на нас и на ЕС?

  • 259 034
  • 3 540
  •   1
Отговори
# 3 120
  • Мнения: 9 669
Добре де, англичаните с имперското мислене са ясни защо искат Брекзит. Хората от бившите колонии  също са ми ясни, те се изживяват като Commoners и тях няма да ги засегне поне пребиваването и граничният контрол. Обаче преселниците (защото не са емигранти) от Източна Европа, които са там не ги разбирам.
За нас възможността да се пътува, работи и живее навсякъде е едно от най-хубавите неща на европейската идея. Някак не мога да схвана как ще живееш в UK, ще си българин и няма да те тревожи фактът, че границите се затварят. Нямаш ли останали роднини в Б, не ти ли е мъчно, не мислиш ли как ще пътуваш до тук?
Че чак и хард брекзитъри българи, в повече ми идва.
Имам познат от последната категория, която описваш. Часовата му ставка преди 5-6 години е била 28-30 паунда. След масовото навлизане на трудовия пазар на хора с неговата квалификация сега ставката е по-ниска. Гласувал е Leave по тази причина, сега смята, че може би е грешка.
не казвам, че с всички е така. Това е само пример.

# 3 121
  • Мнения: 2 013
Много интересно е това, което казваш за този човек. Пример за това как се е поддал на манипулациите. Не отричам, че ОК е бил залят от евтина работна ръка, но не са дали шанс на англичаните да видят 'цялата картина' и всички последствия от Brexit. Защото той може отново да си получава 28-30 паунда след време, но вносните стоки, които купува да са примерно 2 пъти по-скъпи спрямо тези преди 5-6 години, заради високи мита, евтин паунд и т.н.

# 3 122
  • Мнения: 18 542
...Обаче преселниците (защото не са емигранти) от Източна Европа, които са там не ги разбирам.
За нас възможността да се пътува, работи и живее навсякъде е едно от най-хубавите неща на европейската идея. Някак не мога да схвана как ще живееш в UK, ще си българин и няма да те тревожи фактът, че границите се затварят. Нямаш ли останали роднини в БГ, не ти ли е мъчно, не мислиш ли как ще пътуваш до тук?
Че чак и хард брекзитъри българи, в повече ми идва тази боpба за независимостта на една дъpжава, която не ти е pодна.
Имам позната, която се смята за англичанка и откровено твърди, че е такава.
Нали си чувала изразът "по-католик и от папата"?

# 3 123
  • Мнения: 9 669
Икономическите ефекти и негативи/позитиви тепърва ще се усещат. Това е само един житейски пример за егоистично решение в даден момент, което после сам оценяваш като грешно.

# 3 124
  • Мнения: X
Миоки, чувала съм го. И аз натам биех. Струва ми се, че много българи бързо заравят всички мостове след себе си и даже се срамуват от произхода си. Имам много примери пред себе си, които дори не намират за необходимо да учат на български децата си. Но темата не е за това, спирам.

# 3 125
  • Мнения: 18 542
На мен ми мирише на нов референдум.

# 3 126
  • Варна
  • Мнения: 3 358
Здравейте, идвам от подфорума за образованието в чужбина. Poppea спомена за тази тема там и сега видях ,че се е подновила. Много интересни анализи прочетох .

Та , до скоро и аз мислех ,че няма да има Брекзит и всичко е някаква пиеса. За мен Мей беше сложена като бушон , който да изгърми в подходящия удобен момент. Както някой е писал по - напред / извинявам се , но не запомних кой/ , Фарадж и Б. Джонсън се изнизаха и сложиха никому известната дотогава /извън ЮК/  Мей , отпред на барикадата да поема негативите. Обаче, случилото се тази седмица ме обърква, затова и са ми интересни коментарите по темата, още повече от хора, живеещи там.  
Досега, си мислех, че дори и да има Брекзит / по-скоро мислех ,че в последния момент ще се откажат/ , та дори и да има , ще има някакъв преходен период и промените ще се случат постепенно. Обаче, след дебатите в парламента през тази седмица , оставам с впечатление ,че няма да се направи разумен избор, а вече всичко се прави на пук и от някакво криво разбрано честолюбие. Та, Брекзит без сделка, ме плаши с последствията си.
Как виждате възможните варианти в момента ?

# 3 127
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Аз съм песимист по отношение на сделката. Дори в парламента да се разберат и Корбин да обсъди очакванията си с Мей, накрая от ЕС няма да са ок с предложението и ще го отхвърлят или променят, така че пак в парламента няма да са ок. Не виждам как ЕС да пусне безболезнено ОК, в техен ущърб е. От другата страна пък няма да се съгласят на определени компромиси, както каза, от гордост или заради определени интереси. Дано да греша.

# 3 128
  • Мнения: 2 013
Как виждате възможните варианти в момента ?
Това, което получавам като инфо от имейли, е, че всички големи играчи във финансовата сфера с офиси или централи в Лондон вече са готови за hard Brexit и това за тях е сценарият с най-голяма вероятност.

Последна редакция: сб, 19 яну 2019, 10:59 от Magdalena1978

# 3 129
  • Варна
  • Мнения: 3 358
Merry , здравей Flowers Hibiscus

И двете пишете, че песимистичния вариант е по-вероятен, което е доста притеснително.

# 3 130
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Да , проблемът е определено с “ повишена трудност “ , поради факта , че има такова разединение в парламента и на това какво иска всеки  -не само между отделните партии, но и в самите партии. Както Мери писа дори и да намерят компромисно решение помежду си , то следва одобрение от ЕС, което е малко вероятно.
И за мен излизането “ без сделка “ ми се струва по -вероятно да се случи поради тези причини.
За кого ще е от полза то , обаче ?!?  Ще загубят всички инволвнати страни.
Все ми струва , обаче , че има и доза “ театър” и игра на покер и от двете страни -кой ще издържи на напрежението и поддаде пръв ?!?
 Блъф, симулации и черни очила = политика ! 😎

# 3 131
# 3 132
  • Варна
  • Мнения: 3 358
Попаднах на статия -разбор на така наречената Бяла карта  и какво се очаква да се случи след Брекзит, вестник Биг-Бен, коментирани са всички намерения от британска страна относно туризъм, посещения при роднини, визи и образование  :

http://bgben.co.uk/index_read_polezni.php?read_polezni=2165

Последна редакция: сб, 19 яну 2019, 12:46 от Сребърна паричка

# 3 133
  • Мнения: 1 454
Франция е задействала плана си за Брекзит без споразумение. И едни евро са приготвили и сенатът им е гласувал.

Планът предвижда по-специално 50 милиона евро инвестиции за подпомагане на френските летища и пристанища за справяне с последиците от евентуален твърд Брекзит, отбелязва агенция "Ройтерс".
Не прочетох нищо подобно за България, Захариева доста неща обеща, за пари не говорим, май ще трябват, откъде ли ще се появят?

# 3 134
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Според мен всяка разумна страна би трябвало да се подготвя за различните варианти , особено ако ще им се отрази на самите тях .

Общи условия

Активация на акаунт