Неразбираем и грозен почерк на седмокласник

  • 16 086
  • 45
  •   1
Отговори
  • На село
  • Мнения: 873
Здравейте! Синът ми тази година завърши 7ми клас. Получи чудесна оценка на изпита по БЕЛ (НВО), но има сериозен проблем с краснописа. Пише твърде неразбираемо и грозно. Аз мога да разчета само 30% от написаното с голямо усилие, а самият той невинаги си разчита драсканиците. Така е от четвърти клас - до тогава пишеше доста добре като за момче–левичар, не че последното има особено значение. Пише доста бързо, нагоре и надолу спрямо линията на реда, дребно. Благодарение на бързото писане на изпита е успял да напише чернова от 3 страници и да ги препише навреме. Доста чистичко и пригледно ще да е писал, защото преразказът му е оценен с 27,5т. Учителката му по БЕЛ в училище цяла година опитваше да убеди и него, и мен да не се явява на втори модул, защото никой проврител нямало да се занимава да чете драсканиците му, но благодарение  на преразказа, синът ми е повишил оценката си с една единица. Пише нерзбираемо и цифрите по матетематика. Много учители са правили забележки относно почерка му (че и на мен ми правят забележки, не само на него  Embarassed).
Какво можем да направим с общи усилия, за да подобри краснописа си? Предстои външно оценяване по английски след година, контролни и класни през годината в новото училище. Излагане си е с този неразбираем почерк. Иначе не е пълен отличник, но е доста над средното ниво в училище.
Ще съм благодарна за всяка идея!

# 1
  • Мнения: 6 990
Ами чисто и просто - много писане, не знам за друг начин Confused И не знам как да вържеш момче на 13 да пише на ръка Simple Smile
Лично аз също имах проблем с почерка, според учителката ми в началното училище - грозно било, че даже и през ръцете ме е удряла...
Аз обаче исках да стана писател  Mr. Green, съчинявах истории по цял ден, пишех "романи" в едни тетрадки, тефтери, всичко на ръка. Отгоре на това мое креативно писане Laughing, в гимназията ни караха да преписваме уроците и упражненията на ръка, за да запомняме уж. Та голямо писане падна. В крайна сметка оформих много красив почерк някъде 8-9 клас. Продължава да е нечетлив обаче, особено на кирилица, като телефонна жица. Но поне вече никой няма да ме бие през ръцете, че пиша грозно.  Tired

# 2
  • София
  • Мнения: 5 932
Позволявам си да дам един нетрадиционен съвет. Научете го да пише с технически шрифт. Преди години мъжът ми също е пишел много грозно, обаче в казармата са му дали служба в канцеларията и е трябвало да пише много неща не просто красиво, а с технически шрифт /това по време на соца/. Това се е отразило на почерка му и го е оформило до приличен вид. Благодарение на това, днес студентите му могат да му разчетат писаниците по дъската Joy
Това става разбира се, ако детето съдейства.
Вярно е, че вече в живота малко неща пишем на ръка, но до завършване на образование /дори и висшето/ се налага да се пише, особено на изпитите, а в нашият случай помага и на работата.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 541
Това с печатното писане го пробвахме и с моя син. Неговата госпожа до 4 клас все му обясняваше, че с грозния си почерк ще бере ядове на НВО. Ама печатно не се пише бързо, пък той е бързак. Опитах да го накарам да пише поне разделени буквите. Устиска до някое време и пак си почна слято и ръкописно. Но поне разбра, че на важни писмени изпити трябва да пише максимално четливо.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 26 143
И синът ми е с грозен почерк,на моменти се подобрява,но за кратко.
Като съм казвала на класната да му прави забележки,тя ми е отговаряла,че не е важно почерка #Cussing out

# 5
  • Мнения: 6 417
Моята дъщеря от първи клас пише много грозно. Дори преди матурите учителките й ме предупредиха, че има голяма вероятност работите й да бъдат анулирани заради почерка. По БЕЛ има опция за намаляване с 1 единица от оценката заради това. Е, не се случи, но изведнъж със смяната на училището настъпи някаква промяна и вече започвам да разчитам написаното. Забелязах, че пише бързо, а когато й вися на главата и пише по-бавно, почеркът е ок.

