Австрийска тема - №53

  • 124 536
  • 742
  •   1
Отговори
# 255
# 256
# 257
  • Мнения: 1
С приятелката обмисляме преместване във Виена. Искаме да си имаме дете там. Четох доста относно майчинството(може би не достатъчно де), но не успях да намеря отговори на следните въпроси.
Искам да ви попитам:
1. Колко време трябва да е работила моята приятелка, за да получи майчинство(Maternity Pay [Wochengeld])? Да кажем Януари 18 се местим . Аз си намирам работа Януари и започвам веднага. Тя забременява през същия месец. Единствено намирам, че за 16 седмици ще получава 100% заплатата си, която сума е базирана на нетната заплата за последните 3 месеца. Това означава ли, че минимум 3 месеца трябва да е работила преди термина на бебето?

2. Колко време трябва да е работила за да получава един от 5-те варианта за Kinderbetreuungsgeld?

Нещата може да се променят с новото дясно правителство, но искам да знам как точно стоят нещата и къде мога да ги следя за промени. Аз чета в следните страници:

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/143/Seite.1430100.html
https://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufundfamilie/kinderbet … ld-Varianten.html


Благодаря предварително за отговорите.

# 258
  • Мнения: 266
С приятелката обмисляме преместване във Виена. Искаме да си имаме дете там. Четох доста относно майчинството(може би не достатъчно де), но не успях да намеря отговори на следните въпроси.
Искам да ви попитам:
1. Колко време трябва да е работила моята приятелка, за да получи майчинство(Maternity Pay [Wochengeld])? Да кажем Януари 18 се местим . Аз си намирам работа Януари и започвам веднага. Тя забременява през същия месец. Единствено намирам, че за 16 седмици ще получава 100% заплатата си, която сума е базирана на нетната заплата за последните 3 месеца. Това означава ли, че минимум 3 месеца трябва да е работила преди термина на бебето?

2. Колко време трябва да е работила за да получава един от 5-те варианта за Kinderbetreuungsgeld?

Нещата може да се променят с новото дясно правителство, но искам да знам как точно стоят нещата и къде мога да ги следя за промени. Аз чета в следните страници:

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/143/Seite.1430100.html
https://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufundfamilie/kinderbet … ld-Varianten.html


Благодаря предварително за отговорите.


Започвам и аз да следя! Интересуват ме същите въпроси - ние сме там от Септември и ни се иска да пробваме за бебе следващата година.

# 259
  • Виена, Варна
  • Мнения: 112
Здравейте, момичета! Тъй като винаги от вас съм била най-добре информирана по всички въпроси, пак се обръщам към вас. Синът ми е корабен механик и иска да смени морския с речния флот. Та...аз като заинтересована майка Simple Smile реших да попитам знае ли някой от вас коя е фирмата за речно корабоплаване и  къде е офиса във Виена или каквато и да е друга информация по темета. Благодаря ви предварително. Хубав ден на всички мами!

# 260
  • Мнения: 984
Относно майчинството в Австрия информация могат да ви дадат и от Виенската здравна каса (WGKK), сайтовете са също ок.Обаждате се и питате всичко което ви интересува.Wochengeld e паричната сума,която се изплаща, като един вид обезщетение за периода в който на жената не и е позволено да работи.Това са 8 седмици преди термин плюс 8 след раждането.Това за мен значи, че трябва да е работила поне 3 месеца (5,6,7м.)преди тези 8 седмици преди термин.НО за да получава Kinderbetreuungsgeld,ще бъдат изискани определени изследвания от Mutter Kind Pass,което пък значи,че от самото начало вашата съпруга трябва да е здравно осигурена.За съжаление не мога ви кажа колко преди това трябва да е работила за да получи Kinderbetreuungsgeld, тъй като никъде не съм попадала на тази информация.

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 10:53 от Sunshine29

# 261
  • Мнения: 130
Здравейте, неотдавна бяхме на екскурзия във Виена и се влюбих в столицата.В София съм завършила в Престиж курсовете по немски до Б2, но това беше преди 4 години и искам да започна на ново и се ориентирах засега към езикова школа Акцент.Те предлагат във Виена или в Германия.Мисля, че така ще ми е най ползотворно макар по- голямата инвестиция.Работя вече, но съм на държавна работа и имам възможност да ползвам болничен за тази цел.Ще проверя и Гьоте какво предлагат, защото знам , че и те имат.Моля за мнения ако някой е запознат по отблизо с тези курсове .И ви завиждам благородно за живущите там, колкото и понякога да е трудно за някой то вас.Поздрави на всички! Simple Smile

# 262
  • Мнения: 287
Здравейте, бих искала да попитам следното: синът ми евентуално ще учи в университет във Виена от наесен. Силно притеснена за общежитията, защото съм чувала колко е трудно да се намери, кандидатствахме отрано чрез една фирма. Получихме предложение и то за някакво ново общежитие, бързо трябваше да платим, аз толкова се зарадвах, че не направих проучването достатъчно добре. После на спокойствие като се поразтърсих, се оказа, че май районът никак не е хубав, а по-скоро опасен и доста се притесних. Става въпрос за ново общежитие на Triester Strasse 40, близо до гара, а даже и до някакво гробище в 10 бецирк. Четох по разни форуми, че Виена е доста безопасен град и дори нетолкова добрите квартали са добре уредени и че този 10 бецирк, макар и най-лошият е доста голям и в различните си части положението е различно. Ако някоя от вас познава района и може да даде съвет ще съм доста благодарна. Ако трябва ще почна да търся и друго, сигурно ще се загубят някаква част от платените пари, но ако е толкова зле... Благодаря още веднъж.

# 263
  • Мнения: 984
Здравей,novodoshla!Като майка разбирам притесненията ти и грижите които имаш.Истина е, че 10ти бецирк не е от най-хубавите,но честно казано хубавите бецирки с времето останаха малко.Не се притеснявай толкова,не мисля,че е толкова зле положението там за живеене.Плюсът е, че има гара наблизо,а гробището е заградено и изобщо не е притеснително.

# 264
  • Мнения: 287
Здравей,novodoshla!Като майка разбирам притесненията ти и грижите които имаш.Истина е, че 10ти бецирк не е от най-хубавите,но честно казано хубавите бецирки с времето останаха малко.Не се притеснявай толкова,не мисля,че е толкова зле положението там за живеене.Плюсът е, че има гара наблизо,а гробището е заградено и изобщо не е притеснително.

Много благодаря за успокоението, и аз в повечето случаи си казвам, че излишно се притеснявам. Хубав ден!

# 265
  • Viena
  • Мнения: 3 559
Аз бих избегнала този район.

# 266
  • Мнения: 287
Аз бих избегнала този район.

Мога ли да помоля за малко повече информация - в смисъл - има повече престъпност, кражби, наркотици, .. нещо като в София около Централна гара или по-зле. Точно там около гарата ли е проблемът или като цяло в целия район, защото разбрах, че той е доста голям.. Може ли човек спокойно да се прибере с трамвая към 10-11 вечерта...

# 267
  • Vienna
  • Мнения: 261
В сравнение със София Виена е много по-спокоен и сигурен град. Гарата е нова и наоколо застроиха много нови модерни сгради. Точно около гарата района е много уреден и чист. Вярно е, че има местенца, които по скоро приличат на Истамбул, но и там е сигурно. Във Виена бих се прибрала навсякъре през нощта без да ме е страх. Местата, където има търговия с наркотици се контролират от полиция редовно. Не се притеснявай. Да живееш в общежитие значи да намериш много нови приятели.
На добър час на новият студент

# 268
  • Мнения: 287
В сравнение със София Виена е много по-спокоен и сигурен град. Гарата е нова и наоколо застроиха много нови модерни сгради. Точно около гарата района е много уреден и чист. Вярно е, че има местенца, които по скоро приличат на Истамбул, но и там е сигурно. Във Виена бих се прибрала навсякъре през нощта без да ме е страх. Местата, където има търговия с наркотици се контролират от полиция редовно. Не се притеснявай. Да живееш в общежитие значи да намериш много нови приятели.
На добър час на новият студент

Много благодаря за отговора и окуражителните думи. Всичко най-хубаво и на Вас. И лека вечер!

# 269
  • Мнения: 273
Здравейте!Как стои въпросът с преместването на уеник в 9 клас от Бг в Австрия,който не знае езика?И има ли детска онкохематология около Инсбрук ,в която да му правят редовни изследвания и кръвопреливания,т.к.е с генетично заболяване на кръвта?Имам много въпроси към вас,но тези са най-важните за сега.

Общи условия

Активация на акаунт