Проблеми с изплащането на болнични листове от НОИ-6

  • 78 825
  • 245
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 2 200
Благодаря, Елфита!

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Вива,загуби се  Hug

# 3
  • Мнения: 9 655
Днес звънях в НОИ, т.к. вече 17 ден (работен) не ми изплащат болничния (2 дни) и се оказа, че ми било отказано... Били изпратили писмо, не стана ясно на мен или на работодателя, но ще чакам да видя.
Та въпросите са ми следните:
1) Имам право на 60 (календарни) дни общо (за мен, за детето) болнични за една календарна година, но само 40 дни се плащат от НОИ, правилно ли съм разбрала (по спомени от предишните теми) или нещо не съм разбрала/запомнила? В платените дни включват ли се тези за сметка на работодателя или само тези, платени от НОИ?
2) Имам право на не повече от 12 месеца сумарно (не последователно) болнични за годината на болничния и предходните 2 години - т.е. към днешния ден, ако ми дадат болничен, се гледа цялата 2014, 2015 и 2016 г. до момента?
Задавам тези въпроси, защото това е единственото, за което се сещам, че може да ми откажат изплащане на болничния.
От началото на януари 2014 г. до края на септември 2014 г. съм била в болнични (рискова бременност), бременност и раждане (45 дневния преди раждане) и следващия болничен след изтичането на 45 дневния. Върнах се на работа септември 2015 г. и от тогава до момента, без последния (проблемен) болничен, имам сумарно 44 календарни дни болнични за гледане на болно дете.
Като ги събирам 9 месеца (кръгло) през 2014 г. плюс 44 календарни дни болнични 2015-2016 г. не се събират 12 месеца.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Днес звънях в НОИ, т.к. вече 17 ден (работен) не ми изплащат болничния (2 дни) и се оказа, че ми било отказано... Били изпратили писмо, не стана ясно на мен или на работодателя, но ще чакам да видя.
Та въпросите са ми следните:
1) Имам право на 60 (календарни) дни общо (за мен, за детето) болнични за една календарна година, но само 40 дни се плащат от НОИ, правилно ли съм разбрала (по спомени от предишните теми) или нещо не съм разбрала/запомнила? В платените дни включват ли се тези за сметка на работодателя или само тези, платени от НОИ?
2) Имам право на не повече от 12 месеца сумарно (не последователно) болнични за годината на болничния и предходните 2 години - т.е. към днешния ден, ако ми дадат болничен, се гледа цялата 2014, 2015 и 2016 г. до момента?
Задавам тези въпроси, защото това е единственото, за което се сещам, че може да ми откажат изплащане на болничния.
От началото на януари 2014 г. до края на септември 2014 г. съм била в болнични (рискова бременност), бременност и раждане (45 дневния преди раждане) и следващия болничен след изтичането на 45 дневния. Върнах се на работа септември 2015 г. върнала си се на работа след болничния от педиатъра???? и след това пак болничен си взела???????????? и от тогава до момента, без последния (проблемен) болничен, имам сумарно 44 календарни дни болнични за гледане на болно дете.
Като ги събирам 9 месеца (кръгло) през 2014 г. плюс 44 календарни дни болнични 2015-2016 г. не се събират 12 месеца.


Според мен проблемът е,че си ползвала над 180 календарни дни без прекъсване болничен.Трябвало е да те пратят на ТЕЛК.Но това е само предположение.Не си обяснила ясно нещата.От коя дата ти е 45 дневния.Той и нататъшните болнични с причина бременност не влизат в 180 те дни.За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Изчакай да получиш и прочетеш писмото.Пиши мейл,на него вече трябва да ти дадат писмен отговор,защото само с има нередност не е ясно какъв е проблема

# 5
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 023
Тя по-скоро се е върнала след 410-е дни на работа, нали все пак 2014 е била бременна, а 2015 се връща на работа, но наистина е написано объркано.

Мерси за темата  bouquet

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тя по-скоро се е върнала след 410-е дни на работа, нали все пак 2014 е била бременна, а 2015 се връща на работа, но наистина е написано объркано.

Да,така по-става.

Мандаринка,какъв болничен ти отказват-за теб,за детето???Еднолично издаден,от комисия???

# 7
  • Мнения: 9 655
Съжалявам, ако не съм обяснила правилно  Sad
От началото на януари 2014 г. бях в последователни болнични за общо заболяване (рискова бременност) без прекъсване (от болница - МД, след това от ЖК) до 45-дневния преди раждане (през май 2014 г.). Последва, пак без прекъсване, 45 дневния за раждане и следващия за раждането (от МД) и изравнителния от джипи-то (съжалявам, но все не мога да им науча точните имена на тези болнични  Embarassed). Та от май 2014 до края на септември 2014 г. съм с тези болнични. Общо от началото на 2014 г. до излизането ми в отпуск за гледане на дете до 2 г. от началото на октомври 2014 г. съм била 9 мес. без 1 седмица в болнични (общо заболяване - рискова бременност, 45 дневния и следващите след раждането). Болничните са издавани от ЛКК (МД и ЖК).
През септември 2015 г. се върнах на работа, а малкият тръгна на ясла и започнаха болничните за гледане на болно дете - 44 календарни дни от октомври 2015 г. до момента, които са ми изплатени. Оспореният болничен е последният за 5 дни за мен (и аз се разболях), с който ще станат 44+5. Болничните са издавани еднолично от педиатъра/джипи-то. От началото на 2016 г. до момента са около 30 календарни дни.
Говорих с НОИ по телефона и ми казаха, че вече са изпратили писмо с отказ, но не знам, а и те не ми отговориха, на кого са изпратили отказа, на мен или на работодателя.
Не знам дали ще си получа писмото - знаете как хвърлят бележките за препоръчано писмо върху пощенските кутии, а не в тях, и гадните съседи, типично по български, ги вземат... Ще чакам, естествено, да си получа писмото, но ми се ще да се ориентирам предварително.
Елфита, това никога не успях да го разбера - За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Годишно означава от 1 януари до 31 декември на съответната година или 12 месеца назад от деня на издаване на болничния?

