Киста на яйчника – 2

  • 84 517
  • 739
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 168
Здравейте момичета,
да попитам тези от Вас, които са минали по пътя:

1.Какви изследвания се правят за да се докаже киста на яйчника?
2.Правят ли се изследвания на туморни маркери? Ако се правят, за кои?
3.Как се проследява кистата, кога се назначава лечението с медикаменти или съответно оперативното?

Поздрави и предварителни благодарности.
Simple Smile

# 46
  • Мнения: 61
Кистата се вижда на ехограф. По другите въпроси, като отидеш на лекар, той ще реши за туморни маркери  и за лечение.

# 47
  • Мнения: 1 168
Кистата е ендометриоза. Освен нея на ехографа се вижда и още нещо, в единия й край има нещо като одебеляване. По-светло на цвят и като гранули. (чисто визуално). Чакам резултати от три туморни маркера. За сега говорим за лапроскопска операция. Преди година и половина ми правиха конизация. Бях PAP4 към PAP 5. От тогава ходя на прегледи на всеки 6 месеца. Не ме е страх от операцията. Повече се притеснявам от прогнозата. Утре излизат резултатите от туморните маркери, а в четвъртък другите.
В този ред на мисли: как една киста може да доведе до злокачествено образувание? Как стои въпроса с възстановяването след лапароскопия? Благодаря ви!

# 48
  • Мнения: 61
Дано да са добри резултатите Hug
И аз съм оперирана от такава киста. Ендометриозната киста  не води до злокачествени образувания, но самато заболяване е доста коварно, води до сраствания, може да рецидивира, проблеми със забремняването. Възстановяването е бързо, след това или почваш опити за забременяване или  ти изписват медикамент за 6 месеца, който предизвиква изкуствена менопауза временно.

Колко ти е голяма кистата? Като ходиш на 6 месеца на преглед чака сега ли я виждат.
 Има тема за ендометриозата, потърси в проблемно забременяване.

# 49
  • Мнения: 19
Разказвам ви моята история с цел ако мога да бъда полезна.
От опит ви казвам, да намерите добър гинеколог да ви прегледа с вагинален ехограф, ако имате киста да разберете в по ранен етап от развитието й, докогато може да се излекувате с лекарства да не се стига до операция. При различни гинеколози ходих, но не ме бяха преглеждали с ехограф и не бях провела навременно лечение с хапчета. При последния преглед за първи път ме видяха с вагинален ехограф тогава разбрах, че имам киста на десния яйчник многокамерна. Предписаха ми дуфастон пих го, на следващия преглед се оказа, че лечението не е дало резултат, кистата си я имаше дори беше по голяма. Препоръката беше да пия дуфастона още месец два и ако на следващия преглед все още имам киста да се  оперира. Сама реших да получа още едно мнение и отидох на друг гинеколог, оказа се завеждащ отделение добър специалист, след прегледа каза категорично нямало да стане с хапчетата операцията е наложителна, кистата е сраснала с сраснала тръба и полуизчерпан яйчник. Уплаших се, но насрочихме дата за операцията, коремна операция заради усложненията лапароскопския вариант нямало да помогне. С пълна упойка ме упоиха замая ми се главата после стана тъмно и до там не съм усетила нищо. Събудих се вече на леглото когато са ме преместили. От този момент болките бяха непоносими, биеха ми обезболяващи инжекции на 2 часа и не помагаха, сложиха ме на системи и лекарства, без да ставам първия ден бях с катетър, от който боли дори няколко дни след като го махнаха. От едно от лекарствата ми ставаше много лошо. От втория ден почнаха да ме раздвижват ставането, лягането, всяко едно движение бяха нечовешки болки не съм раждала но може би се доближават до болките от секцио. По силните болки продължиха почти месец. Профилактично, за да не се появи отново кистата, доктора изписа ясмин поне 6 месеца.

# 50
  • Мнения: 61
За съжаление не всяка киста се подава на медикаментозно лечение, ендометриозните кисти са точно такива.

# 51
  • Мнения: 93
Привет,
От години съм диагностицирана с поликистоза. Пия хапчета различни, от време на време ги спирам за почивка.
Преди една година беше предната ми почивка, тогава за пръв път усетих болка в яйчниците, изглежда по време на овулация (доктора каза, че е нормално).
От предния месец пак правя почивка, по време на овулацията изпитах отново болки, като дори през ноща се събудих от режеща болка, доста си изплаших, но ми мина за половин час - приятелят ми ми затопли вода в термосче и от топлото ме успокои. След това пък ме боля още няколко дена, но вече с една тъпа болка- като все едно е ранен яйчника  newsm78 и после ми дойде и всичко си се оправи. Та си мислех, че това означава, че кистата се е спукала и за това ме е боляло и после ми е минало, а като ви слушам историите, ми се струва, че сагата не е минала и е възможно пак да ме боли и дори да е по-зле  #Crazy Също така има период, в който ме боли и по време на  Whistling. Въобще много неприятна работа, страх ме е да почивам от хапчетата  ooooh!

# 52
  • Мнения: 115
Здравейте, имам киста на левия яйчник 4 см от 2 месеца. Пиех противозачатъчни един месец после ги спрях защото имах странични реакции. В понеделник лекарката ми каза, че кистата е пораснала с 27мм за един месец. И ако продължава да расте операция. Страхувам се много защото от 3 4 часа имам остри болки в лявата страна на корема и повърнах 2 пъти. Да ходя ли в спешното защото нито едно лекарство не спря болката или да изсчакам утре да ида при моята генеколожка?

# 53
  • Мнения: 15 960
Ами вземи и отиди. Ако никога досега не те е болял корем така, по-добре да видиш какво е.

# 54
  • Мнения: 115
Ами вземи и отиди. Ако никога досега не те е болял корем така, по-добре да видиш какво е.


Знам, че е от кистата имах тъпи болки и за това отидох на лекар и казаха, че още седи кистата. Болката сега е на същото  място, но в пъти по силна и остра. Възможно ли е да се спукала и за това да ме боли свекърва ми е на това мнение. Вие как мислите?

# 55
  • Мнения: 15 960
Възможно е, да. Щом не са обичайни коремни болки, а много остри и силни и с повръщане, има такава вероятност. Не се шашкай, може пък и да не е това, но поне да се успокоиш.

# 56
  • Мнения: 115
Възможно е, да. Щом не са обичайни коремни болки, а много остри и силни и с повръщане, има такава вероятност. Не се шашкай, може пък и да не е това, но поне да се успокоиш.
Благодаря ви 😊

# 57
  • Мнения: 15 960
Beiza, какво стана, оправи ли се?

# 58
  • Мнения: 25
Здравейте, преди 3 месеца ми правиха лапаро за премахване на (лутеинова) киста на яйчника. Днес отново съм изправена пред това с киста отново на левия яйчник до момента 3см. Отново ми изписаха Оргаметрил за 10 дни 2х1.. със закъснение съм от 15-16 дни. Много съм объркана първия път не се спука с Оргаметрил.. споделете вашия опит... опитвам се да забременея от Януари 2016 и все не става.. Cry

# 59
  • Мнения: 2 420
Здравейте, преди 3 месеца ми правиха лапаро за премахване на (лутеинова) киста на яйчника. Днес отново съм изправена пред това с киста отново на левия яйчник до момента 3см. Отново ми изписаха Оргаметрил за 10 дни 2х1.. със закъснение съм от 15-16 дни. Много съм объркана първия път не се спука с Оргаметрил.. споделете вашия опит... опитвам се да забременея от Януари 2016 и все не става.. Cry
При мен също не се спука кистата 3 месеца с Оргаментрил. Виждам , че на момичетата им изписват Дуфастон. Не знам моята, защо не ми го изписа. Попитай твоя док .
 
Аз съм след лапароскопия на киста и сегашният ми док. казва, че са ме осакатили. АМХ то ми е под нормата. така, че ... пробвай с лекарства и, ако не си раждала потърси репродуктивен гениколог.
 

Общи условия

Активация на акаунт