Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 19 та част

  • 104 301
  • 690
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте. От 16.09 малката тръгна на ясла. Подадох си приложение 12 за промяна на обстоятелствата за да ми се прекрати майчинството и след това и декларацията по чл. 54 за изплащане на 50% докато навърши 2 години. Днес гледам, че е излезнала ведомостта в НОИ и са ми начислили само 85 за 10 РД по чл. 54. А за дните от 01.09 до 16.09 няма нищо. Дали да чакам по-късно да направят някакво изравняване или нещо е сбъркано?

Ще ти излезе и за дните от 1 ви до 16 ти септември.Следи на сайта
Появи се. Благодаря за отговора.  bouquet

# 61
  • Мнения: 372
Ако се върна този месец от дата 17 на работа и без да си прехвърлям майчинството за остатъка до двете годинки какви документи - декларации трябва да попълвам, как е уреден въпроса с осигуряването и заплащането на майчинството и трудовото възнаграждение Wink

# 62
  • Мнения: 8 929
Ще получавате половината от майчинството.

# 63
  • Мнения: 372
Казано по друг начин работодателя ми докога трябва да ми поддаде документите и декларацията, че се връщам на работа и половинката от майчинството кога следва да я получа кой месец...

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Казано по друг начин работодателя ми докога трябва да ми поддаде документите и декларацията-декларацията за 170 те лв до 10 ти ноември, че се връщам на работа и половинката от майчинството кога следва да я получа кой месец...  чакаш го края на ноември дните от октомври.целия ноември.декември

# 65
  • Мнения: 642
А има ли начин докато работя ,да плащам допълнително осигуровки и когато забременея с второто си дете да получавам високо майчинство

# 66
  • Мнения: 3
Здрвейте,мога ли да прехвърля майчинство на майка ми която работи на Тд с вс. осигуровки, аз бях студентка завърших нямам трудов стаж до момента, възможно ли е да го прехвърля и ако да какво е необходимо

# 67
  • Мнения: 259
Здрвейте,мога ли да прехвърля майчинство на майка ми която работи на Тд с вс. осигуровки, аз бях студентка завърших нямам трудов стаж до момента, възможно ли е да го прехвърля и ако да какво е необходимо
В момента работите ли? Майчинство от НОИ се прехвърля на баба, дядо или баща едва след първата година от него. Преди това имате право при навършване на 6 месеца на детето да прехвърлите майчинството си до края на първата година единствено на бащата като той ще получава 90% от осигурителния си доход за 24 месеца назад. Ако нямате достатъчно стаж и получавате майчинство от Социалните, то то не може да се прехвърля.

# 68
  • Мнения: 336
момичета в болничен съм з дъщеря ми който е до 12.10 но аз днес я пуснах на ясла доки каза че е добре и съм на работа.докторката каза че не е проблем.моля  за мнение

# 69
  • София
  • Мнения: 8 932
момичета в болничен съм з дъщеря ми който е до 12.10 но аз днес я пуснах на ясла доки каза че е добре и съм на работа.докторката каза че не е проблем.моля  за мнение
За кого не е проблем? За вас определено е, защото ще вземете по-малко пари. А и ако от НОИ направят проверка ще ви откажат болничния.

# 70
  • Мнения: 336
не ви раьбрах
питам защото не съм наясно.докторката каза че мога да ида на работа.затова ви питам

# 71
  • Мнения: 372
Отново да попитам може ли декларацията ми да се подаде още този месец след 17 октомври и да си получа паричките през същия месец, възможно ли е Simple Smile

# 72
  • Мнения: 2 200
не ви раьбрах
питам защото не съм наясно.докторката каза че мога да ида на работа.затова ви питам
Наредба за медицинската експертиза:
Чл. 18. (1) Осигуреният не може по своя преценка без разрешение от лекуващия лекар или
ЛКК, издали болничния лист, да се върне на работа преди изтичане на разрешения отпуск.
Осигурителите не допускат на работа осигурени, които се намират в отпуск поради временна
неработоспособност.
Отново да попитам може ли декларацията ми да се подаде още този месец след 17 октомври и да си получа паричките през същия месец, възможно ли е Simple Smile
Може.

# 73
  • Мнения: 216
Здравейте! Бременна съм в началото на трети месец. От скоро се завърнах от чужбина и всичкият осигурителен стаж който имам е от там, тук в България не съм работила. Какво трябва да направя за да взема майчинство? В НОИ ми казаха че ще ми признаят стажа от чужбина, предполагам че сега само трябва да си намеря работа и да ме пуснат на договор до излизането ми в болнични? Ще съм ви благодарна ако ми дадете повече информация относно майчинство Simple Smile

# 74
  • Мнения: 3
Здрвейте,мога ли да прехвърля майчинство на майка ми която работи на Тд с вс. осигуровки, аз бях студентка завърших нямам трудов стаж до момента, възможно ли е да го прехвърля и ако да какво е необходимо
В момента работите ли? Майчинство от НОИ се прехвърля на баба, дядо или баща едва след първата година от него. Преди това имате право при навършване на 6 месеца на детето да прехвърлите майчинството си до края на първата година единствено на бащата като той ще получава 90% от осигурителния си доход за 24 месеца назад. Ако нямате достатъчно стаж и получавате майчинство от Социалните, то то не може да се прехвърля.
Не работя в момента иначе детето е на 1,4 месеца майчинство взимах само до годинка заради това че нямам стаж, та може ли без да съм. На трудов договор да го прехвърля? Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт