След депозитите накъде?

  • 115 463
  • 770
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 40 865
Черна станция привет, видях ги всичките зъболекари от делиормана и родопската яка накупиха апартаменти в едни мастодонт-мега комплекси извън Пловдив със китни имена ОАЗИС и ОРХИДЕЯ

Е и? Това подкрепя написаното от мен:
- хората имат пари (далеч повече от 10 000 лева);
- хората изкарват тези пари с моментното си занятие, което явно е успешно и нямат причина да го сменят;
- хората нямат алтернативи за инвестиции и затова по стара традиция си купуват жилища.

И пак да кажа - покупката на жилище съвсем не е пример за лошо похарчени пари. Да кажем роден си (в последствие наследил)  в някакво нормално жилище на среден българин, изучил си се, почнал си работа, с първите доходи си го постегнал, но то пак си остава с ограниченията и кусурите на старо жилище. След десетина години вече имаш доста спестени пари, имаш семейство, имаш нова визия за добър живот... И според теб значи да си купиш модерно и ново жилище с всички удобства и достатъчно площ, с подбрани съседи и висока енергийна ефективност е пример за лошо похарчени пари??? Ми дай тогава да живеем в коптори та да имаме повече пари за инвестиране, а? Joy

Искам да кажа, че не бих гонила доходност на такава сума. Не, че бих прежалила 10 000 лв.
А темата е точно за доходност.

+1

Според мен философията  за управление на само 10 000 трябва да е различна от гонене на още някой процент доходност. В края на краищата каква е разликата между 2 и 4 процента доходност ако имаш 10 000? Дали са 200 лева или 400 е все тая ( ако имашанс за 7-10% е друго, ама минаха тези времена). И така по-важно става парите да са ликвидни, да са в банка с много клонове и с гъвкаво работно време, с дебитна карта с добри условия и т.н.

# 286
  • Мнения: 54 404

Според мен философията  за управление на само 10 000 трябва да е различна от гонене на още някой процент доходност. В края на краищата каква е разликата между 2 и 4 процента доходност ако имаш 10 000? Дали са 200 лева или 400 е все тая ( ако имашанс за 7-10% е друго, ама минаха тези времена). И така по-важно става парите да са ликвидни, да са в банка с много клонове и с гъвкаво работно време, с дебитна карта с добри условия и т.н.

 202uu

Именно.

# 287
  • София
  • Мнения: 2 995
Искате да кажете, че свободни суми до гарантираните 196 000 е най-добре да се държат в депозит, така ли е?

# 288
  • Мнения: 411
По каква формула изчислявате доходността? Ако имам 1 лв. днес, инвестирам го и утре имам 2 лв., а вие имате 10 хил. и утре имате 10001, то моята доходност е по-висока от вашата, независимо от размера на инвестицията.

# 289
  • Мнения: 54 404
По каква формула изчислявате доходността? Ако имам 1 лв. днес, инвестирам го и утре имам 2 лв., а вие имате 10 хил. и утре имате 10001, то моята доходност е по-висока от вашата, независимо от размера на инвестицията.

Така е. Peace

Assos, не. Просто коментирах конкретния случай, че до този размер са гарантирани и ако човек ги е разпределял правилно не би могъл да изгори с КТБ.

# 290
  • Мнения: 40 865
По каква формула изчислявате доходността? Ако имам 1 лв. днес, инвестирам го и утре имам 2 лв., а вие имате 10 хил. и утре имате 10001, то моята доходност е по-висока от вашата, независимо от размера на инвестицията.

Доходността винаги се мери в проценти, но числата може да са и капан, затова процентите си искат и анализ. Ако имаш заплата от 500 лева и ти я увеличат със 100% дефакто ще вземеш по-малко пари от някой със заплата 5000 лева, която е увеличена "само" с 20%, но иначе ще имаш много голям ръст. Точно затова и България е шампион по ръст на заплатите в ЕС, но в същото време е и последна по размер на същите тези заплати.

Цитат
Искате да кажете, че свободни суми до гарантираните 196 000 е най-добре да се държат в депозит, така ли е?

"Най-добре" само по себе си нищо не значи, ако зад него не стои зададена цел. Ако целта ти е да имаш максимална сигурност за парите си плюс максимална ликвидност то банката е най-доброто. Но ако търсиш висока доходност и парите не ти трябват в обозримо бъдеще един банков влог съвсем не е най-доброто.

# 291
  • Мнения: 411
По каква формула изчислявате доходността? Ако имам 1 лв. днес, инвестирам го и утре имам 2 лв., а вие имате 10 хил. и утре имате 10001, то моята доходност е по-висока от вашата, независимо от размера на инвестицията.

Доходността винаги се мери в проценти, но числата може да са и капан, затова процентите си искат и анализ. Ако имаш заплата от 500 лева и ти я увеличат със 100% дефакто ще вземеш по-малко пари от някой със заплата 5000 лева, която е увеличена "само" с 20%, но иначе ще имаш много голям ръст. Точно затова и България е шампион по ръст на заплатите в ЕС, но в същото време е и последна по размер на същите тези заплати.


Да, наясно съм. Но никой не казва как изчислява доходността си, само се хвали колко е по-велик от останалите Simple Smile

# 292
  • Мнения: 54 404
Защо мислиш, че някой се хвали?
ЧС ти го обясни много точно.
Не е важно само какъв е процента на доходността, който ти си изчислила правилно, а каква е сумата и какви са ти целите.
Защото за кокопапа може да е ОК да вложи 1000 лв. И да има 4%.
Но за мен не е. Обясних защо. Такива суми предпочитам да ги имам бързоликвидни и достъпни.
От тези фондове не можеш веднага да си теглиш парите.

# 293
  • Мнения: 411
Защо мислиш, че някой се хвали?
ЧС ти го обясни много точно.
Не е важно само какъв е процента на доходността, който ти си изчислила правилно, а каква е сумата и какви са ти целите.
Защото за кокопапа може да е ОК да вложи 1000 лв. И да има 4%.
Но за мен не е. Обясних защо. Такива суми предпочитам да ги имам бързоликвидни и достъпни.
От тези фондове не можеш веднага да си теглиш парите.

Да, обяснението е точно, но не е пълно. Да, всичко е важно. Но продължавате да не отговаряте на съвсем простичък въпрос - по каква формула смятате Simple Smile

Както и да е, беше ми интересно да следя темата. Останете със здраве  Hug

# 294
  • Мнения: 2 478
vanibo, проста е лихвата при депозитите, за това никой нищо не ти е казал. Оттук - на 1 000лв 0.5% - имаш 5лв пИчалба.
Вече при застраховането, деривати и други финансови инструменти са сложни лихвите и малко хора(съмняваме се от форума) да могат да ти кажат формулите, а и да ти ги кажат, трудно ще ги разбереш.

Кокопапа, като го чета ми се струва доста консервативен инвеститор(в което няма лошо), и все си мисля, че въпросните 1000лв ги е вложил просто, за да тества фонда, прежалил ги е и не му е до тези 40лв доходност. Wink. И аз съм на мнението на Deva, че за до 10 000 не си струва изобщо, ако ги имаш само тях. Вече, ако имаш ИЗЛИШНИ и се чудиш къде 5х10 000 е друго.

Последна редакция: нд, 05 фев 2017, 11:27 от FragranceFanatic

# 295
  • Мнения: 480
Здравейте,
vanibo ами когато резултата е положителен намирам разликата между него и вложената сума, после като разделя "+"-са на вложението виждам колко % доходност имам за даден период. Ето аз в края на август купих дялове в няколко взаимни фонда за по 1000лв, единия влага в депозити и ми докара доходност около 0лв Simple Smile, а другия влагащ в акции в петък ми показваше по текущи цени че закупените от мен дялове вече струват около 1200лв, т.е. за тези около 4-5месеца според мен съм си докарал около 200лв или 20%.
 Да важен е размера на сумата защото при 100% печалба ако си вложил 10лв е едно , а ако са 10 000лв е друго като резултат, като риск може да е едно и също ако и двете суми си ги прежалил Wink

FragranceFanatic прав/а си. Абсолютно когато реша да предприема нещо ново за мен е хубаво да проверя начинанието с по-малка сума, нека видя резултати, прозрачност, отношение, коректност и т.н. пък после може да увелича. Не мога да повярвам че в БГ има наивници, които отиват и купуват на зелено една дупка - дават 200 000лв и чакат след 2-3години да им върнат апартамент, ама нито знае фирмата, нито има възможност да й види отчетите или финансовото състояние, собственика някой дето до вчера е държал ресторант ама днес видял че има риби и хляб при строителството... нямам думи. Ето в последно време попрочетох и се позапознах с доста хора, които ми помагат и от месец януари увеличих участието си в БГ акции. Оказа се че не е никак трудно човек да си купи акции и всеки ден дори мога да видя стойностите им от телефона си Wink. Вложих отново по 1 000лв в няколко компании, като:

1. Адванс терафонд - компания инвестираща в земеделски земи и отдаваща ги на арендатори. Задължена е по закон да разпределя 90% от печалбата си като дивидент. Очакваната доходност през 2017 може да достигне 6-7%;
2. Фонд за недвижими имоти България - компания инвестираща в НИ и отдаваща ги под наем или продавайки ги на печалба, отново е длъжна да разпределя 90%, очаквана доходност от дивидент през 2017 е около 3-4%
3. Софарма трейдинг - компанията отговаряща за продажба на лекарства, както произведени от производителя Софарма, така и от други производители. В момента са номер 1 в БГ, редовно раздаваща част от печалбата на акционерите си - очаквани около 4% тази година
4. Монбат - знаете кои са, оказа се че са читава компания която също редовно носи доход на собствениците на нейни акции - за 2017 се очакват около 4%
5. Албена
и така сложих по 1К във всяка компания та да видим - имам готовност да увеличавам сумата при добро и коректно представяне.

За тези които са наплашени от взаимните фондове искам да кажа, че вчера си погледнах спестяванията във ДПФ, оказа се че и те вече са почнали да бият депозитите с в пъти по-добра доходност Wink, но какво ли разбирам аз тук повечето за по-малко от 100 000лв не излизат от форума Simple Smile

Последна редакция: нд, 05 фев 2017, 13:51 от kokopapa

# 296
  • Мнения: 54 404
За ДПФ е рано да гледаш.
На хартия е едно, реално може да изклезе друго.
Като почнат да изплащат пенсии, тогава ще видим.
И мен ме интересува по принцип, но засега нищо не предприемам.

# 297
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Здравейте,
vanibo ами когато резултата е положителен намирам разликата между него и вложената сума, после като разделя "+"-са на вложението виждам колко % доходност имам за даден период. Ето аз в края на август купих дялове в няколко взаимни фонда за по 1000лв, единия влага в депозити и ми докара доходност около 0лв Simple Smile, а другия влагащ в акции в петък ми показваше по текущи цени че закупените от мен дялове вече струват около 1200лв, т.е. за тези около 4-5месеца според мен съм си докарал около 200лв или 20%.
 Да важен е размера на сумата защото при 100% печалба ако си вложил 10лв е едно , а ако са 10 000лв е друго като резултат, като риск може да е едно и също ако и двете суми си ги прежалил Wink
Кокопа, може ли да дадеш информация какви са резултатите на този твой взаимен фонд ДСК Растеж през последните няколко години, че никъде не мога да намеря графика?
 И тези 20% за които говориш много вероятно не са чиста печалба. Гледам, че имат 3% такаса за управление и още други проценти при покупка/продажба на дялове.  Колко излизат разходите в този фонд?

# 298
  • Мнения: 480
Здравейте,
vanibo ами когато резултата е положителен намирам разликата между него и вложената сума, после като разделя "+"-са на вложението виждам колко % доходност имам за даден период. Ето аз в края на август купих дялове в няколко взаимни фонда за по 1000лв, единия влага в депозити и ми докара доходност около 0лв Simple Smile, а другия влагащ в акции в петък ми показваше по текущи цени че закупените от мен дялове вече струват около 1200лв, т.е. за тези около 4-5месеца според мен съм си докарал около 200лв или 20%.
 Да важен е размера на сумата защото при 100% печалба ако си вложил 10лв е едно , а ако са 10 000лв е друго като резултат, като риск може да е едно и също ако и двете суми си ги прежалил Wink
Кокопа, може ли да дадеш информация какви са резултатите на този твой взаимен фонд ДСК Растеж през последните няколко години, че никъде не мога да намеря графика?
 И тези 20% за които говориш много вероятно не са чиста печалба. Гледам, че имат 3% такаса за управление и още други проценти при покупка/продажба на дялове.  Колко излизат разходите в този фонд?

Привет ето една графика:

http://www.moitepari.bg/Fondove/Vzaimni-Fondove-Details.aspx?s=Q … IFKUIA%3d&t=4,
защото ме упрекваха че рекламирам, искам отново да подчертая че за мен фондовете на ОББ са още по-добри, но за съжаление не е моята банка. Колкото до доходността това е доходност след приспадане на такси и разходи Wink

# 299
  • Мнения: 6 171
Тъй като аз съм се ориентирала към ОББ -бихте ли ми казали към кои фондове да се насоча ?

Общи условия

Активация на акаунт