След депозитите накъде?

  • 113 737
  • 770
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 40 723
Абсолютно съм съгласна.
Но в обръщение има 13 млрд лева, а в банките седят 44 млрд на депозити. Какво ще стане при паника и хората да си поискат кеша? На държавата ще й излезне в пъти по-евтино да не се намесва при паника  Wink

Какво да става, няма да си ги получат. Най-лесно е държавата временно да затвори банките и после да ограничи тегленето докато мине паниката. Нали така стана в Гърция.

# 481
  • София
  • Мнения: 4 192
Ти ако две седмици са затворили банката и после я отворят няма ли пак да отидеш да си ги изтеглиш?
Държавата ще трябва да набие десетки милиарди в банките за да изплатят депозитите.
А от друга страна на самите търговски банки няма да им е изгодно да взимат заеми от държавата и после да ги връщат, ще им е по-изгодно да фалират. Защото повечето са различни юридически лица от майката  Wink

# 482
  • Мнения: 40 723
Ти ако две седмици са затворили банката и после я отворят няма ли пак да отидеш да си ги изтеглиш?
Държавата ще трябва да набие десетки милиарди в банките за да изплатят депозитите.
А от друга страна на самите търговски банки няма да им е изгодно да взимат заеми от държавата и после да ги връщат, ще им е по-изгодно да фалират. Защото повечето са различни юридически лица от майката  Wink

В Гърция как стана? Не беше отдавна, спомни си. Това не е нова практика, измислено е отдавна. Реално погледнато хората няма защо да си теглят парите от всички банки, защото после какво ще ги правят? Само паниката може да ги накара да го направят поради стадния инстинкт и страха, но тази паника се тушира именно с такива мерки. След седмица или месец хората се усещат и виждат, че нещата вървят и постепенно паниката утихва.
А да изпофалират масово банките изобщо не е изгодно за майките им, нищо че са отделни юридически лица. Никой няма да го направи с лека ръка.

# 483
  • София
  • Мнения: 4 192
За Гърция не съм запозната, но тук една банка трябваше да изплати 1 млрд за 1 ден, само заради слух. Представи си какво ще стане ако затворят за няколко дена. Българинът си е страхлив и ще си иска кеша.
Виж как лъжат бабите да мятат десетки хиляди през балконите, защо ги държат вкъщи?
Пак казвам, не разбирам от финансови пазари  Peace

# 484
  • София
  • Мнения: 16 000
В Гърция имаше ограничение по колко могат да изтеглят на каса или от карта на ден.
Но там е друго - държавата си пази гражданите.
Тук не са решили, не са ни сготвили.
Има и друго - гарантирани са пари до 196 000 лв. Ако 30 депутатляка гласуват с чужди карти и сменят левовата равностойност на еврото ....

# 485
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Рестарт имах предвид по нашенски.
Валутните бордове не навсякъде са успешни, някъде не издържат. Цеко Минев решава че му писва борбата със зелените и фалира една от най-големите банки, и без това се говори, че е наблъскана само с рискови и със свързани активи. Тогава почват едни опашки пред нея, хората които си държат парите в други банки и те почват да теглят и изведнъж канчето се изпразва. За да овладеят ситуацията държавата обявява, че затваря банките за неопределен период и настава адската паника по всички клонове на икономиката. Пада валутния борд и оттам следва хиперинфлация и левът губи стойността си. В крайна сметка потърпевши са вложителите с 44 млрд. Е, да, фалират няколко банки, ама те не са много оригинални, а само дъщерни дружества на банките майки.
Обикновеният вложител никога не е на печалба в дългосрочен план, независими дали става въпрос за банки, фондове и други финансови активи.
Изказвам лично мнение, не задължавам никого с него и не претендирам за вярност.  Peace

Стига глупости с този борд. Ако валутният борд в България бъде махнат, нас ни чака погром. От махането на борда ще спечелят само политиците и няколко олигарха, защото дълговете им ще се обезценят. Всички останали ще са губещи. Левът веднага ще се обезцени и освен спестяванията ще се обезценят заплати и пенсии. Българите купуваме предимно вносни стоки и затова всички ще обеднеем. Ще трябва да работиш по 1 година да си купиш телевизор. Малкото останали инвеститори ще се изнесат от тук, емиграцията ще се засили, отлива на капитали ще се засили и тези с имотите и те ще глътнат вода, щото пазара ще умре.
 За крадливи аборигени като нас или валутен борд или влизане в еврозоната. Нямаме друга алтернатива.

# 486
  • София
  • Мнения: 4 192
Е и аз това казвам  Laughing
Но пък туризма ще процъфтява - евтин алкохол и забавления за чужденците  Mr. Green

# 487
  • Мнения: 478
Добро утро,

Черна станция, така е има поскъпнали компании, но чак за балон няма как да говорим при положение че 9г. акциите ни лежаха на дъното, докато другите пазари покориха нови върхове. Специално за Доверие ОХ - само счетоводната ст-ст на притежаваните активи е около 5лв за акция и това че акцията им е поскъпнала от 1,10лв до 1,80лв е само стъпка от един по-дългосрочен тренд.

От години централните банкери се опитват да събудят инфлацията и сега когато се появиха 1,5-2% поскъпване вече заговорихте за хиперинфлация - успокойте топката момичета. Умерената инфлация е здравословна за икономиката и все пак нека види ако се засили и достигне да кажем 7-8-10% на година, което може да се очаква за развиващи се и силно растящи икономики, то къде да вложим/инвестираме парите си.

Депозит  - при 1-2% лихва и като махнем таксите и данъците, то след кеша това ще се окаже доста лошо място за парите ни.

Имоти - 3% доход от наем, но тук може да имаме и капиталово поскъпване на актива, което да догони инфлацията. Лично продължавам да мисля че са надценени при тази демография и тези заплати. Знаете ли наскоро говорих с един приятел(доста заможен българин с доста бизнеси зад гърба си), та според него имотите много скоро до 1-2години ще върнат доста с цените и доста от днешните "инвеститори в НИ" ще се опарят. Аргумента му бе че цените последната 1-2г нараснаха осезаемо, но наемите не мърдат! Виж, ми казва офис площите стоят си на 10-11Е кв.м., и с жилищата е така - наемите не растат, а когато доходността от наем пада и е една от най-ниските в света, рано или късно
еуфорията ще свърши и цената на актива ще се върне където й е мястото.

Земя - харесвам я, за разлика от НИ, при нея почти няма амортизация на актива и няма нужда от ремонти, но и земеделската земя(ЗЗ) поскъпна доста в БГ, а и това да зависиш от благоволението на един арендатор обработващ землището ти е проблем. Иначе рентата и поскъпването на земята я правят чудесно  убежище от инфлацията, стига да има на кой да му се занимава.

Стартиране на бизнес - рисковете са прекалено големи и нишите прекалено заети. Дебелите книги казват, че 9 от 10стартирали бизнеса, фалират до 5год.

Акции - дял в публична компания - продължавам да поддържам този избор. При инфлация мисля че акциите са добро убежище. Какво ще загуби един бизнес при инфлация - запасите от продукция ще се преоценят и адаптират, материалите за производство ще поскъпнат, но това ще се балансира с крайната цена на това което произвежда фирмата. Да може да има кеш на депозит, който ще се обезцени, но най-вероятно ще има и заеми(поне за оборотни ср-ва или инвестиции), които също ще поевтинеят. Ако намалее платежоспособността на българите, може да се пренасочи продукцията за износ и т.н.

Ето защо съм превел още парички и в деня без такси - 16март съм решил да си купя акции на:
 - Адванс Терафонд - фонд притежаващ 200 000дка земеделска земя в цяла България и отдаващ ги за обработване, но длъжен да разпределя 90% от печалбата на акционерите като дивидент; Очаквания дивидент, който ще раздадат юни месец ще е около 15ст. на акция - спрямо цена от 2,12лв на акция ми изглежда доста добре - 7% доходност за 3месеца.
http://www.advanceterrafund.bg/pozemleno-bankirane/

 - Албена АД - известния курортен комплекс, смятам че ще има доста силен и печеливш сезон в туризма, а и счетоводно активите му се оценяват на поне 30% повече от текущите цени, което си е буфер за мен.
http://albena.bg/bg

поста ми не е препоръка за нищо, а просто размишления със сутрешното кафе. Авторът на поста има вложения в депозити, ДПО, НИ, ЗЗ, акции и взаимни/договорни фондове.

Последна редакция: сб, 11 мар 2017, 10:31 от kokopapa

# 488
  • Мнения: 478
на някоя от предните страници някой анатемосваше методите за оценка на имот, ето ви линк към Инвестопедия, където говорят за това:

http://www.investopedia.com/terms/p/price-to-rent-ratio.asp

най-общо хората взимат цената на имота и я делят на годишния наем. Ако числото е под 15 може би е удачно да купите, но ако е повече по-добре изчакайте може би виждате надуване на балон. Подобна е и оценката при акциите, където цената на компанията се дели на печалбата(коеф. П/Е), ако е под 15 компанията е евтина.

Разбира се всеки случай си е отделен, но това е правилото на The 'Price-to-Rent' ratio

# 489
  • Мнения: 40 723
Нямам нищо против правилата, но опитът ме е научил, че не всички правила, които принципно са валидни за белите държави, важат и за България. Иначе е много хубаво, че следиш теорията.

# 490
  • Мнения: 25 732

най-общо хората взимат цената на имота и я делят на годишния наем. Ако числото е под 15 може би е удачно да купите, но ако е повече по-добре изчакайте може би виждате надуване на балон
Най накрая излезе нещо смислено и от твоята клавиатура.
За България числото около 18 пак е ОК. Wink

# 491
  • Мнения: 478
Снощи ФЕД вдигна лихвата с 0,25 пункта и обяви че тази година при добри условия ще вдигне още два пъти.
Това беше с ниските лихви - скоро и ЕЦБ ще го последва. Лихвите в БГ вече спират да падат и очаквам до края на годината или в началото на следващата да има неприятно изненадани кредитополучатели(особено с ипотека).
Днес ще купувам дялове от БГ компании без такси!

Последна редакция: чт, 16 мар 2017, 07:16 от kokopapa

# 492
  • Мнения: 54 327
Хайде, чакам те с инфо за покупките! Peace

За лихвите - видях снощи в Инвестор.

# 493
  • вече Пловдив
  • Мнения: 1 976
Хайде, чакам те с инфо за покупките! Peace

За лихвите - видях снощи в Инвестор.

здрасти, ами какво те интересува?
Каквото бях решил си купих. Акциите ми вече са на ст-ст около 20 000лв и първа контрола  - август-септември месец.

# 494

Общи условия

Активация на акаунт