Говорим си за свръхестественото

  • 108 260
  • 766
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 8 796
В книгата четирите споразумения на дон мигел руис също се говори, че животът е сън.

И аз чакам мнението на Какво и на ън  Hug

Трудно следя темата, но след няколко дни ще привърша с този работен ангажимент, дето ми взима цялото време, и тогава ще мога да следя и да участвам по-често. Simple Smile
На въпроса: да, имам силното съмнение, че сънуваме, докато сме в тяло.  А смъртта е събуждането. И когато излезем от тялото, тогава се събуждаме и се сещаме кои сме и какво правим.
кофти сън сънувам сега Confused

# 721
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 972
Спомням си, че ми хареса книгата “ Четирите споразумения”. Има и пето споразумение, но за него на видео съм го виждала.

# 722
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Спомням си, че ми хареса книгата “ Четирите споразумения”. Има и пето споразумение, но за него на видео съм го виждала.

Да, тъкмо си мислех, че е много подходяща за психолози и хора в тази сфера.

Доста добре описва проблемите, с които се сблъскват хората в живота, възпитанието, само-ограниченията и т. н.
Ценна е много.


И на мене ми се струва, че животът е като сън и че когато умираме, се събуждаме от тоя сън. Но това ми е като мета-послание от моите сънища, които никога не помня, когато се събудя. В първата минута след събуждането ми се струва, че знам, че съм открила нещото, смисъла...и после го забравям. Само едно такова чувство ми остава...на откриване на отговора.
Но това може да си мои внушения, защото имам спомен, че насън съм решавала математически задачи. Знам, че съм ги решила, но после не помня нито задачата, нито решението.

Знам също, че имам цветни сънища и дори съм си внушила, че сънувам картините на Ван Гог, защото растях в къща, където имах възможност да ги съзерцавам.

Но после открих Червената Книга на Юнг и си внуших, че сънувам нарисуваното в нея:

# 723
  • Мнения: 7 006
Eleonora_27, интересен е цитатът, който си публикувала. Черното може и да съдържа бяло, но бялото не съдържа черно.
Черния цвят е микс и белият е микс. Но черният поглъща енергия. А бялото не.

Бялото е другата форма на черното,и като такова,съдържа в себе си всички негови аспекти и потенциали.
Точно както тостеронът посредством ароматазата се превръща в естроген,така и мракът се трансформира в светлина,а светлината в мрак..
ПР имат нова статия(последната на сайта им,каква синхронност!!!),точно за концепциите за мрак и светлина...

Днес ще довърша 2рия сезон на Западен Свят и тогава ще се включвам с подробности..
При всяко гледане се разкрива нов хоризонт,нещо дети съм пропуснала първия път..
Долорес е първия робот,най-стария обитател на парка..
Долор - ес,мисля,че означаваше "болка"..
Което отново би било препратка към това,че ядрото на едно съзнание(АЗ-а) се сформира,чрез болка и травма.Напр.когато Бърнард попита Форд,защо е заложил спомена за починалото дете и мъката която е бил принуден да изживява отново и отново..Това бе отговорът..

Филма дава много насоки за размисъл,относно целия проект наречен "човек",причината за създаването ни и изобщо,цялата драма между Енки,Енлил и администрацията на Орион.
Трябва да го гледам с тетрадка до себе си,щото докато ми изплува мисълта и я губя..Много е гадно това..
Но,определено трябваше да го гледам отново,мерси,че ме подтикнахте към това,при все,че миналата седмица казвах на Ън да го гледа(синхронности)Simple Smile


4те споразумения ги скролнах навремето ,но не оставиха никаква следа в съзнанието,освен привкуса на роман от серията "Арлекино"..
Дори нямам ясен спомен кво беше..
Моля,някой да припомни в кратце..Споразумяваш се със Себе си относно кои 4 неща?
Някой ми я бе пратил за четене и коментар,но чак до коментиране не съм стигала,просто щото не ми влезе нищо в главата,репсективно -страниците са били празни за моето съзнание..Simple Smile

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 07:21 от Какво?

# 724
  • Мнения: 7 006
Ама тези илюстрации в червената книга,са досущ като простотийте дето виждам в главата си,всеки път когато мисля за сътворението:)

За скрижалите е писано и говорено много..
Тот се обръща към народа от Хем..
Хем,Кхем,Хем-ус..
Топонимите пък говорят сами за себе си..

Фаза на сън можем да наречем всяка реалност която е алтернативна на тук и сега..

Всъщност,за мен думата сън има конкретно значение
Сън наричам процеса при който съзнанието изгражда картини и образи(пише сюжет) ,който почива върху реална информация,но събитията са конструирани "хаотично" спрямо линията на реалността от която е почерпено инфото.
Т.е. може да сънуваш мъртвата си баба,как ти меси мекички на плажа на френската Ривиера,а Хитлер играе ръченица в крък около огъня..
Това е по-вероятно да е сън(проекция на мозъка)
Но,може и да сънуваш мъртвата си баба,която меси мекиците на Ривиерата и Хитлер отново да се върти в ръченица и това да бъде реално преживяване в астрала,което не е проекция на мозъка,а спомен от преживяването.
Трудно е да се определя кое какво е,и майсторството идва с трупането на опит.И всеки е сам за себе си..

# 725
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Долорес е първия робот,най-стария обитател на парка..
Долор - ес,мисля,че означаваше "болка"..
Което отново би било препратка към това,че ядрото на едно съзнание(АЗ-а) се сформира,чрез болка и травма.Напр.когато Бърнард попита Форд,защо е заложил спомена за починалото дете и мъката която е бил принуден да изживява отново и отново..Това бе отговорът..

Филма дава много насоки за размисъл,относно целия проект наречен "човек",причината за създаването ни и изобщо,цялата драма между Енки,Енлил и администрацията на Орион.
Трябва да го гледам с тетрадка до себе си,щото докато ми изплува мисълта и я губя..Много е гадно това..


Да, Долорес означава "болка" или "скръб".

Тя май е Ева...но много гадна тая Ева, егати. Идело ми е да си счупя лап-топа, докато я гледам.

Енлил е Арнолд, който искал да унищожи хостовете, защото се е страхувал от това, което може да стане, ако хостовете се издигнат над хората (6-та серия началото).
Енки е Форд, който в началото ни беше представен като злия бог Демиург, но после стана ясно, че е имал план за хостовете.

Всъщност най-първият хост, който се е осъзнал, е бил индианецът Акечита. На мен това много ми хареса, защото изпитвам много силна силна субективна симпатия към индианците.

Харесаха ми също препратките към Акашовите записи.

Сериалът е once in a lifetime, дето се казва (за мен, само "Човекът във Високия Замък" му е съперник). Труден е за разбиране, защото има наслагване на времеви линии, но злите езици говорят, че в трети сезон сценаристите ще се заиграят с т. нар. Фазово пространство (Phase Space):


Забравих да напиша за пианото:

Скрит текст:

Това е човешкият код, състоящ се от 10 247 реда (който като мен се занимава с програми, ще признае, че това е действително кратък алгоритъм). Не знам, откъде го изкопаха това число, но може и да е случайно.

В сериала се загатва, че човешката психика е доста елементарна и може да се предвиди с изключителна точност, т. е. човекът е доста контролируемо същество и, ако му знаеш кода, можеш да си правиш с него, каквото си искаш.



Сериалът е толкова наситен с философия, митология и наука, че буквално започва да те боли главата от мислене, докато го гледаш.

Хората дори са написали книга, състояща се от 269 страници за философията в сериала:
https://polifilosofie.files.wordpress.com/2018/04/westworld-and-philosophy.pdf


Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 16:58 от Eleonora_27

# 726
  • Мнения: 7 006
Олеле,говорим на един е3ик..

Снощи много неща бяха в главата ми..Но не 3аписвах,щот съм патка.. Съ3нанието,сформирането му,4ерната материя и енергия..това са моите обсесии..


Глупавите помнят,умните си записват“
                    китайска поговорка  smile3538 smile3538 smile3538

# 727
  • Бургас
  • Мнения: 903
четирите споразумения:
1. бъди безгрешен в словото си.
2. не приемай нищо лично.
3. не прави предположения.
4. винаги прави най доброто на което си способен.

/сънят на планетата е само сън.той дори не е реален. ако влезете в съня и започнете да поставяте под въпрос убежденията си, ще откриете, че повечето от представите, наранили ума ви, дори не са верни.ще откриете, че през всичките тези години сте страдали без причина.защо? защото заложената в ума ви система от вярвания е основана на лъжа./ - абзац от книгата.

не разбирам как така живота е сън  newsm78 , бихте ли ми го обяснили.

# 728
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946


не разбирам как така живота е сън  newsm78 , бихте ли ми го обяснили.


Много добър въпрос, бегели.

Много можем да я дъвчем тая тема.

Според мен, идеята е, че вселената е на първо място ментална и на второ място физическа.

Четеш ли английски? Знаеш ли за т. нар. Double Split Experiment?



Кажи ми, дали да го обясня в следващ пост.

Имам време и пиша:
Това е известният експеримент с двата процепа, който е основа за квантовата физика. Квантовата физика учените не могат да я разберат, защото там поведението на всичко прилича на магия.

Материята се държи като вълна, когато не е наблюдавана, и като частица, когато е наблюдавана (мерена). Квантите се държат така, все едно знаят, когато са наблюдавани. На всичкото отгоре, модификации на експеримента (с т. нар. Quantum Eraser) показват, че квантите могат да променят миналото. Това е нещо като движение на времето назад. Това е, когато се опитваме да ги излъжем, че не ги наблюдаваме и сложим уред за наблюдение след стената с двата процепа. Един вид, в квантовия свят, времето не е дори ленейно.

Луда, луда работа е това цялото. Магия par excellence.

Един вид, материалната част от вселената е такава, каквато е, защото някой я е наблюдавал.


Учените твърдят, че Вселената е възниквала от нищото. Наскоро стана една известна една книга на теоретичния физик Lawrence M. Krauss "Universe from Nothing". Но нищото учените не го дефинират така, както ние го дефинираме. За нас нищо е НИЩО - няма простанство, няма време, няма частици, няма вълни.

Лоурънс Краус продължава идеята на Стивън Хокинг, който в книгата си "The Grand Design" (Великият дизайн) на стр.  144 казва следното:
"Because there is a law like gravity, the universe can and will create itself from nothing"

Превод:
"Защото съществува законът за гравитацията, вселената може и ще създаде себе си от нищото".

Обикновеният човек ще попита "Много хубаво, но откъде, дяволите го взели, е тоя закон за гравитацията, който е съществувал преди Вселената?".

Учените казват, че Вселената е възниквала от т. нар. Квантов вакуум, в който има квантови флуктуации.

Квантовият вакуум изглежда ето така:
https://d262ilb51hltx0.cloudfront.net/max/1024/1*Yr4wE4q4x2BQ8DtbhqcuQw.gif


В тоя квантов вакуум всичко се държи така, все едно гледаш "Хари Потър" и Магьосникът от Оз.

Едни частички се появяват от нищото и изчезват в нищото. Затова учените стигат до извода, че има други измерения, който ние не виждаме и не усещаме с 5-те си сетива. ЦЕРН търси 5-тото измерение, а също се опитва да докаже т. нар. Божествена частица.


Пускам малко цитати на велики учени, които, мисля, много ще се харесат на Катерица:

Скрит текст:
1. Аз искам да знам как Бог е сътворил този свят. Аз не се интересувам от този или онзи феномен, от спектъра на този или онзи елемент. Аз искам да узная мислите на Бога; всички останали неща са детайли. - Алберт Айнщайн

2. Колкото повече се занимавам с наука, толкова повече вярвам в Бога. - Алберт Айнщайн


4. Много от учените вярват в Бога. А онези, които казват, че заниманията с наука правят човека атеист, са вероятно някакви жалки хора. – Макс Борн, Нобелов лауреат за физика

6. Невъзможността да си представя, че тази величествена и удивителна Вселена и нашите съзнателни души са възникнали по случайност, е за мен главното доказателство за съществуването на Бога. - Чарлз Дарвин


8. Очевидно е, че опознаването на природните закони не е нищо друго, освен опознаване на ума на Бога, който е въплътен в тях. – Джеймс Джаул

9. Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам. — Карл Густав Юнг


18. Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог. - Вернер Хайзенберг, Нобелов лауреат за физика






Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 18:38 от Eleonora_27

# 729
  • Бургас
  • Мнения: 903
не чета английски, все ще го уча и все време нямам- оправдание.
 
благодаря ти Eleonora_27  bouquet

# 730
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
не чета английски, все ще го уча и все време нямам- оправдание.
 
благодаря ти Eleonora_27  bouquet

Няма проблем, нали затова пишем в тоя форум. Достатъчно хора превеждат на български, за да могат хората в България да имат достъп до повече инфо.

Продължавам от предишния пост, но ще включа малко Кейси, защото ми харесва неговото описание за възникването на вселената.

В началото е имало само съзнание - неподвижно нещо, осъзнало себе си. Това нещо като наричаме Абсолют (Какво? и Ън да ме поправят, ако се объркам, докато пиша).

За да изпита нещо едно съзнание, на него му трябва нещо като пространство и време (за да има причинно-следствени събития). И така Съзнанието си измислило Пространство-Времето.
За да наблюдава себе си отстрани, Абсолютът отделил от себе си съзнание, което да "живее" във време-пространството.

И така...имаме съзнание във време-пространството, което по законите на квантовата механика, създава материята чрез мисъл-форми.

Съзнанието във време-пространството е фрактализирано, т. е. нещо като на отделни частички съзнание.
Съзнанието иска да наблюдава себе си, да преживява, да си играе.

Така стигаме до осъзнаните форми на живот, които са, може би, най-перфектният избор за само-наблюдение на частичките съзнание.

Затова казваме, че животът е сън, който съзнанието си измисля, за да се самонаблюдава и за да събира информация.



Това, разбира се, е една изключително опростенческа интерпретация на нещата. По всяка вероятност, нещата са много много по-сложни, но нашият квантов компютър, наречен мозък, не може да много да ги разбере.

"Моята котка не знае, че има интернет", казва един мой любим английски актьор и комик.



Във време-простанството, отделните частички съзнания могат да се развихрят и да създават светове, в които да си правят, каквото си искат. Те са, сами по себе си, богове. Могат да бъдат добри и лоши (това разграничение ни трябва, за да преживяваме), могат да водят войни, да се убиват, да се нараняват, да бъдат милосърдни, да създават нови съзнания, облечени в тяло, които на свой ред ще преживяват и събират информация и т. н.

Но това, само по себе си, е илюзия (мая). Затова индуистите казват, че ние живеем в съня на Вишну.



Именно затова философите от Платон насам се занимават с темата, какво е това реалност. Прочети за Алегорията за пещерата на Платон. Много е интересна и е по темата:

https://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%82_%D0 … D0%B0%D1%82%D0%B0

Филмът "Матрицата" също третира тази тема.

Учените са развили Теорията за Симулацията и Теорията за Холографската Система. Много от тях вярват, че живеем в Симулирана Вселена. Други вярват, че живеем в Холографска Система.

В сериала Западен Свят (да си дойдем на думата) Бернард задава следният въпрос на Долорес:

"Някога съмнявала ли се в природата на твоята реалност?"

Ако не си гледала сериала, мога да ти правя линк (със субтитри на български).




Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 19:21 от Eleonora_27

# 731
  • Мнения: 36 428
Наистина добре се получава сравнението между персонажите от Западен свят и шумерската митология. Не бях се замисляла точно за тази аналогия. Чела съм някои от книгите на Сичин, но точно шумерските божества не са ми любими, затова и не би ми дошло наум да направя връзка между Форд и Арнолд и Енки и Енлил...

В Бойната звезда има много повече мистика и митология (които някои фенове ненавиждат, именно защото са натрапващи се) и върви по две линии - от една страна политеизъм, като самите основни персонажи напомнят за гръцките богове, а от друга страна - монотеизъм, при който един истински Бог направлява посоката на събитията, за да достигне определен краен резултат.

А като спомена пространство-времето, се сетих нещо, което ми беше направило впечатление преди години. Свързано е с едно странно съвпадение в гръцката митология. Първият главен бог е Уран - небе (нощно небе - Космос), иначе казано - пространство. Следващият господар на боговете, е Кронос - време. Питах се дали е случайно, че първите двама велики бога на древните гърци, съществували в зората на света, се наричат пространство и време? Дали в имената им не е закодирано древно знание, което ние сега преоткриваме? Simple Smile

# 732
  • Бургас
  • Мнения: 903
"В началото е имало само съзнание - неподвижно нещо, осъзнало себе си" - Eleonora_27


Елена Блаватская точно така обяснява зараждането на света  , но тя  ми е много трудна за разбиране.

# 733
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 972
Блаватска е трудна за разбиране поради многото непреводими термини, при все, че ги обяснява. Казва, че в началото е било отрицателното нищо. Трудно за представяне.
Филма Западен свят от тук не може да го гледам, тъй като НВО не е достъпен за тукашната територия. Така че, нямам мнение.

# 734
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
"В началото е имало само съзнание - неподвижно нещо, осъзнало себе си" - Eleonora_27


Елена Блаватская точно така обяснява зараждането на света  , но тя  ми е много трудна за разбиране.

Всички са крали идеите си един от друг, или са имали някакви просветления. Елена Блаватска е много злокобна. Съществото ти се съпротивлява срещу писанията й. Със сигурност е казвала много верни неща, но всичко е облечено в много черни, сатанински краски.

Петя, аз я почнах миналата седмица Бойната Звезда на английски (защото не успях да намеря първи сезон с бг субтитри). Много ми хареса, ако трябва да бъда честна.


А като спомена пространство-времето, се сетих нещо, което ми беше направило впечатление преди години. Свързано е с едно странно съвпадение в гръцката митология. Първият главен бог е Уран - небе (нощно небе - Космос), иначе казано - пространство. Следващият господар на боговете, е Кронос - време. Питах се дали е случайно, че първите двама велики бога на древните гърци, съществували в зората на света, се наричат пространство и време? Дали в имената им не е закодирано древно знание, което ние сега преоткриваме? Simple Smile

Древните са знаели много неща, но не са имали термини за тях. Не са могли да облекат в думи онова, което знаят.

Затова Philip K. Dick казво следното:

"Apollonius of Tyana, writing as Hermes Trismegistos, said, “That which is above is that which is below.” By this he meant to tell us that our universe is a hologram, but he lacked the term."

"Хермес Трисмегистос, казва: "Това, което е по-горе, е това, което е долу." С това иска да ни каже, че нашата вселена е холограма, но му е липсвал терминът.

Това е цитат от ВАЛИС, най-великата новела, която съм чела. Четох я на английски, защото няма бг превод.

Всяка страница на ВАЛИС е пълна с човечност, християнски гностицизъм и философия. Филип К. Дик много е залитал по християнството, въпреки че е вярвал, че вселената е симулация и че има паралелни светове във вселената.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 19:54 от Eleonora_27

Общи условия

Активация на акаунт