След депозитите накъде?

  • 115 446
  • 770
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 16 021
г-н Тошев също препоръчва взаимните фондове на българина, като алтернатива на депозита...

http://www.bloombergtv.bg/investbook/2016-09-08/vzaimnite-fondov … st-za-investirane
Тишо Тошев препорчва.. безспорен капацитет, народа слуша и лапа мухите.
 Joy

# 76
  • Мнения: 480
Добре, но ако не си запознат, като мен, как ще си избереш фонд?

Здравей, започвам да харесвам взаимните фондове, като форма на спестяване та дори и Доброволното пенсионно е по-добро от пари на депозит в момента - само парите не си ги получаваш при нужда веднага, а чакаш около седмица. Но да се върна на взаимните фондове - слабо познат инструмент за спестяване в БГ, който се използва масово в богатите страни. След подробното изказване на Весела няма какво да добавя но все пак:
1. Това е фонд получил лиценз и надзираван от Комисията за финансов надзор и управляван от професионални мениджъри.
2. Ползва се от хора които не са навътре в дебрите на финансите, които нямат достатъчно време или средства за да участват и да инвестират/спестяват сами. Например цената на една акция на Amazon е на цена 580долара, а на Алфабет(Гугъл) е на цена 780долара. Е сама месечно може да не можеш да си купуваш по 1-2 акции, но като се обединим 50-100 човека в този фонд, то мениджъра с нашите пари би имал шанс да закупи непостижима за нас инвестиция.
3. Почти всяка банка предлага подобни дружества, както и инвестиционните посредници - Елана, Карол, Юг Маркет и други. Като внасяйки сума там - да кажем 100лв, закупувам дялове еквивалентни на внесената от мен сума. Мениджърите започват да управляват парите - по-нискорисковите фондове ги влагат предимно в депозити и ДЦК, други в облигации, трети са балансирани - влагат по-малко във нискорискови и рискови(акции) и последните са рискови(там дяовете ти могат да поскъпнат но и да поевтинеят доста, защото държат и инвестират в акции), та там вложените от теб 100лв може след година да са 120лв, но мооже и към момента някоя акция да е поевтиняла и да са станали 90лв.

Аз понеже бях в отпуск и имах време да се поразходя и да проуча тук там. Всички дружества си имат таксички(нали трябва да дават заплати на тези които управляват парите, а е важно тези момчета да са добре заплатени за да си вършат работата качествено,нали) и ето едно инфо за таксите което изрових:




и още малко инфо:



На който му се чете ето и няколко статии как и защо да изберем взаимен фонд:
http://portmoneto.com/index.php?t=113
http://smartmoney.bg/vzimni-fondove-struva-li-si-da-se-investira-v-tqh/
http://www.capital.bg/biznes/finansi/moite_finansi/2013/12/02/21 … _fond_da_zamesti/
http://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2010/07/23/936821_s_m … _sumi_no_redovno/


Та дружества много, въпреки слабата им популярност. Реших, че не ме интересуват фондовете на ТИМ(ЦКБ, СЪГЛАСИЕ, РЕАЛ, Тексим) и на други групировки(Инвестбанк, ЕФ Асет мениджмънт, Конкорд, Компас,  ПИБ). Пролема при тях е че с набраните пари инвестират в техните си бизнеси, което е супер рисково защото ако се срине цялата група(както при Цветан Василев) губите доста повече, защото не сте диверсифицирани. Абе общо взето както навсякъде в БГ така и при банките и фондовете има едни момчета от които е добре да стоим далече, защото рано или късно гнилите лодки потъват.

Та има и читави дружества предлагани от БГ фирми като Скай АМ, Елана, Карол, Юг Маркет, DV АМ, Капман. Едни са насочени повече за инвестиции в чужбина, други вярват че БГ икономиката тепърва ще расте, трети са с фокус Балканите. Проблема на тези фирми е че имат офиси основно в София и 3-4 големи града. Ако искате да имате лесен достъп в който и град да сте и много офиси в които да влезете и да внасяте, теглите или да получите инфо, то фондовете предлагани от банките са доста по-достъпни, а тези предлагани от НЕбългарски банкки и добре управлявани, защото не са обвързани с местните мутри в бели якички и наистина бранят парите ни.

