Хипеаструми (Амарилис)

  • 26 048
  • 132
  •   1
Отговори
# 30
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 468
Браво,  Pollux!  smile3501
Това китайчетата ли са? Чудесни са, че и с по два цветоноса!

Браво, ще ни даваш уроци!  flower

# 31
  • Мнения: 635
Браво,  Pollux!  smile3501
Това китайчетата ли са? Чудесни са, че и с по два цветоноса!

Браво, ще ни даваш уроци!  flower


Нее...в никакъв случай- китайчетата са миниатюрни бебета и въобще не знам дали ще оживеят.  Sad Изпозарази ми се всичко от първия хипеаструм. Той беше болен, а аз късно реагирах.  Сега на Леди Джейн с двата цветоноса в средата и се вижда следа от заразата ако забелязваш. И син камък с който съм я посипала.

Това са холандски луковици. Големи и угоени. Изкупих последните от Сортови семена. Имам още 2 засадени, но не тръгнали още, и две очакващи засаждане.

# 32
  • Мнения: 635
Ето тук се вижда по-ясно.

# 33
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 468
Аз не им разбирам много. Имам, но от обикновените, селските, а тези са по- глезени, така да се каже. Купих си една луковица от Русков, ама тя засега не дава никакви признаци за цъфтене. Не посмях да я сложа там където държа другия, че става студено и я държа в хола. Може би е още рано. newsm78

# 34
  • Мнения: 635
Аз не им разбирам много. Имам, но от обикновените, селските, а тези са по- глезени, така да се каже. Купих си една луковица от Русков, ама тя засега не дава никакви признаци за цъфтене. Не посмях да я сложа там където държа другия, че става студено и я държа в хола. Може би е още рано. newsm78

По-глезени са от гледна точка на това, че повечето си носят заразата още от Холандия.  В софийския СС ми казаха, че тази година имали по-малко хипеаструми защото там в Холандия луковиците им били изгнили. За пролетта въобще са представили само 3 за поръчка.  И зимата ни е студена, и къщите ни без централно отопление и готова инфекцията. Уж я гледаш на вид хубава луковица, а щом я засадиш и почервенява.
Но пък току-що купените са готови стимулирани за цъфтеж.
Твоята откога е засадена и не цъфти? Листа пуска ли или...?

# 35
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 468
Насадих я есента, може би октомври, засега никакви листа няма. Казах и че и давам още малко време и ще я извадя да видя пуща ли си корени. Laughing
Ами няма да има поръчки, разбира се, аз също повече няма да поръчам луковица. По добре да си купя от големите магазини, форсирани били, ама поне е цъфнал и виждаш какъв цвят е.  Луковицата я цъфне, я не, а и са долу горе на една цена.

# 36
  • Мнения: 635
Насадих я есента, може би октомври, засега никакви листа няма. Казах и че и давам още малко време и ще я извадя да видя пуща ли си корени. Laughing
Ами няма да има поръчки, разбира се, аз също повече няма да поръчам луковица. По добре да си купя от големите магазини, форсирани били, ама поне е цъфнал и виждаш какъв цвят е.  Луковицата я цъфне, я не, а и са долу горе на една цена.

Тези които ги продават цъфнали са безсортови- наричат ги още комерсиални. Отбелязват ги просто "бял, червен, розов..." По декоративни качества са много по-зле от сортовите, макар и да са по-добре от "бабините". Първият ми дето бере душа е такъв и чак не ми е жал особено за него да ти кажа....

Ти добре си я насадила, но явно нещо не е наред- или е болна или не си я събудила. Луковиците на сортови хипеаструми от Холандия също са "форсирани". Те са подготвени за цъфтеж и са наблъскани с фито-хормони.
Дай по-добре да видим защо твоята луковица не мърда. Разкажи какво я прави и ако може я снимай.
Какъв сорт е това?

# 37
  • Мнения: 635
Ние сме на стартовата линия- нямам търпение вече.  Mr. Green



# 38
  • Мнения: 635
Ето го и първия цъфтеж.  Grinning Малко непълноценен като първи и като цъфтеж в най-големия студ, но все пак внесе празник в дома ми.

Първият цветонос на LADY JANE цъфти с 3 цвята. Да го видим втория какво ще покаже.





DANCING QUEEN цъфти на къс цветонос само с два цвята.  При това и доста бледичко за сорта си.  За сметка на това пък луковицата не изглежда изтощена от цъфтежа за разлика от другите, които се сдуха.





# 39
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 852
прекрасни са Hug

а аз и тази година ще си гледам марулки  Blush

# 40
  • Мнения: 635
прекрасни са Hug

а аз и тази година ще си гледам марулки  Blush

Мерси, Добри!  Simple Smile

Кичестите цветове ли наричаш "марулки"?

# 41
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 852
 Joy може и кичести да са, но не се разбира.
 Peace моите са само на листа и затова ги наричам марули  Blush

# 42
  • Мнения: 635
Joy може и кичести да са, но не се разбира.
 Peace моите са само на листа и затова ги наричам марули  Blush

Защо са на листа, не са ли спали? newsm78 Не че не може и без спане, но няма гаранция кога ще цъфнат. И ластата стават много грозни- убиват ти кефа от цвета.

# 43
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 852
спали са, започнах да ги поливам леко преди коледа с идеята да цъфнат около нова година.
е, не стана. изкараха листа  Confused

не мога да откъсна очи от твоята оранжева хубавица  Blush

# 44
  • Мнения: 635
спали са, започнах да ги поливам леко преди коледа с идеята да цъфнат около нова година.
е, не стана. изкараха листа  Confused

не мога да откъсна очи от твоята оранжева хубавица  Blush

Странно...да не би да са малки луковиците? newsm78

Леди Джейн е малко разпердушинена на мой вкус.  И цвета ми стои като поизбледнял...Но го отдавам на първия цъфтеж. Хранят ги в Холандия с някакви хормони...не се знае точно какви, вероятно за растеж на луковицата, но от тях цъфтят на нисък цветонос и по-зле от обичайното.  Обаче по-добре къс, отколкото прекалено издължен. По-късно това ни чака.  newsm78 Аз не понасям издължени цветоноси.
Не ми е любимия сорт Леди Джейн, но нямаме особен избор тук. Дано напролет внесат по-красиви сортове.

Ще садя днес "Ред Велвет" и "Мон Блан". И за 8 март дано да цъфнат.

Общи условия

Активация на акаунт