Лъч надежда в борбата срещу заблудата наречена "хомеопатия"

  • 151 341
  • 2 735
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 204
Цитат
В САЩ на хомеопатията ще пише: "Няма доказателство, че това действа"
Щатската Федерална комисия по търговията (FTC) нареди на производители и търговци на хомеопатични продукти да поставят на опаковката изрично предупреждение, че няма научно доказателство за ефекта, който се твърди, че предизвикват. Това засяга пазар, който почти не се регулираше досега и в страната обемът му надхвърля 3 млрд. долара по данни на администрацията от 2007 г., пише "Дневник". Комисията определя и конкретните два текста, които трябва да съдържат опаковките: "Няма научно доказателство, че този продукт действа" и "Твърденията за този продукт се основават единствено на теориите за хомеопатията от XVIII век, които не се приемат от повечето съвременни медицински специалисти."
 https://www.24chasa.bg/novini/article/5886542
Сега в САЩ, дано скоро е и при нас. Няма да е зле това да пише и на хомеопатичните продукти продавани и на нашия пазар, дано налее малко разум и разсъдък в главите на тези, които си дават парите за разредена вода. А дано, ама надали... Като се има предвид, че вярата в хомеопатията граничи по-скоро с религията и вярата в чудеса, то едва ли и подобни надписи ще спрат фанатиците хомеопати да отрезнеят поне малко и да осмислят факта, че си дават парите на производители мошеници, които им продават разредена вода.

# 1
  • Мнения: 5 820
   Това означава, че САЩ отричат хомеопатията.

# 2
  • Мнения: 3 985
Това като цяло ще помогне само на хората, които не знаят кои препарати са хомеопатични, и кои не са, и евентуално забележат такъв надпис на кутията или листовката.
Фанатиците ще продължават да си ходят при шарлатани и да си дават парите за вода със захар, и нищо няма да ги спре...

# 3
  • Мнения: 984
САЩ се борят с производителите на хомеопатични продукти, а не с принципите на хомеопатията.
Това, че принципите са в сила при лечението, е многократно доказвано. Проблемът е при производството и при производителите на масови "продукти".

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 14 090
Ами не, проблемът си е баш в това, че хомеопатия и доказано засега нямат място в едно изречение.
Иначе нямам против всеки да може да пробва и хомеопатични лечения, ако желае. Не смятам, че хората трябва да бъдат зорлем спасявани от нещо само защото то очевидно не работи, но те си мислят, че работи. Още по-малко пък - от неща, за които просто не е доказано дали работят. Аз самата съм пробвала някои от последната категория (не хомеопатия, друго).
Колкото до надписите, с тях и без тях все същото.

# 5
  • Мнения: 4 841
Адептите на всички нестандартни практики са толкова силно убедени в правотата си, че никой надпис на света няма да ги спре.

Положителното при хомеопатията е, че веществата се произвеждат във фармацевтични заводи, по утвърдени стандарти, и при завишен контрол. Говоря за Европа, виждала съм завода на DHU в Карлсруе - сериозна работа. По-добре така, отколкото някакви случайни хора да бъркат разни мътни отвари и да не се знае изобщо за какво става въпрос.

За САЩ конкретно нищо не мога да кажа.

# 6
  • София
  • Мнения: 27 988
Хомеопатията за мен е глупост, но това не означава, че хората не трябва да имат право на избор. Регулация и контрол – твърдо ДА, но защо борба срещу нея?

# 7
  • Мнения: 19 244
Че какво ново има в този надпис?
В България отдавна пише на опаковките нещо подобно. Не само на хомеопатичните, но и на добавките.

# 8
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Какво значи "право на избор"? Между кое и кое?
Има достатъчно случаи, в които не се взимат мер-
ки за стандартно лечение, а се замества с така на-
речено хомеопатично лечение. Със съответни пос-
ледици, разбира се.

# 9
  • Мнения: 3 985
Хомеопатията за мен е глупост, но това не означава, че хората не трябва да имат право на избор. Регулация и контрол – твърдо ДА, но защо борба срещу нея?

Защото например има голямо количество лекари, които имат сключени договори с различни хомеопатични фирми и изписват на болните си пациенти вода с малко захар, вместо лекарство. На мен са ми изписвали 3 пъти хапчета, които физически е нямало как да ми помогнат, защото не съдържат вътре в тях нищо. Ами ако не бях видяла, и ми беше станало по-лошо? Да не говорим за по-сериозни последствия? Кой щеше да поеме отговорност за състоянието ми?

