Какви са ви впечатленията от програмата за саниране с европари?

  • 37 608
  • 296
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 318
Преди да лепнат новия, не трябва ли да свалят стария изцяло? Допустимо ли е да се лепи върху стара изолация (поставена със събрани средства от живущите)?
Преценява се при огледа и заснемането от проектантите какво е състоянието на съществуващата топлоизолация, колко е дебела, годна ли е мазилката върху нея и т.н. Според това се предписва или демонтаж и подмяна изцяло, или надграждане върху вече съществуващата.

Скрит текст:
Относно климатиците - грешка на строителите е да се свалят и да се зарежат така. Не е редно това. Строителните фирми изготвят едни дълги документи, в които описват изключително подробно технологията на всяка една дейност и правят едни безкрайно дълги таблици с график кой точно ден какво точно ще се върши от колко хора. Значи там е било написано както трябва (защото иначе е нямало да им го одобрят), но те не си го спазват. Оплакване в общината може да свърши работа  Wink Иначе да, програмата може да предвиди пари за монтиране на нови места и за прилагане на някакво декоративно решение за прикриването и обхващането на конденза им (предварително се задава това, не го решава строителят). Същото важи и за кабелите на всякакви оператори в общите части - ако е предвидено в програмата и зададено като допустима дейност, строителната фирма ги мести или вика съответните оператори да си ги оправят и им плаща за това.
Ако трябва да се мести климатик по фасадата, вътрешното тяло не се мести, само малко се удължава вътре тръбата.

Ясно, благодаря ти. Видях премахване частично на стара изолация и се учудих защо къртят само от едната страна на входа. От другата страна лепяха върху старата.

# 136
  • Мнения: 13 539
Как на скелето ще монтират дограма, дори и на терасата?
Позволявам си да коментирам,защото изолацията и дограмата се изпълняват от различни подизпълнители.
Сега при нас се работи. Една е бригадата по работа във входа, втора работи по изолацията, а трета фирма взима размери за дограма. Ясно е,че ще трябва да се ангажират неживеещите в блока, да присъстват по време на монтирането на дограма, демонтаж и монтаж на климатици.

# 137
  • Мнения: 1 318
Как на скелето ще монтират дограма, дори и на терасата?
Скрит текст:
Позволявам си да коментирам,защото изолацията и дограмата се изпълняват от различни подизпълнители.
Сега при нас се работи. Една е бригадата по работа във входа, втора работи по изолацията, а трета фирма взима размери за дограма. Ясно е,че ще трябва да се ангажират неживеещите в блока, да присъстват по време на монтирането на дограма, демонтаж и монтаж на климатици.

Аз съм любопитна и гледам. Simple Smile Някои имат подвижни рампи (не знам как точно се наричат) - качват дограмата лесно и я монтират отвън. Гледах и на неподвижно скеле как си подават рамките, влизат в терасите и монтират. За стъклата мисля, че влизат в домовете. После трябва да обърнат прозорците.

# 138
  • Мнения: 177
Нашият и съседен блок са почти готови. Не са правени конструктивни подобрения, няма подмяна на щрангове или ел.инсталация или подобни. Направена е топлоизолация, смяна на дограми и във входа е осветлението е подменено с енергоспестяващо. Всички общи части са замазани и боядисани. Това е.

# 139
  • Sofia
  • Мнения: 26 358
Чух,че санирането щяло да се отрази на данък сгради и да плащаме повече ...дали е вярно?

# 140
  • София
  • Мнения: 452
Скрит текст:
Оф, с тез копита ....се полях с кафето Joy Joy
Така е, дори само стиропор и дограми да лепнат безплатно, пак е повече от нищо. С това съм съгласна.
Скрит текст:
Но пък и тези неуредици - например с климатиците...много тъпо да оставят хората без топло зимата. Confused
Не си права, Тета75. Некачествената изолация може да доведе до страхотни проблеми после - например да станеш горд притежател на развъдник на гъби (плесен).
Нашият и съседен блок са почти готови. Не са правени конструктивни подобрения, няма подмяна на щрангове или ел.инсталация или подобни. Направена е топлоизолация, смяна на дограми и във входа е осветлението е подменено с енергоспестяващо. Всички общи части са замазани и боядисани. Това е.
Щранговете на парното вертикални ли са, Шугър? Би трябвало с оглед енергийната ефективност да променят и щранговете, ако сте били с вертикални такива.
И на колко години е блокът?
Чух,че санирането щяло да се отрази на данък сгради и да плащаме повече ...дали е вярно?
Не е ясно към момента. Засега (поне в Сф) Фандъкова обяви, че няма да се покачват местните данъци като цяло за 2017 г. Това обаче е различно декларацията по чл. 14 ЗМДТ.
По принцип в Декларацията по чл. 14 ЗМДТ трябва да се описват тези подобрения (когато купуваш, наследяваш имот), съответно това покачва цената на имота - нали е енергийно ефективен вече, т.е. води се по-висок клас жилище.  Wink В общинското данъчна служба прилагат автоматизиран алгоритъм, който сам преизчислява цената на имота на база екстрите и другите зададени параметри, посочени от собствениците.

# 141
  • София
  • Мнения: 5 655
Некачествената изолация може да доведе до страхотни проблеми после - например да станеш горд притежател на развъдник на гъби (плесен).
Появата на плесени се получава не заради изолацията (как преценявате коя е качествена и коя не?), а заради новата дограма, която уплътнява на практика херметически и естествената инфилтрация на въздух е сведена до минимум. Заради това се налага доста по-често проветряване, с което хората не са свикнали и кондензът е готов. А той след това мухлясва, естествено.

# 142
  • София
  • Мнения: 452
Некачествената изолация може да доведе до страхотни проблеми после - например да станеш горд притежател на развъдник на гъби (плесен).
Появата на плесени се получава не заради изолацията (как преценявате коя е качествена и коя не?), а заради новата дограма, която уплътнява на практика херметически и естествената инфилтрация на въздух е сведена до минимум. Заради това се налага доста по-често проветряване, с което хората не са свикнали и кондензът е готов. А той след това мухлясва, естествено.
Атти, уважавам професионализма ти и доброжелателните съвети и мнения тук. Но и достатъчно четох четива като тези:
http://toploizolaciya.dir.bg/_wm/library/item.php?did=540101& … f8feedd03959cb3a2

http://www.архитект.bg/1041105110541043/9 (линкът трябва да се копира в лентата на браузъра)
- вж. заглавие "Термо-мостове"
Нима ще оспориш всички, които се занимават с топлоизолации?

# 143
  • София
  • Мнения: 5 655
Не оспорвам статиите, напротив - абсолютно съм съгласна с тях. Касае по-скоро до неправилно поставяне на изолацията - частично по стените (при санирането на парче) и оставяне на непрекъснати термомостове по определени детайли. При цялостната обработка на сградите се постига възможният максимум, който не винаги е 100% отстраняване на термомостовете, защото това технологично не е възможно, щом не е било направено още при построяване на сградата. При сегашните ремонтни дейности остава един минимален процент (около 5%) открити термомостове, защото тяхното обхващане би създало много неудобства на обитателите, тъй като би довело до много големи разрушения в частните имоти, които след това няма как да се покрият със средства по програмата, а не всеки има възможност и готовност за внезапен сериозен ремонт. Но този процент е пренебрежимо малък на фона на постигнатите общи показатели - да се вдигне класът на енергийна ефективност от "Е" или "F" на "С", което е с 2 или 3 степени.

# 144
  • София
  • Мнения: 452
Не оспорвам статиите, напротив - абсолютно съм съгласна с тях. Касае по-скоро до неправилно поставяне на изолацията - частично по стените (при санирането на парче) и оставяне на непрекъснати термомостове по определени детайли. При цялостната обработка на сградите се постига възможният максимум, който не винаги е 100% отстраняване на термомостовете, защото това технологично не е възможно, щом не е било направено още при построяване на сградата. При сегашните ремонтни дейности остава един минимален процент (около 5%) открити термомостове, защото тяхното обхващане би създало много неудобства на обитателите, тъй като би довело до много големи разрушения в частните имоти, които след това няма как да се покрият със средства по програмата, а не всеки има възможност и готовност за внезапен сериозен ремонт. Но този процент е пренебрежимо малък на фона на постигнатите общи показатели - да се вдигне класът на енергийна ефективност от "Е" или "F" на "С", което е с 2 или 3 степени.
Атти, не бих се наела да споря в детайли, тъй като съм лаик по темата. Но твърдя, че въпросът не е само до монтажа на плочите, а и до качеството на материалите, избор на дебелина на материала и т.н.
Питам, какво става ако се отчупи плоча, а около нея другите си стоят - термомост, нали? Покрай градушките се нагледах на сгради като че ли минали през бомбардировки.

# 145
  • София
  • Мнения: 5 655
В проектите се предписва точния материал, както и точната му дебелина. Няма място за импровизации или произволности. Щом е написано EPS 10 см, значи се слага EPS 10 см. Където вече има сложено, написах - или се надгражда до 10 см, за да се изравни с новото, или се маха и се слага изцяло ново.

