Витамин B12 и витамин D през бременността

  • 98 955
  • 781
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 1 480
Б12 ти е в дефицит. За какво предозиране става дума. Не знам дали можеш въобще да наваксаш с таблетки. За такива стойности изписват инжекции направо. Доц. Конова не приемаше ли в Бургас  (или бъркам)
Необходимо е дозата да се определи от лекар.
Само да ти дам пример,  аз съм с вит. Д към 80 и поддържам с 5капки вигантол /дневно, а Б12 ми е над 500 и приемам по 1табл под езика всеки ден. Правя редовни контроли.

# 166
  • София
  • Мнения: 1 323
С този резултат на Б12 , ще ти трвбва доооста време за да го предозираш. Аз бях с резултат 145 , бих 3 инжекции и пих 1 година таблетки и стана 600. Витамин Д е по- опасен за предозиране, защото е токсичен, докато Б12 се изхвърля с урината( излишъка) . Но пускай си контроли на 2 месеца и ше ги следиш .

# 167
  • Мнения: 289
Yoli85, в Бургас аз не бих слушала никой. Мнението ми за гинеколозите в града е силно отрицателно. Въобще не са наясно за много по-елементарни неща от тромбофилията. Съветвам те ако можеш да отидеш до София за консултация, да го направиш.
Единствено се сещам, че Сигридов ми беше казал за Д-р Мануелян, кабинета ѝ е на Гурко, но нямам лични впечатления защото ходих единствено на фоликуметрия при нея веднъж и много набързо коментирахме някакви неща. Апаратурата ѝ е може би най-хубавата в града, но задапаратното устройство е по-важно все пак..

# 168
  • Мнения: 121
В сряда съм при Мануелян на морфология и ще се допитам до нея по този въпрос. От гинеколозите тук и аз съм доста разочарована. Сякаш си карат по информацията от едно време и не четат нищо ново. Доц Конова преглежда в Бургас, но мислех че този проблем е по-скоро за хематолог, а не за имунолог. Ще си запазя час при нея, но вероятно за този месец вече са изчерпани и ще е чак за септември. Б12 започнах да си го пия всеки ден, дано да има подобрение. На 23.08 съм пак на изследвания.

# 169
  • Мнения: 3 096
10 капки са много.Вит Д при бременни е опасен ако се предозира, може да предизвика калцификати ( плацентата, бъбреци, жлъчка).
 В12 също се приема под стриктен лекарски контрол през бременността, защото от него бебето нараства прекалено много за кратко.

Това ме наплаши доста Confused... Аз съм в 4 г.с и приемам Витамин Б12 (1000 мгк) и Витамин Д(5-6-8-10 капки). Стойностите не са много зле, но трябва да се увеличат още сякаш. Какво ще кажете?

Витамин В12 - 418.30 pmol/l  [140.00 - 490.00]
Витамин D total-  60.62 nmol/l  [50.00 - 120.00]

След прочетеното обаче ги спирам, другата седмица имам час при хематолог и се надявам на адекватно мнение. Дотогава си оставям само фолиева киселина и Омега 3.

# 170
  • Мнения: 134
Здравей, предполагам по леларско предписание взимаш витамините и са били изписани преди бременността. За една седмица мисля, няма да е проблем да изчакаш консултацията с доктор. За твое усполоение мога да кажа, че на мен ми откриха дефицит на Б12 и витамин Д в 20 г. С. Съответно Б12 беше някъде към 180, а витамин Д беше 12. Гинекологът ми искаше стойностите да са в горните граници на референтните стойности. За витамин Б12 това беше към 800, за витамин Д беше към 80-100. Приблизително говоря, че вече нямам точен спомен. Беше преди около година.
Мога да кажа, че така и не успях да ги вдигна тези стойности.
Цитат на: Dark_Chocolate [b
[/b]link=topic=944346.msg38304754#msg38304754 date=1551359265]
10 капки са много.Вит Д при бременни е опасен ако се предозира, може да предизвика калцификати ( плацентата, бъбреци, жлъчка).
 В12 също се приема под стриктен лекарски контрол през бременността, защото от него бебето нараства прекалено много за кратко.

Това ме наплаши доста Confused... Аз съм в 4 г.с и приемам Витамин Б12 (1000 мгк) и Витамин Д(5-6-8-10 капки). Стойностите не са много зле, но трябва да се увеличат още сякаш. Какво ще кажете?

Витамин В12 - 418.30 pmol/l  [140.00 - 490.00]
Витамин D total-  60.62 nmol/l  [50.00 - 120.00]

След прочетеното обаче ги спирам, другата седмица имам час при хематолог и се надявам на адекватно мнение. Дотогава си оставям само фолиева киселина и Омега 3.

# 171
  • Мнения: 3 096
Ливия, не са по лекарско предписание, аз си ги почнах на своя глава преди няколко месеца, още преди да се решим за бебче. Но за момента наистина ще ги спирам, защото се наплаших доста Sad

# 172
  • Мнения: 16 871
Спокойно.  Аз приемах Д и Б12 във високи дози, никакви проблеми нямах. Естествено док ме следеше. Бебето вървеше с едни и същи темпове без значение от прримеа на б12, протеин и тн.
Иди на лекар и го слушай, много са важни през бременността,  а бебето доста ще дърпа от тях. Освен това  такива липси трудно се набвят бързо във врмето.
Синът ми напр. Взима по 3 капки вит. Д по предписание па педиатъра.
Не се паникьосвай излишно.

# 173
  • Мнения: 3 096
Благодаря ти, Верче. Обаче наистина се паникьосвам... Може би ще намаля приема на половина до следващата сряда... Б12 през ден, а витамин Д по 5 капки.

# 174
  • Мнения: 19
Здравейте,
Бременна съм в 24 г.с.

Реших да си пусна изследвания за Б12 и вит. Д, но пия комбинирани витамини на Фемибион 2, които съдържат само Б12. Дали някой от вас знае, за колко време трябва да се спре приема на комбинираните добавки за да покаже коректен резултат на изследванията?

Четох че за инжекционната форма на Б12 се чака от 7-9 дни, дали е същото и при комбинираните добавки?

# 175
  • Мнения: 547
Здравейте,
Бременна съм в 24 г.с.

Реших да си пусна изследвания за Б12 и вит. Д, но пия комбинирани витамини на Фемибион 2, които съдържат само Б12. Дали някой от вас знае, за колко време трябва да се спре приема на комбинираните добавки за да покаже коректен резултат на изследванията?

Четох че за инжекционната форма на Б12 се чака от 7-9 дни, дали е същото и при комбинираните добавки?



14 дни преди изследване на каквито и да са витамини и минерали, не трябва да се приемат добавки. Simple Smile

# 176
  • Мнения: 3 096
В сайта на Цибалаб пише 10 дена Simple Smile

# 177
  • Мнения: 1 472
Аз така бях спряла приема на вит.Д преди изследване и док.ми каза, че не е правилно тъй като ще го пия постоянно до края на бременността и на нея не и трябва резултат с почивка, а да се прецени тази доза, която взимам в момента дали ми поддържа нужните нива....

# 178
  • Мнения: 2 250
Здравейте!
Имам изписан б12 през ден по една таблетка,но не ми е ясно да я пия,дъвча или под езика тази таблетка и има ли изобщо значение как ще я приемам? Сигурно задавам много тъп въпрос,но просто забравих да питам док ,а на самата опаковка не пише.Ето това взех
https://apteka.framar.bg/30055468/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC … D0%BE%D1%80%D1%81

# 179
  • Мнения: 3 096
Подезични са тези и се разтварят много бързо

Общи условия

Активация на акаунт