След депозитите накъде?

  • 115 469
  • 770
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 480
Не го мисли мамите с собствен апартамент и с по някой апартамент за под наем. Оправят се и без да инвестират в чужд бизнес  Wink
Мен ми е интересно както ти е мнението, че на БФБ всеки с малко капитали и желание може да бутне цените накъдето си пожелае. И защо да е по-добра алтернатива да си даваме своите средства за чужд бизнес, отколкото да си ги ръководим ние, колкото и ограничени финансово да сме  Wink
И още нещо - защо най-големите компании в България не се листват на борсата, а обикновено са и на загуба всяка календарна година...

Привет, доста въпроси.
Пак казвам - изказвам мнение на аматьор.
1. БФБ е бебе и всички го знаем, все пак преди 20 години бяхме в комунизъм и единствената позната финансова институция бе банка ДСК. Нормално е всяко нещо да иска своето време да бъде разбрано, прието от обществото и да създаде история. От друга страна точно това дава възможности Wink. Има месеци когато пазара е в летаргия да, но последната година КФН се захвана да го подкрепя и нещата се променят. Не знам за каква малка сума говориш - някъде по-нагоре казах че август продадох Монбат за около 20бона на 11,40 и цената си е ОК - никакъв проблем. Явно следиш пазара - виж другата седмица какво ще стане около Софарма и колко "малко" пари ще минат Wink
2. Защо да  давам своите средства за чужд бизнес - аз купувам дял от бизнес и ставам съсобственик - акционер! Ето фундаментално нещо, което още не се разбира тук! Мога да участвам със 10лв с 1 000лв или с колкото мога - ще имам пропорционален на участието си глас и право от печалбата. Няма нужда да рискувам 100-200-500К в нещо мое което да фалира и ме зароби за винаги.Защо да вложа в работещ бизнес ли - ами защото виждам как се справя, защото има професионалисти и замах - ето например аз от лекарства не разбирам, но Софарма трейдинг се справя страхотно и е номер 1 в БГ!!! Миналата седмица придобиха поредната верига - Фармастор и влязоха сериозно на пазара в Сърбия, където вече целят да се превърнат в сериозен фактор. Нито имам знанията, нито мен банките ще ме финансират с кредити на 1% за такава експанзия, нито имам подкрепата на Софарма, нито мога да сключа договори с Пфайзер, Новонордиск, Цайс и т.н да ги представлявам в Сърбия. И догодина си чакам 4% дивидент Wink

Друг пример - ти може и да разбираш от радиатори, но аз не. Но Корадо България разбират - раздават 4% дивидент, че тази година за всеки 2 ми раздадоха по 1 допълнителна акция. Чешка компания изнасяща предимно за ЕС, а вече поглежда и към други пазари...

е каква криза в БГ ще ги събори тези бизнеси, като доходите им все повече започват да идват извън БГ?

Колкото го големите компании - ами може би не искат да дават отчет как и какво правят. Да си публична компания е отговорност и прозрачност, а голяма част от БГ бизнесите все още обичат  да стоят на сянка и никой да не ги гледа Wink

Последна редакция: сб, 02 дек 2017, 17:45 от kokopapa

# 676
  • Мнения: 2 998
Как си намираш фирмите в които да инвестираш? 4% дивиденти не е ли малко? newsm78

# 677
  • Мнения: 480
Как си намираш фирмите в които да инвестираш? 4% дивиденти не е ли малко? newsm78

Привет,
с четене, изследване на историята, търсене на добри практики и срещи с мениджмънта.
4% - напротив даже е доста, все пак това са част от парите останали в печалба за годината. Може да решат да погасят дългове с тях или да закупят бизнес в чужбина, тогава съм съгласен и да не ми дават част от печалбата - когато знаят как да я инвестират по-добре от мен. Ако и цената на самите акции расте с около 15% на година +3-4% дивидент си става една добра възвръщаемост.

