След депозитите накъде?

  • 113 644
  • 770
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 68 350
Благодаря, момичета... bouquet

Май сумата си е една и съща-тази, която внасяш е всъщност тази, на която те застраховат Crazy В смисъл никъде не е посочена сумата, върху която искам да се застраховам и го разбирам, че това е тази, която съм внесла. Пак ще чета Rolling Eyes

Заболя ме капацуната да ви кажа честно, от толкова мислене, четене, пак мислене... #Crazy

# 646
  • Мнения: 2 478
Айде малко пояснения за застраховането от човек, който всеки ден с това се занимава и хора от форума го знаят. В писанията ви последните 6 поста има три-четири думи полу-истини и обратно - неистини, по-скоро неточности. Естествено това е нормално - вие не разбирате от материята и не сте учили това.
Много правилно потребителка написа, че "консултант" ще каже всичко само и само да си направи "продажбата". България е много далеч още от качество в кадрите. На какво ли не съм се наслушал и видял през годините. Много хора занимаващи се с клиенти не могат да разберат, че компетентността идва с четене и години практика, а това да обслужиш нуждите на човек и да спечелиш доверието му е съвсем различно нещо. Аз лично, когато не съм сигурен в нещо винаги казвам, дори да съм сигурен - пояснявам риковете, "везните" и човек си взима сам решение. А вземе ли решение и направи ли - няма недоволен и дълги години си цени актива - застрахователната полица и знае какво има и за какво плаща. Накратко за инвестицинонните застраховки:
Делят се на два вида - с индексен сертифиакат с еднократно плащане, гарантиран номинал, а доходност прогнозна спрямо предходен период.
Вид две - отворен фонд бил нискорисков, балансиран и високорисков. Има качествени фондове с история, и си следиш движението му. Много ясно, че без доверие в мениджирането му няма как да стане. Портфейлите са разнообразни, инвестира се в много индустрии и компании, за да може ако едната е надолу, другата да компенсира и така да се спази първоначалната стратегия на мениджърите и "прогнозната" доходност. Гаранции - няма, нито за застрахователната сума, нито за възвращаемостта - ясно е. Инфлацията се компенсира именно от флуктулационните процеси и стратегията на мениджърите.
Гаранции има само с нискорисковата, класическа спестовна, но кака Дева не я харесва Wink(надявам се приятелски да оцени шегата ми). И нещата не са точно, както си мислиш внасяш 7000, а взимаш 5000, защото имаш разходи - административни, аквизиционни, поддръжка на полицата да кажем 20г, гаранцията за връщането на средствата, изплащането на N на брой обезщетения през срока и т,н.
Застрахователното дружество е фонд за набиране на средства за обезщетяване на потенциални обективни рискове, не е благотворително дружество и за да функционира и запазва капиталовата си ликвидност и адекватност се изискват много усилия, разчети, сметки и качества.
Ако човек реши да прави животозастраховане решението е  - класическата, заради покритията и сигурността и една част от премията в инвестиционен фонд, ако искаш доходност, но нищо не е гарантирано, като ако не си доволен местиш. Има предложения на пазара, където да кажем компания предлага 15 фонда и ти в годината можеш да променяш 4 пъти безплатно. Такси няма на вход и изход, само годишна такава 1.25%.
Стига толкова за сега с писанията...

Последна редакция: ср, 19 юли 2017, 19:40 от FragranceFanatic

# 647
  • Мнения: 54 054
В общи линии не каза нищо много различно от мен, само на по-професионален език. Simple Smile
Обаче, доколкото схващам, Тета иска да си гарантира внесената сума, не само да има покрити рискове.
А точно това не е сигурно със която и да е застраховка. По-точно даже е сигурно, че ще получи по-малко, заради изброените такси.

# 648
  • Мнения: 2 478
Пояснявам и нещо друго - в основното покритие(спестовна част) на една от застраховките на пазара имаш включен риск и ПТП, 300% обезщетение на база застрахователната сума и при да кажем 30 000 при 20 годишен срок ще внесеш за тези години да кажем 31 205. Айде раздели сега разликата на 20 на 12 и месечно да видиш колко излиза това да ти се носи риска към децата, ако стане нещо - 90 000. Така че 2 и 2, не е 4. И да си отворим очите и видим че ВСЕКИ ден се случва нещо - катастрофи, засичат, трепат се, злополуки и какво ли не. Българинът първо да се научи спестовни да си прави - нискорискови гарантирани. Инвестира се спрямо регулатора в каквото казва в случая - депозити, държавни ценни книжа и имоти, за това е ниска доходността. Но имаш гаранции - едното за сметка на другото. Който иска да спекулира, си носи отговорността. Толкова по темата. (коментарът ми не е към теб Дева, а към всички, които четат).

# 649
  • Мнения: 1 970
Fragrance, що се хабиш..

Всичко опира до финансова култура, а в БГ тя е отчайващо ниска, изключвам хората, които по занятие се занимават с тази материя, но и там е пълно с телета...
То и финансов консултант да искаш да питаш - ако не е CFA просто нямаш гаранция че знае за какво става дума - продуктите на нашето ВИШУ и безкрайните курсчета и школички в комплект със съзнателно поддържаната вакханлия в регулациите, ВЪПРЕКИ надзора на Европа (виждаме какво се случва в Комисията и кой прави така да се случва), водят до масово безхаберия.
Как да обясниш после защо масово се вадят пари за нова кола за десетки хиляди, но се пести от каско, дори ако може да се мине метър от гражданска - супер, без да се мисли с двата грама мозък - ако утре поднесеш на така наречената магистрала и засечеш автобус и той се запали как точно и кой ще плати на пострадалите?  Десетки Хиляди при това, не лев-два, вече се научиха и особено в Търновска област хич не си поплюват със съдебните решения - присъждат милионо оезщетения а Гаранционния фонд си търси парите по съдебен път от причинителя, ако няма гражданска и ще го гони до 10-ти наследник...

Или с животозастраховането - всеки гледа колко щяла да спечели компанията, ама че ти носи риска, а той в БГ е в пъти по-голям отколкото в Германия примерно, това не го отчитат.
Че са маскари повечето компании - две думи няма, но все пак ....
Има нещо безспорно - представете си една дроб. В числителя е очакваната доходност, в знаменателя е риска. При нарастване на знаменателя - трети клас - резултата намалява. При намаляване на числителя - също. Е как да има положителен резултат като сега у нас имаш двете движения едновременно - и доходността намалява и риска расте... Ами няма как.

Нещата никак не са прости, но у нас всички разбират от поне две от трите неща - от финанси, футбол и строителство. И са компетентни, не допускат да бъдет съветвани, ако да - да е безплатно, щото с пари -
" какво ще ми каже той толкова, дето аз да немога да се сетя...".
Резултата го виждаме. И пазарът е не труден, той е буквално невъзможен

# 650
  • Мнения: 54 054
СтефанВ, темата не е за застраховане, а за опазване и умножаване на парите.
ПравИ разлика и тогава пиши колко са тъпи хората.

Застраховките са хубаво нещо, дават сигурност и защита, но не са инструмент за доходност.
Имам имуществена застраховка на жилището, миналия ден пак си я поднових, вече сигурно 15+ години. Не бих я спряла никога.

# 651
  • Мнения: 1 454
СтефанВ, темата не е за застраховане, а за опазване и умножаване на парите.
ПравИ разлика и тогава пиши колко са тъпи хората.

Застраховките са хубаво нещо, дават сигурност и защита, но не са инструмент за доходност.
Имам имуществена застраховка на жилището, миналия ден пак си я поднових, вече сигурно 15+ години. Не бих я спряла никога.


Напротив, и Стефан и Fragrans пишат полезни неща! На мен лично са ми полезни! И застраховките са инструмент за доходност, само трябва да четеш с разбиране.Примерът със застраховката имущество е смешен.

# 652
  • Мнения: 54 054
Не съм казала, че не пишат полезни неща. Но са полезни за друга сфера.
И моля те, не ми обяснявай неща, които знам и с които имам опит.
За имуществената застраховка не виждам кое е смешното, особено пък като се знае, че такива почти не се правят от частни лица. За автомобили са задължителни застраховките, но за жилища не са.
Но, пак казвам, застраховането не е начин за спестяване, нито за увеличаване на спестяванията.

# 653
  • Мнения: 468
Здравейте,
депозитите все още са залепени по дъното, като доходност. Жилищата след доста тичане и грижи носят около 4-4,5% от наеми(при доста голямо първоначално вложение и риск от допълнителни разходи). Искам да обърна внимание на търсещите инвестиционни възможности форумки/ци, които не са склонни да поемат риска на взаимните фондове за които си говорихме по-рано и за един доста стар продукт, който в момента носи доходност около 4-5%. (5.68% според Капитал средно за последните 2г. в полза на ДПФ)Доста диверсифициран и при малко повече четене могат да се избегнат мутрите с бели якички  Wink.
Доброволното пенсионно осигуряване - внасяте колкото и когато поискате(може и еднократна вноска) и хората ви управляват парите. Аз лично не бих залагал на рекламираните данъчни отстъпки, защото накрая като решите да теглите след 5-10г. може да се окаже, че сте спестили 10% сега, но тогава данъците да са прогресивни и да дължите 25%. Ето и последната статия от Капитал по въпроса:

" Средната доходност на пенсионните фондове се повиши до 4.56%. Очакванията са резултатите да продължат да се подобряват"

http://www.capital.bg/biznes/finansi/2017/08/02/3017857_srednata … ndove_se_povishi/
Поздрави и успех на всички с търсенето на по-висока доходност!

# 654
  • Мнения: 54 054
Честно казано, не очаквах ти да ги препоръчваш. Simple Smile
Аз имам доста резерви.
Докато не почнат да плащат, всичко е само на хартия.
Нали знаеш, че в Полша се отказаха от тях, дали нашите ще се справят по-добре?

Последна редакция: чт, 31 авг 2017, 08:00 от DeVa®

# 655
  • Мнения: 468
Честно казано, не очаквах ти да ги препоръчваш. Simple Smile
Аз имам доста резерви.
Докато не почнат да плащат всичко е само на хартия.
Нали знаеш, че в Полша се отказаха от тях, дали нашите ще се справят по-добре?

Добро утро!
Ами предполагам, че има хора които не са склонни да поемат риск, като мен и за това реших да им напомня за този вариант. Конкретно говоря само за доброволното осигуряване от което можеш да си изтеглиш парите по всяко време.
Хубав ден!

п.п. като бонус качвам и портфейла на най-добре представилия се ДПФ - ПОИ(май беше на Трактора и Лев Инс но не ми се рови)
https://www.pensionins.com/upl_doc/investicii_dpf_30.06.2017.pdf

п.п.п. иначе според Моите пари има взаимни фондове направили +20%, +30%, че и +40% за последната една година, но за там се иска здрави нерви и апетит за риск.
http://www.moitepari.bg/Fondove/Vzaimni-Fondove-Result.aspx?s=Ql … KcKEgMXdqdg%3d%3d

Последна редакция: чт, 31 авг 2017, 07:59 от kokopapa

# 656
  • Мнения: 54 054
Привет! Simple Smile
Да, можеш да теглиш от ДПФ, но нали ще връщаш дан. облекчение от 10%. Освен това имаш такси, плюс тях имаш и 10% такса върху печалбата.
Абе на теб ли да ги обяснявам тези неща, ти си ги знаеш много добре! Stuck Out Tongue Winking Eye
За взаимните фондове съм съгласна, там има опция за печалба. Но пак имат такси. И нямаш никаква гаранция, ако борсите се сринат.

# 657
  • Мнения: 468
Привет! Simple Smile
Да, можеш да теглиш от ДПФ, но нали ще връщаш дан. облекчение от 10%. Освен това имаш такси, плюс тях имаш и 10% такса върху печалбата.
Абе на теб ли да ги обяснявам тези неща, ти си ги знаеш много добре! Stuck Out Tongue Winking Eye
За взаимните фондове съм съгласна, там има опция за печалба. Но пак имат такси. И нямаш никаква гаранция, ако борсите се сринат.
Като си права, права си.
Само давам опция, че гледам по други теми търсят изгодни депозити Wink

# 658
  • София
  • Мнения: 4 714
Привет! Simple Smile
Да, можеш да теглиш от ДПФ, но нали ще връщаш дан. облекчение от 10%. Освен това имаш такси, плюс тях имаш и 10% такса върху печалбата.
Абе на теб ли да ги обяснявам тези неща, ти си ги знаеш много добре! Stuck Out Tongue Winking Eye
За взаимните фондове съм съгласна, там има опция за печалба. Но пак имат такси. И нямаш никаква гаранция, ако борсите се сринат.
Като си права, права си.
Само давам опция, че гледам по други теми търсят изгодни депозити Wink

Ако честно, не ми е Ок тази опция. Иначе те следя с интерес. Толкова ентусиазиран ми звучиш. bouquet

# 659

Общи условия

Активация на акаунт