Италия 151

  • 89 723
  • 771
  •   1
Отговори
# 405
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Taka e. Уви!

# 406
  • MI
  • Мнения: 11 803
Hug Дано намери най-добрия за нея вариант и да се развие всичко възможно най-добре.

Как е времето при вас? Ние сме при свекърите, духа ужасно, а аз не съм си взела особено много дебели дрехи. Disappointed Добре че поне коженото яке взех за всеки случай... Напоследък съм се поизнервила, че постоянно излиза някакъв проблем - или с нашите, или със свекърите, или други дребни неща. 

# 407
  • Мнения: 22
Благодаря ви на всички за отговорите, имам я тази здравна карта, но наистина ми покрива само 3 месеца. Лекарка си намерих, с частен кабинет, като отида и нея ще питам дали има някаква идея как се процедира при изследванията. А ако се омъжа доста по-олекотена ли е процедурата? Идеята ни беше да не се натоварваме с излишно ходене по мъките за уреждане на документи и за това, но ако ще облекчи всички останали бюрократични процедури...

# 408
  • MI
  • Мнения: 11 803
АннаЛу, ако се омъжите имаш автоматично право на резиденца и здравно осигуряване, със сигурност е много по-лесно. И документите не са много, трябва ти нулла оста от посолството и си готова. Simple Smile

# 409
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Е добре де при положение, че не е проблем да се ожените защо да няма кой да се грижи за теб, anna_lu? Все пак един брак решава толкова подробности и хиляди формалности, че хич не чакай лелките от посолството да си почесват с месеци бюрократичните носове. Някой твой роднина да ти извади Свидетелство за семейно положение и ако ще се сключва брак с италианец в Италия се иска документ, че няма пречки да сключи брак т.е nulla osta. Вписват се неговите имена и място на раждане, заверка същия ден в ит.посолство. Една седмица за публикуване на съобщението за брак в сайта на общината и сте семейство.
Ако ще се жените в България става още по-бързо, защото не се публикува съобщение.
Успех!
След брака вече се подава декларация за освобождаване от плащане на здравни осигуровки в България ако ще се уставите в Италия.

# 410
  • IT
  • Мнения: 3 704
Всъщност след като получи читадинанца трябва да си смени местожителството в общината България и да занесе в НАП документ от ИмПС, че се осигурява тук. Това последното го правих това лято

# 411
  • Милано
  • Мнения: 950
Всъщност след като получи читадинанца трябва да си смени местожителството в общината България и да занесе в НАП документ от ИмПС, че се осигурява тук. Това последното го правих това лято
Омъжена съм тук от 8 години и продължавам да се самоусигурявам здравно в България....не знаех.А и не съм си сменила местоживеенето в общината.Били обяснила по-подробно какви са процедурите и какви документи се изискват.Благодаря  ти предварително!

# 412
  • IT
  • Мнения: 3 704
На мен това за общината  ми го каза една служителка в НОИ и после в общината отидох с личната си карта и на детето и смених местожителството. А за здравното, тъй като на мен не ми е нужно да съм осигурена в България с този документ Е нещо си *104 примерно, доказвам че се осигурявам тук и не ме търсят за здравни осигуровки  там. От НАП жената ми каза, че на приблизително 2 години е добре да им нося и така.

# 413
  • Милано
  • Мнения: 950
На мен това за общината  ми го каза една служителка в НОИ и после в общината отидох с личната си карта и на детето и смених местожителството. А за здравното, тъй като на мен не ми е нужно да съм осигурена в България с този документ Е нещо си *104 примерно, доказвам че се осигурявам тук и не ме търсят за здравни осигуровки  там. От НАП жената ми каза, че на приблизително 2 години е добре да им нося и така.

Благодаря ❤

# 414
  • Мнения: 2 603
Много по-добре ще е да се ожените. Спестява наистина много главоболия, освен това ако не работиш ще ви се полагат данъчни облекчения

# 415
  • Мнения: 2 603
Всъщност след като получи читадинанца трябва да си смени местожителството в общината България и да занесе в НАП документ от ИмПС, че се осигурява тук. Това последното го правих това лято
Омъжена съм тук от 8 години и продължавам да се самоусигурявам здравно в България....не знаех.А и не съм си сменила местоживеенето в общината.Били обяснила по-подробно какви са процедурите и какви документи се изискват.Благодаря  ти предварително!

Според закона нямаш право да се осигуряваш в друга държава след като си осигурена тук в Италия.

# 416
  • Милано
  • Мнения: 950
Всъщност след като получи читадинанца трябва да си смени местожителството в общината България и да занесе в НАП документ от ИмПС, че се осигурява тук. Това последното го правих това лято
Омъжена съм тук от 8 години и продължавам да се самоусигурявам здравно в България....не знаех.А и не съм си сменила местоживеенето в общината.Били обяснила по-подробно какви са процедурите и какви документи се изискват.Благодаря  ти предварително!

Според закона нямаш право да се осигуряваш в друга държава след като си осигурена тук в Италия.
8 8 години съм го правила без да зная...наказуемо ли е?

# 417
  • IT
  • Мнения: 3 704
За наказуемо не мога аз да ти отговоря. Но  то се подава в НАП едно заявление, че живееш повече от 18о и няколко дни в чужбина и после с това Е104, което ти се прави от ИНПС ти се покрива здравното, което означава, че не трябва да плащаш и здравноосигурителният ти статус и в БГ ще е ОК.

# 418
  • MI
  • Мнения: 11 803
По-скоро е право, отколкото задължение. Иначе те търсят че не се осигуряваш. Ако работиш за бг работодател вече е различно.

# 419
  • Мнения: 2 603
Ами предполагам ако направят проверка. Ти като си ходила да подаваш документи за здравна карта не са ли ти дали да правиш ауточертификационе, че не се осигуряваш на други места

Общи условия

Активация на акаунт