Запор на доход от граждански договор

  • 3 986
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Здравейте,видях че има подобни теми но са доста стари за това създавам нова и ако има някой запознат с,моля да ми обясни!
Въпроса ми е:вярно ли е твърдението,че когато лице получава доход единствено и само от граждански договор,и този доход е под минималната работна заплата,съдия изпълнител има право да запорира целия доход,дори и лицето да е с деца,защото когато е на граждански договор това се водело"втори доход" и СИ има право да запорира цялата сума,дори и това да е единствения доход на лицето?Просто ако има някой наясно да обясни!

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
Този доход не се обявява почти никъде, тъй като е под МРЗ. Не знам как е разбрал съдия-изпълнителя. Той трябва да ходи и да го взима лично от Възложителя по ГД.

# 2
  • Мнения: 736
Аз знам, че не може целия доход. Има определен максимален процент от заплатата, които може да бъде запориран. Но не съм особено сигурна.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 393
Не работя в областта на съдебното изпълнение, но според формулировката на закона излиза, че не е вярно.
Правилото обхваща всички доходи от труд, в това число по "граждански" договори.
А ти защо не плащаш? Wink

# 4
  • Мнения: 135
Дохода от ГД се получава по банкова сметка,респективно като се наложи запор на банковата сметка-дохода от ГД  е запориран,дори и да е под минималната работна заплата.
Все още не се е стигнало до запор,просто питам-дали горепосоченото твърдение  е вярно...

# 5
  • София
  • Мнения: 38 476
Значи това е запор на сметката, не на дохода. Т.е. - договорката е между СИ и банката.
Ако искаш/можеш, уговори се с възложителя да ти ги дава на ръка.

# 6
  • Мнения: 736
Запорират я когато те издирват и искат да те открият за да се договорят с теб каква част от дохода ти ще можеш да заплащаш месечно.
 В твоя случай, ще я запорират и ти ще бъдеш принудена да отидеш при ЧСИ или ДСИ, да се договориш за сумата която ще плащаш месечно по запора.

# 7
  • Мнения: 135
Това да,ясно ми е но  първоначалното ми питане е свързано с едно твърдение което чух,че когато лицето е на граждански договор ,то СИ има право да му вземе цялото възнаграждение,защото дохода по ГД се водел допълнителен доход...това е интересува сдали е вярно и се чудя...т.е. лицето Х ако работи само на ГД ,взема 300лв и няма други доходи  и има  деца СИ не го интересува това-взема всичките  300лв защото се водело допълнителен доход...

# 8
  • Мнения: 736
Добре де, ти  нямаш друг договор. Какъв допълнителен доход? Ако ти запорират цялата заплата отиваш при адвокат представяш доходи на лицето или семейството, имуществено състояние (декларация), здравословно състояние, трудова заетост, възраст и семейно положение и съдът може да постанови, че не можеш да отговаряш с целия си брутен доход, без значение Граждански договор и т.н.

# 9
  • Мнения: 340
Това да,ясно ми е но  първоначалното ми питане е свързано с едно твърдение което чух,че когато лицето е на граждански договор ,то СИ има право да му вземе цялото възнаграждение,защото дохода по ГД се водел допълнителен доход...това е интересува сдали е вярно и се чудя...т.е. лицето Х ако работи само на ГД ,взема 300лв и няма други доходи  и има  деца СИ не го интересува това-взема всичките  300лв защото се водело допълнителен доход...

Кратко и ясно-не!
Доходи под минимално установените(МРЗ, минимална пенсия....), разделено на членовете на семейството...са несеквестируеми доходи. Тъй като ЧСИ едва ли ще знае от къде са се взели тези пари, ако тръгне да запорира и и да изгаряш с парите, му занасяш бележка че са ти от граждански договор парите и го пращаш да спи Simple Smile

ПС Доходите от граждански договор не се водят "втори" доход, а просто доход. С тази разлика, че за тях се попълва данъчна декларация, ама не съм сигурен дали ако са под определен размер може и да не се попълва.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 476
Под МРЗ не се попълва.

# 11
  • Мнения: 92
Да размърдам малко темата
Имам запор на банковата сметка. Предстои ми да сключа граждански договор за една седмица. Средствата за положения труд ще бъдат преведени по банков път. Въпроса ми е мога ли да си взема парите на каса в банката, или ще останат за запора... ? Имам дете на 11м, и по сметката до сега съм получавала социални помощи.

# 12
  • Мнения: 1 297
Ако сметката ти е запорирана, дори и детските ти заминават. Трябва да докажеш произхода на парите.

Общи условия

Активация на акаунт