# 6
  • Мнения: 336
И двамата ми сина пишеха ужасно грозно и нечетливо. Стигна се до там, че в 5 клас големият син не можеше да си разчете какво сам е написал, понякога звънеше на съученици да пита коя е домашната. Накрая разбра, че с този почерк ще му пишат по-ниски оценки просто защото няма да могат да разчитат написаното... Седнахме двамата и му направих кратка диктовка, около страничка, без той да се старае да пише четливо или красиво. Огледахме заедно кои са най-лошите букви. Написахме азбуката по по-приемлив начин - доста букви заменихме с печатни (т, п и др.). Разбрахме се да не пише слято. И цяло лято диктувах... Направи и много преписи. Резултатът беше, че когато госпожата по БЕЛ им събрала преразказите (домашната за лятото), го попитала кой му ги е написал Wink А той гордо показал тетрадката за работа в клас с новия си почерк Simple Smile От тогава - пише четливо, макар и не особено красиво. А в момента правим същото с малкия син, който току-що завърши 4 клас и се мести в ново училище. Иска новата госпожа да може да му разчита, а и примерът на баткото помага Simple Smile Вече има напредък, макар че все още пише бавно. Но до септември има време, ще придобие нужната бързина.

# 7
  • Мнения: 3 696
и моят син беше така левичар, бързак,  по български трудно му разчитах , а за английския нищо, но сега се оправи, пише красиво , не знам как стана, явно като се намали скоростта и се получава Simple Smile

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
до тогава пишеше доста добре като за момче–левичар, не че последното има особено значение.
Не си права, че няма значение. Всички левичари, които познавам (а те не са никак малко) пишат много грозно. Не при всички е нечетливо, но при всички е грозно. Защото пишат наопаки, а азбуката (както и светът за съжаление) е пригодена за десноръки. Иначе не знам какво да те посъветвам. Многото писане не вярвам да помогне. Аз съм с професия, в която се пише много на ръка, ама наистина много. И мога да кажа, че прекалено многото писане само разваля почерка. Особено ако бързаш.
Според мен потърси съвет от учителя по рисуване на детето. Има голяма връзка между рисуването и правилното и не красиво, но поне четливо изписване на буквите. Може да измисли нещо, което да помогне.

# 9
  • Мнения: 902
И мойта драскачка пише с нещо, което е всичко друго но не и азбука!  ooooh!  Разчита си го, но буквите са грозни и криви. За сметка на това е пълна отличничка и ми е голяма радост, но това ни е проблем.
Ще се пробвам по метода на Lss

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 553
Aз пишех много грозно. Искаше ми се по-хубаво, ама не ставаше. Колко листове от домашна е късала мама в първи клас не е истина. После в 6-ти клас на кръжок по математика видях едно момиче, че си наклонява тетрадката с десния край нагоре и се получаваше хубав наклон на почерка и. Опитах и аз и при мене също се получи. Сега, когато бързам не мога сама да си прочета писаниците и цифрите също.Според мене това е импулс на ръката.
И да, техническото писане помага.

# 11
  • Мнения: 66
Три неща:

1. Учителите могат да разчетат всякакъв почерк, те това правят всеки ден с години. Синът ти не ги е затруднил.

2. Баща му много красиво ли пише, че критикуваш почерка на седмокласника си? Все едно от малкия се очаква да пише красиво, с кой знае откъде взет ген?

Майка ми пише елегантно, четливо, но не и грациозно красиво. Баща ми пише брутално, така, че дори той не може да си разчете. Аз, с малко положени усилия от моя страна, пиша като дете. Като видиш тетрадките ми от университета, ще се закълнеш, че в тях е писало момче. Всичките ми познати и приятели от женски пол пишат на светлинни години по-красиво, елегантно и както щеш го наречи... от мен, и не е защото не съм се старала, а защото такъв ми е генът. Разхвърляни записки по листа, четливо написани, но не и красиво. Това ми идва отвътре. Има неща, за които няма смисъл да се тормозиш. Момче не пишело красиво. Сефте! Peace

3. Не занимавай детето с глупости.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 26 143
Мен ме е яд,че не полага старание,а и в у-ще не държат толкова на краснописа...
Преди години на нас ни късаха тетрадките,ако не сме писали четливо,колко много съм преписвала...

