Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 23 авг. 2016, 15:35 ч.

Международна шофьорска книжка - кога е необходима?

• 32 264
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
Точно за rent a car в Азия ни трябва международна книжка. За каране може да караш и с българската книжка, но за да ти признаят застраховката, трябва да имаш международна книжка. Иначе може да направят проблем...

# 31
  • Пловдив, England
А за Великобритания нужна ли е международна книжка, или може с българската? Мен не са ме спирали там, но си карам с бг шофьорска книжка

# 32
  • sofia
Интересува ме дали дъщеря ми, която живее в Германия/студентка е/ може да изкара шофьорски курс в България и да получи книжка. А как стои този въпрос , ако е завършила и работи там? Благодаря.

# 33
Ще трябва да постои 2-3 месеца в България, ако иска да вземе книжка тук.

# 34
Интересува ме дали дъщеря ми, която живее в Германия/студентка е/ може да изкара шофьорски курс в България и да получи книжка. А как стои този въпрос , ако е завършила и работи там? Благодаря.

По принцип докато учи мисля, че ще й е по-лесно, все пак си идва през ваканцията...
Как е за София (не казвате Вие откъде сте а в различните градове е различно):
Карането на шоф курс сега е много различно от това, което знаем от преди години, няма задължително присъствие на теория (или поне не всички школи, а Вие ще търсие такава, която да не го изисква, курсиста се подготвя и явява на теория, първо вътрешен (може и да не го държи реално), после пред ДАИ - там си е сериозно, иска се да си научил добре листовките за да го вземеш. Обикновено след това се започва с кормуването.
И там вече почва драмата.  Има задължителни часове, които обикновено са недостатъчни, трябва да се вземат допълнителни. При добра организация и късмет, може да се приключат часовете и да се яви пред ДАИ за максимум месец след взимането на теорията. Казвам късмет, защото единици взимат книжка в София от първия път. Има статистика на сайтовете, всеки работен ден над 10 инструктора на ДАИ изпитват в София, тоест всеки ден поне 150 души се явяват на изпит. И 80% са скъсани.
Там е проблемът.
Така че, нека си изкара курса, да се яви пред ДАИ и ако вземе изпита - супер, ако я скъсат, да има време да си взима допълнителни часове и да се явява докато го вземе. Има хора, които го взимат от 8-я (да, осмия) път, просто движението в София е страшно и се къса на поразия, то шофьори с 30-год стаж вдигат ръце, камо ли зайците....
Предвид всичко това май е по-добре докато е студентка, отколкото докато работи там, в Германия, да изкара курс тук. Повече нерви, цена около 1000 лв ако го вземе от третия да речем път...
Ако кара в Германия - зависи колко часа ще са необходими за да се яви на изпит, преценя го инструктора. Един курс там излиза 1500-2000 евро, зависи от часовете.
И си е пак загуба на време, само дето немското работно време, което губиш ще ти струва по-скъпо....

# 35
  • sofia
Питанети ми беше как по закон стои въпросът с изкарване на книжка в зависимост от адресна регистрация.Имало някакво условие май да е повече от 185 дни в годината в България, за да вземе книжка тук, но не съм намирала официална информация.

# 36
Дъщеря ви не е ли български гражданин, няма ли регистрация в БГ? При това положение няма логика да не може да кара шофьорски курс в БГ, нали си плаща курса, взема изпита, какво като не живее в страната... Освен това да караш курс в друга страна трябва да знаеш перфектно езика и пак не е сигурно, че ще се справиш на теоретичния изпит, който е и за време... Най-добре питайте някой инструктор или в КАТ... Нали книжките сега са еднакви - европейски... Smile

# 37
май не са еднакви
ако живееш в някоя държава повече от половин година, трябва да си смениш книжката с такава от тази държава
за първоначално изкарване не знам, но вероятно е същото

# 38
май не са еднакви
ако живееш в някоя държава повече от половин година, трябва да си смениш книжката с такава от тази държава
за първоначално изкарване не знам, но вероятно е същото

Вижте, така е, европейска директива има по този въпрос,  но все пак едно е да живееш и работиш в Европа над 6 месеца в годината - тогава постоянният ти адрес не е в БГ, съвсем друг е статутът на студента - той е временно там, докато учи, независимо, че учи примерно 8 месеца а е във ваканция , да речем 4...
Така че, докато е студент няма място за уговорки, вади я там, където й е удобно, и където условията са по-добри - не само цена а и време, условия, комплексно...

Дъщеря ми 4 години учи в Холандия и именно заради статута на студент 3 от тях бе с кола с български номера и българска книжка. Не е имала никакъв проблем с властите.
Сега вече 4 години работи в Германия и живее там, само номерата й са немски, за книжката все няма време да иде , но скоро ще й се наложи, защото изтича... Немската е за предпочитане валидността й е двойна на нашите, а и няма талонче за взимане (такова чудо само при нашите има), че да те тормозят да ходиш да си го вземаш ако имаш актове...
Затова пък за 5 км превишение на камерата с немска книжка в Германия може да те друснат 100 евро. Но като си имаш брада, трябва и гребенче...

# 39
Немската е за предпочитане валидността й е двойна на нашите
Не е двойна, 15 години е.

# 40
Немската е за предпочитане валидността й е двойна на нашите
Не е двойна, 15 години е.

Оказва се, обаче че е дори тройна... Колега  си подновява преди няколко дни книжката, новата му е с валидност ...
вече не 10, а  5 години.
Питал защо - ами защото давността на глобите е 5 години, да не им бягат нарушителите...без да платят.
Честито на печелившите.

# 41
На професионалните шофьори е 5 години (моята е такава). Останалите български важат 10.

# 42
Здравейте,

Ако шофьорската ми книжка изтича на 29 септември, мога ли да получа международна преди да съм си я подновила при условие, че валидността не международната е 1 година. Ще има срок до 29ти или 1 година както е по принцип?

# 43
Някой от опит да знае може ли да се кара кола в Азия с българска книжка (от новите), ако няма международна такава?
Интересува ме на практика става ли, по принцип знам, че трябва международна...

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт