Защо повечето доброволци са жени?

  • 4 116
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Човекът доброволец е повече от забележителна личност, която все по-често е обект на научни и социологически изследвания. Както обобщава списание Forbes, някои от най-чудесните изводи, до които достигат различни проучвания от цял свят, са:
-   Доброволците са по-щастливи и удовлетворени от живота.
-   Доброволците се радват на по-добро здраве, физическо и психическо.
-   Доброволците чувстват, че имат повече време. Парадоксално, но факт.

Ние днес ви питаме нещо далеч по-прозаично, зад което стоят единствено анализите/наблюденията от последните три години на платформата за доброволчество TimeHeroes.org и обратната връзка от организатори на доброволчески инициативи в цяла България, които са работили активно с платформата. Според тази статистика, съотношението на доброволци жени:мъже е 3:1.

Въпросът, отговор на който ще ни бъде интересно да прочетем, е „Защо според вас повечето доброволци са жени?

# 1
  • Мнения: 2 239
Аз не съм забелязвала подобна тенденция на местата, на които съм била доброволец, но може би много зависи.

Ако доброволци се търсят да се почисти място, което е пострадало от бедствие, то мъжете са по-логичния избор. Ако център за защита на деца и жени, жертви на домашно насилие търси доброволци то предполагам ще търси повече жени, за да се чувстват нуждаещите в по-голяма безопасност.

Ако пък наистина има достоверна статистическа извадка, която да потвърди, че има някаква връзка между пол и доброволческа активност, то предполагам причината е че мъжете изпитват по-голямо напрежение от това да работят за препитание, а доброволчеството е неплатено. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 8 803
Човекът доброволец е повече от забележителна личност, която все по-често е обект на научни и социологически изследвания. Както обобщава списание Forbes, някои от най-чудесните изводи, до които достигат различни проучвания от цял свят, са:
-   Доброволците са по-щастливи и удовлетворени от живота.
-   Доброволците се радват на по-добро здраве, физическо и психическо.
-   Доброволците чувстват, че имат повече време. Парадоксално, но факт.

Ние днес ви питаме нещо далеч по-прозаично, зад което стоят единствено анализите/наблюденията от последните три години на платформата за доброволчество TimeHeroes.org и обратната връзка от организатори на доброволчески инициативи в цяла България, които са работили активно с платформата. Според тази статистика, съотношението на доброволци жени:мъже е 3:1.

Въпросът, отговор на който ще ни бъде интересно да прочетем, е „Защо според вас повечето доброволци са жени?


Вие някаква организация ли сте? Проучване ли правите? Не ми харесвате....
Внушенията, които се опитвате да налагате, са неверни, кухи, манипулативни и направо жалки.
Вървете някъде другаде да промивате мозъци. Тук голяма част от потребителите носят глава на рамене си. не мога да ви ориентирам къде се помещават кухите лейки, но ще ги откриете, съблюдавайки поговорката за краставите магарета.
Успех!

# 3
  • Мнения: 6 992
Ън, ти като не знаеш какви са и що са, какво се впрягаш, чак и да ги гониш от форум, чийто собственик или администратор не си  Laughing
Те са онлайн платформа, която предоставя на различни организации възможност да организират доброволчески кампании. Била съм доброволец през платформата, мозъкът ми си е ок.
Защо са жени, не знам. За себе си знам, че аз се впечатлявам повече от чуждото страдание и нужда от помощ, от колкото мъжът ми. Но предполагам, че има мъже, които също се впечатляват.  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 532
Доброволци за какво и къде?

Пожарните от цял свят за готови да оборят това твърдение.

И странично наблюдение: това деление на възрастни хора по полова принадлежност във всяка една сфера на живота започва сериозно да ми лази по нервите.

# 5
  • Мнения: 4 418
Жените са по грижовни, като цяло.

# 6
  • Мнения: 8 803
Ън, ти като не знаеш какви са и що са, какво се впрягаш, чак и да ги гониш от форум, чийто собственик или администратор не си  Laughing
Те са онлайн платформа, която предоставя на различни организации възможност да организират доброволчески кампании. Била съм доброволец през платформата, мозъкът ми си е ок.
Защо са жени, не знам. За себе си знам, че аз се впечатлявам повече от чуждото страдание и нужда от помощ, от колкото мъжът ми. Но предполагам, че има мъже, които също се впечатляват.  Simple Smile

Точно сега да правят проучване ми се вижда съшито с бели конци. Не съм нито админ, нито собственик, но опитите за манипулиране са и върху мен като потребител на форума и това ми дава право да отстоявам личното си мнение. Или нямам право на съпротива? Rolling Eyes Rolling Eyes

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Дълги години работих с доброволци от всякакви възрасти в най- голямото НПО в България. Статистически жените са повече, вярно, но на терен всички показват качества и мъжество. Особено, ако се касае за доброволчески намеси след бедствие( бях в Добрич и Варна). А причините жените да са повече лично за мен са необясними, не обичам да деля доброволците по пол.

