Какво висше образование имате?

  • 30 433
  • 86
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 38 199
О, я стига глупости!
И аз така се чудих, чудих и сега ще запиша 2 семестъра да завърша лингвистика, която започнах 1996!!!
Аз съм на 43.
Много се кефя на подновения университет, младите колеги, че ще допълня знанията си!

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В групата на сина ми има 35-36 годишен мъж със собствен бизнес, но учи медицина - първи курс. Кога ще завърши, кога ще специализира, това му се учи, учи си човека.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Възрастта не спира хората да учат, това са мои наблюдения. В магистърската степен особено поне 1/3 са над 35 г., по-малките ги приемат абсолютно нормално и няма бариери в общуването, даже напротив.
Имаме достъп до статистика за възрастта на студенти, които са получили стипендии по един от проектите, там най-възрастния класиран може да ми е баща, а съм на 37 г.
Когато учиш в по-осъзната възраст, изведнъж се оказва, че образованието е на ниво, но е факт, че се слуша и възприема по различен начин и това си личи.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Магистърските именно трябва да бъдат за хора, които вече знаят конкретно какво искат и кое им е полезно, а не просто да се завършва бакалавърска и да са скача в коя да е магистърска.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Аз учих и когато ми беше времето 98/99 уч. г. и скоро пак, в учебната 14/15 година.
Относно доколко е адекватно образованието на изискванията на бизнеса си мисля следното:
Образованието дава фундамента в конкретната област, представя се правилния начин да се реализира конкретната дейност.
На практика, в реалния професионален живот е пълно с проблеми, участниците са много и само натрупания опит помага да се вземат правилните решения. Професионалната реализация е по-тясна в сравнение с изучаваните дисциплини, но те са нужни за да създадат представа за общата картина.
Ситуациите са безброй, на млад кадър никой не дава вземането на решения заради липсата на опит.
Нашият университет е с икономически профил и хората, които се записват след натрупан практически опит виждат адекватността на образованието спрямо практиката.

# 65
  • Мнения: 979
Благодаря на всички, които се включиха с окуражителни постове! Simple Smile
Като цяло съм много щастлива от факта, че  се занимавам с това, което искам, макар на моменти да ми идва трудно и по нагорнище да го съчетавам с работата, а и самия материал е много обемен, за да се вземе за много по-малко от година, но го правя с желание. Искрено се надявам по биология да извадя хубава оценка на предварителния и да мога да си уча по химия спокойно за редовния.
Иначе тези мисли ме "нападат" само понякога. Просто искам вече да се случили нещата.Blush
Хареса ми поста с човека за медицината на 35- 36 години.
Ще продължавам да следя развитието на темата.

Исках само да допълня,  че, когато ме питаха какъв магистър ще записвам, бях убедена, че не искам и този шанс да си пропилея и да запиша нещо просто ей така колкото да има, а да го обмисля добре. По-скоро обмислях да започна работа в някоя фирма/офис и след като се ориентирам да запиша нещо, което ще ми бъде полезно за израстване. Но след пълното отчаяние лятото взех това решение за магистър-фармацевт. Ако обаче вече имах магистратура, трябваше да е платено за фармация, което по 6000 лв на семестър. А сега ще ми се яви като магистърска програма.
Когато взех решението не бях спала спокойно 3 вечери, а след първата, нямах търпение да се обадя в Учебен отдел да попитам как точно стоят нещата с бакалаврите.Smiley Grin

Последна редакция: вт, 05 дек 2017, 23:18 от nteri

# 66
  • Мнения: 603
В моята специалност има човек на 29, който има едно висше завършено - филология. Следва второ висше платено обучение в същото направление и почти същата специалност (приложна лингвистика с втори чужд от филологията, защото може да ходи по Еразъм. 3-ти курс е вече.
Познавам също майка на 40+,която е също първи курс Медицина.

# 67
  • Мнения: 4 808
Аз завърших бакалавърска степен тази година, на 48. На младини учих електронна техника и микроелектроника, завърших семестриално, но заради семейни проблеми така и не се дипломирах.
А и мразех специалността, аз не съм човек на точните науки, математиката ми е тъмна Индия. Туризма го учих с удоволствие, много ми харесва, но не бих работила в сферата заради сезонността на работата и ниското заплащане. Харесвам си сегашната работа, която е донякъде свързана с туризма, харесвам си фирмата и заплащането, та засега нямам намерение да мърдам. Чудех се за магистратура, но засега съм решила, че ще си почина, може би догодина, а може и никога да не запиша. Искам повече да пътувам, че досега не ми оставаше време от лекции и изпити. Но определено смятам да се захвана вече сериозно с английския, защото си е нужен. Що се отнася до ученето в късна възраст - мъжът ми се дипломира на 50, приятелка се дипломира тази година на 53, започна година след мен, отначало само мрънкаше що ли ми трябваше, а после се амбицира и даже последните две години ги взе за една. Та никога не е късно...

# 68
  • Мнения: 4 433
Уча стопанско управление във ВТУ, предстои ми държавен края на юни. За магистър, още не знам дали ще записвам.

# 69
  • Мнения: 51
Привет! Аз следвам Индустриален бизнес, имам собствен бизнес, обаче в съвсееем друга насока. Надявам се като завърша да успея да се реализирам и в тази.☀

# 70
  • Мнения: 979
Здравейте на всички,
преди време писах в тази тема, дори единият ми пост е малко нагоре на тази страница.
Ставаше въпрос, че съм завършила една бакалавърска степен" Стопанско управление" и в последствие реших да се подготвя за  Фармация ( магистър фармацевт), тъй като по стечение на обстоятелствата бях започнала работа в аптека още по време на следването ми по икономика.
Е, невероятно, но успях да се подготвя,че и да вляза от първо класиране! Ще разкажа накратко историята, може за някой да бъде полезна и окуражителна.
Както повече от вас знаят материала е много обемен, а по химия и доста сложен. Август месец миналата година реших, че ще се готвя. Започнах да си търся учители, но всички, на които звънях отказваха да ме подготвят за толкова кратко време и директно ми казваха, че е невъзможно и че няма да успея. С много усилия успях да намеря прекрасен учител и човек по химия, а по биология се записах групово обучение ( от което грам не съм доволна, но това е друга тема). В началото имах някакво понятие какво ме очаква, но едва след като преполових пътя, по който бях тръгнала осъзнах колко много са всъщност нещата, които трябва да усвоя, а паралелно ходих и на работа ( е, вярно на половин работен ден, но пак си беше тежко). Имаше моменти на пълно отчаяние, моменти, когато нищо не разбирах, моменти на паника, после се обнадеждавах, после пак падение и т.н.
Сутрин ставах около 8:15 и в 8:30 вече бях седнала да уча.  Първия месец бях по 6 часа на работа и наистина в един момент ми дойде много по нагорнище. До 11:30 учене, после обядвам, в 12:15-12:20 отивам на работа до 7, прибирам се, хапвам, пак уча до 9:00-10:00 и на сутринта пак същото. В неделя на урок 4 часа по биология, а в понеделник по химия. После минах на 4 часа и беше малко по-леко, но пак по цял ден учих, но вместо до 12 на обяд, до 3:30 следобяд, после отивах на работа в 4 до 7 и после пак учене.
Първоначалната ми идея беше да кандидатствам само във Варна, където най-много исках и за там се готвих. Направих си стратегия-първо елиминирам биологията на предварителния, а после 2-3 месеца да уча само химия за редовния по химия. Успях да се подготвя за предварителния по  билогия-изкарах 5.88 на изпита. В последствие реших да не оставам с 1 вариант и реших и в Плевен да се пробвам ( на редовните изпити), тъй като формата е подобен. После реших, че така и така ще ходя до Плевен да взема да отида и до Пловдив, формата беше различен и по други учебници, но човек не знае, може пък точно там да вляза. И така реших поне да прочета учебниците по билогия за Пловдив. В крайна сметка в Пловдив без специална подготовка успях да изкарам две петици, а в Плевен 5.41 по биология и 5.80 по химия. Не можех да повярвам. Всички ми казваха, че няма да успея.
Във Варна след предварителния по биология бях разписала всички отворени въпроси по химия, но то отделно има две задачи големи- една по органична ( от 100 задачи) и една по неорганична химия ( от 100 задачи). Бях решила едва 30 задачи от органична, а оставаха 2-3 месеца до изпита. Естествено изпаднах в огромна стресова ситуация-2-3 дни се вайках и ми беше криво.... и после като седнах и си казах, че ще изреша всички задачи и то разписани както трябва и за 20 дена реших останалите 70 задачи по органична ( отнемаше ми около 12 часа на ден). Само да допълня, че след предварителния по биология напуснах работа, за да се готвя изцяло за химията. Излиза резултата и 5.50. Това за мен беше най-голямата оценка за положения ми труд, защото там изпита ми се видя с най-голяма сложност и защото там най-много исках и най-много се притеснявах.
Много, много съм щастлива, че успях да премина през всичко това успешно, надявам се след 5 години да имам реализация по това, което ще уча сега.
На всички, които имат колебание относно такава крачка пожелавам-кураж, търпение, постояство и много труд!
Мога още много неща да "излея" и напиша, но става прекалено дълго.
Исках да допълня, относно притеснението ми за това, че съм по-голяма и как ще реагират тези, които сега влизат  с техния си набор. Запознах се с едно момиче от съседна група, с която ще сме състудентки и тя като разбра, че съм на 24 ме попита " защо толкова си закъсняла, нещо друго ли си учила". Естествено ми стана много неприятно и се разстроих, все едно хващам последния влак.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Никак не си закъсняла, колежката не знае какво говори. Браво и респект за хъса и успеха Simple Smile

# 72
  • Мнения: 4 808
nteri, изобщо не си закъсняла, аз се записах да уча отново на 43 год, моя приятелка на 49. Нямахме проблеми с колегите, макар че почти всички бяха набор 90 и нещо. Приеха ни съвсем нормално. Браво за положените усилия и резултата и успех!

# 73
  • Мнения: 4 871
Че какво има за обиждане? Въпрос като въпрос. Ти явно си докачлива. Иначе браво за положения труд и успех!

# 74
  • Мнения: 4 433
Завърших бакалавър стоп управление, записах магистър бизнес администрация.  Работя и уча задочно. До сега ползвах студентска отпуска по КТ. Тъй като искам да ползвам такава и за магистър, някой знае ли по кой член се води?

Общи условия

Активация на акаунт