# 10
  • София
  • Мнения: 27 988
Какво значи "право на избор"? Между кое и кое?
Има достатъчно случаи, в които не се взимат мер-
ки за стандартно лечение, а се замества с така на-
речено хомеопатично лечение. Със съответни пос-
ледици, разбира се.
"Право на избор" значи точно това, какво неясно има? Пациенът може да избира стандартно лечение, хомеопатично, от извънземни... Фактът, че аз съм привърженик на стандартната медицина не означава, че другите нямат право на различен избор.


Хомеопатията за мен е глупост, но това не означава, че хората не трябва да имат право на избор. Регулация и контрол – твърдо ДА, но защо борба срещу нея?

Защото например има голямо количество лекари, които имат сключени договори с различни хомеопатични фирми и изписват на болните си пациенти вода с малко захар, вместо лекарство. На мен са ми изписвали 3 пъти хапчета, които физически е нямало как да ми помогнат, защото не съдържат вътре в тях нищо. Ами ако не бях видяла, и ми беше станало по-лошо? Да не говорим за по-сериозни последствия? Кой щеше да поеме отговорност за състоянието ми?
Същият, който ще поеме отговорност и при фал със стандартното лечение. Съвсем отделен въпрос е за реалната отговорност на медицинските кадри в България, но темата не е за това.

# 11
  • Мнения: 984
Иначе пък като сме информирани за "страничните" ефекти, сме по-защитени и, разбира се, имаме избор и не сме измамени. А адептите на "традиционната" медицина, все пак знаят откъде произхожда тя...ама забравят все да го кажат.

# 12
  • Мнения: 1 154
Бях на мнение, че хомеопатията е чиста проба глупост. Затова и когато имах здравословен проблем отказах да бъда лекувана с хомеопатия от лекарката. Пих какви ли не хормонални хапчета, спирах ги, пак ги започвах, ефекта беше за по 3 месеца и после пак. Накрая склоних и реших, че поне от тях няма да дебелея. Взимах ги 3 месеца и толкова. Вече близо 4 години след това аз нямам оплаквания. Пробвах хомеопатично лечение и за друг проблем - там не помогнаха. и все пак на бялото черно не мога да кажа Simple Smile

# 13
  • Мнения: 23
Хомеопатията за мен е глупост, но това не означава, че хората не трябва да имат право на избор. Регулация и контрол – твърдо ДА, но защо борба срещу нея?

Защото например има голямо количество лекари, които имат сключени договори с различни хомеопатични фирми и изписват на болните си пациенти вода с малко захар, вместо лекарство. На мен са ми изписвали 3 пъти хапчета, които физически е нямало как да ми помогнат, защото не съдържат вътре в тях нищо. Ами ако не бях видяла, и ми беше станало по-лошо? Да не говорим за по-сериозни последствия? Кой щеше да поеме отговорност за състоянието ми?
Напълно подкрепям.
Скоро една позната ми сподели, че педиатърката изписала хомеопатия на бебе, което втори ден поддържа 38,5-39 градуса температура  ooooh! Казах й да я сменя веднага.

# 14
  • Мнения: 19 244
Хомеопатията за мен е глупост, но това не означава, че хората не трябва да имат право на избор. Регулация и контрол – твърдо ДА, но защо борба срещу нея?

Защото например има голямо количество лекари, които имат сключени договори с различни хомеопатични фирми и изписват на болните си пациенти вода с малко захар, вместо лекарство. На мен са ми изписвали 3 пъти хапчета, които физически е нямало как да ми помогнат, защото не съдържат вътре в тях нищо. Ами ако не бях видяла, и ми беше станало по-лошо? Да не говорим за по-сериозни последствия? Кой щеше да поеме отговорност за състоянието ми?
Същият, който ще поеме отговорност и при фал със стандартното лечение. Съвсем отделен въпрос е за реалната отговорност на медицинските кадри в България, но темата не е за това.
А точно! Да не вадим статиската за осъдени лекари и поета отговорност след грешки в конвенционалното лечение, щото е страшно.

Общи условия

Активация на акаунт