След депозитите накъде?

  • 115 467
  • 770
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 480
Без коментар, само за сведение и размисли:

"На жилищния пазар се заражда нова психоза"
http://www.clubz.bg/48718-fenomenalen_noemvri_po_105_mln_lv_jili … ni_krediti_na_den

# 226
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Това да не е писано от някой гладен брокер? Grinning

В инвестора чета друго:
Домакинствата дължаха жилищни кредити на Банковата Система в България:
1)
- в края на 2009г. сумата беше 8,953,588 хиляди лв.
2)
- в края на октомври 2016г. сумата беше 8,762,501 хиляди лв.
Тоест за ПО-МАЛКО от 7 години има СПАД ОТ НАД 191 МИЛИОНА лв.

# 227
  • София
  • Мнения: 4 192
Цитат
Купувайте земя. Доколкото ми е известно вече не я произвеждат
Марк Твен

От три години почнахме да купуваме - Бургаска област, около 4% възвръщаемост без да правиш нищо. Няма дори данъци. А цената се качва всяка година с по 50-60 лв/дка  Mr. Green

# 228
  • Мнения: 54 408
Добра идея.
Как я купувате, чрез посредници ли?

# 229
  • Мнения: 480
Привет. Думите за земята принадлежат на Марк Твен.
Имам приятел занимаващ се доста активно със земи и ренти който твърди че там има застой в цените и рентите, но всеки може да опита.
Проблемите са няколко:
1. Това че не е имало данък, не значи че и в бъдеще ще е така - справка депозитите;
2. Чувам че ще има радикални промени 2020 в ЕС относно политиката на субсидиите, а от там идват и рентите
3. Може да купиш в землище с един арендатор, който да злоупотребява и предлага супер малко, а ти да приемеш поради липса на избор. Има и землища където вместо пари арендатора предлага брашно, олио и т.н.
4. Във времена когато и бабите по пейките пред соц. блоковете, дето не са помирисвали земя, разбират и правят сметки колко им носи наследствената земица, май вече сте закъснели!
5. 4% за мен са малка доходност спрямо разходите за покупко-продажба и ниската ликвидност.

Дева сподели моля, как виждаш строителството под тепетата. Препоръки, насоки.....

Последна редакция: сб, 31 дек 2016, 16:05 от kokopapa

# 230
  • Мнения: 54 408
Имот ли искаш да купуваш?
Строи се много, но и се купува много, поне аз съм с такива впечатления. На зелено още.
Също и старо строителство.
Народът има пари и иска да ги влага.
Наемите също вървят.
Като цяло цените са двойно по-ниски от София, за покупка и за наеми.

# 231
  • Мнения: 480
Имот ли искаш да купуваш?
Строи се много, но и се купува много, поне аз съм с такива впечатления. На зелено още.
Също и старо строителство.
Народът има пари и иска да ги влага.
Наемите също вървят.
Като цяло цените са двойно по-ниски от София, за покупка и за наеми.
По-скоро търся мнението ти на човек който казва че купува имоти?
Струва ми се странна тази лудост напоследък и да че и на зелено. Те не са Оазиси, Орхидеи, Корони, Гербери, Марица Гардънс, на пещерняците и техните блокчета на Филипово строят празни още от предния бум..... Дори не споменавам "малките" кооперации по 7-9 етажа никнещи по малките пресечки. Множко ми идва.
Вече на места хората излизат на протест заради презастрояване и задръствания. Все пак говорим за град със средна заплата 700-800лв, а вече панелките вървят по 100 000лв.
Струва ми се че сме по средата на нова еуфория и до 1-2-3години някой силно ще плаче ама да видим.

Последна редакция: сб, 31 дек 2016, 17:03 от kokopapa

# 232
  • София
  • Мнения: 4 192
Добра идея.
Как я купувате, чрез посредници ли?
Чрез познати купихме в началото, после чрез позната брокерка купуваме съседни парцели. Засега сме на малко над 20 дка в едно землище и 3 дка лозе в Поморие. Трудно се издирват наследниците. Правим го по-скоро като застраховка, защото нямаме наследствена земя.
А за цената е  има големи разлики в различните землища. Първата преди години я купихме на 500лв/дка. последната това лято на 730. Обаче като разберат че имаш интерес почват далаверките между роднините.
А за бъдещата цена на инвестицията всеки може да говори колкото си иска. Цената на земята е 20 пъти по-евтина от западна Европа и освен при глобанлна катастрофа на метеорит при който всички измираме не виждам как може да загуби стремглаво стойност...Много ги обичам псевдобизнесменчетата с костюмчетата като почнат да ни убеждават за взаимни фондове, пенсионни фондове и какво ли още не. С нашите пари те живеят в момента на широко с обещания в бъдеще ние да сме добре. Ама един бърз поглед на финансовата история в България се наблюдава една цикличност на финансов рестарт на всеки 30-40 години. И винаги изгарят работническата класа, меринджейчетата на следващата година измислят следващата далавера.
Вече и Каско на колата не правим след една подигравка на поредния костюмар-продавач  Sunglasses

# 233
  • Мнения: 54 408
kokopapa, и на мен ми се струва, че се строи прекалено много, не само в Пловдив.

Кои са пещерняците?

# 234
  • Мнения: 480
Добро утро на всички и  ЧНГ!
Бъдете здрави, щастливи и успешни каквото и да захванете през 2017, та на въпроса:

Дева - пещерняците са едни г-да с бизнес във Пещера и няколко празни сгради чакащи с години купувачи около автогара Север Wink

chiana2003 -- ни най-малко не те упреквам, похвално е това което правите. Просто мисля че е малко късно и доста трудоемко съпоставено с доходността. Имам приятел който по същия начин чак до Англия стигна за да търси собственика на парцел разделящ земите му, е не ще и не ще да му я продаде - сега се чуди от къде да минава трактора Simple Smile.
1. При 500лв или 700лв за дка би ли написала какви са разходите по придобиване, за да видим тези 4% рента струват ли си?
2. Не съм псевдо брокер и т.н. и аз съм от работническата класа(както се изрази), но там на запад където сравняваш цените на земеделските земи, взаимните фондове и др. финансови инструменти са основната и доста ползвана алтернатива на депозитите. Да не говорим че в онези страни има развита напоителна с-ма, правов ред и сигурност и други фактори вдигащи цената, а при нас утре ако реши Ердоган или Путин може да си пие кафето в Троян и армията му да анексира(каква модерна дума) всичките ти земи.
3. Разбира се че има как да изгуби стойността си земеделската ти земя. Ти как определяш стойността на притежаваните от теб земи? На мен бързо ми хрумват 2 начина - един път мога да я оценя чрез пазара, т.е. колко би ми дал някой за нея и втори път през рентата, т.е. от това колко ми носи. Приемам че не сме земеделци и няма да тръгнем да сеем, да жънем, да торим, да съхраняваме в силози, да продаваме на зърнените пазари и т.н. Така че нека чисто хипотетично си представим че рентата, която ти дава арендатора за тези декари купени за 700лв стане 5лв(така както бе преди да влезем в ЕС, да кажем 2000г.)? Хайде сега да видим дали някой на пазара ще иска да купи за 700лв нещо, което му носи 0,7% доходност? По същия начин и на мен може да ми се иска 3стаен апартамент в Свищов, Лом, Видин и др. да се оценява за 200 000лв, както в Пловдив, но като никой не иска да ми ги даде там няма как да стане. Няма нужда от метеорит а просто промяна в правилата за субсидиите например или разпадане на съюза или друга възможност. Никога не казвай НИКОГА, особено за бизнес който се дотира/спонсорира/подпомага от държавата и полит. решения.
Поздрави и успех в комасацията!

п.п. чакам Черната станция да ме захапе, но тайничко се надявам новогодишно да ми прости  Joy Joy Joy

# 235
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако рентата стане 5лв, цената на декар няма да е 100 лв, по простата причина че хората няма да продават на толкова хубава земя. То и към момента има земи за по и под 200 лева - пасища или гори.
Разходите за придобиване са същите като при недвижимите имоти. Мисля че в община Поморие са 3 промила + 0.1 промил вписване. + нотариални такси. Брокерката ни взе три комисионни два пъти по двеста лв и веднъж триста. Част от земята я купихме на данъчна оценка, част на реална.
Последните 3.5 дка ги взехме за 2500, плюс още 200 лева на ръка на единия собственик да убеди другите и имахме още почти 500 лева разходи по прехвърляне и комисионна. Излезна ни скъпо на м2/дка, обаче този парцел ни трябва да връзка със парцел от 12 дка, който се надяваме да закупим тази година. За съжаление някой навремето е върнал земята на 12 милиона парчета и сега е голям цирк комасирането. Рентата в това землище е 30лв/дка годишно при едногодишни договори към местното общинско ТКЗС. Има и предложения за по 40 лв/дка, но при 10 годишни арендни договори - безсмислено за мен.
Арендатори масово и те изкупуват, особено парчета над 10 дка - изобщо не дават да излезнат на пазара. В момента търсенето е наистина огромно и продавачите не са се усетили достатъчно реално за ситуацията.
Ние сме малки клиенти и не играем за печалба, а за подсигуряване на други инвестиции. Нашето виждане е реален продукт срещу някакви хартийки  Mr. Green

# 236
  • Мнения: 480

chiana2003
Поздравления за това което сте захванали - дано успеете!
Явно трябва да се пипа по-на едро защото иначе разходите нямат избиване с години...
Успех!