Ън, какво точно ти манипулират  Shocked И "точно сега" кога е?

# 8
  • Мнения: 900
Ън, ти като не знаеш какви са и що са, какво се впрягаш, чак и да ги гониш от форум, чийто собственик или администратор не си  Laughing
Те са онлайн платформа, която предоставя на различни организации възможност да организират доброволчески кампании. Била съм доброволец през платформата, мозъкът ми си е ок.
Защо са жени, не знам. За себе си знам, че аз се впечатлявам повече от чуждото страдание и нужда от помощ, от колкото мъжът ми. Но предполагам, че има мъже, които също се впечатляват.  Simple Smile

Точно сега да правят проучване ми се вижда съшито с бели конци. Не съм нито админ, нито собственик, но опитите за манипулиране са и върху мен като потребител на форума и това ми дава право да отстоявам личното си мнение. Или нямам право на съпротива? Rolling Eyes Rolling Eyes
С бели конци ти е зашит мозъкът!Доброволчеството не е свързано само с бежанци,ако има някакво бедствие отиват пак доброволци,ама ти няма как да го знаеш?!

Впечатленията са ми ,че и от двата пола доброволците са поравно!

# 9
  • Мнения: 46 511
Жените са по грижовни, като цяло.
Не е вярно.
Но е насадено, че мъжете трябва да изкарват пари, а жените да се занимават с обслужващи неща, които не се плащат. Това според мен е причината. Но се радвам, че има и мъже, които не робуват на предразсъдъци.

Последна редакция: ср, 28 сеп 2016, 15:44 от Не се сърди, човече

# 10
  • Мнения: 4 418
Не е вярно.
Но е насадено, че мъжете трябва да изкарват пари, а жените да се занимават с обслужващи неща, които е се плащат. Това според мен е причината. Но се радвам, че има и мъже, които не робуват на предразсъдъци.

Не съм съгласен, че не е вярно. Че може да е по друг начин сигурно може, но е така - жените са като цяло по грижовни и това е следствие от определени развития, нещо което ти наричаш насадено, което някак си не звучи много на място, като дума.

Последна редакция: ср, 28 сеп 2016, 16:15 от Tatti

# 11
  • Мнения: 9 356
Също така е вярно, че някои западноевропейски страни се среща това чудо - неработеща омъжена жена. Не е богата, просто не работи, а гледа децата. Често те се занимават с разни доброволни дейности, напр. докато децата са на училище. Така че, това също може да е причина.

# 12
  • Мнения: 4 841
Имам пред очите си една цяла група мъже (един от тях и в къщи  Laughing), които са като отряд за бързо реагиране - помагат в гасенето на пожари, отводняват при наводнения, помагат на ГЗ, ПСС и БЧК. Ходили са да кръводаряват почти във всяка точка на страната, където е имало нужда, разваляли са си пътувания и почивки, пренебегвали са си семействата, за да бъдат полезни  Peace

Доброволческата дейност е функция на личностните качества на човек. Винаги е имало такива хора, и винаги ще ги има. Имам дългогодишни впечатления, и на тяхна база мога да кажа, че полът и възрастта на човек нямат никакво значение за това, доколко някой е чувствителен към чуждата беда и е готов да отдели от времето и силите си, за да помогне!

Напоследък обаче малко дотяга сякаш "модната" кампанийност - че е едва ли не задължително да си добротворец, с прилежащите към "модерността" показност и множество кухи каузи, които не допринасят нищо никому  Stop С агресивно формиране на чувство за вина, прекалена публичност, повърхностни манипулации и т.н., се получава абсолютно обратен ефект - вместо да се привличат повече доброволци, се отблъсват хора. Кому е нужно афиширането, на статистиката ли?

Не разбирам каква е целта на темата. Ако е чрез възвеличаване добродетелите на жените, да се погали самочувствието на потребителките в бг-мамма, така че да се заинтересуват повече от TimeHeroes - сменете си PR-а, това няма да проработи  Wink

# 13
  • Мнения: 2 237
Нямам впечатление, че доброволчеството (а както често се свързва и с благотворителност) се извършва предимно от жени. Познавам по малките населени места доброволни пожарникари, както и малка част от доброволците на известна организация за подпомагане на стари хора- всичките са мъже.  Peace

ПП Как успях да забравя и Червения кръст и организацията на слепите.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 573
В нашето семейство мъжът е доброволецът (дори подозирам, че може да са познайници с този на BirdsFlu), а аз се включвам дистанционно в някои благотворителни каузи - набиране на средства, изпращане на храна или дрехи.
При нас обаче се дължи на това, че аз работя до късно и държа вечерите и уикендите да съм с детето, което силно ограничава възможностите ми да доброволствам.

Общи условия

Активация на акаунт