Без лактоза - продукти и рецепти

  • 24 872
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 336
Информацията много ме зарадва  Hug Благодаря ти!

# 46
  • Мнения: X
Всички сирена, на които по етикет въглехидратите са 0%, да без лактоза.Достатъчно дълго са зрели и лактозата е "изядена".

# 47
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
the Дорис, споделям моята рецепта за домашен кашкавал/сирене от ядково мляко. Правя я повече от две години непрекъснато.

Продукти:
100 г. накиснати ядки
500 мл. вода.
14 г. хималайска сол
20 г. агар-агар
40 г. царевично нишесте
3/4 ч.ч. вода
кокосово масло, в количество като за салата
1/2 лимон /сокът и сочната част/
подправки на вкус /слагам къри, чубрица и добавям още куркума за по-наситен цвят/

Приготвяне
Агар-агарът се смесва с нишестето и се залива с 3/4 ч.ч. вода да се накисне.
Ядките и 500 мл. вода се правят на мляко. Към него в блендера добавям лимона, солта, накиснатите агар-агар и нишесте и кокосовото масло.
Сместта се нагрява до сгъстяване, като се бърка непрекъснато. Обикновено 6-7-8 мин.
Изтегля се от огъня, добавят се подправките, разбърква се и се изсипва в подходяща форма, за да изстине.
В хладилника издържа около седмица.

Забележка: Ако прецедиш ядковото мляко, продуктът прилича по консистенция на кашкавал. Ако не го прецедиш, консистенцията е като на сирене. В повечето случаи не го прецеждам.

Става твърдо и се стърже идеално на ренде. Слагам го навсякъде, където има сирене или кашкавал.

Скрит текст:
- от кокос без подправки

 - от кашу без подправки

 - от слънчоглед

 - от слънчоглед

Слънчогледовото сирене се получава тъмно, ако се оставят прозрачните люспи на семките. Оставям семената цяла нощ накиснати в пълен буркан с вода. На др. ден, разбърквам с лъжица и люспите изплуват  отгоре. Отливам само тях. Пак пълня вода, разбърквам, отново отливам и така няколко пъти, докато прозрачните люспи почти се отстранят.

Отнема ми около 30 мин.
Съдовете, изцапани с втвърден агар-агар се мият само с гореща вода, иначе рискуваш да си запушиш мивката.

# 48
  • Мнения: 2 328
Прочетох само първия пост. Заради децата готвя безлактозно и безглутеново.
Има безлактозно прясно мляко, кисело мляко, сирене и кашкавал. Сиренето и кашкавала не са първа хубост, ама се ядът. Глутеновите имат варианти-оризови спагети вместо фиде и спагети, хлябове, десерти. Например така обичаното от всички деца дано Нино, което е пълен боклук успешно се замества с домашен крем, направен от безлактозно мляко и царевично нишесте с аромати.
Торти правя предимно от ядки. Сладолед има безлактозен, ама е кофти.
Можеш да си правиш Ядкови млека, някои се подквасват. Има варианти и за сирене и кашкавал. Пробвала съм няколко, има добри има и кофти неща.
Много е тегаво, но човек се приспособява. Желая ти успех.

# 49
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
кашкавала не са първа хубост, ама се ядът.

написала съм горе кои жълти сирена са без лактоза и са вкусни.

Вела, благодаря за рецептата.
освен кашу и слънчоглед какви други ядки ползваш?

# 50
  • Мнения: 11 336
Браво! Много полезна информация  Hug

# 51
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Пробвала съм с бадеми, фъстъци и лешници. Обаче не ми се бели ядка по ядка. А иначе на вкус, според мен най-близо до кравето мляко е от кашу. Кокосовото също ми харесва, но отделянето на кокоса от обвивката, след като вече е счупен отнема доста време, а и в хладилника даже само за няколко часа, мазнината се отделя отгоре и започва да се втвърдява. За тесто /козунак, палачинки, кекс/, обикновено ползвам овесено, че става най-бързо.
Баницата я правя само с вода и яйца /500 г. кори, 5 яйца XL, 750 мл. вода, сол и кокосово масло/. Преди ползвах газирана вода, докато единия път се оказа, че нямам. Направих я с обикновена вода и от тогава все така я правя и става чудесна.

Скрит текст:


Майонезата става най-твърда с бадемово мляко, с другите е с по-течна консистенция, затова обикновено я правя с яйца.

За таратор, заменям киселото мляко със смляно авокадо /добре узряло, меко/ и лимонов сок, пасирани в блендера. За сос към тиквички също е супер.

Скрит текст:

# 52
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Съдовете, изцапани с втвърден агар-агар се мият само с гореща вода, иначе рискуваш да си запушиш мивката.

оставящ да изсъхне и махаш като пилинг маска  Mr. Green

# 53
  • Мнения: 275
за пръв път чувам, че шоколадът е българска храна Shocked
ако имаш непоносимост към лактоза, просто не готви продукти, съдържащи лактоза. на никого нищо няма да му стане, ако не яде баница.
от опит го казвам.
Авторката не е написала, че шоколадът е бг храна , а че в БГ кухнята се ползват млечни пр-ти. То и таратора не е българска кухня Simple Smile
По темата.
Аз прясното отдавна го смених със соево или бадемово. Кашкавала рядко , че трудно или въобще не се разгражда от организма. А за баницата... няма нещо което да я замести или да я доближи до вкус Disappointed Бих заложила на извара но тя пак е с к-во лактоза. Пробвай с тофу..въпреки че може би ще е бледо копие на баница. Може би наистина вегански рецепти ще ти помогнат за доближиш любими ястия. А и може би с времето се свиква на новите вкусове Simple Smile успех !

# 54
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вела, благодаря.

сега правих една тукашна рецепта на свежа паста, но без глутен и обикновено всичко се разпада във водата.
ти обаче ми даде добра идея с агара, та сложих в тестото и нямах "загуби" при варенето  Hug

ще пробвам от слънчоглед.
кашуто си го хапвам така, докато със семките е малко по-трудно да ги ям в движение.... Flutter

# 55
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Скрит текст:

Съдовете, изцапани с втвърден агар-агар се мият само с гореща вода, иначе рискуваш да си запушиш мивката.
оставящ да изсъхне и махаш като пилинг маска  Mr. Green

Да, когато е втвърден, даже със салфетка може да се обере. Ама нали съм голяма чистница, мия съдовете, преди да е втвърден напълно...Mask




Да, за в движение, слънчогледовите семена са дребни. Обикновено нося из чантата си сурови ядки. но без слънчоглед. За сирене/кашкавал слънчогледът е най-изгодният вариант от финансова гледна точка. А овкусен с подправки, въобще не се разбира от какво е. И не става калорична храна, защото има 100 г. слънчоглед, малко кокосово масло и малко нишесте, а готовият продукт е около 800 г.

Скрит текст:
Тук съм използвала слънчоглед. Жълтият цвят е от куркумата.



Импровизирала съм за шоколад с различни идеи. За течен шоколад най-лесно и бързо става с бурканче фъстъчено масло 340 г. /да не е солено на вкус, аз вземам на Балчо/ и 200 г. натурален шоколад. Всичко се стапя на водна баня. Става с разкошен вкус. След охлаждане  в хладилника се втвърдява, но може да се взема с лъжица.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 18:34 от Вела

# 56
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вела, направих сиренето със слънчоглед, без подправки, исках да му усетя вкуса.
моето не е безлактозно, че му сложих суроватка и кефир. Whistling
понеже нямах много царевично нишесте, сложих колкото имам, но май дойде малко.

моето сирене в момента има консистенция на silken tofu. без нищо не ми е толкова вкусно, но го ядах на закуска с блини от елда и се върза много добре.
сега да видим дали засища  Mr. Green

мога ли да го замразявам? сама няма да успея да го изям...

# 57
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Никога не съм замразявала. Съдържа много вода и не знам как ще се получи.
Без подправки правих само в началото, за да видя как ми се получава рецептата. Вкусът, подобен на сирене се постига според мен с подправките.
Като идея за изразходване, сега е сезонът на салатите, редовно стържа на салати. Твоето ако е меко, няма да може да се стърже, но може да се добави и както на салатите асорти.
Предполагам, че и с пшенично нишесте ще стане.

# 58
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз не ям глутен, пшеничното отпада.
ти какви подправки слагаш?
на мен никаква не ми хрумна... newsm78

аз се надявам от кефирът да узрее и да придобие вкус на сирене  Mr. Green
следващия път смятам да сложа по-малко вода. Peace

# 59
  • Мнения: 11 336
Според мен не замразявай сиренето. Сещам се за 2 варианта - едното е да го сложиш в много солена саламура. Оставя се да зрее дълго. Преди да го консумирате го слагаш във впреварена вода да се кисне с дни.

Втория вариант е - моята баба стерилизираха сирене в буркани със саламура в периода, когато козите дават повече мляко. Ставаше страхотно и като го отвориш бе като прясно сиренце.

Или пък да се маринова - https://www.az-jenata.bg/a/100-studeni/36271-marinovano-sirene-v-zehtin/

Общи условия

Активация на акаунт