# 237
  • Мнения: 40 870
п.п. чакам Черната станция да ме захапе, но тайничко се надявам новогодишно да ми прости  Joy Joy Joy

Няма за какво да те захапвам. Всяка една инвестиция си има специфика и при едни условия може да е добра, при други да не е добра. Да вземем земята - ако си на 30 години, още нямаш спестявания и се целиш във висока доходност за да забогатееш земята може да не е първи избор. Обаче ако си над 50 и вече си натрупал някакви капитали запазването им е по-важно от доходността. Тогава може да си купиш земя или злато като някакъв процент от инвестиционния си портфейл. Това първо е според древната максима за яйцата и кошниците и второ нещата винаги са като на везна - когато едното блюдо слиза надолу другото се качва нагоре. Ако икономиката върви добре акциите ще са нагоре, а златото, и земята надолу. Но при някаква здрава криза акциите ще се сринат, а златото и земята ще се въздигнат. И затова ако имаш един балансиран портфейл каквото и да става и както и да се мести рамото на везната винаги ще си горе-долу около равновесната точка. Това не е начин за забогатяване, но е супер за запазване на натрупаното.

Струва ми се странна тази лудост напоследък и да че и на зелено. Те не са Оазиси, Орхидеи, Корони, Гербери, Марица Гардънс, на пещерняците и техните блокчета на Филипово строят празни още от предния бум..... Дори не споменавам "малките" кооперации по 7-9 етажа никнещи по малките пресечки. Множко ми идва.
Вече на места хората излизат на протест заради презастрояване и задръствания. Все пак говорим за град със средна заплата 700-800лв, а вече панелките вървят по 100 000лв.
Струва ми се че сме по средата на нова еуфория и до 1-2-3години някой силно ще плаче ама да видим.


И тук нещата са пак в зависимост от инвестиционните цели. Няма начин да плаче човек, който си е купил удобен и комфортен апартамент за да живее в него. Ако аз днес си купя за 100 000 такъв апартамент мислиш ли, че ще плача, ако след 10 години цената му падне? Ми дреме ми, аз нали ще съм живяла в комфорт през това време. Пък след още 10 може пак да се вдигне. Да плаче може спекулант, който влага всичко в имоти с цел спекулативна печалба. Но ако купуваш за себе си и си си направил добре сметката няма да плачеш. А на зелено се купува, докато готови имоти стоят непродадени, заради ей това червеничкото по-горе. Скапан и неудобен имот ще се застои, разбира се. Но ако искаш нещо хубаво то е добре да имаш предвид, че много други също го искат. И ако чакаш да стане готово вече ще се е изкупило. Да, има риск в покупката на зелено, но общо взето май само така можеш да си купиш точно каквото искаш, а не каквото е останало.

И с твоите фондове пак нещата са според инвестиционната цел. Ако си на 30 и влагаш 1000 лева после може да се кефиш, че видиш ли те били станали 1300 за една година. Ама ако си на 60 и става дума за 500 000 лева я да те видя дали ще си толкова ербап да ги сложиш на българската борса, дето знаем какво става.  Няма лошо да отделиш 10% от капитала си за рискови инвестиции, но трябва да си нащрек и изобщо, ама изобщо да не се връзваш на локумите на брокерите за дългосрочните инвестиционни стратегии, защото накрая ще загубиш.

Последна редакция: пн, 02 яну 2017, 12:56 от Черна станция

# 238
  • Мнения: 54 408

И с твоите фондове пак нещата са според инвестиционната цел. Ако си на 30 и влагаш 1000 лева после може да се кефиш, че видиш ли те били станали 1300 за една година. Ама ако си на 60 и става дума за 500 000 лева я да те видя дали ще си толкова ербап да ги сложиш на българската борса, дето знаем какво става.  Няма лошо да отделиш 10% от капитала си за рискови инвестиции, но трябва да си нащрек и изобщо, ама изобщо да не се връзваш на локумите на брокерите за дългосрочните инвестиционни стратегии, защото накрая ще загубиш.



И аз това мислех да кажа.
Едно е да вложиш 1000 лв., друго е да рискуваш с 50 000+.

# 239
  • Мнения: 350
Винаги съм се чудила на цени от порядъка над 7-800 лв. за декар за масовата 4-та категория. Ако добивът на пшеница (за пример) е средно 420 кг. за декар, а изкупната цена - около 230 лв., то приходите са около 97 лв. Арендаторите плащат или 100-на кг в натура (което сваля приходите, защото сами трябва да си я продавате) - което е около 23 лв. или плащат 10-15% от приходите, което прави около 10-15 лв. Средно приемаме 15 лв. на декар. При 800 лв. цена това са около 1.9% доходност при 0-ва ликвидност. Таксите и комисионните при покупкопродажба, другите косвени разходи няма да ги броя. Тази инвестиция ми изглежда добра само ако имам огромни сиви доходи, които някак трябва да изпера. Но реално това са едни заровени пари....

Общи условия

Активация на акаунт