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не изглежда като да има проблем с броя на дните или поне аз не мога да го установя.Може да е някакъв технически проблем със самия болничен.Трябва да изчакаш разпореждането и да видиш.Пращат до работодателя.Още сега пиши мейл до НОИ,което ти обработва документите.Ще получиш писмено обяснение и ще разбереш какъв е проблема

Елфита, това никога не успях да го разбера - За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Годишно означава от 1 януари до 31 декември на съответната година или 12 месеца назад от деня на издаване на болничния?

Да,годишно е за календарна година.Тя се гледа за 40 те еднолично и за 60 те за гл на дете
Пример
Ползвала си 35 дни за гл на дете,издадени еднолично.Но детето се разболява от варицела и ти трябват 10 дни болнични.5 може да издаде ЛЛ,а другите 5 трябва да са от ЛКК.Защото 35+10 е равно на 45 и надвишаваш 40 те еднолично издадени за календарна година.
Или ползавала си 10 дни за теб еднолични и 25 за детето еднолично,но хоп варицела и ти трябват 10 дни.И става схемата горе 5 от ЛЛ и 5 от комисия.
Ползвала си 60 дни за гл на дете,но се налага още болничен за детето.Издават ти го за извинение на отсъствието на работа,но НОИ няма да ти го плащат

# 9
  • Мнения: 9 655
Елфита, благодаря за разясненията  Hug, сега вече разбрах.

# 10
  • Мнения: 272
Съжалявам, ако не съм обяснила правилно  Sad
От началото на януари 2014 г. бях в последователни болнични за общо заболяване (рискова бременност) без прекъсване (от болница - МД, след това от ЖК) до 45-дневния преди раждане (през май 2014 г.). Последва, пак без прекъсване, 45 дневния за раждане и следващия за раждането (от МД) и изравнителния от джипи-то (съжалявам, но все не мога да им науча точните имена на тези болнични  Embarassed). Та от май 2014 до края на септември 2014 г. съм с тези болнични. Общо от началото на 2014 г. до излизането ми в отпуск за гледане на дете до 2 г. от началото на октомври 2014 г. съм била 9 мес. без 1 седмица в болнични (общо заболяване - рискова бременност, 45 дневния и следващите след раждането). Болничните са издавани от ЛКК (МД и ЖК).
През септември 2015 г. се върнах на работа, а малкият тръгна на ясла и започнаха болничните за гледане на болно дете - 44 календарни дни от октомври 2015 г. до момента, които са ми изплатени. Оспореният болничен е последният за 5 дни за мен (и аз се разболях), с който ще станат 44+5. Болничните са издавани еднолично от педиатъра/джипи-то. От началото на 2016 г. до момента са около 30 календарни дни.
Говорих с НОИ по телефона и ми казаха, че вече са изпратили писмо с отказ, но не знам, а и те не ми отговориха, на кого са изпратили отказа, на мен или на работодателя.
Не знам дали ще си получа писмото - знаете как хвърлят бележките за препоръчано писмо върху пощенските кутии, а не в тях, и гадните съседи, типично по български, ги вземат... Ще чакам, естествено, да си получа писмото, но ми се ще да се ориентирам предварително.
Елфита, това никога не успях да го разбера - За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Годишно означава от 1 януари до 31 декември на съответната година или 12 месеца назад от деня на издаване на болничния?



аз бях чела когато ако се върнеш отново на работа и после ако решиш да продължиш болничния ще бъде отказано нямаш право да прекъсваш болничния

# 11
  • София
  • Мнения: 611
Здравейте,
В момента ми тече третият болничен за майчинството. Издаден е на 16.11., дала съм го на работодателя си на 17.11.,а той е изряден по отношение предаването на документи към НОИ. Най-късно на 30.11. да го е пуснал. Към днешна дата обаче в системата на НОИ болничният се визуализира само като представен от лекаря (в секция Справка за постъпили данни от издадени/ анулирани болнични листове), но го няма в секция Справка по ЕГН за представени документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО. Предишните ми болнични излизаха и в тази секция, като стояха със статус Обработва се  или нещо подобно, преди да станат Изплатен. Дали това е нормално или е индикация за проблем? На "горещия" им телефон вися на изчакване от 20 минути, но се чудя дали, ако изобщо някой благоволи да ми вдигне, ще получа отговор и съдействие за решаването на проблема, ако има такъв...

# 12
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 023
Щом не излиза в системата още не е подаден.Срокът за подаването му е 10.12.16.
Или питай за входящ номер в счетоводството и пиши мейл на НОИ за проверка.

# 13
  • София
  • Мнения: 611
Благодаря! Междувременно мистерията е разгадана - този месец от счетоводството са се забавили и още не са внесли болничните Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 179
Някой със забавяне от миналия месец? Имам 7 дни в края на ноември. Болничният е подаден в НОИ на 23.11.2016 г. Разбира се, на телефона никой не отговаря. Утре ще ходя на място. #2gunfire

EDIT: Ходих днес. Вече няма гише за справки и справки ще се правят само по телефона, онлайн и на  мейла. Малоумна работа #Cussing out

Последна редакция: вт, 13 дек 2016, 17:24 от Dancing_Girl

Общи условия

Активация на акаунт