Киста на яйчника – 2

  • 84 503
  • 739
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 23
Двойна доза на противозачатъчни  като метод за кисти се използвал и при мен, само че при мен не подейства. Пих Логест 2 по 1 за 10 дни. Обаче познавам други момичета при които кистите се спукват по този начин.

# 196
  • Мнения: 93
Kicksun много ти благдаря за отговора! И на мен ми се стори странно- цикъла ми е нередовен, с ПКЯ съм и някой път е 45-60 дни , сега имах много тънка лигавица 4мм, нямах никакви по-големи фоликули които да тръгнат за доминанетен скоро, и ми беше 19 ден от цикъла, от всичко това би следвало да ми дойде след доста време. Изписаха ми Марвелон, били много леки - 2 по 1 за 10 дни един вид за да ми дойде, да се спука и за да имам естроген за да изградя лигавица.. Ходя в репродуктивна клиника и правим опити от няколко месеца с мм, не искам дълго да съм на контрацепция , но ще потърся друго мнение възможно най скоро. Интересно ми беше дали тази двойна доза като метод за кисти се използвал някога от някой други момичета

Няма за какво Simple Smile

Аз съм пила противозачатъчни, мисля 3 вида, като с тях е ок, но не се стимулира овулацията - тоест спреш ли ги, функцията на яйчниците не се подобрява, противозачатъчните само контролират да не се появяват нови кисти. Сега пия дуфастон, който се оказва много популярен и се пие от жени с ПКЯ, както и за нашия случай - за бебе. Във форума можеш да намериш доста информация за него.  Пия и Инофолик, който също се изписва за ПКЯ (и за правене на бебе).
Като всичко това, е за цел дда се стимулира овулацията и да влезнат в норма нещата.
Казвам, го с цел да поразпиташ, когато ходиш на лекар. Аз от всеки лекар научавам нещо ново, на път съм да си записвам в един тефтер вече Smiley

# 197
  • Мнения: 776
Kicksun предполагам ходиш всеки месец на фоликулометрии и след доказана овулация пиеш Дуфастон, иначе ако не е минала я поддистка, предполагам знаеш. То за ПКЯ е ок първо да се установи в кои хормони е проблема и то там да се пробват за решаване на нещата. Инофолик го пия от март месец, после минах на Инофолик комби, защото уж било по-добро и било правилното съотношение на двата вида инозитол. Пия също и аргинин, NAC, фолиева мета. От скоро влкючих и МВИ и омега 3. Доста четох в темата за добавките Simple Smile Направих си почивка за 1 месец от всичко, тогава се храних нездравословно, даже си позволявах алкохол и изведнъж киста.. има ли вероятност да има връзка не знам..Преди това бях с Прегнил и после утрогестан. Отделно кожата ми стана ужасна по време на приема на Утроестана но вагинално и в по-висока доза при мен. Дуфастон през устата май е доста по-леко..Не знам от кое е станала кистата и не знам дали да пробвам с двойната доза както ми казаха, днес съм на нов преглед при друг др за второ мнение..

# 198
  • Мнения: 93
Kicksun предполагам ходиш всеки месец на фоликулометрии и след доказана овулация пиеш Дуфастон, иначе ако не е минала я поддистка, предполагам знаеш. То за ПКЯ е ок първо да се установи в кои хормони е проблема и то там да се пробват за решаване на нещата. Инофолик го пия от март месец, после минах на Инофолик комби, защото уж било по-добро и било правилното съотношение на двата вида инозитол. Пия също и аргинин, NAC, фолиева мета. От скоро влкючих и МВИ и омега 3. Доста четох в темата за добавките Simple Smile Направих си почивка за 1 месец от всичко, тогава се храних нездравословно, даже си позволявах алкохол и изведнъж киста.. има ли вероятност да има връзка не знам..Преди това бях с Прегнил и после утрогестан. Отделно кожата ми стана ужасна по време на приема на Утроестана но вагинално и в по-висока доза при мен. Дуфастон през устата май е доста по-леко..Не знам от кое е станала кистата и не знам дали да пробвам с двойната доза както ми казаха, днес съм на нов преглед при друг др за второ мнение..

Ето виж и аз научих нещо ново - не знаех за Дуфастона и фолукиметриите. Лекарката не ми е обяснила таквиа неща. При мен инофолика когато го пия малко по-дълго време ми влияе на корема - може би да пробвам комбото Rolling Eyes
Мога ли да попитам при кого ходиш на гинеколог и за такива изследвания?

Благодаря Simple Smile

# 199
  • Мнения: 776
Здравейте отново- аз да си кажа- ходих на преглед и много ме наплашиха- порастанала е с  1 см за 2дни- 0т 4 на 5см, казаха ми че такива Логест и Марвелон били много слаби даже и нямало да й повлияят, дори и в двойна доза, после изброиха ми редица опасности, които могат да станат ако се усуче или продължи да нараства и се шашнах, защото вече и съм била един път в болница заради спукана киста, но тогава разминах операция- сега ще продължавам с Марвелона все пак и ще ме следят дали се увеличава Sad Само да попитам ако нещо ми се наложи да ходя по спешност пак- къде в София? Шейново, Майчин дом или някъде частна болница, някой има ли горчив опит ?

# 200
  • София
  • Мнения: 1 480
Във връзка с въпроса за спешно -преди години(2012) ми се наложи,  заради киста 6см. В майчин дом никой не ми обърна внимание, тогава ме приеха в Тина Киркова. Бях само за наблюдение, но обръщат внимание и останах с добри впечатления. Две години по-късно, заради същата киста  (която бях смалила до 3/4см) бях пак за наблюдение ,но във вма.  Не ми допадна там. Искаха спешно лапаро, а не беше спешен случая.
В крайна сметка след почти 4 годишно отглеждане ,отлагане,  неуспешно лечение и обмисляне ,реших да я махна (точно заради опасността от усукване). Оперирах се в МД при доц. Тюфекчиева. Невероятен специалист. Съжалявам , че чаках толкова много.

# 201
  • Мнения: 776
При някоя от вас да са изписвали противозачатъчни на следващия цикъл след киста? Доктора ми препоръча от 3 до 6 месеца да пия. Нормално ли е да се изписват след функционална киста? 

# 202
  • София
  • Мнения: 1 480
Зависи какви са ти плановете. При опити за бебе - не се пият разбира се. Едни доктори изписват,  други не.

# 203
  • Мнения: 776
Да, ние правим опити от няколко месеца и за това отказах да ги пия. Когато го попитах защо ми ги изписва, той не ми отговори. За това питах тук защо е нужно и дали е практика, нещо като превантивна мярка за нови кисти или за хормонален баланс?

# 204
  • София
  • Мнения: 1 480
По принцип за балансиране на хормоналния фон ги изписват. Няма превантивна мярка от нови кисти. Аз образувам функционални през 2-3 месеца. Затова съм на УЗ всеки месец. Някой хора са склонни да образуват кисти. Аз съм един от тях. Следене по-често и това е. Успех и 2 черти тоя месец!:hugs:

# 205
  • Мнения: 776
Много благодаря, успех и на теб и на всички, които се борят:hug:
Аз забелязвам някаква сезонна зависимост при мен, всяка есен през октомври, и то големи кисти до към 6 см и с болки. Когато ми дойде М миналата седмица такива болки изпитах каквито никога през живота ми не съм си представяла..Причерня ми, изби ме студена пот и ми се зави свят. Доктора каза, че е от спукването на кистата.
Търся си аз причина за образувато им, не искам пак да ми се случи. Опитвам се да направя някаква връзка с Утрогестана или Прегнила, начина ми на хранене дори, през последния месец и аз не знам какво още..

# 206
  • Мнения: 2 826
Здравейте момичета,
Включвам се с въпроси към тези, които имат повече знания/опит (за съжаление) с подобни проблеми. Миналия месец на профилактичен преглед ми казаха, че имам задържан фоликул 2.6см и ми казаха след МЦ отново да ида за преглед. В началото на седмицата задържания фоликул вече го нарекохме киста с размер 2.4см и отново след МЦ да ида на преглед. Ако не се махнела - да пуснем туморен маркер. Стана ми лошо на стола буквално. Реших, че не мога да чакам още 1 месец, защото ще откача, и си самоназначих маркера - за щастие изследването е в норма. На преглед съм пак след 2 седмици. Не са ми изписвали нищо...
Чудя се какви ще са стъпките, ако отново кистата е там...? Продължаваме да я гледаме или в крайна сметка ще ми изпишат нещо да пия? Не разбирам задължително ли е всъщност да се пие нещо или? Чудя се да ходя ли на второ мнение? Иначе нямам никакви оплаквания - нито болка, тежест или каквото и да е.
Желая на всички ви ЗДРАВЕ Simple Smile

# 207
  • Варна
  • Мнения: 697
Мила the doors, ще ти отговоря за да те успокоя. И аз имах киста, няколко месеца я наблюдавахме,  пих противозачатъчни, нищо не помогна. Тогава ми направиха пункция, което е всъщност `изсмукване` или спукване и изтегляне на течността. Няма място за притеснение!!! Докторите си знаят! Ако те притеснява попитай и за второ мнение, но само не се шашкай Simple Smile
УСПЕХ и много късмет 🤞 🍀 😍 ❤️

# 208
  • Мнения: 105
The doors има различни видове кисти , някои се повлияват от хормонална терапия , други не . Не се притеснявай докторите ежедневно се сблъскват с подобен тип проблеми ще ти кажат кой е най- добрия вариант. Аз имах задържан фоликул който се превърна в 5 см киста и след месец забременях и кистата изчезна от само себе си. Успех!

# 209
  • Мнения: 822
Моля да напишете дали е възможно да не се вижда кистата на ехографа, когато се гледа отгоре по  корема, а да се види, например,  на ултразвук през влагалище! Или това е едно и също?

Общи условия

Активация на акаунт