Моя почерк е хубав,мога и печатно и в различни посоки.В у-ще вечно мен ме караха да пиша лозунги,табла,таблици,дневници...дори на военното обучение се спасих за няколко дни от трамбоване по плаца в жегата, с правене на плакати в една прохладна стаичка  Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 8 596
На мен ми казваха, че пиша грозно, баща ми ме караше да си преписвам тетрадките.Резултат нулев  Laughing
Според мен е важно да му се разбира, красотата не толкова  Peace Може би ако поговориш с него да се постарае поне буквите да са ясни. Вероятно това често му снижава оценката.
Баща ми страдаше, че пиша грозно, той е учел техническо писане, можеше да чертае много чисто и подредено.Аз съм си мърлява и го осъзнавам.
Попреглътна начина ми на писане, когато разбра, че мога да имитирам подписи, грозен лекарски почерк и пишех фалшиви бележки. Накара ми се, но прозрях, че има и лека гордост  Joy

# 14
  • Мнения: 336
1. Учителите могат да разчетат всякакъв почерк, те това правят всеки ден с години. Синът ти не ги е затруднил.
2. Баща му много красиво ли пише, че критикуваш почерка на седмокласника си? Все едно от малкия се очаква да пише красиво, с кой знае откъде взет ген?

Ха-ха  Laughing Учител съм вече 21 години, но не беше възможно да разчета почерка на големия син Wink Не че не съм се опитвала  ooooh! Обаче имаше само вълнообразни линии за четене...
И какво общо има почеркът с гена? Почеркът е въпрос на обучение. Иначе и двамата ни сина щяха да пишат четливо, като мама и татко  bowuu

# 15
  • Мнения: 66
И какво общо има почеркът с гена? Почеркът е въпрос на обучение.
Всичко ти има общо с гена. Мен мислиш ли, че не са ме обучавали да пиша красиво? В момента, в който станах 5-6 клас и се наложи да пиша по-бързо, веднага всички ръкописни букви изхвърчаха, половината започнах да ги пиша точно както майка ми или баща ми ги пишат, без изобщо да съм се опитвала в тази посока. Ген, идва ти отвътре и буквата излиза почти едно към едно с буквата на твой родител. Е, не всяка една буква, в повечето случаи обаче.

Учител си, казваш. По БЕЛ или английски в основно или средно училище? Мисълта ми е... от учител до учител има разлика. Учител по физика, химия, биология и т.н. няма да проверява есета на целия випуск. Надали ще разбере кой как пише изобщо. Единствено БЕЛ и английски, и то в интервала 5-12 клас те учи да разчиташ чужди почерци. Ако си учител по нещо, което не ти налага да четеш дълги текстове писани от децата, то все тая... и нормално да не можеш да разчетеш почерка на сина си.
Ако случайно си по БЕЛ или английски в основно или средно училище... не им ли даваш да пишат есета, не им ли проверяваш тетрадките? Кой го върши вместо теб? Абсурд е да не се научиш да разчиташ всякакви почерци, ако го правиш. И то 21 години. Хората за по 3 месеца се научават.

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Но когато 4,7 и 9 изглеждат еднакво, си е голям проблем при тестовете.
И моят син има този проблем, абсолютно неразбираемо пише.  Sad По английски пише почти печатно и се разбира, но той е много напред от съучениците и по-бавното изписване не му е проблем все още. Обаче с българския не става така. Sad Отсега съм много притеснена за матурите в 7 клас.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 947
Съвет не мога да дам, но се сетих за мой състудент, който пишеше много грозно, не - ужасно грозно. И най-вече нечетливо. Същият този човек на кандидатстудентския изпит по литература във ВТУ, на който трябваше да се развие тема, а не беше тест, беше изкарал 6.00, а в СУ - над 5.50. Вероятно Essence е права, че учителите по БЕЛ с опит могат да разчетат всякакъв почерк.