# 678
  • София
  • Мнения: 4 192
Хахаха, това с джорджано ме разсмя. Криптовалутите са като едни лалета 17ти век. Ако има развитие то ще е с нещо вързано я с криптодолари, я с криптоапартаменти  Mr. Green

# 679
  • Мнения: 54 408
Аз се пробвах на БФБ от лятото, но засега съм твърдо на минус. Никакви плюсове не виждам скоро.
Добре, че си определих лимит 2000 лв. за 6 позиции.
Само Атерата ми е с малък плюс, другите са минуси.

# 680
  • Мнения: 2 998
Привет,
с четене, изследване на историята, търсене на добри практики и срещи с мениджмънта.
4% - напротив даже е доста, все пак това са част от парите останали в печалба за годината. Може да решат да погасят дългове с тях или да закупят бизнес в чужбина, тогава съм съгласен и да не ми дават част от печалбата - когато знаят как да я инвестират по-добре от мен. Ако и цената на самите акции расте с около 15% на година +3-4% дивидент си става една добра възвръщаемост.
До колкото разбирам говориш за купуване на акции, или? Аз имах предвид фирми, в които директно да се участва с някакъв капитал. Бях гледала преди 2-3 години за такива, но се оказва, че хората си търсят спонсори, за да си оправят бакиите или да откраднат някой лев, а не да разширяват бизнеса си.

# 681
  • София
  • Мнения: 4 192
То Илон Мъск ще завлече една камара народ, какво остава за БФБ  Mr. Green

# 682
  • Мнения: 480
Аз се пробвах на БФБ от лятото, но засега съм твърдо на минус. Никакви плюсове не виждам скоро.
Добре, че си определих лимит 2000 лв. за 6 позиции.
Само Атерата ми е с малък плюс, другите са минуси.

Авторът на тези мисли:
„Купувайте земя – в действителност вече никой не я произвежда.“ и
„Банкер е човек, който ще ви заеме чадър в слънчево време, за да си го поиска точно, когато завали дъжд.“
 е Марк Твен. Той е бил и голям борсов спекулант изгубил там доста от спечелените с писане пари, та той бе казал нещо от сорта:
„Октомври: Един от особено опасните месеци за търговия с акции. Другите такива са юли, януари, септември, април, ноември, март, май, юни, декември, август и февруари.“

Имам колежки, които всяка сутрин си носят билети на Националната лотария(„Търкай добиче“, както й казвам аз) и докато изпият сутрешното кафе почва едно търкане – всеки ден!!! Та тези хора търсят щастието вярвайки, че без труд ще изскочи от една хартийка и всеки ден сигурно подаряват поне  по десетина лева на Васил Божков Черепа – един от най-големите мафиоти стоящ на сянка пазен от всички политици.

Притежанието на акции ви прави партньор, акционер в действащ жив бизнес и неговото състояние и перспективи е много по-важно от това дали днес някой го е страх и е решил да продава ценните книги на всяка цена.

Нека си представим трима приятели – Иван, Петър и Миро. Иван има чудесна и работлива жена Мима, която има таланта да прави прически. Тримата приятели решават да направят фирма като поделят участието си по 33%(последния 1% оставят символично за фризьорката) и стартират фризьорския салон „При Мима“. Бизнеса върви добре, момичето е кадърно и чаровно, минават месеци, хората опознават новия салон в квартала и графика започва да се пълни. Мима излиза на печалба, купува нови столове и прави ремонт на студиото, остават дори още пари. Мима предлага на тримата акционери – вижте дайте тази година да не ви раздавам каквото е останало от печалбата а да разширим бизнеса – да наемем и съседното помещение и да наема маникюристка ще жулим ноктопластики, ще слагаме гел лак, докато чакат да ги боядисам и ще печелим правейки синергия. Решили-сторили, наели маникюристката Пепа и наистина идеята се приела добре. Продажбите за следващата година нараснали с 40%, а самата печалба дори с 50% защото ползвали материали купени с отстъпки. Акциите на тримата ортаци вървели по около 8,5лв парчето и точно в този момент  Стефка жената на третия Миро решила че иска да емигрират в Испания и да остареят на топло и красиво място. Искала да си купят там къща, защото чула от г-жа Томева че все нещо ще им остане и да работят в кухнята на пицария. Та Миро набързо започнал да предлага акциите си на 7лв само и само да и угоди и да заминат. Изпаднал в криза - у дома скандали, акциите поевтиняват а никой не иска да ги вземе. А фризьорския салон имал планове следващата година да стартира и студио за масаж, защото клиентките намеквали, че това им липсва в квартала. Фризьорката Мима даже намерила чаровен мускулест младеж и изчислила че с минимален разход, печалбата им ще се увеличи догодина с още 50%. Тогава двамата акционери изчакали още 4-5месеца емигриращия Миро да посърне и му предложили по 6лв за акциите на неговия дял. Бизнес идеята била успешна и след 3 години те продали целия бизнес на конкурент при цена 14лв за акция.

Е имало ли е значение моментната цена на дял че е паднала, като бизнеса върви? Искам да кажа че това са едни ценни книги, чиято цена днес се движи от алчност а утре от страх, много по важно е какъв бизнес придобиваш чрез тях.  - Корадо, Софарма - печалбата им расте, едните строят нов бояджийски цех, за да намалят разходите, а другите започват нов лиофилен завод в Илиенци, че мощностите им не стигат...Wink

И последна мъдрост за днес – „Купете акции, вземете таблетки за сън и не гледайте повече книжата. След много години ще видите, че сте станали богати.“  - А.Костолани

Последна редакция: пн, 04 дек 2017, 07:27 от kokopapa

# 683
  • Мнения: 54 408
От краткият ми опит с БФБ съм с впечатление, че е много манипулирана.

# 684
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
А какво мислите за чуждестранни инвестиционни фондове? Примерно за нискорискови европейски или американски индексни фондове? Някой има ли опит с такива, да каже повече подробности за такси, данъци, комисионни...

# 685
  • Мнения: 2 478
А какво мислите за чуждестранни инвестиционни фондове? Примерно за нискорискови европейски или американски индексни фондове? Някой има ли опит с такива, да каже повече подробности за такси, данъци, комисионни...

Знаеш ли Английски, имаш ли свободни пари, "желани" да бъдат инвестирани, не са замисляш, четеш, водиш кореспонденции и действаш Wink. Колкото по-рано, по-добре.
После идваш и ни се поФалваш с профита, белкем ни отвориш очите Simple Smile.

Последна редакция: нд, 03 дек 2017, 22:30 от FragranceFanatic

# 686
  • София
  • Мнения: 2 995
На + 200% съм с биткоините за няколко месеца. Не е препоръка, нито е сериозно, просто ме е яд, че не инвестирах повече тогава Head Band

# 687
  • София
  • Мнения: 4 192
Ти по-добре мисли кога ще напускаш влака с тия биткойни  Laughing

# 688
  • Мнения: 2 478
Ти по-добре мисли кога ще напускаш влака с тия биткойни  Laughing

И аз това мислих да напиша, ама да не се обиди нещо жената, че много сме чувствителни на тази тема - парите и решенията, които взимаме.

Моето мнение е, че това е поредния балон и то доста голям. Да, има хора спечелили доста последните 2-3г, но са малко на фона на неспечелилите. Не визирам България, а света.

Кое не харесвам? Това, че е виртуално и нямаш никакъв контрол, което не е малко.

п.с Не отричам всичко виртуално. Все пак, който не рискува, не печели Simple Smile.

Подкрепям на кокопапа идеите за инвестиране в развити бизнеси(купуване на дялове). Много добре го е описал и е един от най-съдържателните и полезни постове, които е писал. Повече хора да го прочетат и осмислят.

Последна редакция: нд, 03 дек 2017, 23:53 от FragranceFanatic

# 689
  • София
  • Мнения: 2 995
Така е, верно е. Най-малкото защото, ако не е виртуално имаш пълен контрол.
"Жената" би се обидила само на обръщението.
Повече от ясно е, че крипто-то е хазарт и парите вече са прежалени.

Общи условия

Активация на акаунт