Добре ли постъпвам??

  • 548
  • 8
  •   1
Отговори
Моето бебе е вече на 4 месеца завъшени,започваме 5 месец.Кърмя нон стоп дори и вечер по 2-3 пъти!Водя го на държавен и на частен педиатър.Слушам разбира се частния,защото държавния ми каза да му давам сокове от 40 ден-аз разбира се не го послушах.Сина ми вече се обръща по корем,върти се,а от 2 седмици пълзи,дори вече гледа какво аз си пъхам в устата.Лекарката при която ходим на частно каза да започна да му давам сокчета от ябълка и морков без да замествам хранене разбира се,колкото да си развие вкусовите рецептори,защото той се развивал с много бързи темпове и за тези му движения му трябва много енергия,а явно кърмата ми в един момент няма да му е достатъчна.Аз не исках да му давам други неща вкл.до 6 месец,но сега наддаде само 400 грама,иначе през първия месец -1200 грама,през 2-рия месец-900 грама!!!Аз предимно го кърмя само от дясната гърда,защото от лявата почти нямам,а пък и той отказава да суче от нея. breastfeedingВсе пак мисля да захраня някъде към средата на 6 месец с пюре.
Та въпосът ми към вас е:Вредно ли е ако давам на сина ми сокчета (ябълка и морков)по 30 мл на ден??Вчера му дадох една лъжичка за първи път и той много сладко се облиза и искаше още.Иначе постоянно е гладен и иска да суче,та си задвам въпроса дали му е достатъчна кърмата ми,да не би да е намаляла??Ще се радвам,ако мами си минали през тези периоди и ме посъветват.Да кажа,че има много противоречиви мнения за сокове,пюрета,каши.Едни казват след 6 месец,а пък после се оплакват,че децата им не искат да ядат нищо друго освен храна,изчела съм много статии по тези въпроси и разбира се в главата ми стана каша.Дали да послушам педиатъра си-все пак тя има специализации в чужбина по хранене и алергия при бебетата.И може би при всяко бебе е много индивидуално.Благодаря  lovekiss

Последна редакция: ср, 26 апр 2006, 11:31 от lora_811

# 1
  • София
  • Мнения: 2 162
Едни казват след 6 месец,а пък после се оплакват,че децата им не искат да ядат нищо друго освен храна

То какво друго да искат?
 GrinningНе се притеснявай много относно наддаването. Първо, ако се разровиш из този форум ще установиш, че не сте единственият случай с подобно наддаване на вашите месеци. Второ, сокчетата едва ли ще му помогнат да наддава повече. Най- много да му залъжат глада и това да те накара да го кърмиш по- рядко, а точно по- честото кърмене ще увеличи лактацията ти. Но от друга страна ако мислиш, че е време да му включиш сокчета- не смятам, че един месец е от решаващо значение. А и доколкото разбрах нямаш намерение скоро да заместваш кърмене. Успех!  Heart Eyes

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Честно казано аз захраних моето момче по българските стандарти, доверявайки се на моята педиатърка и на някои български книги по въпросите за хранене на бебетата. Сега е 2 год. и 2 мес. и слава Богу не е развил до моменат никакви алергии, свързани с харненето. Още от начало беше на смесено хранене - кърма и доранване с адаптирано мляко. След доста мъчения се отказахме от кърменето и премина изцяло на адаптирано.
 newsm78 Знам, че тук в този сайт битува мнението, че късното захранване с друга храна, различна от майчино мляко е най-доброто за бебето.
И все пак от собствен опит ще кажа, че моето дете, когато беше бебе около възрастта на твоето момче все си беше гладно и ако не му дадях друга храна / плодово, а към 5-тия месец и зеленчуково пюре / искаше мляко много често.  Peace
Не мисля, че трябва да се измъчваш и да следваш строго правила за хранене, а да се ръководиш от нуждите на детето. Освен това соковете наистина много се харесваха на моя син и на възраст около 5-6 месеца вече си пийваше доста съществени количества. Започва се от 5 милилитра и постепенно се увеличва дозата.
 Laughing

# 3
  • Мнения: 967
Аз бих те посъветвала да не започваш със сокове. Сокът е дота киселинен и не е добра първа храна при бебе свикнало до ммента само с кърма. Моят съвет е да изчакаш още малко. Нека стане поне на 5мес. и тогава ако мислиш, че малчото наистина е готов  за захранване можеш да почнеш със зеленчуково пюре или оризова каша, а после да добавиш плодово пюренце. Следкато се консултирате с педиатър със специализации по детско хранене в чужбина поговори с нея. Кажи й, че четеш доста противоречиви мнения относно соковете и се двоумиш - виж тя с какви артумени ще се обоснове и ще прецениш дали да й се довериш. Права си, че всяко детенце е индивидуално. Щом вече дори се опитва да пълзи, може и да му е време да опита някои храни, но въпросът е дали да е сок Rolling EyesАз не бих дала сок, но поговори с лекарката. Относно наддаването - нормално е първоначално да наддава по 1кг, а сега да наддава по 400гр. Колкото повече порастват започват да наддават по-малко. Ако всеки месец наддаваха по 1кг. то на 2год ще трябва да са 30кг Laughing Кърмата си ти е ОК

# 4
  • Мнения: 2 282
Лора, само ми се иска да добавя, че е съвсем нормално на тази възраст бебетата да качват по-малко. Ако четеш в някоя отчетна темичка (на родените по едно и също  време), ще забележиш тенденцията. В моята бебетата са вече на по 6-7 месеца, и месечния прираст е 100-600 грама. А има и 1-2 отслабнали. Виж, за тях може да се каже, че е проблем. Интересното е, че децата с най-малък прираст вече са захранени. Опа, току-що го сметнах, моята е качила точно 370грама и се развива чудесно! А тепърва прояжда пюренца...

# 5
  • Мнения: 3 760
Съгластна съм с Nellie. Поизчакай, а ако все пак решиш да захранваш не го прави със сокче, а с каша или пюре. Да не говорим, че сокчетата са ниско калорични  - няма как да наддавате от тях.
Мисля, че щом бебо те наблюдава с интерес как ядеш, можеш да му даваш да си близва това-онова - за запознаване с вкусовете. Но докато сам не започне да взима храна, по-добре не захранвай истински.

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
И аз бих казала - каша или пюре. Избери безглутенова каша, нещо оризово - най-лесно усвоими са.
За пюре - домашно картофено, ама по-течно приготвено.
Щом бебето се обръща и се набира да пълзи, естествено, че ще качва по-малко.
Дъщеря ми като бебе не се свърташе, и макар да си хапваше, килограмите ни бяха все на долната граница, но аз не съм се шашкала, защото детето си ядеше.
И искам да те предупредя - заблуда че, че като въведеш друга храна и бебето ще качи на тегло.
Периода, докато стомаха се адаптира към новата съставка, различна от кьрма, е различно дълъг, и през него също не се наддава добре.
Като цяло си кърми, за да си запазиш кърмата, а ако те гледа лакомо, му забърквай 30-50 мл каша и давай да си близне. Ще видиш, че и лъжицата ще му е нова и странна...

# 7
  • Мнения: 9 894
В моята бебетата са вече на по 6-7 месеца, и месечния прираст е 100-600 грама. А има и 1-2 отслабнали. Виж, за тях може да се каже, че е проблем. Интересното е, че децата с най-малък прираст вече са захранени. ...
не, не е проблем. Сега на последната консултация моят е отслабнал със 100 грама, но е пораснал с 2,5 см. Изглежда добре, весел е и не се спира. Пълзи и прави всякакви магарии. Вярно, че е захранен, но то от съвсем малък си проявяваше интерес и не отказва нито лъжица, нито да суче. По-скоро бих го отдала на непрекъснатото движение. Това по-скоро го пиша за успокоение на лора811, де - добре си наддава детенцето. Та и аз бих подкрепила - не сокче, ако ще захранваш, пюре или каша.

# 8
  • Мнения: 545
Вредно ли е ако давам на сина ми сокчета (ябълка и морков)по 30 мл на ден??Вчера му дадох една лъжичка за първи път и той много сладко се облиза и искаше още.
Според мен щом детето ги приема, и още повече - харесва, няма нищо лошо в това да ми се дава малко сок, но най-добре след кърмене, да не си загуби апетита.

Общи условия

Активация на акаунт