И още една вметка - майката на състудента ми беше университетски преподавател по литература.

# 18
  • Мнения: 336
И какво общо има почеркът с гена? Почеркът е въпрос на обучение.
Всичко ти има общо с гена. Мен мислиш ли, че не са ме обучавали да пиша красиво? В момента, в който станах 5-6 клас и се наложи да пиша по-бързо, веднага всички ръкописни букви изхвърчаха, половината започнах да ги пиша точно както майка ми или баща ми ги пишат, без изобщо да съм се опитвала в тази посока. Ген, идва ти отвътре и буквата излиза почти едно към едно с буквата на твой родител. Е, не всяка една буква, в повечето случаи обаче.

Учител си, казваш. По БЕЛ или английски в основно или средно училище? Мисълта ми е... от учител до учител има разлика. Учител по физика, химия, биология и т.н. няма да проверява есета на целия випуск. Надали ще разбере кой как пише изобщо. Единствено БЕЛ и английски, и то в интервала 5-12 клас те учи да разчиташ чужди почерци. Ако си учител по нещо, което не ти налага да четеш дълги текстове писани от децата, то все тая... и нормално да не можеш да разчетеш почерка на сина си.
Синовете ми нито преди, нито сега пишат като мен или баща си. Извинявай, не мога да се съглася за гена.
Нямаше какво да се разчита на големия син, както казах - само вълнообразни черти, той сам не си разбираше. Е, промени това с упражнения.
Учител по математика и информатика съм. Не се налага да разчитам есета, но все пак проверявам контролни Wink Виждала съм и такива, в които се ориентирам само по чертежа, думите са нечетливи Wink За щастие, случва се рядко.

# 19
  • Мнения: 3 157
 Почерка се разваля при много бързо писане-пълни глупости са,че било ген-имам брат близнак,едно време печелех всички състезания по краснопис,а той все преписваше тетрадките ми горкия,сега обаче неговите гарги са по-четливи от моите.
Цитат
3. Не занимавай детето с глупости.
-е това е пълно неглижиране на проблема,трябва да се вземат мерки,и то още лятото ако имаш възможност.

# 20
  • Мнения: 66
Почерка се разваля при много бързо писане-пълни глупости са,че било ген-имам брат близнак,едно време печелех всички състезания по краснопис,а той все преписваше тетрадките ми горкия,сега обаче неговите гарги са по-четливи от моите.
Цитат
3. Не занимавай детето с глупости.
-е това е пълно неглижиране на проблема,трябва да се вземат мерки,и то още лятото ако имаш възможност.
Ген е. Ако си учила поне малко генетика, ще знаеш, че алелите могат да се смесят по хиляди начини, а момчетата по начало пишат по-грозно от момичетата. Ще разпознаеш гена в това, че често изписаната бързо буква изключително много прилича на същата буква на майка ти/баща ти. Ти сама най-лесно ще видиш това, докато пишеш, както и брат ти може да го види, докато пише. Ако има кой да гледа. И да мисли. А това, че единият пишел по-грозно.. много ясно. Гените няма да създадат двама еднакви души, а два от хилядите възможни варианти на комбинация между гените на майка ти и баща ти. Почерците на всичките възможни варианти обаче ще имат общо с почерка на родителите си Party Това е положението. Та, ако двамата родители пишат грозно, детето няма да пропише красиво.

Абсолютно занимаване с глупости е да караш детето да надскача гените си за нещо маловажно като почерка му.

# 21
  • Мнения: 3 157
Essence_,разбрахме ти мнението по въпроса,няма нужда да го налагаш.
Цитат
Това е положението
за теб,а ти не си някаква крайна инстанция,за мен неполагането на усилие,щото видиш ли ,,ще си надскочиш гените'' звучи като абсолютна тъпотия. Grinning

# 22
  • Мнения: 24 467
Грозното в почерка е без значение. Работете върху разбираемостта му.
При малкия се установи обективен проблем, който горе- долу попреборихме с разделно и полу-печатно изписване на буквите, оставяне на по- големи интервали между отделните думи. Не е красиво, но се чете, а това е целта на заниманието. Да му четат контролните и писмените работи. Защото пък откъм съдържание има какво да напише.
Тези проблеми най- добре се решават в ранна ученическа възраст, още в началните класове, докато почеркът не е толкова улегнал. Но смятам, че с повече воля и време може да се случи и по- късно.
И да, основните елементи на почерка направо се унаследяват - три поколения у нас пишем много сходно, без да сме се старали да наподобяваме един друг начина си на изписване на графемите. Това го установих, едва когато разбрах за проблема на детето ми. Тогава се задълбах да изследвам как пишем у нас и видях толкова много общи неща, та чак се изненадах.  Laughing
Всички пишем некрасиво, но пък се чете. И всички си вадим хляба с писане. Вече трето поколение. Успокоих се, когато и на малкия син започна да му се разчита. Краснопис не гоним изобщо. Напълно излишно време и нерви са това. Без друго писането вече е толкова автоматизирано, че до няколко години лично аз се съмнявам, че ще остане в практиката писане на ръка, освен по изключение, в много редки случаи.

# 23
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Пиша красиво. Различни стилове мога да докарам ако се наложи. Това не значи, че е четливо. Особено ако пиша всички букви с една крива.

Мисля, че забравяш нещо. Важно е да е четливо. Дали е красиво не е най-важното. То е част от човека.

Първо нека пише. Каквото му харесва. После го остави на мира. Особено ако бащата и/или мйката пишат подобно Simple Smile Осми клас ще оценяват латиница вероятно, а тя е толков аблагодатна за писане и арзчитане. Няма ги сходните букви като в кирилицата и рисунъка е много по-подходящ за бързаци с липсващите наредени бастунчета едно след друго.

Пишете си бележки. За важни неща понякога - да му се налага да може да му се четат бележките.

# 24
  • Мнения: 49
В момента грозният почерк вероятно ти се вижда проблем, но е доказано, че хората с грозни почерци мислят по-бързо, по-нестандартно, като цяло по-умни и успешни са:)

# 25
  • Мнения: 24 467
В момента грозният почерк вероятно ти се вижда проблем, но е доказано, че хората с грозни почерци мислят по-бързо, по-нестандартно, като цяло по-умни и успешни са:)

Е, то какво друго ни остава, освен да лежим на тази кълка ние, грознописците, с фамилната обремененост?  Laughing

# 26
  • Мнения: 1 400
Имам приятелка, която пише много красиво, но мн трудно й се чете. Това е най-умната жена, която познавам. Според мен само ще затормозиш детето си с още усилия. Вариант е да се учи да използва печатни букви, за да е разбираемо. Но го приеми такова каквото е без да го променяш.

# 27
  • Мнения: 2 039
Това,че е грозно не е фатално,важно е да е разбираемо.Не е вярно ,че учителите разчитат всякакъв почерк,
нечетливите работи,просто не ги четат или не могат да ги прочетат и това се отразява на оценките.Единственият изход е писане и писане! 

# 28
  • España
  • Мнения: 340
И моят син пише много грозно и нечетливо, с години безуспешно се опитваме да коригираме това- много тетрадки с упражнения по краснопис е изписал, нищо не помага. Как му разчитат учителите не знам. Отразява се и на оценките.
При дъщеря ми проблемът в същия, при нея помага разделното писане на буквите.

# 29
  • Мнения: 320
И моето дете пише "нечетливо"- и сам не си разбира.Сега ще е  в 6 клас. Не иска да пише, смята ,че няма защо.Да, учителите намалят оценките на деца, които пишат  невероятно грозно.Не ми се мисли ,какво ще е на матурите след една година!!!
Сигурно рецепта за четливо писане няма!Особено ,ако дете не е мотивирано. Как да го мотивирам?
Със заплахи не става.Ами как? Ако някой знае лек да казва!

# 30
  • Мнения: 24 467
Милка, при всички случаи писаното трябва да е поне четливо. С много писане не става. Така писането става само досадно, но не и по- добро. Става с промяна в начина на изписване на буквите. Нека опита да пише полупечатно без свързване на буквите поне.

# 31
  • Мнения: 3 157
Заплахите са съвсем безсмислени-все пак децата не го правят от инат или защото е много интересно да пишеш грозно.В интерес на истината последните години съм си развалила изключително много почерка,хващам се на моменти,че трябва да ,,отгатвам'' какво съм написала,и то при положение,че не пиша кой знае колко-просто като започна и трябва да е бързо.
Днес трябваше да подам едни жалби в районното-предвидливо си ги напечатах,обаче греда-не ги одобриха и трябваше на място ръкописно-направо се засрамих като си видях произведенията накрая Embarassed

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 3 622
Това ,че детето пише грозно не е фатално.Поне нещо трябва да се разбира.До завършване на университета пишех красиво и какво от това?Буквите И П Н Ш Т са едни чертички-нищо не се разбира.
С годините стана още по-зле.Скоро ми звъняха от една аптека да питат какво съм изписала.Ми не помня кажете името на пациента.Аптекарката и това не разчита.Е,пациента е срещу нея ,та разбрахме,ама не може така.Като пиша бавно не е проблем ,ама с това бързане....

# 33
  • Мнения: 10
Навремето със съученичките ми се надпреварвахме коя ще пише по-хубаво та си бях написала цялата азбука с най-красивия начин на изписване на буквите и започнах лека-полека да пиша с тях. Така че според мен седнете двамата напишете азбуката и с практика да затвърди новия начин  Hug 

# 34
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Чертите над и под на ш и т много покагат
Подобни хитрости за х, н, м, п, и и става четливо.
Гледам сега децата много трудно пишат малките б,в, д, у.
Но и с, о, а малки често са еднакви. Това пречи много.

# 35
  • Мнения: 771
Аз предлагам консултация с логопед. Такъв специалист може да даде правилен съвет, да обследва младежа и да даде мнение дали е дисграфия и какво се прави. Не е фатално, но защо пък да не му се помогне. Peace

# 36
  • Мнения: 24 467
Аз предлагам консултация с логопед. Такъв специалист може да даде правилен съвет, да обследва младежа и да даде мнение дали е дисграфия и какво се прави. Не е фатално, но защо пък да не му се помогне. Peace
Peace
Естествено, то от там се тръгва. Съветите, които дадох тук, съм ги взела както от такъв специалист, така и от лично установено и проработило. Но си тръгнахме от специалиста.

# 37
  • Мнения: 4 706
Аз предлагам консултация с логопед. Такъв специалист може да даде правилен съвет, да обследва младежа и да даде мнение дали е дисграфия и какво се прави. Не е фатално, но защо пък да не му се помогне. Peace
+1 И аз точно за дисграфия се сетих.

# 38
  • Мнения: 275
Мога да говоря от опит как стана промяната при моя син.Учители с по 20г. опит не знаят как става това, не виждаха причината, не са обучени да я забележат и се оплакват от крайния резултат-грозен почерк.Може и при вас да е същата и ако е така, все още е поправимо, разбира се с усилия за премахване на досегашния навик и насаждане на нов, при нас стана за около 40 дни.Това за печатните букви и техн. шрифт е абсурдно, ще се мъчи без резултат.Някой ви писа за логопед, но не всеки от тях е читав и шанса да попаднете на такъв е малък, а и усилията им са насочени другаде.
Темата е стара, ако все още следите и имате интерес, пишете, не е невъзможно да се коригира.

# 39
  • Мнения: 2 516
Споделете, моят син има ужасно нечетлив и грозен почерк, а му предстои НВО.

# 40
  • Мнения: 275
Моят също е седмокласник тази година.През ваканцията след 5кл. разбрахме, че държи химикала по неправилен начин, доста трудно се забелязва, а е от голямо значение.Тогава за нещо друго ходихме на логопед и той ми го каза това.В училищата никой не обръща внимание дали държат моливите правилно, казват ако така му е удобно, нека да си пише както иска, нали на левичарите не им забраняват да пишат с лява ръка, мислели, че не е от значение.Купих му един държач за моливи и химикали от по-скъпите модели, има ги в различни размери според големината на ръката.Около 30лв беше.Нашият е среден размер-М, има също и S и L , .Щом става на моята ръка, а аз съм с дълги пръсти и съм висока, значи L трябва да е за мъже, мисълта ми е, че и на по-късна възраст може да се ползва.Оставаше ни месец и нещо до началото на следващата учебна година и го карах всеки ден да пише поне по 2 страници голям формат текст или задачи, за да се упражнява по новия за него начин.И се получи!В училище не го носеше, за да не привлича интерес ненужно, но у дома домашни и всичко си пишеше с него.Не мога да кажа, че пише чак красиво, но поне е четливо и е в пъти по-добре от колкото беше.
Чудото се казва    адаптиран държач за писане ринг пен ултра
Сега за правилната постановка на ръката.Ще се опитам по-кратичко да обясня.Бебето като хване молив, го държи с юмрук.Малко по-нататък хваща молива почти добре, но обикновено средният пръст застава по-напред от показалеца.Между 4 и 7 години трябва да направи промяна и показалецът да застане по-напред от средния пръст и точно показалецът движи молива, средният до подпира , а палецът стои срещуположно.При някои деца много трудно се забелязва, трябва да залегнеш на нивото на ръцете им, за да го видиш това, а и трябва да знаеш, че  е сигнал, за да му обърнеш внимание, а дори учителите не  знаят, не са го учили.
Моето момче държеше показалеца леко свит, така че движението се осъществяваше от средния.От там идваше и грозното писане.Показалеца не случайно е указателен пръст и е най-важен, най-похватен и връзката му с центъра на говора и фината моторика е най-стабилна.Когато при писане той не е на първо място, винаги има проблеми не само с почерка.Даже грозния почерк далеч не е от особено значение в сравнение с огромните пропуснати ползи и пилеене на потенциал.
Ако и при вас захвата на химикала е нестандартен, значи това е причината за почерка и може да се коригира, макар да е на късна възраст.

# 41
  • Мнения: 2 516
Захвата му е правилен.

# 42
  • Мнения: 3 329
Синът ми е на 13 и пише безобразно грозно на български и хубаво на английски.
Опитах (по негово желание) да правим диктовки на български, с цел да оправи краснописа - не става.
Не го мъча, други неща са важни. Но той иска да пише красиво, така че полека ще оправим и това, вероятно.

Аз съм левичар и години наред имах проблеми с това. Научих се да пиша красиво чак като студент.

# 43
  • Мнения: 2 039
Опитайте да пише с печатни букви,така поне ще се разбира.Съпруга ми пише изключително грозно и нечетливо,когато иска да го разберат,пише с технически шрифт.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 437
Да споделя и аз опит. Сега синът ми е осми клас, а миналата година беше НВО. Пишеше много нечетливо и на моменти и той самият не си разбираше. На първата РС в школата, в която ходеша учителката каза, че много пъти нищо не му разбира и понеже знае какво е дала за домашно успява да се ориентира, но за преразказа на НВО това определено ще е проблем, защото няма да му го прочетат. След тази РС започна да пише печатно. В началото пишеше бавно, но за около месец свикна и нямаше никакъв проблем на НВО. И сега не е красиво, но определено е четливо. Така че това е моят съвет. Печатни букви.

# 45
  • Мнения: 119
Ако трябва тетрадката да седи в право положение, няма как да пиша хубаво. Накланям тетрадката надясно, ръката ми не се натоварва и пиша много добре. Не знам защо правя така, но свикнах и ми помага.

Общи условия

Активация на акаунт