Как се диагностицира туберкулоза?

  • 7 858
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 447
Здравейте,
описвам на кратко ситуация и ако някой е минал през подобен проблем ще се радвам да сподели мнение. Преди седмица баща ми е приет в болница. От около 2-3 месеца има затруднено дишане и се уморява лесно, уточнявам, че всичко като ли че се отключи след инфаркт и поставяне на стенд през август. Октомври със грип не се е чувствал много добре, храчел е кръв. Личния лекар не е чул нищо на слушалки, не е правен рентген, мисля че е пил антибиотици и всичко е отминало, останала е умората и задъхването която според личния лекар е нормална след инфаркта и "няма да е както преди". Педи седмица по настояване на баща ми му направена рентгенова снимка, а която се вижда нещо "дупка". Разчитащият снимката е написал "ТБЦ?" приеха го в болница с диагноза туберкулоза, но за сега, поне според мен тази диагноза не е потвърдена. Правен му е някакъв анализ на слюнката, нямало нищо, направиха манту, коментара на лекарката е "има малко зараза" Sad Питам го, какви още анализи му правят, до колкото са му обяснили, някаква посявка, която щяла да излезе след месец... Всеки лекар му казва различно в болницата, ще лежи 4 месеца, друг че ще лежи 5... а дори  не е потвърдена тази диагноза.
Как се диагностицира това заболяване? Колко време отнема? Как може да се изключат други по-сериозни диагнози като рак на белия дроб например? ( до инфаркта пушеше много, даже некви контрабадни гадости) Гореописаните процедури в реда на нещата ли са? Трябва ли да поемам някаква инициатива за търсене на друг специалист  или да чакаме тази рутинна диагностика която не е ясно колко време отнема. Ясно ми е, че  лекарите имат някакво основание да считат, че е туберкулоза, но не са много ясни обясненията им. Става въпрос и за болница в провинцията, където доста забавиха баба ми с инсулт, лекуваха я неясно как един месец и след никакво подобрение, казаха готово изписваме я, всичко е наред... Абе да си кажа нямам им доверие, най-вече защото не получих и тогава и сега едно смислено обяснение от доктор, диагнозата е такава, пораженията са такива, лечението е такова, прогнозите са такива.
Благодаря предварително за споделен опит и мнения.

# 1
  • Мнения: 5 892
Нищо не разбрах от поста ти- лекарите са казали туберколоза, какво повече искаш от тях? Приет е човека за лечение. За прогнози никой няма да се ангажира, ако е хваната късно може да има фатален край. С изследванията му можеш да направиш консулт в друг град като нямаш доверие, но тази диагноза не се бърка лесно.

# 2
  • Мнения: 596
Поискай да ти дадат резутатите от изследванията. Потърси в гугл какви изледвания се правят за туберкулоза.
Това "има малко зараза"  е странно. Или има зараза или няма. Да не се окаже после че го лекуват за туберкулоза а той има тумор.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 475
Туберкулоза в България има, това е факт. Откога не е ваксиниран? Не ми отговаряй.
Случва се, лечението е тежко, но все пак има лечение и ще се оправи.
Ако искате и можете, отидете в Белодробната болница в София.

# 4
  • Мнения: 1 765
Ти живееш в София. Ако имаш възможност си го вземи и го заведи в болница в София. Хем ще ти е по-лесно да го обслужваш. Туберкулоза има, на моя колежка  на баща и преди няколко години му откриха, човека е роден 1931 година и не е бил ваксиниран. Но ми се струва нереално да се чака цял месец за резултат.

# 5
  • Мнения: X
Изисквай копие от всяко направено изследване!
И търси второ мнение!
При отказ информираш касата.
Болницата трябва да е специализирана, ако има съмнение за туберкулоза, трябва да го транспортират в специализирано здравно заведение, а не да е сред останалите пациенти.

Търсиш пулмолог, туб-диспансер.

# 6
  • Мнения: 5 892
Работя по международен проект за борба с туберколозата. Със сигурност я има.  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 447
Еми то и аз не разбирам какво казват лекарите, за това пиша. Обясненията не звучат много ясно, но това е което лекарите му казват на него. Странно ми се струва да те приемат в болница и да ти кажат, че ще лежиш 4 или 5 месеца, в последствие някои изследванията (слюнка) да са отрицателни, а манту да показва малко зараза
Лекарите са казали туберкулоза, какво повече искаш от тях? 
. Искам да го кажат, нищо повече, ако е туберкулоза, ок, да се лекува, за щастие има лечение, ако имат колебания, и тепърва ще го установяват, пак може да кажат,  може да се говори и да се обясни ситуацията. ще лежиш 5 месеца  с диагноза малко зараза  не ми звучи правдоподобно. Не знам дали е хванат късно, защото дори са му казали, че не е заразен и няма проблем може и да не влиза в болница ако не иска. Не съм се сблъсквала с болестта,  майка ми също няма да я изследват, може и да е нормално не знам, за това питам тук за подробности.
Да не се окаже после че го лекуват за туберкулоза а той има тумор.
Е от това най-много ме е страх, не искам да се окаже после, че сме губили ценно време. Може  и да съм параноичка, всеки според преживяното, засега питам  тук, друго не предприемам. от това, което четох в интернет, бъркат се двтете диагнози, на рентген не  винаги се различава, ...сега... какво значи не винаги не знам, може да в 5 % от случаите, може и в 30% не знам....намям опит нито съм специалист.  Далеч съм от България, но колко време е разумно за диагностициране? Мисля да изчакам още известно време и ако трябва да прибирам за да търсим друг специалист. Относно вакисна мисля, че въобще не ваксиниран.

# 8
  • София
  • Мнения: 447
Благодаря за отговорите,  в специализирано отделение е.

Последна редакция: пн, 14 ное 2016, 09:53 от pimpinela

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Проблемът с неуточняване на диагнозата е в това, че са направили манту. То не е достатъчно дефинитивно като изследване - но пък обърква реакциите в организма и сега не може да се направи дефинитивното изследване с PCR-техниките заради манту-то. Сега трябва да чакат един месец, че да стихне реакцията от манту и да могат да потвърдят с другото изследване.

Ако са дали посявка, наистина ще трябва да чакате ужасно дълго - този бактерий е капризен и расте ужасно бавно, така че с посявка отнема даже повече от месец потвърждаването на диагнозата. Това е причината в момента да се предпочита PCR-техниката - става бързо, ама трябва да се усетят преди да е направено манту.

Обичайно схемата на лечение за ТБ е 6 месеца коктейл от антибиотици по схема, понякога може и 9 месеца, рядко повече. Болният трябва да е под карантина минимум първите 2 седмици от започване на лечението, тъй като е заразен за околните - но често ги оставят в болница и повече от това, в зависимост от състоянието, условията на живот и т.н.

Ракът на белия дроб обичайно се вижда прекрасно на рентгенова снимка и изглежда различно от каверните на ТБ - явно нямат притеснения точно за това. Да не забравяме и другият момент, че първичната ТБ-лезия може въобще да не е в белия дроб, ТБ има различни форми, белодробната е просто най-често срещаната и затова най-позната на широката публика.

# 10
  • Мнения: X
Искаш да знаеш какви изследвания са назначени, и какви са резултатите , ще помолиш да ти се дадат ксерокопия.

# 11
  • Мнения: 3 595
Не помагам много вероятно, но мой близък имаше рак на белия дроб с много подобни симптоми, да не кажа направо същите. Докато го открият мина много време, защото НЕ се виждаше изобщо, а какво остава за прекрасно, на рентгенова снимка, а чак на доста по-късно направената компютърна томография.

Така че, аз бих търсила второ мнение  Peace

# 12
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 409
Съпругът ми е микробиолог, работил е години с тб.
Проба Манту не би трябвало да пречи на изследване чрез PCR техниката. Манту съдържа пречистен протеин, а PCR се цели в ДНК/РНК.
Посявката отнема 40 дни. Ако материалът не е взет в София, може да се отнеме време и за транспортиране до НЦЗПБ. Там се правят посявките, там могат да ви направят и PCR тест. Освен това, там имат апаратура, с която директно от храчка се дава резултат за 2 часа + наличие на резистентност, но не знаем дали е само за нАука, или я използват и за диагностициране.
Другият тест, който се прави с храчка (не слюнка), е микроскопски препарат, но той не е много надежден за поставяне на диагноза, защото може да няма наличие на бацила в пробата.
Кадърен рентгенолог би трабвало да може добре да различи тб от онкологично заболяване.

Давам линк към сайта на НРЛ "Туберкулоза" към НЦЗПБ. Там има задоволителна информация, която може да отговори на някои от въпросите ви.
http://www.ncipd.org/index.php?option=com_k2&view=item&i … =1097&lang=bg

# 13
  • ново
  • Мнения: 5 957
Преди 2 г., когато търсеха причината за едно заболяване на очите на дъщеря ми, лекарите искаха да направим и изследване за туберколоза. Препоръчаха ни квантиферонов тест, като най-точен.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт