Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 4

  • 72 590
  • 741
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 54 347
Аз също отдавам другия апартамент обзаведен и точно затова искам да си спестя главоболията, описани от Дорис, с този.

# 16
  • Мнения: 471
Benita 2010 , защо си мислите ,че само чуждестранните студенти са платежоспособни? Личните ми наблюдения са ,че това не е така -просто идват да учат тук на по-евтино и съответно очакват и квартирите да са ценово такива  Mr. Green


 Hug Разбира се не исках да обидя никой  Hug   и разбира се ,че тук идват да учат по евтино , но трима студента по 150 евро са горе долу  900 лв /за лукс апартамент/ , докато едно семейство в провинцията трудно би плащало 900 лв само наем , пък ако ще и лукс да е / просто за съжаление – реалност / .

# 17
  • Мнения: 19 473
Записвам се да ви следя. И аз отдавам под наем апартамент в София, ще са ми полезни съветите ви.

# 18
  • Мнения: X
Но, за съжаление и моите наблюдения са, че поне за Варна масово се търсят напълно обзаведено жилища, и то прилично обзаведени.
Току що се връщам от смяна на фурната в апартамента под наем. Верно 10 годишна, лошото е че е комплект с котлоните, ламарината изгнила, пантите скъсани, долния реотан за смяна, а бе с две думи нова фуна, котлони, нов термо плот, майстор, ел. техник да ги свърже, отидоха повече 800 лева...
Фурната се е изплатила за тези 10г.  Peace
10% даже са законово признатите разходи пред НАП, когато си плащате данък наем.
Имам бегъл поглед в/у наемите във Варна, понеже трима мои познати дават апартаменти.
Избрах им втора употреба (внос от Германия) фурни с плотове, перални, хладилници.
Определено ламарините са по-дебели и обработката им е по-качествена.
Не могат да се сравняват изделия произведени за западния пазар и това, което се предлага в БГ.
Фурна с плот            - 400 лв
Хладилник (170 см)  - 260 лв
Пералня                   - 300 лв
Бойлер(нов)             - 220 лв
монтажни дейности  - 150 лв
                                 ----------
                               1 330 лв
Не мисля, че на 10г е непосилна сума.
+ климатик(нов)      1 300 лв
10г X 12м X 320 лв = 38 400 лв ; 10% - 3 800лв
3 800 - 2 630 = 1 170 лв остатък за козметични ремонти
ПП Давам пример за единия апартамент - двустаен, обзаведен (наем 320лв)


              

# 19
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 417
Може би има значение какви квартиранти търсим. ........или да го дам на чуждестранни студенти за по кратко време, но доста по висок наем.

Benita 2010, един съвет от мен.....не правете тази грешка
Скрит текст:
Майка ми щеше да получи удар след като с огромни усили успя да се освободи
от нейните наематели чуждестранни студенти.
Много и говорихме и аз и брат ми, но тя така си реши и им отдаде под наем
двустаен обзаведен апартамент.
Наемателите бяха двама.....после домоуправителят се видя в чудо, след него и ние...
В апартамента са преспивали незнайно колко човека....и това продължи близо
половин година. Междувременно с предупреждения от наша страна
за необичайният брой посетители....и прекратяване на договора от наша страна,
ако продължават да не се съобразяват с реда в жилищната сграда.
В крайна сметка се наложи да ги изгоним с намесата на полиция, но това е друга тема.....
В апартамента беше пълен погром. Уредите в кухнята сменихме с нови, мебелите в
хола и спалнята също, а в банята изхвърлихме ваната, защото мама каза, че никога няма
да посмее да я използва, макар и почистена до блясък с препарати и дезинфектанти.
Равносметката: Парите от наем не и достигнаха за основния ремонт,подмяната
на мебелите и заплащането на неплатените сметки за ток и вода......
А в разговор при думата "квартиранти" майка ни изпадаше в тих ужас....
Далеч съм от мисълта, че всички са еднакво недобросъвестни, но човек винаги трябва
да има едно на ум. Намират се и такива, които да ти отровят живота......

# 20
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Току що купих фурна и плот котлони близо 700 лева, термо плот, лайсна още 100 и кусур, отделно труд. Втората употреба откакто почти не запалих къщата с една тъпа ютия избягвам, само уреди с гаранция. Недай Боже стане нещо не мога да ги мисля хората.

А и дали ще издържат 10 години още? Тази, която издържа 10 години беше нова АЕГ, бях я купувала за мен, но след едно преустройство отиде за апартамента под наем. Сега купих по-нисък клас Peace сигурна съм, че няма да издържи толкова, но гаранция 5 години, толкова и давам  Peace

А мебелите? Голяма драма беше с дивана, колко да ми вземат на етаж... Както и да е аз съм ангажиран човек и това търчане, ако мога да си го спестя бих прежалила 100 лева месечно, даже по малко без данъка.

Но, ако аз бях наемател сигурно бих искала някой друг да се занимава, развали се нещо дрън, ало  Joy

Та може да не ме огрее, ако няма кандидати...


# 21
  • Мнения: 25 732
Съвсем без главоболия няма как да стане, вярно че не обзаведените създават по малко непредвидени разходи, но и по трудно се отдават и носят по нисък приход. Иначе съм съгласна със написаното.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Чудя се за тези фирми, които се грижат за имота, може да проуча и тях.

# 23
  • Мнения: 19 473
Може ли малко повече инфо за тези фирми?

# 24
  • Мнения: 25 732
Чудя се за тези фирми, които се грижат за имота, може да проуча и тях.
Има доста, за Варна, дори агенцията с която купих ми предложиха услугата управление на имот, таксата е по договаряне, нещо от сорта на 350лв наем, взимат 60 лв за тях. На мен ми се видя много, като се има в предвид че не поемат кой знае какъв ангажимент, просто следят дали сметките са платени и взимат наема на определена дата. Като си платя всички данъци, мисля че не се си струва. newsm78

# 25
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Чудя се за тези фирми, които се грижат за имота, може да проуча и тях.
Има доста, за Варна, дори агенцията с която купих ми предложиха услугата управление на имот, таксата е по договаряне, нещо от сорта на 350лв наем, взимат 60 лв за тях. На мен ми се видя много, като се има в предвид че не поемат кой знае какъв ангажимент, просто следят дали сметките са платени и взимат наема на определена дата. Като си платя всички данъци, мисля че не се си струва. newsm78
Аааа това не ме устройва Simple Smile Като няма да се занимават и с ремонти, тези пари са много.

# 26
  • Мнения: X
Втората употреба откакто почти не запалих къщата с една тъпа ютия избягвам, само уреди с гаранция.

Но, ако аз бях наемател сигурно бих искала някой друг да се занимава, развали се нещо дрън, ало  Joy
Doris,
ВУ също имат гаранция и до 3 дни реагират.
Тез 5г гаранции добре, но уредът ти съди месец в сервиз?
(практика от големите вериги)

Моите познати(наемодатели) са предоставили на наемателите си моят тел. номер за бързо реагиране по  проблеми, обвързани с техниката и комуникациите.  Joy




# 27
  • София
  • Мнения: 2 296
Миналата година започнах отдаването на необзаведен апартамент в идеалния център на София и не беше никак лесно. Факт е, че апартаментът има исторически особености, които малко хора са виждали в живота си, и това също създаваше трудности. Но определено липсата на основни мебели - спални, дивани и пр., беше най-проблематично. А аз още повече се запънах, че няма да обзавеждам, като се сблъсках с куп претенции, видях кандидат-наематели, които никак не ми вдъхнаха доверие и т.н. В крайна сметка апартаментът се отдаде, при това на исканата от мен цена, която май беше висока, съдейки от огледите.
Дорис, ако не желаеш имотът да стои празен повече от месец, по-сигурно е да заложиш на обзаведен.
За себе си направих някои изводи и следващия път (дано не е скоро) ще го отдавам обзаведен с чисто нови, но евтини мебели, тип Виденов. Сметнах, че за около 2 бона грубо мога да обзаведа с основни мебели и уреди, които биха ми се изплатили за максимум година от разликата в наема с необзаведен ап., което би ме устройвало. Няма да ги мисля и ще ги подменям след всеки наемател, ако показват разруха.
Току-що видях обява във ФБ на ап. 100 кв,с 1 спалня, мансарден, в Стерлбище, за 1100 лв., като диванът беше изтърбушен и видимо протрит дори на снимките. Балконът с мъх или мухъл между плочките. Луда работа.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Гаранциията е 6 месеца втора ръка.

Ютията за която говоря, пред очите ми започна да се топи, толкова се е нагряла, докато се усетя как, с какво и къде да изнеса това нажежено чудо щях да получа инфаркт, сега само като се сетя какво можеше да стане.... Ами ако уредът причини нещо на наемателя! Не, не е за мен тази работа.

Направо ми идва да изляза на квартира Joy Осъзнавам, че съм малко мека Мария, досега в спалнята, която по принцип е много топла, се отопляваха предните квартиранти с духалка и ел. одеало, в къщи също сме така не понасям там климатик. Новите преди месец хъката мъката, няма ли да осигуриш отопление, обясних им, че климатик няма да сложа и при огледа трябва да са видели, че няма. Ама ние мислехме за конвектор, добре, купете нещо 70-80 лева да ама те не били ефективни и в крайна сметка Адакс за 250 лева.

Ev_e как 2000? Спалня гардероб и матрак, колко 800 лева? Сглобяване 120, Ако матрака не се събере в асансьор вземат на етаж. Кухня колко 300 лева без гръб и плот (200 лева), отделно монтаж 120, мивка 60, смесител 80. пералня, хладилник, печка ширм колко х 1200 да речем. Диван 500, трапезна маса, столове, холна маса, секция, антре....



# 29
  • Мнения: 471
Брокерите обикновенно се занимават с управление и наистина ангажимента им е да следят  разходите и наема да са платени . Тук искат 10% от наема за това . Аз също мисля,че е излишна услуга ,ако живееш в същия град в който отдаваш , но има хора живеещи в други държави  и за тях може би е удобна услуга.

tutulina благодаря за съвета и съжалявам ,че така се е случило с вас ...Наистина си е голям риск с разни чуждоземни студенти . Изобщо зависи на какви хора ще попаднеш . Имам приятели които се преместиха в по голямо жилище и старото го бяха дали на две момичета студентки от Турция , жената ми е казвала ,че докато тя е живяла там не е успявала да поддържа такава чистота и беше супер доволна от тях , но имам и познати които след едни индийци правиха основен ремонт с къртене до тухла ...изобщо хора всякакви ... Може би наистина по малък наем , за по дълго време с  читави хора е по добре , отколкото платежоспособни наематели и ремонт на две - три години ...

Общи условия

Активация на акаунт