Що се отнася до повредите от градушките - да, има всякакви случаи. Не само мазилки и изолации, имаше много счупени стъкла по прозорци, надупчени ламарини на коли и какво ли не. Това са форсмажорни обстоятелства, а не закономерности.
Макар че ми е трудно да си представя как ще се отчупи 10-см плоча стиропор, залепена за стената, от градушка.

# 146
  • Мнения: X
Сега се сетих за нещо, което ме притесни.
Външната страна на хола ни е с вътрешна изолация, поставена от старите собственици. Идея нямам какво как е слагано. Обаче като се погледне стената отвън се виждат нещо като болтове или винтове, които стърчат на няколко милиметра извън мазилката. Те са четири на брой и са разположени-двата,там където би трябвало да е ъгъла между стената и тавана ми( на границата с горния апартамент) и двата са долу, на границата между пода ми и долния апартамент. Не знам дали ме разбирате, това се вижда отвън ако гледате блока и специално външната стена на хола ми. Това да не би да са някакви болтове или дюбели, които държат вътрешната ми изолация? Възможно ли е да се стърчат видим извън мазилката? По другите апартаменти не виждам да има такива? Не мога да си обясня за какво друго може да са.
Та притеснението ми е, че понеже стърчат малко извън мазилката, да не би като санират отвън, да пречат?
Блокът е ЕПК, висок.

# 147
  • Мнения: 1 160
Мише, а при вас наложи ли се да се мести климатика после? Нали трябва да са подредени в точно определен ред, а ако мястото е далеч от старото? Трябва ли да се мести и вътрешното тяло?

При нас преместиха климатика. Единия е далеч от старото място, вътрешното тяло не е местено. Защо да се мести?

За болтовете не знам дали ще пречат. Това са вече единични случаи и се решава на място какво да се правят. Не вярвам да са такъв голям проблем.

За остъкляването - да, влиза се през апартамента. Поне при нас, налага се на момчетата да ходят наляво и надясно, внасят дограмата, инструменти, стълби, каквото им е нужно.
При нас дограмите за остъкляването бяха направени много по-малки от размерите и се налагаше много запълване. Задължително трябва да се гледа как се слага. За работниците при нас им беше по-лесно да я сложат по-горе, а под нея да запълват мястото между дограмата и панелната стена на терасата. Обаче се сещате, че така прозорците идват много горе и терасата ти става с едни прозорци в небесата, става висока и трудно се ползва като тераса, особено при нас вкъщи дето сме нисички  Grinning Затова като дойде време да слагат дограмата у нас ние настоявахме да я сложат долу и да запълват горе. Навиха се момчетата и се получи добре. Комшиите обаче се навдигат на пръсти, за да погледнат навън през остъклените си тераси.

# 148
  • София
  • Мнения: 452
В проектите се предписва точния материал, както и точната му дебелина. Няма място за импровизации или произволности. Щом е написано EPS 10 см, значи се слага EPS 10 см. Където вече има сложено, написах - или се надгражда до 10 см, за да се изравни с новото, или се маха и се слага изцяло ново.

Що се отнася до повредите от градушките - да, има всякакви случаи. Не само мазилки и изолации, имаше много счупени стъкла по прозорци, надупчени ламарини на коли и какво ли не. Това са форсмажорни обстоятелства, а не закономерности.
Макар че ми е трудно да си представя как ще се отчупи 10-см плоча стиропор, залепена за стената, от градушка.
Живея в район, където всичко е тухла, и както е препоръчително, трябва да е 10 см изолацията. Извинявай, но изолация от 10 см не съм видяла никъде!
И никой не говори за изпадане на цяла плоча, а за парче от нея, особено ако лепилата са кофти, дюбелите - малко, или каквото е там лошото изпълнение и икономисване на материали.
Що се отнася до "пренебрежимо малък процент" дефекти, и това не е вярно. България е държава на тарикатщината - евтиното и некачественото, продавано за скъпо и рекламирано като високотехнологично строителство.
И, Атти, не може да сравняваш поражение от градушка върху стъкло и изолационен материал, който съдържа в себе си лепило, дюбели, мрежа, че и мазилка отгоре. А съм виждала такива, направени на решето. И това ако не е фалшива изолация, пък на! Rage

# 149
  • Мнения: 40 808
И аз съм виждала надупчени изолации. Но надупчена е само мазилката отгоре, а не самата изолация. А е надупчена, защото е евтина (може да е допринесло и това, че е лошо направена, не отричам напълно). Ми няма как от една евтина мазилка да искаш да издържа на екстремни градушки колкото орех, които правят сипаничави даже стоманените ламарини на колите. А мазилките са евтини, средни и скъпи. Последните държат дълго, еластични и здрави са, не се цапат...

Общи условия

Активация на акаунт