Не ме разбирайте погрешно Балансирания Еврофонд на Елана също се представя прекрасно последните 5год. - 2012(+1,2%); 2013(+ 14,8%); 2014 (+14,3%); 2015 (+1,9%) и 2016 до днес(+2,5%), което си е чудесен доход от парите ни за последните 5год., но нямат офиси и широка мрежа във всеки град.

Та най-големите банки предлагащи взаимни фондове са:
1. Уни Кредит - Предлагат международните фондовете на Пайниър - характерни са с доста високи такси и това което ме подразни е, че карат влагащия пари да избира регион на инвестиция, бизнеси и т.н., че то аз ако бях толкова в час щях ли да идвам при вас бе джанъм!?!??
2. ДСК Банк - предлагат както български така и управлявани от Унгария фондове. Тъй като това е банката която ползвам, най-вероятно ще се спра на тях, като така ще спестя таксата по разплащателна сметка, която трябва да плащам ако избера фонд на друга банка. Консервативния им фонд Стандарт(инвестиращ в депозити и ДЦК), носи +2,7% за последната година, а рисковия Растеж е с доходнст от + 5,07% за последната година. Мисля да се спра на тези двата и да споделям как вървят инвестициите.
3. Райфайзен банк и ОББ са други банки предлагащи добри фондове, като чувам че ОББ се справят доста по-добре от останалите. Питах в ОББ, но ми казаха, че не мога да инвестирам в техните фондове без разплащателна сметка при тях. Вероятно така е и в Райфата - е то аз ако давам 25-30лв годишно за разплащателна сметка и 20-30лв за паричните преводи от електронното ми банкиране, къде ще ми излезе печалбата?

Ето защо реших да избера двата фонда на ДСК - Стандарт и Растеж, първия като алтернатива на депозита ми, а втория като нещо по-рисково за дълъг период. Така и така в ДСК си имам разплащателна сметка и ч/з ДСК Директ няма такса за превод към техните фондове. Ще докладвам на края на годината как вървят инвестициите.  Grinning Grinning Grinning Друго удобство при ДСК е че ако искам да изтегля пари, то 70% от сумата получавам ВЕДНАГА, а останалите 30% на другия ден. Никъде другаде не можете да си получите парите така бързо - все пак са инвестирани навсякъде по света и тази ликвидност осигурена от ДСК е супер.

Неудобство което забелязах е че при Елана мога да внасям ежемесечно и по 50лв., докато повечето банки искат минимална сума 100лв. Е има една възможност,  но там трябва да се ангажирам с дългогодишен договор че всеки месец ще внасям, а аз не искам!

Поздрави и дано съм бил полезен!

Последна редакция: сб, 10 сеп 2016, 09:27 от kokopapa

# 77
  • Мнения: 6 992
Записвам се, имаме малка сума, която се чудим къде да сврем, че да не я похарчим. Blush
Моят въпрос по-скоро е: има ли начин във взаимен фонд да избера в какви точно компании искам да влагам парите си? Има такива, към които имам голям интерес, има и такива, които не желая да подкрепям с нещастните си стотинки, така да се каже. Laughing
Ако няма такъв вариант, как се купуват акции на чужди компании в България? Примерно, както казахте, Амазон?

# 78
  • Мнения: 4 548
Записвам се, имаме малка сума, която се чудим къде да сврем, че да не я похарчим. Blush
Моят въпрос по-скоро е: има ли начин във взаимен фонд да избера в какви точно компании искам да влагам парите си? Има такива, към които имам голям интерес, има и такива, които не желая да подкрепям с нещастните си стотинки, така да се каже. Laughing
Ако няма такъв вариант, как се купуват акции на чужди компании в България? Примерно, както казахте, Амазон?

Може да прегледаш дали портфейла на фонда с инвестициите е публикуван. Ако не ти харесват, не инвестираш. Иначе няма как да наредиш къде да си влагат парите. Може директно да купуваш акции където си искаш, но смисъла на фонда е експерти да избират къде да влагат.

За чуждите пазари - няма проблем да купуваш през инвестиционен посредник в България, но комисионите никак не са малки. Освен това доста компании, както беше казано и преди, имат много скъпи като абсолютна стойност акции. Варианта е борсово търггуван фонд (ETF).

# 79
  • Мнения: 480
Здравейте отново,
с риск да досадя днес на четящите тук искам да се похваля, че сключих договори за покупка на дялове в ДСК СТАНДАРТ и ДСК РАСТЕЖ за по 1 000лв всеки. Използвах че е работен ден и тъй като твърдо решихме със съпругата да махнем парите си от Свободния депозит на ПИииииБ(особенно след последните факти около банката), отидох и поисках да изтегля сумата която държа там. Оказа се че освен ежемесечните такси, които ми плющят по депозита от ПИБ, вече имало и такса при теглене над 2 000лв(15 или 20лв) та изтеглих част от сумата.

Реалното прехвърляне на дяловете в ДСК ще стане в понеделник и ще мога да виждам стойността им и колко е станала сумата ми в ДСК Директа. Оказа се че само първия път трябва да отида до банката, сега ако реша да инвестирам още пари мога да го направя онлайн от вкъщи, като не се ходи до ДСК, но минималната сума е 100лв. Ако реша да ги тегля, също мога по интерет, като сумата ще кацне в разплащателната ми сметка - доста удобно!

Aisha , ще се радвам да чуя твоята алтернатива за спестяване/инвестиране, щом Тошев толкова те разсмива. Само не ми казвай и ти имот в Гърция, че сякаш всички тук сме надиплили по 200 000лв в банка и се чудим къде да ги накараме да работят.  Joy Joy Joy Де да беше така, ама надали - темата търси алтернатива на депозита и форми на спестяване и инвестиране, а не на кой плаж мечтаете да карате старините си!  Stop

Еовин, ако имаш времето и знанията да следиш дадена компания, нейните счетоводни отчети, тенденции, продукти, задлъжнялост, възможен дивидент и т.н. то ти нямаш нужда друг да управлява парите ти!!! Голяма част от Взаимните фондове(още познати в БГ като Договорни фондове), крият какво притежават, за да не ги копира някой, но има ETF(както бе отбелязано), които са абсолютно прозрачни и виждаш всички притежавани акции. За съжаление те се търгуват в чужбина и таксите на сделка могат да бъдат 15евро/долара. Иначе в БГ има и прозрачни фондове. От Елана ме увериха, че ако инвестирам в тях, всяка седмица ще получавам в табличен вид притежаваните от тях акции. Други като фондовете на СКАЙ АМ не се страхуват да обявят какво притежават- можеш да го видиш тук:
http://www.skyfunds.bg/public/files/files/6f9001f04567bfdef255cb95d386f4fe.pdf
други като Карол и ДСК обявяват топ 5 позиции в портфейлите си.
Ето сега за избрания от мен ДСК СТАНДАРТ може да видиш че влага в депозити и  Държавни ценни книжа на България, Хърватия и т.н. е защо аз да търся къде има по-добра лихва щом тия момчета ще го правят вместо мен:
http://www.dskam.bg/repository/documents/Bulletin_DSK%20Stand_Au … =&session_id=

По-рисковия фонд, който избрах - ДСК РАСТЕЖ е заложил на компаниите Монбат, ХЕС, Елана Агрокредит, и т.н.
http://www.dskam.bg/repository/documents/Bulletin_DSK%20Growth_A … =&session_id=

Имам приятел влагащ на фондовата борса и ако държиш ще го питам как можеш да си вземеш акции на световни компании директно, но мисля че Весела ако иска има знанията да ти отговори  Simple Smile

Поздрави!

Последна редакция: сб, 10 сеп 2016, 19:17 от kokopapa

# 80
  • Мнения: 767
kokopapa беше ми много полезен с поста си. bouquet

# 81
  • Мнения: 40 834
Всичко това звучи чудесно на теория, обаче:
- българската борса е пародия на борса и търгуваните обеми са толкова малки, че всеки може да я манипулира.
- в момента всички български индекси са на такава космическа загуба, ако се гледа малко по-далеч назад (до към 2008 година например), че нищо чудно, че в краткосрочен план сега са на печалба. То по-надолу няма накъде да падат. От една страна това е сигнал за купуване, от друга отново според мен е капан да съберат парите на наивниците и после отново да им ги стопят. Аз лично в Български фондове вече не инвестирам.
- няма значение дали Елана, или Карол, или който там са коректни, защото те самите само администрират портфейлите, но акциите на фирмите в България се движат без логика и се манипулират много лесно. Общо взето у нас дребният акционер е винаги прецакан, защото почти всички фирми на БФБ пускат само разни миноритарни пакети, вземат си парите след ИПО и повече не им пука какво става с акциите им. Нищо общо с поведението на западните фирми, които камъни гризат, но да не допуснат падане на акциите.
- Каквото и да стане с акциите на вложителите Елана, Карол и прочее никога не губят, защото си вземат своето от такси. Рискът е изцяло за вложителя. Не е като да кажем печалбата на управляващите фондове да е функция от успешното управление.

Та който е рисково настроен може да купи в момента, има шанс да спечели, но да не оставя да го успят с разни идеи за дългосрочно инвестиране, а да бъде готов да продава веднага щом трендът се обърне. Аз лично съм парена достатъчно и съм губила достатъчно от български фондове за да се вържа пак на уж логичните реклами за управление на парите във фондове. Тези реклами по принцип са верни, ама за чужбина. У нас има една мафия, която накрая винаги печели, а дребните вложители в масата си губят. Е, някои по-хитри печелят, но така е и с хазарта. Българските фондове са си чист хазарт.  Но който иска може да инвестира в чуждестранни такива.

# 82
  • Мнения: 54 391
kokopapa беше ми много полезен с поста си. bouquet

И на мен.
Благодаря! bouquet

Черна станция, на теб също! bouquet

ПИБ и мен ме сюрпризираха с тези такси, скоро купувах имот им се наложи да тегля и в брой.
Преди нямаха изобщо такса за теглене от Свободен депозит. Naughty
А сега до 2000 лв. е 2 лв., после стават много! Twisted Evil

# 83
  • София
  • Мнения: 16 021
Навсякъде над 2000 има чувствителни такси.
Не си го е измислила банката за да гуши печалби. Просто и те имат ограничение в разполагаемите пари в брой.
Трябва да нагласят уравнението и ако рискуват повече свободни пари на каса ще им искат %.
Но ако дадете заявка от предния ден до обяд може да минете тънко или без %.
Лесно е - просто трябва да се четат сайтовете на банките, където имате сметка. Всички изменения се отразяват там. Какво било миналата година - не е актуално вече.

# 84
  • Мнения: 480
Добро утро,
радвам се ако съм бил полезен, защото и аз се уча в движение!

Черна станция вероятно е така, нямам твоя опит. Аз за това не ползвам само теорията, а показвам практически по какъв път минавам. Обещавам след 6м/1г. ако има интерес да обявя и резултати. Поста ти подсказва че си разочарована  и си загубила на БГ финансовите пазари - съжалявам. Нека не забравяме, че нито Енрон е БГ компания, нито Бърни Мадов живее в Обеля  Laughing Laughing Laughing. Мошеници има навсякъде, а България все още е във времето на дивия капитализъм - пак е хубаво че от ЕС ни поплясват от време на време, за да ни вкарат във верния път.  Нека и незабравяме, че явно си инвестирала във фондове точно когато се е случила незапомнена за БГ пазара финансова криза и срив на всички акции.
Вярвам че във всяка плява има добри зрънца и ако съм избрал фонд управляван от коректни мениджъри, то те ще изберат добрите компании. Снощи пихме по бира с моя приятел търгуващ на борсата - ами не мога да се съглася с теб, че всички са лоши. Той ми показа точно компании ползващи добри практики и градящи имидж, има такива които подкрепят цената с обратни изкупувания, има даващи дивиденти, има и такива в които малките акционери държат над 50%(някакви за имоти бяха).
Колкото до посредниците, не забравяй че те предоставят само една услуга за което взимат пари. Нима Спиди/Еконт или Български пощи няма да ти вземат пари са доставката на дадена пратка без значение дали тя е покана за сватба или уведомление че някой е умрял и това ще те натъжи? А може и да е пакетче с бомба за получателя, но пак ще си платим  Joy Joy Joy

Aisha така е, ето защо елементарната сметка показва че 1 000лв на депозит вече не са добра идея, защото при 0,5% лихва, веднъж плащам данък лихва и втори път разплащателна сметка за година да кажем 15лв и ако има и такса за теглене, то аз излизам при 1000лв вложени на загуба около 10-15лв май? т.е. мойте 1 000лв след 1год. ще са 980лв, защото за да спят в банка ще са ми стрували разходи за 20лв!!!
Ето защо ще се радвам тук да предложите и други алтернативи  Simple Smile

Последна редакция: нд, 11 сеп 2016, 07:23 от kokopapa

# 85
  • Мнения: 40 834
О, сигурно има някоя и друга свястна компания на борсата, но самата борса е смешна и докато не я приватизират и слеят с някоя голяма борса ще си остане такава. Сега аз, а не Джордж Сорос, с моите си мизерни ресурси мога да изманипулирам акциите на някоя фирма ако поискам, толкова са смешни оборотите на борсата ни.

Освен това не е важно дали има добри фирми на борсата, ако не търгуваме директно, защото фондовете си правят пакетите от други фирми според мен. Единственият шанс за истински ръст на нашата борса е навлизането на рисков чужд капитал, ама той както влиза, така и излиза.

Аз бях инвестирала доста отдавна и на първо време всичко беше супер. После дойде голямата криза, почнаха едни корекции, дето се оказаха не корекции, а главоломен срив, който никога не се въстанови. Фондовете просто вече не показват в графиките си по-старата история защото изглежда страшно. В същото време всички западни индекси за няколко години след кризата си възвърнаха позициите, но не и нашите. Затова казвам, че нашата борса просто не е истинска и за нея теорията не важи в дългосрочен план. Може да се направят пари с активно управление разбира се, или за кратък период, но да използвам наши фондове за дългосрочно инвестиране повече не бих направила грешката. Просто разни лакърдии за дългосрочен хоризонт, временни корекции, нискорискови пакети и пр. не работят. Ама не спирам никого да се пробва де.

# 86
  • Мнения: 480
Черна станция добро утро, рано си станала.
Не ме разбирай погрешно аз не те критикувам и не споря - явно имаш доста опит с нещо което аз сега захващам.
Права си и моя приятел каза че нашата борса е на такива нива, че дето се казва няма къде по-надолу, което ме устройва идеално  Wink
Предпочитам да купя нещо евтино, вместо да ида в американските компании, при цени напомпани с печатани долари от ФЕД, които всеки чака не ДАЛИ, а КОГА ще се сринат.
Няма значение дали борсата е държавна или приватизирана(полската и румънската са държавни), парите ще дойдат когато усетят че има печалба, а при -20лв при вложени 1000лв банка рано или късно на някой ще му светне лампичката.
Нека не говорим само за супер рисковите фондове.

Кажи например какво не ти харесва в цитирания по-горе ДСК СТАНДАРТ? Управлява 55млн. не инвестира на мразения от теб БГ капиталов пазар, а само в депозити и ДЦК и въпреки таксите прави +2,5% за година при чудесна диверсификация и отлична ликвидност!
Дори подобен нискорисков фонд на ПИБ в момента е на +4% за година, но казахме че тях няма да гледаме.

Загуби - ОК, ама те и стоящи на депозит вече ми носят загуби! Кажи твоята рецепта?

# 87
  • Мнения: 54 391
Айша, точно със заявка и то не от днес за утре, а за след 3 дни, платих 60 лв. такса за теглене на каса.
Ако се откажеш, или изтеглиш по-малко, пак си плащаш таксата! Naughty

# 88
  • Мнения: 6 992
Благодаря за съветите  Hug
Продължавам да ви чета и като измислим точно какво да правим, ще ви пиша.

# 89
  • вече Пловдив
  • Мнения: 1 976
Уау - страхотни мнения и идеи! Благодаря на всички за споделения опит.

Специални благодарности и на момчето в темата kokopapa! Благодаря ти за полезните и подробни постове, ще чакам с интерес инфо за това как се развиват вложенията/инвестициите ти. Обясняваш достъпно, така че ще ми е интересно как вървят нещата в бъдеще.

Черна станция благодаря за опита който споделяш!

DeVa - 60лв Леле, май и аз трябва да прочета по-подробно тарифата на банката си!

Общи условия

Активация на акаунт