Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно - 6

  • 143 170
  • 836
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 539
Здравейте и добре дошли в новата тема!
Връзка към предишната: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=867706;topicrefid=19

Тъй като ни предстои пътуване в Родопите през почивните дни около 22.09, отивам да прочета подробно предишната тема.
Моля за информация дали лифта до Снежанка работи всеки ден.
Има ли къде да се яде на нормални цени в Пампорово?
Каньонът на водопадите достъпен ли е за деца и то в нестабилно време (очакват се превалявания)?

# 1
  • Мнения: 2 068
Момичета, посещавали ли сте скоро Перперикон? Интересува ме много ли е труден за ходене теренът, за малки деца и възрастни, по-трудноподвижни хора дали става? Или ще се наложи да чакаме на паркинга да обиколят другите...Много ли е стръмно, пътеките равни ли са, обезопасени ли са?

# 2
  • Асеновград
  • Мнения: 3 033
Момичета, посещавали ли сте скоро Перперикон? Интересува ме много ли е труден за ходене теренът, за малки деца и възрастни, по-трудноподвижни хора дали става? Или ще се наложи да чакаме на паркинга да обиколят другите...Много ли е стръмно, пътеките равни ли са, обезопасени ли са?
Да стръмно е, пътеките са обезопасени, но все пак се изкачваш пеш до върха на хълма. От паркинга нагоре все пеш.https://photos.google.com/u/0/album/AF1QipOGt-AtEuXNcFmW7ybzmICZ … cNZaaoAIVUu58zm8w  това е само пример. Обекта е от малкото добре социализирани в България, но въпреки това си иска усилие за да го обиколиш, а и все още в едната част работят археолози. Разгледай албума и ще добиеш визуална представа. https://photos.google.com/u/0/album/AF1QipOGt-AtEuXNcFmW7ybzmICZ7muNRSdW_tTxrJFf

# 3
  • Мнения: 24 246
Някой би ли ми казала какво непременно трябва да се види по пътя между Г. Делчев и Кърджали?

# 4
  • София
  • Мнения: 5 558
Благодаря за хубавата тема!  bouquet

Феята...,  според мен ще е сложен Перперикон за трудноподвижни хора. Но на малки деца няма да създаде големи притеснения. С две думи, не е сложно, но все пак си зависи от хората.

# 5
  • Мнения: 2 068
Благодаря, ще се качим донякъде и ще се върнем обратно вероятно....

# 6
  • София
  • Мнения: 13 121
Благодаря, ще се качим донякъде и ще се върнем обратно вероятно....
Има изкачване, но не е страшно. Малко по-бавно, но се стига без проблем. Обаче има едно "но". Simple Smile Както се върви по сравнително лесната и широка пътека се стига до разклон. Надясно е за Двореца, наляво е за нещо друго. Ако се тръгне към двореца следва ето този кошмар:




Наляво е плавна пътека с леко изкачване, която е по края на хълма. Води до отдалечената част на комплекса. Ето така изглежда в края:



Ние бяхме без екскурзовод и от незнание я улучихме. После слязохме по стъпалата от снимките, но ако се случи пак, бих се върнала по плавното. Обаче ако сте с екскурзовод, заради историята, която разказва, ще ви прекара през високите и неравни стъпала, които наистина са непосилни за трудно подвижни хора. Но както някой вече писа, все пак се изкачва хълм, който не е от най-ниските. Трябва да се преценят добре силите на качващите се. Заслужава си катеренето.

# 7
  • Мнения: 724
Благодаря за новата тема! Полезни, както винаги. Благодаря на всички, даващи информация.

# 8
  • Асеновград
  • Мнения: 3 033
Благодаря, ще се качим донякъде и ще се върнем обратно вероятно....
Идеята ви не е лоша , но имайте в предвид че Перперикон е един от обектите в България с най високи входни такси. За възрастни 6лв. деца и пенсионери 3лв. /ако правилно си спомням/. И информацията ми е от миналата пролет, нищо чудно да има нови изненади. Отстъпките за групи започваха от над 20човека.
Вие си преценяте дали си струва да платите вход и да се върнете на първите 200 метра. На практика самия град е на върха на хълма.Докато не мине изкачването няма какво да се види освен две шерапани край обиколната пътека.Стръмния вход изсечен в скалите е бил входа за тракийската крепост, ако не минете по него на качване или слизане на практика пропускате частта от скално изсечения тракийски град.Леката пътека излиза в средновековната част от градежите при кулата на кръстоносците.Има една лека пътека от обратната страна на хълма, преди я ползваха за слизане, но миналата година археолозите бяха забранили достъпа до нея, заради разкопки в района в който започва.

# 9
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 717
преди няма месец изкачихме до Перпериокон бременна в 4я месец. да отбележа, че ми е тежко още от началото Mr. Green Mr. Green има два пътя за качване. като тръгнете по алейката, първата пресечката вдясно  взехме ние. бил по-лек. и изкачването е по-бързо като време.
благодаря за новата тема  bouquet

# 10
  • Мнения: 122
Тъй като ни предстои пътуване в Родопите през почивните дни около 22.09, отивам да прочета подробно предишната тема.
Моля за информация дали лифта до Снежанка работи всеки ден.

Здравейте, миналата година по това време работеха само някои от лифтовете в Пампорово, но този до Снежанка не работеше. Понеже и аз се интересувам ме подсетихте  - има сайт на курорта с информация
http://pamporovo.me/services/digital/lifts-condition/, откъдето е видно, че лифтовете не работят. За по-сигурно се обадих на тел. за контакти, откъдето ми отговориха, че никой от лифтовете вече не работи. Вероятно ще ги пуснат отново за зимния сезон.

# 11
  • Мнения: 1 539
Ех, жалко за лифта. Може да се достигне и с кола, нали? А за пешеходна разходка подходящо ли е?

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Може да се стигне с кола. Пътят тръгва от хотел Екстрийм/х-л Мурсалица. Намират се след автогарата и Студенец посока Смолян, има табела. Ние последно оставихме колата при хотелите и се качихме пеша за около час, върви се по асфалтовия път.
Тaня67, върху тези камъни вече има изградена пътека със стълби Simple Smile
Феята с тъмносините коси, по принцип качването е по стълбата, която липсва на снимките на Таня67, а слизането по полегатата пътека. Маршрутът е кръгов, но нищо не пречи да се мине само по полегатото (което ще отнеме повече време). Препоръчвам да си уговорите предварително екскурзовод (има недостиг), съвсем различен е погледът.

# 13
  • Мнения: 2 068
Благодаря ви, дами!

# 14
  • Мнения: 852
Някой би ли ми казала какво непременно трябва да се види по пътя между Г. Делчев и Кърджали?

Зависи от къде ще минете и с колко време разполагате .
Най-много за гледане /естествено с отбиване встрани/  има по маршрут Г. Делчев - Доспат- Девин - Смолян -Мадан -Ардино -Кърджали , който мисля е и най-краткия път
Друг вариант е Г. Делчев ..... Пампорово- Наречен - Асеновград - Кърджали - там също има много за гледане .
Ако само е до път , без отбиване просто да гледате от колата Г. Делчев - Доспат -Михалково -Кричим - минава се покрай яз Цанков камък , Въча / най -красивия според мен в България/ , яз Кричим и оттам през Асеновград  по втория вариант ...
А какво да се види - ами ще трябва да се върнеш и да прочетеш предните теми - мамите са споделили... толкова е много като започнеш от Лещен , Ковачевица , Долен и ..... а при Кърджали ще ми трябва май половин тема ...

Общи условия

Активация на акаунт